×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Burimet evropian të NATO-s: De-përshkallëzimi me Rusinë është i mundur ‘nesër’

Amerikanët “duan vërtet” de-përshkallëzimin e menjëhershëm me Rusinë, por dialogu nuk është i mundur me mijëra trupa ruse në kufirin ukrainas, tha për EURACTIV një burim i lartë i NATO-s që përfaqëson një shtet anëtar të BE-së në Bruksel.

Zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti, shtoi se, duke pasur parasysh situatën e tensionuar, një aksident është i mundur në çdo kohë, edhe nëse Perëndimi do të besojë pretendimin e Moskës se nuk po planifikon një pushtim.

“Më besoni, amerikanët me të vërtetë duan një de-përshkallëzim të menjëhershëm me Rusinë,” tha burimi, duke shtuar se NATO e di se kërcënimi i drejtpërdrejtë është Rusia, por është gjithashtu i vetëdijshëm se rreziku në “pamje më të gjerë” është Kina, e cila është tani duke vëzhguar me lehtësi “dy elefantët e fuqishëm duke luftuar”.

“Pekini nuk e ka kërcënuar Perëndimin strategjikisht apo ushtarakisht, por ju duhet të parashikoni të ardhmen dhe Kina nuk po rritet vetëm komercialisht”, tha burimi.

I pyetur për krizën në Ukrainë dhe lëvizjet e ardhshme të Moskës, ai tha se vetëm presidenti Vladimir Putin e di se çfarë do të ndodhte, ndërkohë që as udhëheqja e Kremlinit nuk kishte një ide.

“Përfundimisht, me shumë durim dhe ulje-ngritje dhe shumë kohë, ne do të fillojmë të qetësohemi në një moment – ​​por nuk mund të përjashtojmë një aksident […]”, tha burimi.

Në të njëjtën kohë, shtoi burimi, mund të ishte një ide e mirë nëse Perëndimi gjithashtu “i tërheqë pak veshin Ukrainës”, pasi disa në Kiev po shkaktonin provokime të panevojshme.

“Ka gjithashtu probleme në Ukrainë, kush është në pushtet, kush ka dorën e sipërme në ushtri…”

Nuk ka gjasa për pushtim

Për Rusinë, burimi i NATO-s vlerësoi se ajo nuk planifikon një pushtim.

“Për të pushtuar një vend kaq të madh me forca të tilla ushtarake [si Ukraina], ju nevojiten aftësi ushtarake të tjera nga ato që janë vendosur aktualisht”, tha burimi.

Ai theksoi se NATO nuk ka as detyrim dhe as të drejtë të ndërhyjë ushtarakisht në Ukrainë, pasi nuk është anëtare e Aleancës, por gjërat do të ishin shumë ndryshe nëse një vend i NATO-s do të sulmohej.

“Nëse Rusia do të bënte gabim duke sulmuar një shtet anëtar të NATO-s, atëherë do të kishim një luftë të tretë botërore”.

Megjithatë, shtoi burimi, Ukraina është një “partner i mundësive të shtuara” të NATO-s dhe kjo do të thotë se aleanca ka disa detyrime morale, të cilat mund të rezultojnë në sanksione masive kundër Moskës.

Pretendimet ruse të “papranueshme” dhe “të arsyeshme”.

Burimi i NATO-s shpjegoi se çështja është të krijohen një sërë garancish në mënyrë që të dyja palët të mos ndihen të kërcënuara. Ka çështje të ngritura nga Rusia që aleanca mund të diskutojë, ndërsa disa të tjera janë krejtësisht jashtë tryezës dhe Putini tashmë e di këtë, tha zyrtari.

“Është e pamundur të negociohet kërkesa që Ukraina dhe Gjeorgjia të mos anëtarësohen në NATO. As Rusia nuk do të na thotë nëse duhet të tërheqë forcat e NATO-s nga Bullgaria dhe Rumania”.

Burimi këmbënguli se çështjet që mund të diskutohen janë në kuadër të dialogut strategjik SHBA-Rusi, Këshillit NATO-Rusi dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, ku Rusia ka miq si Uzbekistani, Kazakistani dhe Bjellorusia.

Në të njëjtën kohë, parakushtet për dialogun janë që “mijëra rusë që janë pranë Ukrainës duhet të largohen”.

I pyetur pse kishte dy propozime të veçanta, nga NATO dhe nga Uashingtoni, burimi u përgjigj:

“Amerikanët do të diskutojnë armatimet globale, ato bërthamore […] ata nuk mund të flasin në emër të Evropës për masat e ndërtimit të besimit, si mos kryerja e stërvitjeve ushtarake në shkallë të gjerë pranë kufirit.”

Duke sugjeruar një shkëmbim të mundshëm midis irrituesve për të dyja palët, burimi i NATO-s citoi shembullin e sistemit të mbrojtjes raketore Aegis në Poloni dhe Rumani, për të cilin Moska ka frikë se mund të pajiset me koka bërthamore, si dhe sistemin rus të raketave Iskander nga Kaliningrad, e cila ka një rreze veprimi prej 5000-6000 km dhe mund të godasë caqet deri në Paris.

Ai sugjeroi gjithashtu përparime të tjera të mundshme.

“Për shembull, për të vendosur se kur dhe nëse do të fluturojmë mbi Balltik, në mënyrë që të mos ketë rast aksidenti […] Ushtrimet e grupeve të mëdha të ushtrisë të mos jenë afër kufijve, në distanca specifike, p.sh. 500 km.”

“Ekzistojnë opsione për të reduktuar tensionin që nesër”, tha burimi, duke shtuar se Moska ishte gjithashtu në favor të një “linjëje të nxehtë politike” për komunikim midis Putinit dhe shefit të NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Duhet të ketë gjithashtu kontakte dhe më shumë struktura vertikale, le të flasin komandantët”, shtoi burimi.

Administrata e Biden e mban të informuar Evropën

Ndryshe nga administrata e mëparshme amerikane e administratës së Donald Trump, tha burimi i BE-së në NATO, administrata Biden po i informon vazhdimisht evropianët për lëvizjet e saj, “jo paraprakisht”, por në të gjitha nivelet, përfshirë atë të ambasadorëve.

“Kjo krijon një klimë uniteti dhe Brukseli dhe Uashingtoni konvergojnë në një atmosferë sigurie.”

I pyetur në lidhje me lëvizjen e disa shteteve baltike për të dërguar armë në Ukrainë, burimi tha se nuk kishte autorizim të NATO-s për këtë dhe me shumë gjasa masa u miratua nga amerikanët.

Së fundmi, por jo më pak e rëndësishme, burimi tha se hungarezët “po bezdisin shumë” për çështjen e tyre të pakicave në Ukrainë, por paralajmëroi se atmosfera është aq intensive dhe shtrirja e një krize lufte aq e madhe sa Budapesti nuk mund të bëjë asgjë për të ndaluar çdo nismë të NATO-s.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Publikuar më 26.05.2022
Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas ...

Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas që nga fillimi i pushtimit të vendit më 24 shkurt, tha këshilltari i misionit të përhershëm ukrainas në OKB, Sergiy Dvornyk, gjatë një debati të mbajtur dje në selinë e OKB-së për mbrojtjen e civilëve në konflikte të armatosura. “Rrëmbimi i të paktën 230,000 fëmijëve ukrainas, […]

Lexo më shumë

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 1...

Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 19 nxënës të vrarë, është i fundit në një varg sulmesh masive në Shtetet e Bashkuara. Disa nga viktimat e sulmit në Teksas Më poshtë është një përmbledhje e sulmeve masive në vitet e fundit, kryer nga agjencia Reuters. BUFFALO, 14 maj […]

Lexo më shumë

Biden bën thirrje për kontroll të armëve pas 21 viktimave në Teksas

Biden bën thirrje për kontroll të armëve pas 21 viktimave në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur kanë vdekur nga të sh...

Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur kanë vdekur nga të shtënat në një shkollë fillore në jug të Teksasit, teksa presidenti amerikan, Joe Biden, ka bërë thirrje për kontroll të armëve. Sulmi u krye në shkollën fillore Robb, në qytetin Uvalde, rreth 135 kilometra në perëndim të San Antonios. Qyteti me 16,000 banorë ndodhet rreth […]

Lexo më shumë

Bota vajton për 19 nxënësit e vrarë në shkollë, prindërit u japin lamtumirën

Bota vajton për 19 nxënësit e vrarë në shkollë, prindërit u japin lamtumirën

Publikuar më 25.05.2022
Sulmi me armë në shkollën fillore në Teksas, që i mori jetën...

Sulmi me armë në shkollën fillore në Teksas, që i mori jetën 19 nxënësve dhe 2 mësuesve ka tronditur mbarë botën. Fotot, videot dhe mesazhet e lamtumirës për viktimat të thyejnë shpirtin. Prindër që i dërguan fëmijët e tyre në shkollë dhe nuk i panë më, vëllezër e motra që mësuan se nuk do të luanin më me […]

Lexo më shumë

Sulm tragjik në një shkollë fillore në Teksas, 18-vjeçari vret 18 fëmijë dhe 3 të rritur

Sulm tragjik në një shkollë fillore në Teksas, 18-vjeçari vret 18 fëmijë dhe 3 të rritur

Publikuar më 25.05.2022
18 fëmijë dhe tre të rritur humbën jetën të martën kur një 1...

18 fëmijë dhe tre të rritur humbën jetën të martën kur një 18 vjeçar hapi zjarr në një shkollë fillore në Teksas. Edhe autori i sulmit vdiq. Shkolla fillore Robb është në Uvalde, rreth 135 kilometra në perëndim të San Antonios. Guvernatori Greg Abbott tha se i dyshuari, i identifikuar si 18-vjeçari Salvador Ramos, me […]

Lexo më shumë