×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Biznes

Gazeta gjermane: Dredhia e Grenellit

Gazeta gjermane: Dredhia e Grenellit

Publikuar më 27.06.2020
Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” thekson në një koment ...

Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” thekson në një koment se qëllimi i Richard Grenellit ishte që me një dredhi të quajtur “samit paqësor” të tërhiqte trupat nga Kosova para zgjedhjeve në SHBA. Në një koment të botuar në numrin e së shtunës gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” kërkon angazhim serioz të europianëve në Kosovë. Gazeta nga Müncheni […]

Lexo më shumë

Shtypen kartëmonedhat e reja 2000 lekë e 500 lekë për një periudhë disa-vjeçare

Shtypen kartëmonedhat e reja 2000 lekë e 500 lekë për një periudhë disa-vjeçare

Publikuar më 07.05.2020
Në mbledhjen e fundit, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqip...

Në mbledhjen e fundit, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, ka vendosur miratimin e shtypjes së kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor, me prerje 500 lekë dhe 2000 lekë. “Në këtë kuadër, shtypja e këtyre kartëmonedhave vjen si rezultat i plotësimit të kërkesave të ekonomisë për para në vlerë dhe strukturë si dhe të sigurimit të […]

Lexo më shumë

Lëvizjet e gabuara të Warren Buffet në profecinë “Mos vini bast kundër Amerikës”

Lëvizjet e gabuara të Warren Buffet në profecinë “Mos vini bast kundër Amerikës”

Publikuar më 05.05.2020
Koronavirusi po varfëron edhe pasanikët e botës. Investitori...

Koronavirusi po varfëron edhe pasanikët e botës. Investitori miliarder Warren Buffett, shefi i Berkshire Hathaway, foli për koronavirusin dhe perspektivën ekonomike dhe u përgjigj të shtunën e kaluar pyetjeve të investitorëve në mbledhjen e parë virtuale të aksionerëve të kompanisë. Takimi vjetor i konglomeratit, i njohur si “Woodstock” për kapitalistët, është zakonisht një Meka për […]

Lexo më shumë

Dy lëkundje të forta tërmeti në Greqi

Dy lëkundje të forta tërmeti në Greqi

Publikuar më 12.12.2019
Ballkani vijon të mos gjejë qetësi nga tërmetet. Pas Shqipër...

Ballkani vijon të mos gjejë qetësi nga tërmetet. Pas Shqipërisë, një sërë lëkundjesh të njëpasnjëshme janë regjistruar sot në Greqi. Në orët e para të së enjtes, një lëkundje e fortë me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter është regjistruar në Kretë, në zonën Agios Nikolaos, duke shkaktuar panik te qytetarët. Tërmeti është ndjerë në orën […]

Lexo më shumë

Kadastra: Lista me 1459 pronarët që nuk kanë shlyer ende faturën për truallin

Kadastra: Lista me 1459 pronarët që nuk kanë shlyer ende faturën për truallin

Publikuar më 19.09.2019
Agjencia Shtetërore e Kadastrës publikon listën me 1459 pron...

Agjencia Shtetërore e Kadastrës publikon listën me 1459 pronarë që kanë ndërtuar pa leje në të gjithë vendin dhe nuk kanë shlyer ende faturën për truallin. Ndërtimet kanë kaluar procesin e legalizimit, por për të marrë tapinë për shtëpitë duhet të paguajnë faturën për parcelën ndërtimore. Debitorët janë në qarkun e Elbasanit. Përmes një njoftimi, […]

Lexo më shumë

Dënohet me burg politikani i fuqishëm në Rumani

Dënohet me burg politikani i fuqishëm në Rumani

Publikuar më 27.05.2019
Gjykata Supreme e Rumanisë la në fuqi vendimin për dënimin m...

Gjykata Supreme e Rumanisë la në fuqi vendimin për dënimin me tre vite e gjysmë burg të Liviu Dragneas, kreu i partisë Social-Demokrate. Kujtojmë që kreu i partisë që qeverisë këtë vend u burgos për korrupsion, ndërkohë që përpjekjet e tij për apelim të dënimit dështuan. 56-vjeçari është shpallur vitin e kaluar fajtor për pagesën […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet evropiane: Më shumë se dhjetë për qind për të djathtën ekstreme

Zgjedhjet evropiane: Më shumë se dhjetë për qind për të djathtën ekstreme

Publikuar më 27.04.2019
Në BE bëhen përgatitjet për zgjedhjet evropiane. Partitë pol...

Në BE bëhen përgatitjet për zgjedhjet evropiane. Partitë politike bëjnë fushatë dhe përpiqen të fitojnë sa më shumë qytetarë të jetë e mundur. Kjo funksionon mirë në skajin e djathtë, dëshmon një studim. Sfidues, mbresëlënës, të besueshëm, në shumicën e rasteve me një buzëqeshje optimiste në fytyrë, kështu vështrojnë nga posterat qindra kanditatët për zgjedhjet […]

Lexo më shumë

Sebastian Kurz: Nuk ka BE për Serbinë pa një normalizim efektiv të marrëdhënieve me Kosovën

Sebastian Kurz: Nuk ka BE për Serbinë pa një normalizim efektiv të marrëdhënieve me Kosovën

Publikuar më 04.04.2019
Kancelari austriak Sebastian Kurz tha dje se çdo zgjidhje pë...

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha dje se çdo zgjidhje për çështjen e Kosovës duhet të mbështetet nga fuqitë e mëdha, veçanërisht anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Ai theksoi se qytetarët e Serbisë “duhet të jenë të vetëdijshëm se pa normalizimin efektiv dhe gjithëpërfshirës të marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës nuk do […]

Lexo më shumë