×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sociale

Shifra rekord/ 90 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Shifra rekord/ 90 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 03.07.2020
90 raste të reja, 3 humbje jete, 33 të shëruar në 24 orët e ...

90 raste të reja, 3 humbje jete, 33 të shëruar në 24 orët e fundit, ky është bilanci i 24 orëve të  fundit në vendin tonë. Një 57 vjeçar nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 76 vjeçar nga Durrësi, me disa sëmundje bashkëshoqëruese kanë humbur jetën në spitalin infektiv, pavarësisht përpjekjeve të […]

Lexo më shumë

Gara për në fakultet, pedagogia: Rritja e mesatares nxit fiktivitetetin dhe rrezikon mbylljen e universiteteve në rrethe

Gara për në fakultet, pedagogia: Rritja e mesatares nxit fiktivitetetin dhe rrezikon mbylljen e universiteteve në rrethe

Publikuar më 01.07.2020
Pedagogia e gjuhësisë në fakultetin e Historisë dhe Filologj...

Pedagogia e gjuhësisë në fakultetin e Historisë dhe Filologjisë, Elsa Skënderi Rakipllari thotë për “Shekulli”-n se rritja e mesatares për të garuar në universitet shoqërohet me disa problematika. Sipas saj, nxit fiktivitetin, rrezikon mbylljen e degëve në rrethe dhe orienton të rinjtë në studimet profesionale Enida Vërça Një Vendim i Këshillit të Ministrave, ka vendosur […]

Lexo më shumë

Koronavirusi hyn edhe në Spitalin e Traumës, infektohet infermieri, në alarm stafi

Koronavirusi hyn edhe në Spitalin e Traumës, infektohet infermieri, në alarm stafi

Publikuar më 01.07.2020
Një infermier në spitalin e Traumës ka rezultuar pozitivë me...

Një infermier në spitalin e Traumës ka rezultuar pozitivë me Covid-19, duke alarmuar të gjithë stafin. Mësohet se stafi i spitalit ka kërkuar të kryhet tamponë për të gjithë punonjësit. Kujtojmë se ditën e sotme, kanë rezultuar 45 persona pozitivë dhe dy raste humbje jete, një 74 vjeçare nga Shkodra dhe një 82 vjeçare nga […]

Lexo më shumë

COVID zbret tek më të rinjtë, ulet mosha mesatare e jetëve të humbura, sidomos tek femrat

COVID zbret tek më të rinjtë, ulet mosha mesatare e jetëve të humbura, sidomos tek femrat

Publikuar më 01.07.2020
Pas daljes nga izolimi mosha mesatare e jetëve te humbura ng...

Pas daljes nga izolimi mosha mesatare e jetëve te humbura nga Koronavirusi është ulur në krahasim me rastet gjatë karantinës me gati dy vjet. Virusi i cili me hapjen ka një shtrirje më të gjere në popullatë, po dëmton moshat e reja, të cilat krahas shtrimeve në spital po humbasin edhe jetën. “Monitor” ka mbledhur […]

Lexo më shumë

Ndërroi jetë në krye të detyrës/ Kush ishte mjeku Arjan Pushi, kolegët kujtojnë momentet e fundit me të

Ndërroi jetë në krye të detyrës/ Kush ishte mjeku Arjan Pushi, kolegët kujtojnë momentet e fundit me të

Publikuar më 30.06.2020
PROFIL/ Shuhet në moshën 57-vjeçare mjeku Arjan Pushi. “Shek...

PROFIL/ Shuhet në moshën 57-vjeçare mjeku Arjan Pushi. “Shekulli” sjell detaje nga jeta e mjekut dhe mesazhet e ngushëllimit të kolegëve  Enida Vërça Mjeku hematolog, Arjan Pushi është ndarë nga jeta pasditen e kësaj të marte. Pas një beteje disaditore në spitalin Infektiv, ku mëngjesin e së hënës hyri edhe në intubim, Pushi nuk arriti […]

Lexo më shumë

Vazhdojnë shifrat e larta nga Covid-19, ja sa raste u shënuan në 24 orë

Vazhdojnë shifrat e larta nga Covid-19, ja sa raste u shënuan në 24 orë

Publikuar më 30.06.2020
Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 69 raste të ...

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 69 raste të reja dhe tre viktima. Nga 371 testime të kreyera për të dyshuar të prekur me Covid19, nga  69 raste kanë rezultuar pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 23 raste në Tiranë, nga 10 raste Durrës, Krujë, 6 në Vlorë, 5 në […]

Lexo më shumë

Covid nxjerr në pah nevojën për investime shtesë/ Shqipërisë i duhen 7 mld euro në shëndetësi dhe infrastrukturë

Covid nxjerr në pah nevojën për investime shtesë/ Shqipërisë i duhen 7 mld euro në shëndetësi dhe infrastrukturë

Publikuar më 30.06.2020
Pandemia Covid ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë invest...

Pandemia Covid ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë investime në sektorin e shëndetësisë dhe ne infrastrukture. Duke analizuar planin e rimëkëmbjes nga Bashkimi Europian, Instituti Ndërkombëtar i Vjenës për Kërkime Ekonomike analizoi se, pandemia i bëri të dukshme vështirësitë që u krijuan në transport nga mungesa e infrastrukturës për mbërritjen emergjentë të ilaçeve, […]

Lexo më shumë

Studentja me Covid te Politekniku sjell përplasje/ Pedagogët kundër provimeve online, të rinjtë: Nuk kthehemi në auditor!

Studentja me Covid te Politekniku sjell përplasje/ Pedagogët kundër provimeve online, të rinjtë: Nuk kthehemi në auditor!

Publikuar më 29.06.2020
Studentja me Covid në Universitetin Politeknik sjell përplas...

Studentja me Covid në Universitetin Politeknik sjell përplasje dhe frikë. Ata shprehen për “Shekulli”-n të shqetësuar për situatën ku ndodhen. Luan Myrtaj, pedagog: Nuk kemi kushte për të zhvilluar provimet online. Andrea Maliqari, rektor: Sezoni i provimeve nuk do të shtyhet. Klejda Rrapaj studente: Rikthimi i rrezikshëm Enida Vërça Një studente e vitit të tretë […]

Lexo më shumë