×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Kuriozitete

E pazakontë/ Ujku futet në shtëpi, momenti kur shqiptari e nxjerr jashtë (Video)

E pazakontë/ Ujku futet në shtëpi, momenti kur shqiptari e nxjerr jashtë (Video)

Publikuar më 27.11.2020
Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Deçan të Kosovës.  Hys...

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Deçan të Kosovës.  Hysnia, i njohur si “Mbreti Gjk” ka bërë një tjetër vepër të mirë. Ai njihet si njeriu që “flet” me kafshët e egra, ndërsa kësaj radhe ka ndihmuar në shpëtimin e një ujku, i cili u kishte hyrë në një familje në tualet.

Lexo më shumë

Mogli i jetës reale/ Njihuni me fëmijën që jeton me kafshët e egra, ha bar dhe nuk flet dot (Video)

Mogli i jetës reale/ Njihuni me fëmijën që jeton me kafshët e egra, ha bar dhe nuk flet dot (Video)

Publikuar më 25.11.2020
Nëna zemërthyer e djaloshit Ellie, i njohur tashmë si “Mogli...

Nëna zemërthyer e djaloshit Ellie, i njohur tashmë si “Mogli” i filmave në jetën reale, ngacmohet nga fshatarët për sjelljen e egër të djalit të saj, duke e quajtur atë “majmun” ose “gorrillë”, pasi kalon të gjithë kohën duke bredhur nëpër pyll. Ajo detyrohet të ndjekë djalin e saj nëpër pyje për ta kapur me […]

Lexo më shumë

Bill Gates tregon çfarë do të ndodhë pas pandemisë, 6 ndryshimet kryesore

Bill Gates tregon çfarë do të ndodhë pas pandemisë, 6 ndryshimet kryesore

Publikuar më 19.11.2020
Bill Gates ishte një nga të parët që ngriti shqetësime për d...

Bill Gates ishte një nga të parët që ngriti shqetësime për dëmin që mund të shkaktojë pandemia e Covid 19 në shëndetin e popullsisë së botës dhe ekonominë e vendeve të prekura. Ai e parashikoi atë vite më parë dhe gjatë konferencave të gjata të sponsorizuara nga Fondacioni Gates. Derisa ndodhi më në fund: coronavirusi […]

Lexo më shumë

Në këtë vend po shfaqen gropa masive dhe misterioze, nuk dihet si po krijohen

Në këtë vend po shfaqen gropa masive dhe misterioze, nuk dihet si po krijohen

Publikuar më 07.09.2020
Një ekip i një televizioni rus, që po fluturonte me aeroplan...

Një ekip i një televizioni rus, që po fluturonte me aeroplan mbi tundrat e Siberisë gjatë kësaj vere vërejti një gropë masive, 30 metra të thellë dhe 20 metra të gjerë. Shkencëtarët nuk janë të sigurt se si është formuar saktësisht kjo gropë e madhe. Ajo është gropa e nëntë e këtij lloji që është […]

Lexo më shumë

Bateria që zgjat 28 mijë vite me një karikim, amerikanët e kanë gati me teknologjinë e tyre

Bateria që zgjat 28 mijë vite me një karikim, amerikanët e kanë gati me teknologjinë e tyre

Publikuar më 01.09.2020
Keni dëgjuar për bateri të cilat karikohen herë pas here, po...

Keni dëgjuar për bateri të cilat karikohen herë pas here, por bateri që zgjat 28 mijë vite me një karikim, këtë nuk e keni dëgjuar asnjëherë. Por një kompani amerikane thotë se është drejt fundit të prodhimit të një baterie të tillë. NDB thotë se bateria e saj ka si burim energjie mbetjet bërthamore, por […]

Lexo më shumë

Një rrezik edhe më i madh është përhapja e virusit nga kafshët tek njerëzit, flet shkencëtarja e Oksfordit: Vaksina gati në fund të vitit

Një rrezik edhe më i madh është përhapja e virusit nga kafshët tek njerëzit, flet shkencëtarja e Oksfordit: Vaksina gati në fund të vitit

Publikuar më 31.08.2020
Shkencëtarja që drejton studimin e Universitetit të Oksfordi...

Shkencëtarja që drejton studimin e Universitetit të Oksfordit për një vaksinë të koronavirusit ka paralajmëruar për një rrezik në rritje të përhapjes së sëmundjeve nga kafshët tek njerëzit. Profesoresha, Sarah Gilbert tha se aktiviteti njerëzor po shkakton kërcënimin në rritje, duke shtuar se rreziku nuk ka gjasa të zvogëlohet në të ardhmen pasi globalizimi vazhdon. […]

Lexo më shumë

Studimi/ Çokollata, aleatja e zemrës në kohë pandemie

Studimi/ Çokollata, aleatja e zemrës në kohë pandemie

Publikuar më 22.08.2020
Nëse gjatë pandemisë të është shtuar nepsi për çokollata, kj...

Nëse gjatë pandemisë të është shtuar nepsi për çokollata, kjo e ka një arsye dhe ju e keni një justifikim. Një studim ka zbuluar se njerëzit që hanë një ose disa racione çokollate të zezë në javë, kanë 10% më pak gjasa të preken nga sëmundjet e zemrës. Sidoqoftë, ky studim, i publikuar me 23 […]

Lexo më shumë

Përpjekja e fundit e shkencëtarëve për të shpëtuar specien që ka mbetur në dy femra

Përpjekja e fundit e shkencëtarëve për të shpëtuar specien që ka mbetur në dy femra

Publikuar më 21.08.2020
Dhjetë vezë janë marrë nga dy rinocerontët e bardhë veriorë,...

Dhjetë vezë janë marrë nga dy rinocerontët e bardhë veriorë, të vetmit të mbetur në botë, në përpjekje për të shpëtuar subspeciet e afërta drejt zhdukjes. Riprodhimi natyror tani është i pamundur pasi mashkulli i fundit ngordhi në mars 2018, transmeton Panorama. Rinot e bardha veriore konsiderohen të rrezikuara në mënyrë kritike nga Lista e […]

Lexo më shumë