×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Betohemi se nuk do të harrojmë kurrë”/ Përcillet mes lotësh 16-vjeçarja shqiptare në Itali

Funerali i 16-vjecares shqiptare në Itali, Aurora Grazini, mblodhi shumë persona në Kishën San Flaviano. Shokët dhe shoqet e 16-vjeçares u betuan para trupit të saj me fjalët se: “Ne betohemi se nuk do të harrojmë kurrë. Kjo banderolë e madhe mbuloi të gjithë arkivolin në të cilën prehej 16-vjecarja shqiptare. Hyrja e kishës ishte e mbushur me lule dhe kurora. Ai që udhëhiqte meshën mortore ishte, Don Luciano Trape. “Jeta e Aurorës iku nga Toka në Parajsë. Unë ju falënderoj për lutjet tuaja dhe praninë tuaj”, tha Don Luciano gjatë ceremonisë mortore.

 

Avokati i familjes së 16-vjecares

“Është e dëmshme ta shndërroni të dyshuarin në fajtor. Askush nuk mund të shndërrohet në një ekzekutues kur ende nuk e dimë se çfarë ndodhi”, nënvizoi avokati Giuseppe Picchiarelli, avokat i familjes së gjashtëmbëdhjetë vjeçares që vdiq në Montefiascone. Avokati iu përgjigj gazetarëve në fund të funeralit në kishën e San Flaviano. Duke theksuar se “ne jemi në një fazë embrionale ku nuk ka përgjegjës”, citon media italiane, “Leggio.it”.

Investigimi për vdekjen e 16-vjecares

Vajza një ditë para vdekjes së saj kishte shkuar në dhomën e urgjencës së spitalit Viterbo, sepse vuante nga ankthi. Për vdekjen e saj tashmë ka një të dyshuar, doktori i urgjencës në spitalin Belcolle në Viterbo, i cili mori përsipër vizitën e vajzës kur ajo shkoi në dhomën e urgjencës për t’u shëruar, por vdiq ditën tjetër. Akuza ndaj tij është vrasje.

Autopsia

Autopsia u zhvillua dje pasdite dhe ishte komplekse dhe e gjatë. Rezultatet e caktuara nuk janë të menjëhershme, kjo për faktin se prokurori bëri më shumë se një pyetje për të përcaktuar shkaqet e vdekjes së vajzës. Në veçanti, ekspertët duhet të kuptojnë nëse Aurora ishte prekur, për shembull nga një patologji e mundshme që nuk u diagnostikua kurrë dhe cili mund të ishte shkaku i vdekjes për vajzën e re.

Një hipotezë tjetër që duhet të verifikohet është nëse 15 pika qetësuese të marra nga Aurora në dhomën e urgjencës mund të kishin kompromentuar shëndetin e saj, e cila nuk u diagnostikua asnjëherë, dhe për këtë arsye të injorohet nga mjeku i spitalit, duke e çuar vajzën e re drejt vdekjes. Për shembull një reaksion alergjik vdekjeprurës. Të gjitha ekzaminimet kërkojnë kohë dhe prandaj, Prokuroria nuk ka një rezultat përfundimtar në lidhje me rezultatin e autopsisë.

Një intervistë me një specialist ishte planifikuar për dje. Autopsia gjithashtu do të shoqërohet me teste toksikologjike për të konstatuar mundësinë që Aurora mund të ketë gëlltitur një substancë vdekjeprurëse. Rrethanat që të afërmit e përjashtojnë: “që nga kthimi nga spitali ne nuk e kemi lënë kurrë atë”, thonë ata. Ditët e fundit, hetuesit kanë realizuar edhe raportin e dhomës së urgjencës.

Karabinierët dëgjuan dhe familjarët që ishin me Aurorën në orët e fundit para vdekjes dhe mblodhën dokumente mjekësore për vajzën gjithashtu nga mjeku i familjes. Pas vdekjes, Rajoni i Lazio-s ka filluar një kontroll klinik, për të verifikuar korrektësinë e procedurës së kryer që nga marrja e pacientit dhe deri në largimin e saj. Ministri Speranza ka vendosur të dërgojë inspektorë në spitalin Belcolle.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mot i keq në Greqi/ Humbin jetën 3 persona, mes tyre edhe një 8-vjeçar (Video)

Mot i keq në Greqi/ Humbin jetën 3 persona, mes tyre edhe një 8-vjeçar (Video)

Publikuar më 09.08.2020
Një stuhi i e fushime ka përfshirë Greqinë mëngjesin e kësj ...

Një stuhi i e fushime ka përfshirë Greqinë mëngjesin e kësj të diele, 9 gusht 2020, raporton “Patras Tims”. Si pasojë e motit të keq raportohet se 3 persona kanë humbur jetën. Viktimat janë dy të moshuar 85 vjeç që kanë gjetur vdekje tragjike ne shtëpinë e tyre për shkak të fenomeneve të tejskajshme të […]

Lexo më shumë

​Zjarr në Kullën e Qendrës Botërore të Tregtisë në Bruksel

​Zjarr në Kullën e Qendrës Botërore të Tregtisë në Bruksel

Publikuar më 06.08.2020
Një zjarr shpërtheu në dhomën teknike në katin 27 të Kullës ...

Një zjarr shpërtheu në dhomën teknike në katin 27 të Kullës së Qendrës Botërore të Tregtisë në Bruksel. Tymi i zi i dendur është i dukshëm nga larg, dhe kreu i brigadës së zjarrit të Antwerp, Bert Brughemans, tha se ishte një zjarr “shumë serioz”. Fatmirësisht nuk raportohet për të lënduar ose viktima në njerëz. […]

Lexo më shumë

Rikthehet virusi vdekjeprurës në Spanjë, rekord rastesh me COVID pas përfundimit të izolimit

Rikthehet virusi vdekjeprurës në Spanjë, rekord rastesh me COVID pas përfundimit të izolimit

Publikuar më 05.08.2020
Koronavirus nuk e ka ndërmend të largohet as një verë dhe kë...

Koronavirus nuk e ka ndërmend të largohet as një verë dhe këtë e ka treguar me rastet e shumta që ka regjistruar në Ballkan, por edhe në disa vende të Europës. Së fundmi edhe Spanja ka regjistruar 1,772 raste të reja me koronavirus, duke shënuar kështu rritjen më të madhe të numrit të të infektuarve […]

Lexo më shumë

Covid-19/ Dyfishohet numri i të infektuarve në Itali

Covid-19/ Dyfishohet numri i të infektuarve në Itali

Publikuar më 05.08.2020
Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronaviru...

Ka pësuar një dyfishim numri i rasteve të reja me koronavirus në Itali në 24 orët e fundit krahasuar me një ditë më parë. Emergjencat Civile raportojnë se pas 56 mijë tamponësh të kryer, 381 persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19, krahasuar me 190 që ishin të martën. Gjithashtu raportohen dhe 10 humbje jete […]

Lexo më shumë

Rastet e reja me Covid-19/ Italia regjistron më pak viktima se Shqipëria

Rastet e reja me Covid-19/ Italia regjistron më pak viktima se Shqipëria

Publikuar më 27.07.2020
Për të katërtën ditë radhazi janë në ulje rastet e reja me C...

Për të katërtën ditë radhazi janë në ulje rastet e reja me Covid-19 në Itali: 170 sot, ndërsa dje ishin 255. Megjithatë, për efekt të fundjavës, ashtu siç çdo të hënë, janë bërë edhe më pak tamponë. Për të katërtën ditë në radhë mbetet i qëndrueshëm edhe numri i viktimave: 5 vdekje janë regjistruar në […]

Lexo më shumë

Rritjet e rasteve në Spanjë dhe Gjermani/ Evropa në alarm, trembje nga vala e dytë e Covid-19  

Rritjet e rasteve në Spanjë dhe Gjermani/ Evropa në alarm, trembje nga vala e dytë e Covid-19  

Publikuar më 26.07.2020
Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur ma...

Një rritje e rasteve të koronavirusit në Spanjë ka nxitur masa të reja mes frikës për një “valë të dytë”, edhe më të rrezikshme dhe me shumë mundësi për përhapje kronike se sa vala e parë. Katalonja ka mbyllur jetën e natës për dy javë, por qytetet jashtë rajonit veri-lindor po shohin gjithashtu një rritje […]

Lexo më shumë

Luftë mes Greqisë dhe Turqisë? Vjen lëvizja e radhës, çfarë pritet të ndodhë

Luftë mes Greqisë dhe Turqisë? Vjen lëvizja e radhës, çfarë pritet të ndodhë

Publikuar më 26.07.2020
Shteti turk dhe ai grek, prej kohësh ndodhen në një situatat...

Shteti turk dhe ai grek, prej kohësh ndodhen në një situatat të tensionuar mes tyre. Të dy shtetet raportojnë për një luftë ushtarake, e cila deri më tani ka arritur të shmanget nga kancelaria gjermane, Angela Merkel. Ndërkohë mediet greke, njoftojnë se Turqia ka ndryshuar pozicionin e saj në Egje. Mësohet se anijet luftarake turke […]

Lexo më shumë

Rritja e rasteve me virus/ Katalonja mbyll baret dhe klubet e natës teksa përballet

Rritja e rasteve me virus/ Katalonja mbyll baret dhe klubet e natës teksa përballet

Publikuar më 25.07.2020
Katalonja do të mbyllë baret e orëve të vona dhe klubet e na...

Katalonja do të mbyllë baret e orëve të vona dhe klubet e natës duke nisur nga e shtuna, teksa rajoni verilindor po përballet më një rritje të konsiderueshme të rasteve me COVID-19. Qeveria katalanase njoftoi se baret dhe klubet e natës do të qëndrojnë të mbyllura për 15 ditë. Spanja regjistroi 280 raste të reja […]

Lexo më shumë