Banka Europiane e Investimeve 200 miliardë € garanci për kredi për të luftuar koronavirusin!

Banka Europiane e Investimeve propozoi një fond të ri për të garantuar 200 miliardë euro kredi për bizneset që luftojnë me koronavirusin. Qeveritë e BE-së kolektivisht do të duhet të krijojnë 25 miliardë euro për programin, tha Presidenti i BIE, Ëerner Hoyer mbrëmë me një email për ministrat e financave, të parë nga POLITICO.

Ministrat do të marrin në konsideratë idenë në një videokonferencë sonte, së bashku me përpjekjet e tjera për të trajtuar pasojat ekonomike të koronavirusit. Qeveritë e Europës deri tani janë përpjekur të bien dakord për një strategji të koordinuar të shpenzimeve që zgjeron përtej paketave të tyre stimulues kombëtar dhe sigurojnë investitorët për unitetin e BE-së. “Ne kemi nevojë për një përgjigje të menjëhershme pan-Europiane”, shkroi Hoyer.

“Është një propozim i bazuar në solidaritet”, vazhdoi ai. “Çfarë kohe më të mirë për të qëndruar së bashku sesa sot në luftën kundër virusit! Ne nuk kemi asnjë ditë tjetër për të humbur”.

Kapitali i freskët do të përdoret për të siguruar kredi nga bankat tregtare dhe publike së bashku me programe të tjera krediti. Fillimet “inovative” gjithashtu mund të marrin infuzione në para për të shmangur mbarimin e parave për shkak të krizës. Përveç vendosjes së parave, ministrat e financave do të duhet të japin garanci për fondin e ri. Nëse ata pajtohen, tha Hoyer, “ne mund të fillojmë ta sigurojmë këtë rrjet të sigurisë brenda disa javësh, nëse jo ditë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet