×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Botë e bukur ndjenjash poetike në librin ‘Aphrodite’ të poetes Afërdita S. Satka

Kleo Lati

Sa herë që marr në duar një libër, gjithnjë provoj se në botën e ndjenjave të Unit tim, si lexues, diçka ndodh. Është një trazim i bukur, një vërshim ndjesish dhe emocionesh që lidhet me teatrin e jetës që shpaloset në faqet e librit. Por janë ndjesi që lidhen edhe me Unin e shkrimtarit apo të poetit, autorit te librit që mbaj në duar dhe që pastaj nis dhe shfletoj nga faqja e parë deri në faqen e fundit.

Libri i fundit që lexova këto ditë është libri i parë me poezi i poetes Afërdita S. Satka, botim i shtëpisë së mirënjohur botuese “FAN NOLI” . Gjetja poetike spikat qysh në lidhjen dhe simbolikën mes emrit të autores dhe titullit të librit të saj: “Aphrodite” “. .. Prindërit më quajtën Afërditë/ Asgjë nuk dinin rreth origjinës së emrit/ Nuk dinin që kishte lidhje me perënditë”… Dhe nëse sipas mitologjisë Afërdita ishte perëndesha e dashurisë dhe e bukurisë, poetja Afërdita e këtij libri me 90 poezi – e cila tashmë e di fort mirë kuptimin e simbolikës që mbart ky emër – na shfaqet e bukur sa në kopertinë me një pikturë ku është fiksuar vetë ajo, aq edhe në vargjet e librit: “E dashuruar, e fortë/ Plot hire gruaje/ Tokësore, por e ngjashme me Perëndinë!”… Dhe pastaj kalon nga e veçanta tek e përgjithshmja, duke shprehur dëshirën e saj të çiltër: “Model për gjithë vajzat e dua Aphroditën”…

Poezia e Afërdita Satkas nuk është e palëndët, siç ndodh jo rrallë sidomos tek poetët e rinj, që kuturisen në ëndërrime boshe, në fluturime poetike, në fantazira që pak ose aspak kanë lidhje me jetën, me realitetin. Përkundrazi, shumica dërrmuese e poezive të këtij vëllimi fitojnë një domethënie të pranueshme pikërisht sepse kanë në vargjet e tyre lëndë jetësore. Kështu, në të i këndohet poetikisht babait, nënës, vëllait, atdheut, vendlindjes së poetes, Velipojës, “më e bukura e botës”. Nëpër vargje vizatohet poetikisht natyra, qielli gri, gjethet, pranvera, vjen i ngrohtë dhe përmallshëm zëri i nënës, madhështia e kalasë së Rozafës dhe Shkodra “qytet me vepra dhe histori”, deti, Valbona, Berati, Mali i Shënjtë, liqeni magjik i Ohrit, lulet, mimoza, qiparisi, loti, buzëqeshja… Me thjeshtësi, por më ndjenjë dhe brishtësi femërore, autorja e këtij libri na paraqet një tablo të gjerë jetësore, duke e bërë sa më tokësore poezinë e saj. Autorja shpreh jo vetëm ndjenjat, emocionet dhe përjetimet e veta për gjithçka të lëndët që kanë si temë poezitë e saja, por shpreh edhe dëshirën për përsosjen njerëzore, për pasurimin e shpirtit njerëzor. “Kurrë mos urre e shpirtin mos e mbush me ligësi”, apo “se zemra nga e keqja tkurret e gurësohet”. Poetja është e ndjeshme jo vetëm ndaj natyrës dhe bukurive të saja, por edhe ndaj fenomeneve të jetës, asaj i vret syrin e shëmtuara, i krijon dhimbje në shpirt përdhosja e personalitetit njerëzor, ndaj gati sa nuk shpërthen: “Më mirë “pakt” me përbindëshat imagjinarë/ Sesa zvarrë e i nënshtruar si gjarpri nën gur…”.

Duke lexuar poezitë e këtij vëllimi poetik, kupton se poetja Afërdita Satka ka jo vetëm vetëdijen për mundësitë njerëzore, por edhe për mundësitë e vetë poezisë, që ajo e bën njeriun më të bukur shpirtërisht. Në një ndër poezitë e bukura të librit, në atë me titull “Kafja e poetit”, adhurimin për poetin e panjohur, autorja e shpreh edhe përmes një detaji shumë të goditur: Kafeneja e preferuar e poetit nuk e ka më atë magji kur ai nuk duket më atje, si zakonisht. “Bosh dhe e akullt duket qoshja, ku vargjet thurte Ai”… Të bukurën, poetiken, autorja e gjen jo vetëm te vargjet e poetit, por edhe tek sytë plot dritë tw njerëzve, tek drita e hënës, tek dashuria dhe mirësia njerëzore, kudo ku ka jetë. E gjen edhe tek një vazo e thyer, sjellë si dhuratë për vajzën e vet nga gjyshi kur ai ishte në kurbet, që “çdo copë e thyer e saj është poezi”.

Autorja Afërdita S. Satka dhe kopertina e librit të saj me poezi

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Majko reagon për koncesionin e Butrintit: Si u ndryshua vendimi i vitit 2002?

Majko reagon për koncesionin e Butrintit: Si u ndryshua vendimi i vitit 2002?

Publikuar më 23.05.2022
Aleanca për Mbrojtjen e Butrintit ka protestuar sot para Kuv...

Aleanca për Mbrojtjen e Butrintit ka protestuar sot para Kuvendit kundër marrëveshjes për të dhënë me koncesion Parkun Kombëtar të Butrintit për një periudhë 10 vjeçare. Nga foltorja e Kuvendit Majko ka analizuar marrëveshjen duke evidentuar sipas tij disa ndryshme që ka pësuar vendimi i 2002 me atë të 2022. “Nga një vlerësim i kujdesshëm […]

Lexo më shumë

Këngëtari i njohur puth në buzë ‘aksidentalisht’ moderatorin grek VIDEO)

Këngëtari i njohur puth në buzë ‘aksidentalisht’ moderatorin grek VIDEO)

Publikuar më 23.05.2022
Një video nga shteti fqinj, Greqia është duke u bërë virale ...

Një video nga shteti fqinj, Greqia është duke u bërë virale në rrjet. Sipas raportimeve të mediave greke këngëtari i njohur grek, Stelios Rokos puthi “aksidentalisht” në buzë moderatorin e emisionit televiziv “X Factor”, Andreas Georgiou. Incidenti i puthjes ndodhi gjatë hyrjes së këngëtari në skenë, i cili teksa përshëndetet moderatorin duke e përqafuar e puthi […]

Lexo më shumë

Arrestimi me drogë/ Filip Çakuli: Ndërhyrja e Berishës dhe Metës për të liruar të madhin Koço Devole nga burgu në Itali

Arrestimi me drogë/ Filip Çakuli: Ndërhyrja e Berishës dhe Metës për të liruar të madhin Koço Devole nga burgu në Itali

Publikuar më 19.05.2022
Mitro Çela E pyeta Filipin: -Kaloi një kohë pa Koçon. Të mun...

Mitro Çela E pyeta Filipin: -Kaloi një kohë pa Koçon. Të mungon? -Ndjehem si peshku pa ujë! -ma ktheu ai. -Ishte njeriu im më i afërt. 42 vjet bashkë. U njohëm te revista “Hosteni”. Unë djalë. Ai humorist i madh. Vazhduam bashkënë koncerte. Hartuam bashkë skenare dhe skeçe. Bashkë te “Fiks Fare”, bashkë me pushime […]

Lexo më shumë

Presidentja e Kosovës, ‘ylli’ i shfaqjes së stilistit Valdrin Sahiti: Më bindi t’i drejtoja flokët pas 12 vitesh

Presidentja e Kosovës, ‘ylli’ i shfaqjes së stilistit Valdrin Sahiti: Më bindi t’i drejtoja flokët pas 12 vitesh

Publikuar më 17.05.2022
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani mbrëmë ishte e pranishme...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani mbrëmë ishte e pranishme në sfilatën e organizuar nga stilisti Valdrin Sahiti. Dizenjatori i njohur dhe shumë i suksesshëm nga Kosova prezantoi koleksionin e ri të veshjeve në një mbrëmje me shumë emra të njohur që ishin të pranishëm. Duke folur për sukseset dhe punën e tij, Osmani u shpreh se […]

Lexo më shumë

Veliaj për 2-vjetorin e shembjes së Teatrit Kombëtar: Ata që gjoja u kujtuan, janë të njëjtët që janë dënuar për shpifje

Veliaj për 2-vjetorin e shembjes së Teatrit Kombëtar: Ata që gjoja u kujtuan, janë të njëjtët që janë dënuar për shpifje

Publikuar më 17.05.2022
Nga Ndroqi, ku sot u përurua lagjja e re e Programit të Rind...

Nga Ndroqi, ku sot u përurua lagjja e re e Programit të Rindërtimit, nga e cila përfitojnë 74 familje, kryebashkiaku Erion Veliaj i ktheu përgjigje opozitës edhe për projektin e Teatrit të ri Kombëtar. Veliaj tha se ata që bëjnë sikur “kujtohen” për Teatrin, janë po ata që dje akuzonin për ndërtime kullash edhe në […]

Lexo më shumë

Ligji për menaxhimin, Margariti: Butrinti do të vazhdojë të jetë pronë e shtetit

Ligji për menaxhimin, Margariti: Butrinti do të vazhdojë të jetë pronë e shtetit

Publikuar më 17.05.2022
“Parku i Butrintit do të vijojë të jetë pronë shtetërore”. K...

“Parku i Butrintit do të vijojë të jetë pronë shtetërore”. Kështu u shpreh ministrja e Kulturës Elva Margariti, teksa është thirrur sot në një seancë dëgjimore në Komisionin e Ekonomisë për ligjin e menaxhimit të Butrintit. Ministrja tha se kjo ka qenë një pyetje që është bërë shpesh së fundmi, ndërsa sqaroi se Butrinti do […]

Lexo më shumë

Teologu reagon ashpër për videoklipin e vëllezërve Veshaj në muzeun e Korçës: Është degjenerim, ne lutemi para atyre ikonave

Teologu reagon ashpër për videoklipin e vëllezërve Veshaj në muzeun e Korçës: Është degjenerim, ne lutemi para atyre ikonave

Publikuar më 16.05.2022
Kënga “Picasso” nga binjakët Donald dhe Romeo Ve...

Kënga “Picasso” nga binjakët Donald dhe Romeo Veshaj në bashkëpunim me Elgit Dodën ka sjellë jo pak zhurmë në rrjet. Kjo për shkak se videoklipi është realizuar pranë ikonave fetare dhe kjo duket se nuk është pritur mirë nga kisha. Kjo e fundit ka bërë një reagim të ashpër ndaj filmimeve pranë këtyre ikonave, duke […]

Lexo më shumë

Grupi fitues i ‘Eurovisionit’ nga Ukraina nxjerr në ankand kupën, të ardhurat shkojnë për ushtrinë

Grupi fitues i ‘Eurovisionit’ nga Ukraina nxjerr në ankand kupën, të ardhurat shkojnë për ushtrinë

Publikuar më 16.05.2022
Kalush Orchestra, grupi ukrainas që fitoi Eurovision-in, do ...

Kalush Orchestra, grupi ukrainas që fitoi Eurovision-in, do të nxjerrë në ankand kupën e vendit të parë. Grupi do t’i dhurojë të ardhurat për një fond bamirësie që ndihmon ushtrinë ukrainase dhe Ukrainën, e cila është nën pushtimin rus. “Ne kemi planifikuar të nxjerrim kupën tonë në ankand dhe t’i dhurojmë të gjitha paratë për një fond […]

Lexo më shumë