×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

#Cancel_Influencers/ Baronët e rinj të mediave (sociale)!

Është rendi i ri i krijuar, patricët e ‘metaversit’, – për dikë krejtësisht të pakuptueshëm për mendjen mesatare publike- me ndikim të kohës, njerëzit që me përbërjen e tyre përcaktojnë debatin publik, kanë një vend dhe një fjalë mbi shkencëtarët dhe kryesisht formësojnë pikëpamjen kryesore të qarkulluar si një thesar në rrjetet sociale. Ata shpërndajnë bujarisht dhurata për mijëra apo edhe miliona ndjekësit e tyre, aq sa edhe humoristi Andreas Mikroutsikos në epokën e videolojës “The Big Bazaar” do të dukej si një komoditet në lagje. Janë edhe punonjësit e rinj që me një histori të shkurtër në Instagram, me një postim spontan apo shpeshherë të dizenjuar strategjik, qoftë edhe me një dremitje të tyre – për sa kohë që sigurisht e publikojnë në rrjetet e tyre sociale.

Ata janë influencuesit grekë, ata që kanë zëvendësuar me kërkesa ish-baronët e medias që lulëzuan në vitet ’90 dhe në fillim të viteve ’00. Me fjalë të tjera, nëse në dekadat e mëparshme vllehët e “Kathimerinit”, lambrakitë e DOL-it apo kombinimi i biznesmenëve dhe botuesve të MEGA-s formonin opinionin publik, sot flasim për një Kopsialis, një Oktapod, zonja Touni … dhe forca të tjera demokratike! Shenjat e kohës ose jo, kështu janë gjërat ose të paktën kështu duken.

Po, është kaq mbresëlënëse se si ia kemi besuar jetën tonë – nga opinionet e deri te çështjet e përditshme që diskutojmë – njerëzve që shpesh e kanë të vështirë të shkruajnë një fjali të plotë dhe të vendosin një fjalë pranë tjetrës pa rënë në depresion të thellë. Në fund të fundit këto janë gjëra të vjetruara në komunikimin e ndërmjetësuar përmes rrjeteve sociale.

Por në fund ka rëndësi që influencuesit, të vijës së ashpër, “ortodoksët”, ata që nuk kanë asnjë emërtim tjetër profesional dhe objekt tjetër të prekshëm pune përveçse të pushtojnë internetin duke përtypur aspiratat e tyre dhe duke ia kthyer pa pushim egon e tyre, të mos jetojnë mes nesh, por zënë një pjesë të guximshme të përditshmërisë sonë. Është e hidhur ta pranosh, por shpesh edhe mediat konvencionale mbyten pas tyre ose bëhen radha e tyre për të ruajtur një alibi të caktuar të modernitetit dhe sinkronizimit me kohën.

Më me ndikim

Ioanna Touni, me 904.000 ndjekës në Instagram, është një rast studimor i klasit të parë për këtë kastë tashmë të krijuar “me ndikim”. Nuk ka ditë që emri i saj të mos bëhet viral në internet. Mjafton vetëm një foto e saj, një histori me gjysmën tjetër, gjoksin, të pasmet apo një foto e mirëqenies së saj monotone pa të meta, për të dalë në llumin e gazetarisë.

Dinamika e saj është aq e madhe sa që tani mund të ndërhyjë edhe në debatin publik duke zhvendosur interesin publik nga një çështje madhore, siç është rasti i Georgia Bika e cila denoncoi përdhunimin e saj, duke u zbuluar kështu të pasurve emrin e njeriut që zbuloi kasetën tashmë të famshme të seksit me vetë influencën kryesore. Sigurisht që konstruksioni njerëzor është i tillë që të gjithë iu drejtuan menjëherë ushqimeve skandaloze që jep Touni, megjithatë – për fat – duket se nuk ka arritur të nënvlerësojë rëndësinë e ankesës së 24-vjeçares nga Selaniku.

Sido që të jetë, tigrat e autoreferencialitetit të saj nuk i la pa prekur as ndikuesja që dikur u shfaq në reality show-n “My Style Rocks” të SKAI-t dhe u bë gjigante në rrjetet sociale. Nëse në vjeshtën e 2017-ës, kur Ioanna Touni po merrte pagëzimin e zjarrit televiziv si një fashioniste e sapolindur, dikush do të argumentonte se pesë vjet më vonë i njëjti person do të kishte jo vetëm një rezonancë qiellore, por edhe një mënyrë për të depërtuar në çdo lajm, ata do të akuzoheshin për ndoshta distopi.

Tuni atëherë kishte një audiencë prej vetëm 136.000 ndjekësish në Instagram, e cila kishte krijuar kompaninë e saj të veshjeve dhe deklaroi se tipi njerëzor i gruas me tenxhere kishte kohë që kishte dalë nga moda. E diplomuara nga Selaniku në degën Pedagogji ka rritur rrjetet e saj sociale me gati 800%, ndërsa siç zbuloi një raport i “Çështja e Parë” shtatorin e kaluar, ajo paguhej 1200 euro për vendosjen e një produkti në një postim dhe një story në Instagram. Ajo merr 350 euro për çdo story veç e veç, ndërsa rritja lart kushtohet me 50 euro shtesë.

Është padyshim mbresëlënëse mënyra se si Touni e transformoi praninë e saj në një reality show të vjetëruar me një reperkusion në mediat sociale dhe në fakt me një përgjigje financiare, pasi lëvizja e saj për të folur detajisht për kasetën e saj seksuale, e cila po qarkullonte në internet, është padyshim e guximshëm, pa vullnetin dhe pëlqimin e saj. Gjithsesi, sa më sipër nuk garanton që mendimi i saj të kursejë dhe për çdo çështje të rëndësishme ose të parëndësishme duhet të jetë me interes ose të merret seriozisht.

Si, të themi, për orët e restoranteve në Paxos ose për tarifat e linjave ajrore për mbipeshën në valixhet e saj. Megjithatë, edhe pse ajo ka luajtur shumë herë në nënskandale të ngjashme dhe shpesh është gjetur në periferi të rrjeteve sociale të njohura së fundmi #Cancel, numri i ndjekësve të saj mbetet i pathyer. Duket se audienca që po i drejtohet mund t’i falë asaj gjithçka – thashetheme, arrogancë, vetëreferencim, madje edhe sjellje të pahijshme – për të marrë pjesë në një nga dhuratat e saj.

Qielli është limiti

Po, influencuesit kanë zëvendësuar prej kohësh telemarketingun dhe janë bërë tregtarë të klasit të parë të të gjitha llojeve dhe llojeve të produkteve. Mos shikoni se ku janë bërë të mëdhenjtë. Në fakt, ata bëjnë pikërisht atë që bënë ish-playboys e Avon dhe Tupperware. Ata ofrojnë kompjuterë, celularë, rroba, këpucë dhe çfarëdo që i vjen në mendje të vdekshmit të zakonshëm që është i etur për dhurata. Sigurisht, në rastin e Alexandros Kopsialis, rezulton se qielli është kufiri për dhurimin në Instagram.

YouTube me 476.000 ndjekësit në platformën që e promovoi dhe 1.200.000 ndjekësit në Instagram (nga Eleni Menegaki kanë mbetur vetëm 100,000) vendosi t’i “shfaq” dhuratat. Më 4 mars, në Instagram Live do të vizatohej një shtëpi e pajisur plotësisht me vlerë 100.000 euro me pamje të privilegjuar të Partenonit. Në flamurin e dhuratave, të cilat i organizuan në bashkëpunim me një kompani imobiliare, morën pjesë edhe vëllezërit Antetokunbo, të cilët ndanë qëndrimin e tyre duke thënë se do ta vizatonin shtëpinë pa bashkëpunimin e Kopsialis.

Si përmasat e dhuratës ashtu edhe partneriteti me familjen ndoshta më të dashur në Greqi, i ofruan 29-vjeçarit influencuese të rrjeteve sociale titullin “mbreti i rrjeteve sociale”. Megjithatë, nga dje, e premte mbrëma, ai u shpall i falimentuar pas postimit të komentit të mëposhtëm në llogarinë e Antetokounbros në Instagram: “Që tani e tutje, GiveAway për shtëpinë në Athinë është EKSKLUZIVIVE Çështja Antetokounbros. Pjesëmarrjet e deritanishme do të mbeten aktive. Ne së shpejti do t’ju informojmë për mënyrën e pjesëmarrjes në konkurs përmes platformave tona dhe për datën e shortit. Qofshi mirë të gjithë! Suksese!”.

Kopsialis, në videot e tij në internet ka pritur të gjitha hibridet e personazheve të famshëm – nga Anthi Salagoudi te Tassos Potsepis (shih “Vetëm dashuri”). Pas shpalljes së dhuratës tashmë të zhdukur, por faraonike, ndikuesi rrezikoi dëshminë e tij të jashtme të mirë në mediat sociale, e cila nga ana tjetër u shënjestrua nga #Cancel_Influencers. Vendimi i tij për të mbështetur dikë që dyshohet se ishte i përfshirë në rastin e përdhunimit të Selanikut përmbyti me zemërim fansat dhe urrejtësit e tij, të cilët e dekonspironin në çdo mënyrë të mundshme dhe e akuzuan për “pastrim parash”.

Ata gjithashtu u mbështetën në komentet e tij të mëparshme homofobike dhe seksiste. Njerëzit thonë se kush mbjell erëra, korr stuhi. Rasti i Kopsialis mund të shërbejë si verifikim, pasi në vitet kur ai ishte me ndikim ai ushqeu audiencën e tij me një humor të tepruar populizmi, shpeshherë të vrazhdë dhe aspak politikisht korrekt dhe dha shembullin se si mund të gjykoni dhe komentoni gjithçka.

Sidoqoftë, përfshirja e tij në #Cancel mund të shërbejë gjithashtu si një supozim i suksesit të tij. Pak vite më parë, shumica e atyre që e kërkojnë por edhe ata që e hyjnizojnë do të kalonin pranë shitësit të atëhershëm të një dyqani në Nea Smyrni. Tashmë, përmes videove komentuese, vendosjes së produktit dhe fotove qesharake (shpesh të rënda) që poston, ai ka arritur të jetë aq i rëndësishëm sa të dekonspirohet në publik, pasi më parë ka ndërhyrë në debatin publik dhe madje edhe për një çështje si kritike.

Garancia e suksesit të tij është pa dyshim fakti se marrëdhënia e tij me Sofia Fyrou – ish e dashura e Elias Vrettou – mori publiciteti nga shtypi elektronik, si dhe lindja e djalit të tyre shkurtin e kaluar.

Komediani

Pranë borzilokut ujitet vazoja me lule ose doktor Oktapodi, i cili e nisi karrierën e tij si humorist në YouTube dhe vazhdon të hipnotizojë turmat me tipat e tij të shkollës së mesme (dhe nxjerr jashtë) dhe me batuta shpesh të pakëndshme. Po kush tha që në rrjetet sociale hyhet për të takuar intelektin dhe estetikën e lartë?

Pantelis, siç është emri i tij i vërtetë, i cili madje kaloi një muaj në televizion si bashkëpunëtor i eurodeputetit/prezantues/spiker Alexis Georgoulis në videolojën “Joker”, ndiqet nga 298 mijë njerëz dhe jeton duke shitur kafe me peshore. Në karantinën e parë, distancimi i tij shoqëror u kryqëzua me atë të Stella Mizeraki, të diplomuar në reality show-n mashtrues “Power of Love”, dhe më pas të dy u deklaruan çift – sigurisht me zyrtarin përkatës të instagram-it. Oktapodi dhe Kopsialis shpesh bashkojnë forcat, duke konfirmuar se në universin paralel të rrjeteve sociale, ‘njëra dorë lan tjetrën’.

Të ‘armatosur’ me anonimat

Nëse Kopsialis dhe Octopus kanë bërë karrierë në rrjetet sociale me fytyrën dhe makthin e tyre, Soula Glamorous përdor anonimitetin e saj si mjet, që është një nga komponentët më të rëndësishëm të mitit të saj. Thashetheme të pastra të virgjëra të nivelit më të ulët, pyetje dhe përgjigje të turpshme të sinqerta me ndjekësit e saj, komente dhe kritika, një ide e aktivizmit social nga shporta dhe pranë dhjetëra dhuratash ushqeu reputacionin e Soularës, siç e quajnë grupet, aq sa arriti shtatorin e kaluar të kishte pothuajse 500.000 ndjekës.

Ishte një moment kyç, pasi profili i saj u çaktivizua, duke nxitur një mijë e dy spekulime, ndërsa personaliteti i rrjeteve sociale me mjegull u rikthye në Instagram disa javë më vonë, duke hapur një profil të ri. Soula, e cila deklaron se preferon të jetë një divë sesa një “bastion” – për t’u kuptuar, e ka cilësuar Mary Synatsaki si mishërimin e “bastionit” – ka arritur ta mbajë identitetin e saj sekret me shtatë vula. Megjithatë, teoria mbizotëruese dëshiron që pas profilit me një estetikë kaq të keqe dhe të vjetëruar, e cila përfundimisht bëhet jashtëzakonisht interesante, të fshihet një grup njerëzish dhe jo vetëm një përdorues. Megjithatë, pas rikthimit total në Instagram, ajo ka vetëm 145.000 përdorues, pasi ka humbur vrullin e mëparshëm.

“Ndikues i të varfërve”

Gripi i Super Kiki është pa dyshim. Ndonëse u bë e njohur gjerësisht për publikun përmes emisionit të stuhishëm, siç doli më vonë, të Grigoris Arnaoutoglou, sipas saj, “ndikuesja e të varfërve” kishte nisur të ndërtonte legjendën e saj para se të takonte ekranin e vogël. Sot me disa klikime i drejtohet një publiku prej 284 mijë ndjekësish, ndërkohë që numëron mjaftueshëm për të ofruar deri në 10 mijë euro cash përmes dhuratave për audiencën e tij.

29-vjeçarja, e cila ka rrëfyer sinqerisht të kaluarën e saj të vështirë dhe ka folur si për dhunën në familje, ashtu edhe për varësinë nga droga dhe përvojën e saj në burg, është ndoshta më e organizuara nga ndikuesit vendas, duke pasur deri në podkastin e saj, një libër autobiografik por edhe mallin e saj me bluza dhe kapele – me një logo aq të pafytyrë sa mund të pritej nga një stand up humorist atirostomic deri në një shkallë të keqkuptimit.

Shoku i dhomës i Zakut

E njëjta gjë po ndodh më në fund me Ilias Gionis, sipas botës së Instagramit Princi i Vogël. Sigurisht, aktivisti i ri, emri i të cilit më në fund ishte në buzët e të gjithëve falë zbulimit të rastit të videove hakmarrëse pornografike me protagonist Stathis Panagiotopoulos, është në vetvete një hibrid ndikimi. Nuk i përket fisit të atyre që thyejnë një pjatë të zbrazët, ndajnë makthin apo nxjerrin në pah bukurinë e tyre fizike duke thyer monotoninë dhe me pak dhurata.

Gionis, ish-shoku i dhomës i Zak Costopoulos dhe i njohur në komunitetin LOATKI + dhe për personazhin drag të Ginger Ela, ka zgjedhur të përdorë rrjetet sociale si fushë për veprimin e tij social, i cili pavarësisht moshës së tij të re është i dendur. Në moshën 17-vjeçare, ai u detyrua të mërgohej nga Kalamata në Athinë, pasi doli publikisht në një revistë lokale.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ilias Gkionis (@omikrosprigipakos)

Siç tha ai, babai i tij e përzuri nga shtëpia. Në një intervistë të fundit ai ka folur për sjelljet abuzive që ka marrë, por edhe për faktin se është takuar live nënën e tij që në moshën 5-vjeçare. Eksperiencat e tij personale duket se kanë përcaktuar mënyrën se si ai ka zgjedhur të ecë realisht jetës, por paralelisht edhe atë të rrjeteve sociale.

Ndjekësit e tij tani po i afrohen 100.000 dhe zëri i tij është padiskutim i dobishëm. Nga ana tjetër, është mjaft e çuditshme, sigurisht e re dhe qartësisht problematike që institucionet e një shteti të zëvendësohen nga drejtuesit e herëpashershëm të rrjeteve sociale. Dhe ky nuk është një problem ekskluzivisht për influencuesit, por i ndarë në mënyrë të drejtë me shoqërinë, gjë që jo vetëm i nxjerr në pah, por duket se u ofron edhe një fletë të zbrazët.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Publikuar më 26.05.2022
Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në se...

Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në selinë blu. Njëri i zgjedhur pas një procesi të gjatë në PD, Sali Berisha i cili rikthehet në krye të kësaj partie 9 vjet pas dorëheqjes dhe Enkelejd Alibeaj i cili është kryetar i komanduar i PD-së pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, po diskutojnë me […]

Lexo më shumë

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që...

Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që plagosi Myrtaz Likën në Kombinat teksa të dy ishin ulur në lokal së bashku. Në gjykata efektivi deklaroi se arma i është shkrepur pa dashje. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore efektivi 48-vjeçar e ka qëlluar me armë 60-vjecarin teksa po konsumonin […]

Lexo më shumë

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vr...

Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vrau kolegun të dielën. Mësohet se Zaimi ka shfaqur pendesë të thellë për aktin e kryer. Efektivi i policisë Ludian Zaimi qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi, 55 vjeç duke i shkaktuar vdekjen. Ngjarja ndodhi në kohën kur po ndaheshin detyrat brenda ambienteve […]

Lexo më shumë

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Publikuar më 26.05.2022
18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e gr...

18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e grupit Parlamentar të PD-së e thirrur nga Enkelejd Alibeaj, ndërsa priten të diskutohen çështje të brendshme të Partisë Demokratike, por edhe për emrin e ri të Presidentit. Deputetët që marrin pjesë në mbledhje janë Emilja Koliqi, Flamur Hoxha, Kreshnik Çollaku, Kastriot Piroli, Saimir Korreshi, […]

Lexo më shumë

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Publikuar më 26.05.2022
Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “P...

Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “Plumbi i Artë”, që po zhvillohet prej 1 jave nga prokuroria e posaçme SPAK dhe Policia e Shtetit, raporton Ora News. Dhjetëra kontrolle banesash, magazina, servise dhe disa vendgjarje, janë verifikuar nga oficerët e policisë, të cilët kanë pasur si mbështetje në teren oficerë të BKH-së dhe […]

Lexo më shumë

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

Publikuar më 26.05.2022
Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se godit...

Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se goditi me thikë 37-vjeçaren me origjinë shqiptare, Brunilda Halla në Vittoria provincë e Raguzës. Vrasësi i dyshuar u identifikua falë kamerave që rrethonin zonën. Thuhet se i dyshuari e ka pranuar se është autori i vrasjes dhe sipas të dhënave të para, goditja me thikë e […]

Lexo më shumë

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë