×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Butrinti, pasqyrë e mendimit arkeologjik?

Pirro Naçi

Kohët e fundit u fol shumë për Butrintin dhe arkeologjinë. Na e solli ligji i menaxhimit të Butrintit. Dhe mirë bëri…. Më shumë folën ata jashtë kësaj shkence se sa vetë arkeologët. Por edhe ata kur folën, na ngatëruan më shumë!…. Disa madje u munduan të japin edhe ‘’çertifikata’’ identiteti… Butrinti nuk ka nevojë as për çertifikata e as për deklarata të ‘’ilirizmit dogmatik’’ të tipit marksist dhe as për të kërkuar ‘’perënditë helene’’ në të. Qyteti i lashtë, ka nevojë vetëm për studime dhe gërmime arkeologjike…Kultura helene dhe ajo ilire kanë bashkuar të dy popujt në të kaluarën. E kishim këtë privilegj, ishim dhe jemi gjiton. Asnjë popull tjetër nuk e kishte. Vetëm kjo nuk është pak për të dhënë përgjigje për kulturën e njëri-tjetrit.
Tani që sngeli njeri pa folur, shfletova kohët e fundit libërin ‘’BUTROTI’’. Është një studim i përmbledhur i një sesioni shkencor të mbajtur në Sarandë në 1988…. Një përmbledhje studimesh nga Dh.Budina, N. Ceka, F. Drini,A Baçe, G. Pollo, Gj. Karaiskaj, A. Meksi,A. Nanaj,Dh. Çondi, etj. Në libër e gjithë ‘’ajka’’ e arkeologjisë!

Ajo që më bëri përshtypje, janë faktet e shumta të kulturën helenë që referohen pothuajse të gjitha punimet, por konkluzionet janë diçka tjetër…!!! Dhe faktet flasin më shumë se ‘’kokluzionet’’. P.sh. nga 100 e ca mbishkrime të gjetura, shumica e emrave kombëtarë mund të etimologjizohen bazuar në morfologjinë greke, ndërsa vetëm një emër është ilir. (Τέμοιοι-Temii.. nga Cabanes pas viteve 90-të). Ky raport ndryshon sa më shumë ngjitemi drejt Apollosisë dhe Epidamnos. Mund të vazhoja edhe me fakte të tjera për skulpturën e shkollës praksiteljane apo për numizmatikën e Butrintit etj, etj. Fakte të ngjashjme për këtë kulturën mund të sillja edhe nga disa qytet në Siçili dhe Italinë e jugut, në brigjet e Euroazisë dhe të Afrikës. Mund të përmendje edhe Apolloninë apo Epidamnon, por arkeologjia nuk është matematikë të ‘’punojë’’ me rregullin e treshit… Νuk i solla këto fakte për asnjë llojë konkluzioni, se nuk jam njeri i duhur për ta bërë këtë gjë. Ato janë një bazë e mirë për të vazhduar studimet mbi bazën e dokrinave dhe metodologjive të reja të arkeologjisë bashkëkohore ndërkombëtare në Butrintin. Libëri me studime fjalën ‘’Iliria’’ e ka përdor vetëm një herë në 300 faqet e tij! Ndosha për të qënë brenda ‘’kontureve’’…??? Kjo duket qartë po të shikojmë se çfarë shkruajnë në faqen e parë vetë arkeologët… -‘’Udhëheqësi… na gjendej pranë dhe na ndihmonte me porositë e Tij se si ti kuptonim dhe interpretonim drejt problemet kyçe të historisë sonë të lashtë nga pozitat e e metodologjisë marksiste-leniniste’’!!!… Dhe të gjitha këto më 1988!!! Kjo ishte dokrina… Nuk jepet asnjë fakt dhe argument, ku fillon dhe mbaron kultura helene, ku fillon dhe vazhdon kultura ilire. Asnjë qëndrim kritik për të gjitha këto ‘’suksese’’. Sot ajo që i ‘’mundon’’ është të bëjnë ‘’Trojanin’’ e Virgjilit në Butrint.
Folën, folën shumë për Butrintin, vetë arkeologjia mungonte. Ajo akoma edhe sot, ecën me hapa shumë të ngadalta dhe të vogla. Duket sikur pret ndonjë ‘’teori’’, zbulim a punim shkencor nga arkeologët jashtë vendit… ku në shumicën e rasteve përzgjedh atë që është më anakronikja…! Është pothuajse ironike që Iliria dhe Epiri frymëzon specialistët jo shqiptarë më shumë se ata shqiptarë. Dhe… me disa prej tyre jami në ‘’luftë’’, njësoj siç bënim me Ugolinin, Markonin apo Mustilin kur ata e ‘’teprοnin’’…Italianët erdhën me një qëllim të caktuar(Duçe), por kjo nuk ka të bëjë me punën shkencore të tyre më shumë se 20 vjeçare… edhe për sa i përket antikitetit. Çdo gjë ndryshe, që bie ndesh me ‘’dokrinën e vjetër’’, e shikojnë se zbret nga ‘’Kali i Trojës’’…

Proçesi i ndërlikuar i punës kërkimore shkencore arkeologjike, në Butrint, shtron me qindra e mijëra pyetje. Pyetje që kërkojnë përgjigje të argumentuara e bindëse, për të gjetur dhe vendosur ne vendin e vet, kubikët e një mozaiku i cili është shpërbërë dhe shpërndarë në të gjithë Epirin dhe Ilirinë. Antikiteti në vendin tonë është zbuluar në masën pothuajse 20% , dhe mos më pak!!!
Ajo që na ‘’mësoi’’ ligji për menaxhimin e Butrintit, ndër të tjera, është se arkeologjia Shqiptare ka nevojë për ΄΄gërmime΄΄ brenda vetes së saj… Deri atë herë do të na mundoj pyetja se Butrinti- ΄΄Është pasqyrë e mendimit arkeologjik Shqiptar΄΄? Për të hequr ankthin e pritjes, mund të ‘’përdorim’’ interpretimet, teoritë dhe ΄΄zbulimet΄΄ e fundit nga Butrinti të Sazan Grurit… apo ato të ardhura nga Elena…. e ‘’Trojës’’.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tragjedi në SHBA, 46 refugjatë gjenden të pajetë brenda një kamioni të braktisur

Tragjedi në SHBA, 46 refugjatë gjenden të pajetë brenda një kamioni të braktisur

Publikuar më 28.06.2022
Të paktën 46 persona, që dyshohet se janë emigrantë të palig...

Të paktën 46 persona, që dyshohet se janë emigrantë të paligjshëm, janë gjetur të vdekur në një kamion të braktisur në periferi të San Antonio, Teksas, SHBA,  mbrëmjen e së hënës, 27 qershor. Një zyrtar zjarrfikës tha se 16 persona, përfshirë katër fëmijë, janë dërguar gjithashtu në spital. San Antonio, i cili është 250 km (150 milje) […]

Lexo më shumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

VIDEO/ Tragjedia në Berat, momenti kur makina me nënën dhe djalin 6 vjeç bie në lumë

Publikuar më 27.06.2022
Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me m...

Ky është momenti kur nëna dhe djali 6 vjeç bien në lumë me makinë. Klaudia Xhaferaj është nëna që humbi jetën bashkë me të birin mesditën e sotme në Berat. Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe përfundoi në lumin Osum.

Lexo më shumë

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Nënë e bir vdiqën pasi makina ra në lum nga ura, dëshmitarët: Djali ishte me vigon në krah

Publikuar më 27.06.2022
Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina ...

Nënë e bir humbën jetën ditën e sotme në Berat, pasi makina me të cilën po udhëtonin doli nga rruga dhe ra në lum. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën urbane “Antipatrea”, pranë vendit të quajtur “Ura e re”. Sipas policisë, K. Xh., duke drejtuar mjetin tip “Benz” ka humbur kontrollin dhe ka rënë në lumë. […]

Lexo më shumë

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

VIDEO-SKANDALI, bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura

Publikuar më 27.06.2022
Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambro...

Bashkia e Pogradecit vazhdon të keqtrajtojë kafshët e pambrojtura, duke i lënë ato të ngrodhin. Pamjet e siguruara nga “Shekulli” tregojnë të ashtuquajturin vendstrehim të qenve të rrugës në periferi të qytetit. Dhjetra prej tyre, të lidhur me zinxhirë, mbahen në diell pa ushqim, derisa të japin shpirt. E njëjta pamje ishte mëse një vit […]

Lexo më shumë

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Aksident tragjik në Berat, makina përfundon në lumë, vdes nëna me 6-vjeçarin

Publikuar më 27.06.2022
Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku nj...

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Berat, ku një makinë ka përfunduar në lumë.  Mësohet se ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur Ura e Goricës, ndërsa brenda automjetit në momentin e aksidentit ndodhej një grua së bashku me fëmijën e saj të mitur 6 vjeç, të cilët fatkeqësisht kanë humbur jetën. Njoftimi […]

Lexo më shumë

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Dy shqiptarët tregojnë motivin absurd të rrahjes për vdekje të 42-vjeçarit grek: Na pa egër!

Publikuar më 27.06.2022
Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e buj...

Policia në Greqi ka arrestuar dy persona, për ngjarjen e bujshme, ku pesë të dyshuar kanë masakruar një 42-vjeçar grek në një lokal në Athinë. Arrestimet janë kryer sot në mëngjes, ku në pranga ka rënë një grek dhe një i huaj 24-vjeçar. 42-vjeçari u dhunua për vdekje të dielën nga pesë persona, që sipas raportimeve ishin […]

Lexo më shumë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Gazetari serb rrëfen krimet e Serbisë në Kosovë

Publikuar më 27.06.2022
Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini d...

Gazetari serb, Rade Radovanoviç ka folur për RTV Dukagjini dhe për qëndrimin e tij prokosovar. Ai ka thënë se në librin e tij, kishte shkruar për masakrat që kishin ndodhur në Kosovë nga shteti serb dhe se nuk pret rregullim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi, përderisa në krye të shtetit të Serbisë është Presidenti Aleksandar Vuçiqi. “Nga Dritarja […]

Lexo më shumë

Kryeministria dhuron gjak, Rama pyet mjeken: Sa herë ma ke pirë?

Kryeministria dhuron gjak, Rama pyet mjeken: Sa herë ma ke pirë?

Publikuar më 27.06.2022
Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vij...

Tradita e dhurimit vullnetar të gjakut, në Kryeministri, vijoi edhe këtë vit si një akt solidariteti njerëzor, duke ju bashkuar sloganit të Ditës Botërore të Dhurimit të gjakut 2022  “Bashkoni përpjekjet dhe shpëtoni jetë”! Kryeministri Rama një dhurues i rregullt i gjakut prej thuajse dy dekadash ishte i pari që dhuroi sot gjak në ndihmë […]

Lexo më shumë