×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Biden duhet të refuzojë ëndrrat e rrezikshme të epërsisë bërthamore të SHBA

‘Rishikimi i Qëndrimit Bërthamor’ ofron një mundësi për të bërë një deklaratë në lidhje me agjendën e presidentit të SHBA dhe për të ndërtuar një kornizë për të menduar jo vetëm për rolin e armëve bërthamore në strategjinë ushtarake amerikane, por edhe rolin e kontrollit dhe çarmatimit të armëve në politikën e jashtme amerikane. Është një shans për të afirmuar zvogëlimin e rrezikut bërthamor dhe stabilitetin strategjik si qëllimet kryesore, në krahasim me ëndrrat e rrezikshme për përparësinë bërthamore ose dominimin e përshkallëzimit që kanë animuar qëndrimet bërthamore për dekada të tëra.

Qëllimet ambicioze për armët bërthamore, për të luftuar dhe fituar luftërat bërthamore ose për t’i përdorur ato me forcë, duke rregulluar dhe kontrolluar përshkallëzimin, ose duke fituar aftësinë për të çarmatosur armikun ose për të mbrojtur atdheun, ishin shumë të mëdha gjatë ditëve më të thjeshta të Luftës së Ftohtë dhe janë gjithnjë e më shumë sot. Përveç kompleksiteteve të paraqitura nga rritja e fuqive të reja bërthamore, teknologjitë në zhvillim dhe sfidat e parandalimit ndër-domen, problemi themelor i strategjisë bërthamore është i njëjtë sot si në epokat e mëparshme: identifikimi i objektivave, pa mbijetesë kombëtare, që vlejnë për rrezikun e një shkëmbimi bërthamor “të kufizuar”.

Kjo doli të ishte një detyrë gjatë Luftës së Ftohtë, kur të dy partitë politike, ndërsa nuk ishin dakord për specifikat, përqafuan vizionet e dominimit global, angazhimin e thellë dhe sigurinë kolektive. Ky konsensus është se kërcënimi kryesor ndaj interesave amerikane ishte një ideologji revolucionare e mishëruar nga Bashkimi Sovjetik, një vend që ishte ushtarakisht i fuqishëm, por i izoluar ekonomikisht dhe diplomatikisht nga thelbi i botës së zhvilluar, të industrializuar.

Sot, të dyja palët kanë përqafuar vizione më të kujdesshme të përparësisë amerikane dhe “interesit kombëtar”. Periudha pas Luftës së Ftohtë është shënuar nga një krizë jo vetëm në internacionalizmin liberal ose hegjemoninë liberale, por në tërësi në internacionalizmin. Udhëheqësit e të dyja palëve, duke lexuar ndjenjën publike, kanë përqafuar nacionalizmin ekonomik, zvogëlimin strategjik dhe njëanshmërinë (ose minilateralizmin).

Pavarësisht konsensusit të shfaqur elitar mbi “konkurrencën e fuqisë së madhe”, përpjekjet për të hedhur konkurrencë përgjatë linjave ideologjike – demokracia kundër autokracisë – dhe shërbimi i kushtohet ringjalljes së lidershipit amerikan në botë, edhe këtu historia përsëritet vetëm si farsë. Kërcënimet ndaj liberalizmit, demokracisë dhe urdhrit të udhëhequr nga SHBA po vijnë, në përgjithësi, nga brenda shtëpisë. Biden ka bërë thirrje për një Aleancë të Demokracive, ndërkohë që e tregoi veten mjaft të gatshëm për t’u marrë pragmatikisht me autokratët e mundshëm, edhe pse jo aq entuziazëm sa paraardhësi i tij. Objektivi kryesor i konkurrencës nuk është vetëm një “konkurrent koleg” ose një kërcënim për t’u mposhtur, por një vend i përfshirë thellësisht dhe në mënyrë të pakthyeshme në ekonominë globale. ‘Firewall i Madh’ nuk është një Perde e Hekurt. Në mënyrë të ngjashme, sfidat kryesore të paraqitura nga Rusia nuk janë kërcënimi i zgjerimit territorial ose manipulimi i “zonës gri” midis luftës dhe paqes, por kundërshtimi i normave liberale dhe shfrytëzimi i “zonave gri” të ekonomisë globale.

Ndërsa kjo paraqet një tablo të zymtë për strategjinë e madhe amerikane dhe “rendin liberal ndërkombëtar”, ajo jep një lajm të mirë për strategjinë bërthamore.

Realiteti i pakëndshëm është se asnjë nivel investimi, teknologjie të sofistikuar ose formula shpikëse nuk do të zëvendësojë një gatishmëri aktuale për të luftuar luftërat bërthamore për interesa të vogla, veçanërisht kur përdorimi masiv i forcës do të ishte joefektiv në rastin më të mirë, dhe ka të ngjarë të jetë vetë-mposhtës. Në vend që të përpiqet të përdorë armët bërthamore si një zëvendësim i lirë për forcat konvencionale, ose instrumente të tjera më delikate dhe efektive të fuqisë shtetërore, Biden do të bënte mirë të korrte përfitimet e ribalancimit dhe të zvogëlonte rreziqet dhe kostot e panevojshme bërthamore.

Duke pasur qëllime më të kufizuara, të përcaktuara qartë dhe mbrojtëse në mënyrë drastike të thjeshtuar detyrën e qëndrimit bërthamor. Në fakt, shumë nga kompleksiteti që i atribuohet “epokës së dytë bërthamore” zbehet nëse Shtetet e Bashkuara zvogëlojnë ambiciet dhe angazhimet e tyre. Nëse objektivi është të ndihmojë në parandalimin e kërcënimeve ushtarake ndaj interesave vërtet vitale, parandalimi kërkon shumë më pak “rrobaqepësi”. Përpjekjet për modernizimin duhet të fokusohen në tërheqjen, zëvendësimin dhe azhurnimin e sistemeve strategjike të plakjes, në vend që të ndjekin forca të reja “taktike” dhe “teatrore” bërthamore, e aq më pak teknologji të paprovuara, të çuditshme dhe të mundshme destabilizuese. Administrata mund t’i shkatërrojë ata në mënyrë të njëanshme pa sakrifikuar sigurinë. Në vend që të përpiqeni t’i tregtoni këto në negociatat me Rusinë ose Kinën, të cilët kanë pak arsye për t’i dhënë një vlerë të madhe atyre artikujve (në krahasim me mbrojtjen nga raketat), do të ishte e preferueshme të përdorni shkurtime të njëanshme si një sinjal të synimit dhe angazhimit mbrojtës për reduktimin e kërcënimit shumëpalësh.

Në lidhje me këtë, një fokus në sigurinë dhe stabilitetin strategjik tregon drejt nevojës, ndër të tjera, për të mbrojtur komandën, kontrollin dhe komunikimet bërthamore amerikane (NC3) kundër kërcënimeve kibernetike, por edhe vendosjen e kufizimeve në operacionet sulmuese kibernetike kundër komandës rivale dhe kontrollin gjatë krizave. Me një territor kontinental dhe një popullsi të madhe dhe relativisht të shpërndarë, Shtetet e Bashkuara mund të përballojnë gjithashtu kufizimin e vendosjes së mëparshme të aseteve bërthamore, forcave të paralajmërimit dhe krijimin e procedurave më të forta kushtetuese të lëshimit bërthamor, ndër masat e tjera për të zvogëluar rreziqet e aksidentale ose përshkallëzim të paqëllimshëm.

Për të qenë të sigurt, Biden do të duhet të kapërcejë grupet e interesit të veçantë, inercinë burokratike dhe kundërshtimin politik, por pengesat më të mëdha mund të jenë imperativi moral i kufizimit të dëmit dhe joshjet psikologjike dhe politike të fleksibilitetit. Pranimi i cenueshmërisë reciproke në themel të një parandalimi të kufizuar është politikisht i ngarkuar dhe kërkon psikologji. Kur aksionet janë të larta, aktorët nxiten të mbrojnë, edhe nëse kjo mund të provojë të jetë vetë-mposhtëse. Mbrojtjet e kufizuara të raketave dhe opsionet për përdorim të kufizuar bërthamor, edhe pse destabilizues, të kushtueshëm dhe joefektivë, ofrojnë shpresën e sigurimit të katastrofave, si dhe iluzionin qetësues të kontrollit.

Në vend që të shfaqin teatër të sigurisë bërthamore, administrata amerikane dhe bota do të shërbenin më mirë nga përpjekjet e vërteta për të avancuar kontrollin multilateral të armëve, forcimin e normave të mospërhapjes dhe mospërdorimit bërthamor dhe përfshirjen, në vend që të luftojnë, të shteteve jo-bërthamore dhe shoqërisë civile organizatat në krye të shtytjes globale drejt çarmatimit. Kjo qasje jo vetëm që plotëson nevojën për “të bërë diçka”, por është gjithashtu në përputhje me qëllimet më të gjera të ushtrimit të lidershipit të përgjegjshëm dhe demokratik në një botë më shumëpolare.

Pikëpamjet e shprehura janë ato të autorit dhe nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht politikën ose pozicionin zyrtar të Departamentit të Ushtrisë, Departamentit të Mbrojtjes ose Qeverisë Amerikane.

Dani Kaufmann Nedal është Profesor Hulumtues Vizitor në Departamentin e Sigurisë Kombëtare dhe Strategjisë në Kolegjin e Luftës të Ushtrisë Amerikane dhe pedagog në Institutin për Politikë dhe Strategji në Universitetin Carnegie Mellon.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Publikuar më 15.10.2021
Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u...

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit. Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, […]

Lexo më shumë

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Publikuar më 15.10.2021
Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bas...

Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bashkuara që dyshohet se u përpoq të ndërhynte në ujërat territoriale ruse gjatë stërvitjeve detare ruso-kineze në Detin e Japonisë. Shtetet e Bashkuara ende nuk e kanë komentuar këtë pretendim. Incidenti raportohet në kohën kur marrëdhëniet mes Moskës dhe Shteteve të Bashkuara si dhe […]

Lexo më shumë

Këshilli i Sigurimit diskuton për Kosovën, shefi i UNMIK: Mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri

Këshilli i Sigurimit diskuton për Kosovën, shefi i UNMIK: Mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri

Publikuar më 15.10.2021
Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), ...

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin i tha Këshillit të Sigurimit se ka pasur mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri për të zbatuar vendimin e reciprocitetit për targa në fund të muajit shtator. Sipas tij, komunitetit ndërkombëtar dhe KFOR-it si mekanizëm për ruajtjen e paqes, […]

Lexo më shumë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Publikuar më 15.10.2021
“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal ...

“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal Erdogan, djali i presidentit turk, duke folur para mbështetësve të AKP -së në pushtet. Në një video të publikuar nga gazetari turk, Abdullah Bozkurt, i biri i Tajip Erdogan, dëgjohet duke thënë: “Nuk ka asnjë në Europë që meriton të quhet udhëheqës. Të gjithë janë bërë në […]

Lexo më shumë

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

Publikuar më 15.10.2021
Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jas...

Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jashtë një kishe si pasojë e një sulmi me thikë gjatë një takimi me votuesit në zonën e tij zgjedhore. Deputeti 69-vjeçar, ishte në kishë për të paktën dy orë, ku mjekët i dhanë ndihmën e parë, pa asnjë rezultat. “Ne u thirrëm në një adresë […]

Lexo më shumë

9 të vdekur nga Covid dhe 400 raste të reja brenda 24 orëve në fqinjin tonë lindor

9 të vdekur nga Covid dhe 400 raste të reja brenda 24 orëve në fqinjin tonë lindor

Publikuar më 15.10.2021
Vijon të jetë i lartë numri i rasteve ditore të infektuar me...

Vijon të jetë i lartë numri i rasteve ditore të infektuar me Covid në Maqedoninë e Veriut. Gjatë 24 orëve të fundit në raportin e ministrisë bëhet me dije se kanë rezultuar pozitiv me Covid 413 raste të reja nga 3025 testime dhe kanë humbur jetën 9 pacientë. Prej rasteve të reja në Shkup janë […]

Lexo më shumë

“Kujt i bën vërejtje ti?!”/ 35 vjeçarja shqiptare, sulmon me grushte mësuesen e vajzës së saj

“Kujt i bën vërejtje ti?!”/ 35 vjeçarja shqiptare, sulmon me grushte mësuesen e vajzës së saj

Publikuar më 15.10.2021
Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një 35 vjeçare...

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një 35 vjeçare në Ferizaj, pasi që e njëjta ka rrahur një mësuese. Rasti ka ndodhur në shkollën e mesme të ulët “Naim Frashëri” në Zaskok të Ferizajt. “Stacioni policor në Ferizaj nga Drejtoria Rajonale e Policisë në Ferizaj, sot rreth orës 08:05, ka pranuar një informacion […]

Lexo më shumë

Deputeti qëllohet disa herë me thikë brenda në kishë, po mbante takim elektoral

Deputeti qëllohet disa herë me thikë brenda në kishë, po mbante takim elektoral

Publikuar më 15.10.2021
Deputeti britanik Sir David Amess, është qëlluar disa herë m...

Deputeti britanik Sir David Amess, është qëlluar disa herë me thikë gjatë një takimi elektoral që ka qenë duke mbajtur në qytetin e Leigh, në Angli. Konservatori është sulmuar nga një burrë që ka shkuar me vrap brenda kishës evangjeliste ku Sir David Amess po mbante takimin. Policia e Essex ka konfirmuar se një burrë […]

Lexo më shumë