×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Banda gangsterësh kundër protestuesve në Serbi/ Kush po i lëviz fijet? Pse Aleksandër Vuçiç flet për teori konspirative të forcave të errëta

Agjentë të huaj – ata ishin! Forca të errëta përtej kufijve lëvizin fijet në demonstratat në Serbi. Presidenti Aleksandar Vuçiç është i sigurt për këtë. Vetëm disa javë më parë ai korri një fitore dërrmuese në të ashtuquajturat “zgjedhje”.

Tani ai kontrollon dy të tretat e të gjitha vendeve në parlament. Kjo ia bën edhe më të vështirë të shpjegojë sfondin e trazirave, pakënaqësinë ndaj qeverisë së tij. Ose se si këta “agjentë të huaj” të vërtetë ose të shpikur mund të drejtojnë dhjetëra mijëra demonstrues në disa qytete.

Vuçiçi nuk i quan gjërat me emrin që kanë. Përhap vetëm teori konspirative, imazhe të vjetra të armikut komunist. Ai e ka mësuar këtë nga mentori i tij, krimineli Slobodan Milosheviç. Ashtu si ai, ai u shndërrua nga komunist në nacionalist dhe tani hiqet si demokrat. Nga Milosheviçi ai gjithashtu adoptoi metodat për të qëndruar në pushtet: persekutimin e opozitës, unifikimin e mediave, kontrollin e gjyqësorit. “Zgjedhjet” e fundit në Serbi nuk ishin zgjedhje – të paktën jo demokratike. Raportet e OSBE-së dhe të vëzhguesve të tjerë të zgjedhjeve flasin një gjuhë të qartë.

Banda gangsterësh kundër protestuesve

Populli i Serbisë ka demonstruar për natën e dytë radhazi sepse ndihet i mashtruar. Jo vetëm kur bëhet fjalë për zgjedhjet. Në javët e mëparshme, Vuçiçi i hoqi pothuajse të gjitha masat e kujdesit kundër përhapjes së pandemisë. Ai u hoq se e kishte krizën nën kontroll. Por pas zgjedhjeve, papritmas rezulton se gjithçka është shumë më keq sesa kishte thënë para zgjedhjeve: pandemia nuk ka të ndalur, e kërkon gjithnjë e më shumë jetë. Ekonomia është në rënie të lirë. Dhe presidenti përgjegjës luan rolin e të pafajshmit.

Vuçiçi tani dërgon bandat e tij të gangsterëve kundër protestuesve, njëherë me uniformë, ndonjëherë pa të. Po t’u besosh demonstruesve, me njerëzit në rrugë përzihen njerëz të shërbimit të fshehtë, bëhen të dhunshëm në mënyrë që të shkatërrojnë rezistencën. Policia nuk qëndron aspak e përmbajtur, siç pretendon Vuçiçi. Ka shumë foto të rojeve të sigurisë që rrahin shkopinj burra dhe gra të shtrirë në tokë dhe madje edhe fëmijë. Forcat e sigurisë së Serbisë janë një turp për këtë vend për dekada.

Serbia nuk është demokraci. Për sa kohë që mbetet kështu, ajo nuk ka ç’kërkon në Bashkimin Evropian. BE i mjaftojnë liderët autokratë në radhët e tij nga Evropa Qendrore Lindore. Jo dhe një tjetër nga ky lloj që duhet të bashkëfinancohet nga komuniteti.

Kancelarja duhet të veprojë

Angela Merkel gjeti fjalë bukurtingëlluese në Bruksel në fillim të Presidencës gjermane të BE për rëndësinë e sundimit të ligjit dhe të demokracisë në Evropë. Këto deklarime kthehen në politika të besueshme vetëm kur kancelarja vepron në përputhje me to – për shembull duke pezulluar negociatat e pranimit me Serbinë për sa kohë që është në pushtet Vuçiçi. Brukseli gjithashtu duhet të kryejë një hetim të pavarur se kush është përgjegjës për sulmet brutale kundër demonstruesve. Po të refuzojë Serbia të bashkëpunojë, BE në të ardhmen duhet t’u refuzojë hyrjen në komunitet shefave të policisë, të Ministrive të Brendshme dhe të Mbrojtjes. BE nuk duhet t’i lejojë ata të shpëtojnë. Kancelarja e ka mbështetur shumë gjatë Vuçiçin. Ai mund të linte një njollë të errët në kancelarinë e saj të suksesshme.

Forca e Vuçiçit është dobësia e kundërshtarëve të tij: opozita serbe është e përçarë. Përveç kësaj, ateisti Vuçiç arriti gjithashtu të bëjë për vete Kishën Ortodokse Serbe. Më saktë: disa peshkopë – si ai në Vojvodina – kanë lejuar të mbrehen në karrocën e tij. Vuçiçi kontrollon aparatin shtetëror dhe të gjitha burimet e lidhura me të. Për sa kohë që vazhdon kjo, ai i bie të qëndrojë në pushtet.

Eksodi i serbëve

Në aspektet tragjike bën pjesë që situata nuk është aq e keqe për Perëndimin. Ka paqe në Ballkan, serbë të rinj dhe të arsimuar largohen nga vendi për ta kërkuar fatin e tyre në Kanada, Francë apo Gjermani. Nëse kur u shpërbë Jugosllavia në vend jetonin rreth dhjetë milionë serbë, numri tani është shtatë, ndoshta vetëm dy deri në tre milionë për disa dekada. Problemi i popullit të paqetë në Ballkan do të zgjidhet vetvetiu. Para së gjithash, në sajë të Aleksandar Vuçiçit dhe mbështetësve të tij.

/DW/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pamje nga përmbytjet në ishullin grek, shkon në 6 numri i të vdekurve

Pamje nga përmbytjet në ishullin grek, shkon në 6 numri i të vdekurve

Publikuar më 09.08.2020
Përmbytjet përfshinë ishullin Evia në Greqinë mëngjesin e so...

Përmbytjet përfshinë ishullin Evia në Greqinë mëngjesin e sotëm duke shkaktuar viktima dhe të zhdukur. Deri tani, numri i viktimave nga përmbytjet në Greqinë qendrore ka shkuar në gjashtë ku një 38-vjeçare është gjetur e pajetë pas kërkimeve, ndërsa rezulton i zhdukur bashkëshorti i saj. Gjithashtu bashkë me këtë të fundit rezulton i zhdukur edhe […]

Lexo më shumë

Tjetër ditë e zezë/ 12 të vdekur dhe 190 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Tjetër ditë e zezë/ 12 të vdekur dhe 190 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 08.08.2020
12 persona kanë humbur jetën dhe 190 të tjerë janë infektuar...

12 persona kanë humbur jetën dhe 190 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë, bën të ditur IKSHPK, duke e çuar në 315 numrin e viktimave. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 443 mostra të marra nga […]

Lexo më shumë

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 07.08.2020
Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronav...

Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa dy pacientë raportohet të kenë humbur jetën në spital nga virusi vdekjeprurës. Mediat vendase raportojnë se në 24 orët e fundit janë kryer 1 845 teste të personat e dyshuar , ka të cilët vetëm […]

Lexo më shumë

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Publikuar më 07.08.2020
Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin ...

Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin e Parosit. Ky vendim është marrë pasi janë zbuluar 13 raste me COVID-19 brenda 24 orëve. Sakaq, banorët aty në ishull duhet të ndjekin masa të rrepta gjatë ditëve në vijim me qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit më tej. Në lidhje me oraret, […]

Lexo më shumë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Publikuar më 07.08.2020
Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se S...

Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se Shqipëria, Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë” të rrezikshmërisë nga pandemia e koronavirusit. Për këtë arsye, qytetarëve të këtyre vendeve, për të hyrë në Mal të Zi, do u kërkohet testi për COVID-19 sipas metodës […]

Lexo më shumë

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Publikuar më 06.08.2020
Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus n...

Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus në Kosovë. Bëhet fjala për deputetin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Adrian Shala, i cili është edhe kryetar i degës së LDK-së në Suharekë. Ndërsa mësohet se sot ai është shtruar në Spitalin e Prizrenit pas konfirmimit nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës se është […]

Lexo më shumë

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 06.08.2020
6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me korona...

6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Mediat maqedonase kanë raportuar 259 pacientë të shëruar. 113 rastet e reja kanë rezultuar nga gjithsej 1 543 testime të realizuara, është bilanci për Covdi-19 brenda 24 orëve të fundit, njofton Ministria […]

Lexo më shumë

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 06.08.2020
16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar...

16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë. Mediat kosovare raportojnë numri total i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 300, ndërsa numri total i të infektuarve në 9 688. Në 24 orët e fundit janë shëruar 134 persona. Kjo […]

Lexo më shumë