×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Boll më, koha për ta bërë, “faleminderit” Edi Ramës…

Pirro Naçi

Dje në mbrëmje kisha veçuar nga libri i Mehdi Frashërit disa mendime të shkruara për  Sarandën shumë dekada më parë. Thashë t’i vendosja edhe një titull, por e lashë për të shtunën, sot në mëngjes. Doja ta ndaja me miqtë, qytetarët  dhe  dashamirësit e Sarandës. Por më kishte befasuar Edi Rama me një publikim në “Facebook”, po për Sarandën, për shëtitoren buzë detit, sot në mëngjes. Një telepati e çuditshme, por për rastin, shumë e dobishme. Nuk them se nuk më pëlqeu, por më shumë u ndala në  fjalët  që shkruante, madje disa prej tyre i bëra titull për ato çka shkruante Mehdi Frashëri në shekullin e kaluar. Nuk po ndalem tek figura e Mehdiut, se çdo kush mund të dijë apo të mësojë për të. Por do të doja të veçoja njërën nga ‘’bëmat’’ e tij. Leku që sot kemi në përdorim, emërtimi,’’ pagëzimin’’ e tij, e kemi nga Mehdiu. Monedhat e para quheshin ‘’Leka i Madh’’, ai insistoi dhe u shkurtua  dhe u vendos  emërtimi ‘’LEK’’, 100-të vite më parë…! Por, për të mos u zgjatur le të shikojmë se çfarë mendonte  Mehdiu për Sarandën.

…Toka dhe klima shqiptare, sidomos një  zonë e saj mjaft e gjerë ku fillon nga bregu i detit deri në thellësinë 50-80 km formon një rrip të gjatë ,ku mund të lëvrohen në shkallë të gjerë ulliri, limoni e portokalli, orizi, pambuku, liri dhe konopi, në mënyrë që Shqipëria brenda 10-15 viteve, mund të shesë jashtë nga produktet e bimëve dhe të pemëve një sasi të tyre mjaft të madhe.

…. Bie fjala gjithë pellgu i Delvinës me gjithë gropën e Butrintos, mbasi të pastrohet nga ferrat, nga drizat dhe nga moçalet dhe mbasi të arkëtohen lumenjtë e vegjël, që quhen Bistricë, Kalas dhe Povla, për të mos dalë jashtë shtratit të tyre, mund të përdoren përgjithësisht si zonë e lëvrimit të portokalleve, të mandarinave dhe të pambukut. Kjo zonë, nga ana e perëndimit është rrethuar me vargun e maleve të Himarës, që në kohët e lashta quhej Akroqeravnos (bishti i rrufesë). Nga ana e lindjes, me vargun e maleve të Muzinës, nga ana e veriut nga malet e thata të Kurveleshit, nga ana e jugut me vargun e maleve të Konispolit, që quhet Saraqinoros. Gjithë gropa, që mbetet midis këtyre maleve, ka një pjellori të çuditshme dhe përçahet prej tre lumenjsh, që përmendëm më sipër, është një vend ideal për të lëvruar ato që thamë.Me të vërtetë kjo gropë, po të qërohet dhe të kanalizohet do të bëhet një parajsë tokësore dhe atje, ku populli është dobësuar nga malarja dhe përveç misrit nuk kultivon gjë tjetër, do të bëhet populli më i lumtur i gjithë Shqipërisë, siç ka qënë këtu e 25 shekuj më parë.  Rrënimet e qytetit të vjetër që quhet Phyniqi, ashtu edhe qyteti i vjetër  Vuthrotos, ndodhen brenda kësaj zone.

Akropoli i Phyniqit dolly më i madh se ay i Athinës. Legjenda e literaturës së vjetër tregon se njerëzit e kësaj zone , në kohërat e lashta përdornin enë prej floriri. Statuja e Eneës që përmend Omiri në vjershën e tij, u gjent në Butrinto me një bukuri të mrekullueshme, dhe ndodhet sot në muzeun e Musolinit. Përtej historisë njerëzore, vendet që kanë mundësi përparimi dhe lulëzimi, herë vinë dhe herë tjetër ringjallen me dritën e ditunisë, me zellin e idealit dhe me energjinë e njeriut, që frymëzoi me atë ideal.

Duket se natyra i ka falur këtij vendi shumë të mira: brigje deti,kodrina të ëmbla, fusha pjellore, lumenj të kulluar, male të lartë, gji deti të thellë e të qetë, pamje madhështore, që vajtojnë për njerëz me ideale fisnike dhe me energji punimi. Kjo zonë e jashtëzakonshme përfshin nënprefekturat e Delvinës, të Sarandës dhe të Koninspolit. Një solidar i këtillë që i ka rënë guri në truall, që pret njerinë për ta vërë në vend dhe që të ndrisë më mirë se Korfuzi, që ndodhet kundrejt dhe që e ndan një kanal deti…

Kaq, jo më shumë nga pena  e tij… Ah mor Mehdi, të mira fjalët dhe ëndrrat për Sarandën, por edhe pak ‘’BUZKUQ’’nuk i bën dëm.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Publikuar më 18.01.2021
Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një ...

Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një proces propozimesh për kandidatë për deputetë. Brenda 30 ditësh u propozuan rreth 6 mijë emra, nga të cilët rreth 2 mijë refuzuan të plotësojnë formularët dhe pjesa tjetër hynë në proces konkurrimi për tu bërë deputet. Sipas premtimit emrat e propozuar do të përbënin […]

Lexo më shumë

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Publikuar më 16.01.2021
Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila,...

Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila, për t’u marrë erë.  Nuk do të kundërshtoja, për më të shumtit, nga kopshti në  buqetë dhe pastaj… në koshin e plehrave.  Se për nga fjalët, mund  të bëjnë edhe lule këta, por pa fryte dhe farë. Me gjithë mëkatet që mund të kenë, nuk […]

Lexo më shumë

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Publikuar më 16.01.2021
Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin...

Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin shëndetësor shqiptar! Pothuajse asnjë hallkë e ofrimit të shërbimit nuk arriti të funksionojë si duhet. Pasojat janë të dukshme. Ato i kanë vuajtur dhe po i vuajnë dhjetëra mijëra familje, pjestarët e të cilave u prekën nga COVID-i ose humbën jetën. Sikur të mos mjaftonte […]

Lexo më shumë

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Publikuar më 15.01.2021
Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë t...

Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë të shpallë dorëheqjen. Ende pa u hequr zbukurimet e kapërcyellit të viteve, përgjegjësia morale dhe ligji, e ka vënë para përgjegjësisë. Edhe pse kryeministri Rutte u shpall nëpër popull si heroi i kohërave të vështira të Covid-19, asgjë nuk e mbrojti dot para së drejtës njerëzore […]

Lexo më shumë

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Publikuar më 13.01.2021
PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pac...

PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pacientes që humbi jetën në Spitalin COVID-2 ndërkohë që familja paguante shuma të majme për të marrë një trajtim sado pak njerëzor, ka potencialin të hapë një kuti pandore. Sigurisht, ministria reagoi menjëherë duke kërkuar ndëshkim shembullor të fajtores sipas parimit “hajdut është ai që kapet”. […]

Lexo më shumë

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Publikuar më 11.01.2021
Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial ...

Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial Times» botoi një tekst mbi Dubain në kohën e pandemisë. Thelbi i shkrimit ishte ky: ndërsa shumë metropole të botës po qëndrojnë të mbyllura, Dubai po shndërrohet në qytet të ndejave, drekave, darkave e «netëve të çmendura» të turistëve nga bota e jashtme, sidomos europianëve. Në […]

Lexo më shumë

Çdo shekull ka edhe ‘’mesjetën’’ e vet

Çdo shekull ka edhe ‘’mesjetën’’ e vet

Publikuar më 08.01.2021
Pirro Naçi Dhe ne po e kalojmë ndoshta  tani.. Është histori...

Pirro Naçi Dhe ne po e kalojmë ndoshta  tani.. Është histori që përsëritet, e njëjta gjë ka ndodhur edhe në shekullin e kaluar. Përsëritet, apo mesjeta ka bërë tutje vitet dhe shekujt tek ne dhe është ulur këmbëkryq!? …Ajo që i ‘’hëngri’’ kokën Ismail Qemalit në 14 muajt e qeverisjes  në shtetin e parë shqiptar […]

Lexo më shumë

Destinacioni ynë është Brukseli

Destinacioni ynë është Brukseli

Publikuar më 07.01.2021
Koço Kokëdhima Deklarata e djeshme e kryeministrit të Shqipë...

Koço Kokëdhima Deklarata e djeshme e kryeministrit të Shqipërisë në Ankara, për “krijimin e Këshillit të Bashkëpunimit të nivelit të lartë, gjë që e ngre partneritetin tonë të shpallur strategjik në stadin e një marrëdhënieje institucionale ndërqeveritare” është fotokopje e asaj çka Rama thoshte për CNN turk që më 3 gusht 2013, ende pa hyrë […]

Lexo më shumë