×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Boll më, koha për ta bërë, “faleminderit” Edi Ramës…

Pirro Naçi

Dje në mbrëmje kisha veçuar nga libri i Mehdi Frashërit disa mendime të shkruara për  Sarandën shumë dekada më parë. Thashë t’i vendosja edhe një titull, por e lashë për të shtunën, sot në mëngjes. Doja ta ndaja me miqtë, qytetarët  dhe  dashamirësit e Sarandës. Por më kishte befasuar Edi Rama me një publikim në “Facebook”, po për Sarandën, për shëtitoren buzë detit, sot në mëngjes. Një telepati e çuditshme, por për rastin, shumë e dobishme. Nuk them se nuk më pëlqeu, por më shumë u ndala në  fjalët  që shkruante, madje disa prej tyre i bëra titull për ato çka shkruante Mehdi Frashëri në shekullin e kaluar. Nuk po ndalem tek figura e Mehdiut, se çdo kush mund të dijë apo të mësojë për të. Por do të doja të veçoja njërën nga ‘’bëmat’’ e tij. Leku që sot kemi në përdorim, emërtimi,’’ pagëzimin’’ e tij, e kemi nga Mehdiu. Monedhat e para quheshin ‘’Leka i Madh’’, ai insistoi dhe u shkurtua  dhe u vendos  emërtimi ‘’LEK’’, 100-të vite më parë…! Por, për të mos u zgjatur le të shikojmë se çfarë mendonte  Mehdiu për Sarandën.

…Toka dhe klima shqiptare, sidomos një  zonë e saj mjaft e gjerë ku fillon nga bregu i detit deri në thellësinë 50-80 km formon një rrip të gjatë ,ku mund të lëvrohen në shkallë të gjerë ulliri, limoni e portokalli, orizi, pambuku, liri dhe konopi, në mënyrë që Shqipëria brenda 10-15 viteve, mund të shesë jashtë nga produktet e bimëve dhe të pemëve një sasi të tyre mjaft të madhe.

…. Bie fjala gjithë pellgu i Delvinës me gjithë gropën e Butrintos, mbasi të pastrohet nga ferrat, nga drizat dhe nga moçalet dhe mbasi të arkëtohen lumenjtë e vegjël, që quhen Bistricë, Kalas dhe Povla, për të mos dalë jashtë shtratit të tyre, mund të përdoren përgjithësisht si zonë e lëvrimit të portokalleve, të mandarinave dhe të pambukut. Kjo zonë, nga ana e perëndimit është rrethuar me vargun e maleve të Himarës, që në kohët e lashta quhej Akroqeravnos (bishti i rrufesë). Nga ana e lindjes, me vargun e maleve të Muzinës, nga ana e veriut nga malet e thata të Kurveleshit, nga ana e jugut me vargun e maleve të Konispolit, që quhet Saraqinoros. Gjithë gropa, që mbetet midis këtyre maleve, ka një pjellori të çuditshme dhe përçahet prej tre lumenjsh, që përmendëm më sipër, është një vend ideal për të lëvruar ato që thamë.Me të vërtetë kjo gropë, po të qërohet dhe të kanalizohet do të bëhet një parajsë tokësore dhe atje, ku populli është dobësuar nga malarja dhe përveç misrit nuk kultivon gjë tjetër, do të bëhet populli më i lumtur i gjithë Shqipërisë, siç ka qënë këtu e 25 shekuj më parë.  Rrënimet e qytetit të vjetër që quhet Phyniqi, ashtu edhe qyteti i vjetër  Vuthrotos, ndodhen brenda kësaj zone.

Akropoli i Phyniqit dolly më i madh se ay i Athinës. Legjenda e literaturës së vjetër tregon se njerëzit e kësaj zone , në kohërat e lashta përdornin enë prej floriri. Statuja e Eneës që përmend Omiri në vjershën e tij, u gjent në Butrinto me një bukuri të mrekullueshme, dhe ndodhet sot në muzeun e Musolinit. Përtej historisë njerëzore, vendet që kanë mundësi përparimi dhe lulëzimi, herë vinë dhe herë tjetër ringjallen me dritën e ditunisë, me zellin e idealit dhe me energjinë e njeriut, që frymëzoi me atë ideal.

Duket se natyra i ka falur këtij vendi shumë të mira: brigje deti,kodrina të ëmbla, fusha pjellore, lumenj të kulluar, male të lartë, gji deti të thellë e të qetë, pamje madhështore, që vajtojnë për njerëz me ideale fisnike dhe me energji punimi. Kjo zonë e jashtëzakonshme përfshin nënprefekturat e Delvinës, të Sarandës dhe të Koninspolit. Një solidar i këtillë që i ka rënë guri në truall, që pret njerinë për ta vërë në vend dhe që të ndrisë më mirë se Korfuzi, që ndodhet kundrejt dhe që e ndan një kanal deti…

Kaq, jo më shumë nga pena  e tij… Ah mor Mehdi, të mira fjalët dhe ëndrrat për Sarandën, por edhe pak ‘’BUZKUQ’’nuk i bën dëm.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

‘Të disiplinohen hyrjet në kufi’, apeli i epidemiologut: Një muaj pa humbje jete, a përfundoi pandemia?

‘Të disiplinohen hyrjet në kufi’, apeli i epidemiologut: Një muaj pa humbje jete, a përfundoi pandemia?

Publikuar më 24.07.2021
Erion Dasho Për të gjetur humbjen e fundit të jetë nga COVID...

Erion Dasho Për të gjetur humbjen e fundit të jetë nga COVID, duhet “udhëtuar” pas në kohë në 26 qershor. Madje dhe në katër javët që paraprinë 26 qershorin, numri i vdekjeve nga COVID ishte 9 të tilla, ku asnjë ditë nuk kishte patur më shumë se 1 humbje jete dhe ditë të tëra e […]

Lexo më shumë

Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj

Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj

Publikuar më 20.07.2021
Monografia “Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj” është s...

Monografia “Nënë Tereza: Shenjtorja dhe Kombi i Saj” është studimi më i fundit i Gëzim Alpion për figurën dhe personalitetin e humanistes së madhe shqiptare. Alpion është një ndër studiuesit dhe autorët më të shquar anglisht-shkrues të kohës sonë, që merret me sociologji dhe me historinë e zhvillimet shqiptare, dhe ndër autorët më të besueshëm […]

Lexo më shumë

Nishani denigron Bashën: E di shtetin “lodër” ku mund të argëtohet e partinë zyrë ku mund të punësohet

Nishani denigron Bashën: E di shtetin “lodër” ku mund të argëtohet e partinë zyrë ku mund të punësohet

Publikuar më 19.07.2021
Një ditë pas mbylljes së punimeve të Kuvendit Kombëtar të PD...

Një ditë pas mbylljes së punimeve të Kuvendit Kombëtar të PD-së, ish-presidenti Bujar Nishani ka vijuar sulmet ndaj kryetarit të PD-së, Lulzim Basha. Në një koment të gjatë të botuar në profilin e tij në “Facebook”, Nishani i ngarkon në shpinë Bashës të gjitha dështimet e opozitës në 8 vitet e shkuara dhe betejën e […]

Lexo më shumë

Rovena Voda- manuali perfekt i SPAK-ut për “cironka”

Rovena Voda- manuali perfekt i SPAK-ut për “cironka”

Publikuar më 15.07.2021
Arben Rrozhani Rovena Voda sapo kishte hapur një zyrë avokat...

Arben Rrozhani Rovena Voda sapo kishte hapur një zyrë avokatie për të siguruar mbijetesën për familjen ku burrë e grua ishin pa punë dhe të ardhurat e vetme ishin dy pensione mjerane. Por nuk do të ketë mundësi të shkojë, sepse sot Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar la të pandryshuar masën e sigurisë […]

Lexo më shumë

Ish-rivali i Bashës: Hapja, bërja parti e parë dhe ardhja në pushtet e PD-së

Ish-rivali i Bashës: Hapja, bërja parti e parë dhe ardhja në pushtet e PD-së

Publikuar më 09.07.2021
Fatbardh Kadilli Hapja e Partisë Demokratike mbetet një refr...

Fatbardh Kadilli Hapja e Partisë Demokratike mbetet një refren i përsëritur aq shpesh, sa është bërë lodhës në ligjerimin e demokratëve dhe të atyre që flasin për PD. A është e mbyllur PD që duhet të hapet? Kush e mbyll dhe pse e mbyll? Fakti që kërkesa për hapje të PD është e vjetër dhe […]

Lexo më shumë

Mërgata dhe roli i shteteve shqiptare në Ballkan! Një histori që ka nevojë të ndryshojë

Mërgata dhe roli i shteteve shqiptare në Ballkan! Një histori që ka nevojë të ndryshojë

Publikuar më 05.07.2021
Silvana Begaj (Nuk themi asgjë të re kur flasim për diasporë...

Silvana Begaj (Nuk themi asgjë të re kur flasim për diasporën shqiptare nëpër botë. Nuk është qëllimi as i këtij shkrimi të rendisë faktet dhe rolin e diasporës shqiptare përgjatë historisë sonë të vjetër e të re kombëtare). Janë ndoshta raste të rralla në botën e qyteteruar ku për ngritjen ,formimin dhe ekzistencën e shteteve […]

Lexo më shumë

Një natë para fundit

Një natë para fundit

Publikuar më 27.06.2021
Elona Caslli Nesër do të filloj punë. Rroga nuk është e keqe...

Elona Caslli Nesër do të filloj punë. Rroga nuk është e keqe, plus që ai shoku im që punoi vjet atje, më tha se dalin edhe bakshishe dhe fundi i muajit është i mirë. 3 muaj nuk janë pak. Lekët që do marr nuk do i mbaj të gjitha për vete. Do jap edhe diçka  […]

Lexo më shumë

Ku e ka origjinën “kafshëria” që na ka pushtuar

Ku e ka origjinën “kafshëria” që na ka pushtuar

Publikuar më 26.06.2021
Nga Tanush Çaushi Sot lajmi kryesor është që Policia bëri na...

Nga Tanush Çaushi Sot lajmi kryesor është që Policia bëri namin me gjoba për makinat në aksin Fier-Vlorë. Fill pas aksidentit tragjik. Dhe kjo erdhi si kofini pas të vjelit. Nuk është hera e parë në këtë vend që pas çdo ngjarjeje tragjike bëhen aksione si paradat e modës për disa ditë dhe pastaj harrohen. […]

Lexo më shumë