×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Botë

Shqiptarët ishin më të refuzuarit vjet në kufijtë e BE-së, pas ukrainasve

Shqiptarët ishin më të refuzuarit vjet në kufijtë e BE-së, pas ukrainasve

Publikuar më 20.05.2022
Në vitin 2021, rreth 139 000 shtetasve nga vende jashtë BE-s...

Në vitin 2021, rreth 139 000 shtetasve nga vende jashtë BE-së iu refuzua hyrja në Bashkimin Europian në një nga kufijtë e saj të jashtëm, 1% më shumë krahasuar me 137 800 në vitin e kaluar. Eurostat bëri të ditur se, qytetarët ukrainas përbënin numrin më të madh të refuzimeve në vitin 2021 (50,200) dhe […]

Lexo më shumë

Edhe sa kohë ka mundësi Rusia ta vazhdojë luftën në Ukrainë?

Edhe sa kohë ka mundësi Rusia ta vazhdojë luftën në Ukrainë?

Publikuar më 19.05.2022
Charles Lipson Kompleksiteti absolut i luftës në Ukrainë, mu...

Charles Lipson Kompleksiteti absolut i luftës në Ukrainë, mund të fshehë tiparet e saj më të rëndësishme. Prandaj le të reduktojmë disi kompleksitetin, dhe të përqendrohemi tek argumenti qendror: Ukraina ka penguar fitoren e rusëve, por nuk e ka fituar ende luftën. Priten ende luftime të ashpra, por rezultati në fushën e betejës po anon […]

Lexo më shumë

Shqipëria porosit raketa antitank ‘Javelin’

Shqipëria porosit raketa antitank ‘Javelin’

Publikuar më 19.05.2022
Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të bl...

Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të blerë raketat antitank Javelin të prodhurara nga konsorciumi amerikan Javelin Joint Venture, e cila përbëhet nga kompanitë Lockheed Martin Corp dhe Raytheon Technologies Corp. Lajmin e bëri të ditur Lockheed Martin në një njoftim për shtyp ku raportoi se blerjet e Shqipërisë, Norvegjisë, Letonisë […]

Lexo më shumë

Integrimi në BE, Parlamenti Europian voton me 519 vota pro rezolutën e Shqipërisë

Integrimi në BE, Parlamenti Europian voton me 519 vota pro rezolutën e Shqipërisë

Publikuar më 19.05.2022
Parlamenti Europian ka votuar me 519 vota pro rezolutën e Sh...

Parlamenti Europian ka votuar me 519 vota pro rezolutën e Shqipërisë. Rezoluta kishte të bënte me progresin e reformave gjatë vitit 2021. Votimi pro është përshëndetur nga raportuesja e Shqipërisë në Parlamentin Europian, Isabel Santos, e cila kërkoi gjithashtu konferencën e parë ndërqeveritare me vendin tonë. Parlamenti i kërkon Këshillit të hapë negociatat për anëtarësimin […]

Lexo më shumë

Fundoset në ujërat italiane rimorkiatori që ishte nisur për në Shqipëri, pesë të zhdukur

Fundoset në ujërat italiane rimorkiatori që ishte nisur për në Shqipëri, pesë të zhdukur

Publikuar më 19.05.2022
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në ujërat e Barit. Mediat ita...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në ujërat e Barit. Mediat italiane shkruajnë se një rimorkiator i nisur nga Ancona me destinacion Shqipërinë është fundosur në det. Dyshimet e para janë për 5 persona të humbur. Tragjedia ka ndodhur mbrëmjen e vonë të së mërkurës, në brigjet e Barit ku rimorkiatori “Franco P” u fundos rreth […]

Lexo më shumë

Pamje emocionuese, Zelenskiy takohet me legjendën e Milanit

Pamje emocionuese, Zelenskiy takohet me legjendën e Milanit

Publikuar më 19.05.2022
Ditën e djeshme, legjenda e futbollit ukrainas dhe ish-lojta...

Ditën e djeshme, legjenda e futbollit ukrainas dhe ish-lojtari i Milanit, Andriy Shevchenko, është takuar ditën e djeshme me presidentin Volodymyr Zelenskiy. Emri më i përfolur i kohëve të fundit, Zelenskiy, ka postuar një video në Instagram ku takohet dhe përqafohet me mall me Shevchenkon në zyrën e tij. Presidenti i Ukrainës ka falenderuar ish-trajnerin e […]

Lexo më shumë

Gafa e ish-presidentit amerikan, Bush, ngatërron Ukrainën me Irakun

Gafa e ish-presidentit amerikan, Bush, ngatërron Ukrainën me Irakun

Publikuar më 19.05.2022
George W Bush, gjatë tetë viteve të tij si president i Shtet...

George W Bush, gjatë tetë viteve të tij si president i Shteteve të Bashkuara ka bërë shpesh gafa, shkruan The Guardian. Në një event në Dallas të mërkurën kur ai po kritikonte sistemin politik të Rusisë ngatërroi Ukrainën me Irakun. “Rezultati është mungesa e kontrolleve dhe ekuilibrave në Rusi dhe vendimi i një njeriu për të nisur […]

Lexo më shumë

Kriza e ushqimit të fëmijëve nxorri në pah problemet strukturore të ekonomisë amerikane

Kriza e ushqimit të fëmijëve nxorri në pah problemet strukturore të ekonomisë amerikane

Publikuar më 18.05.2022
Gjatë gjithë pandemisë, blerësit kanë mësuar vazhdimisht për...

Gjatë gjithë pandemisë, blerësit kanë mësuar vazhdimisht për brishtësinë e zinxhirëve të furnizimit. Në Amerikë, produkti më i fundit që mungon në raftet e supermarketeve janë ushqimet e foshnjeve me formulë. Ndërkohë që mungesat e mëparshme, që preknin gjithçka, nga makinat te kolltukët, përbënin një shqetësim për konsumatorët, mungesa e ushqimit për foshnjat mbart rreziqe serioze […]

Lexo më shumë