×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ballkani Perëndimor midis sfidave demokratike dhe aspiratave europiane: çfarë roli ka Këshilli i Europës?

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanike (IFIMES) nga Lubjana, Slloveni, analizon rregullisht zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkanin dhe në mbarë botën. Josip Juratoviç, (SPD), socialdemokrat dhe anëtar i Bundestagut gjerman që shërben në mandatin e tij të katërt, paraqet pikëpamjen e tij mbi gjendjen e demokracisë në Ballkanin Perëndimor dhe rolin e Këshillit të Europës. Ne sjellim një përmbledhje të pikëpamjeve të tij të titulluar “Ballkani Perëndimor midis sfidave demokratike dhe aspiratave europiane: çfarë roli ka Këshilli i Europës”?

Ballkani Perëndimor midis sfidave demokratike dhe aspiratave europiane: çfarë roli ka Këshilli i Europës?

Fatkeqësisht, politikat e bashkësisë ndërkombëtare gjithashtu bënë gabime serioze gjatë shpërbërjes së ish -Jugosllavisë, nga të cilat ne duhet të mësojmë sot.

Marrëveshja në Aktin e Helsinkit mbi të drejtën e vetëvendosjes së popujve ishte një bekim për ribashkimin e Gjermanisë – por katastrofike për ish -Jugosllavinë. Vetëvendosja e popujve pa respektimin e Kartës së të Drejtave të Njeriut pengon demokracinë dhe krijon nacionalizmin dhe kështu pasojat e tmerrshme që njohim nga shpërbërja e përgjakshme e Jugosllavisë.

Një bashkësi demokratike e vlerave në Ballkanin Perëndimor nuk ishte kërkuar kurrë. Disa vjet më parë, kur një politikan boshnjak-hercegovinas nuk ishte në gjendje të më jepte më asnjë argument mbi çështjen e respektimit të të drejtave themelore demokratike, ai tha fjalinë e mëposhtme: “Juratoviç, Europa është e dobët dhe ne kemi kohë”.

Këshilli i Europës para së gjithash duhet të jetë besnik ndaj rezolutës së tij, e cila përcaktohet në Kartën e të Drejtave të Njeriut. Kjo do të thotë që nuk ka tregti me forcat antidemokratike që shpërfillin të drejtat themelore. Do të thotë mbështetje e aleatëve demokratikë në terren. Në të njëjtën kohë, kjo do të thotë që nuk do të ketë më fonde për projektet e drejtuara nga qeveritë autokratike pa lejuar që të ndodhë demokratizimi në vendin e tyre.

Me fjalë të tjera, Këshilli i Europës duhet të kërkojë vlerat e tij demokratike në mënyrë më të fortë dhe më të qëndrueshme, dhe kjo do të thotë në terma konkretë:

Së pari, në vendet në fjalë, pika jonë kryesore e kontaktit duhet të jetë organi më i lartë i çdo rendi demokratik bazë, përkatësisht parlamenti dhe institucionet që rrjedhin prej tij, dhe jo pjesërisht ‘gurusët’ e partisë.

Së dyti, ne duhet të fillojmë një luftë aktive kundër korrupsionit në institucionet shtetërore, e siguruar me gjyqësorin.

Dhe së treti, fatkeqësia më e madhe e Ballkanit Perëndimor është edukimi i të rinjve në frymën nacionaliste. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për një libër të ri dhe të zakonshëm të historisë në të cilin kriminelët e luftës emërohen si të tillë, në vend që t’i stilizojmë ata si heronj. Wshtë e papranueshme që paratë e taksapaguesve të vendeve tona, të BE -së dhe të çdo institucioni ndërkombëtar të përdoren nga individë dhe parti politike në të gjitha nivelet e qeverisjes në Ballkanin Perëndimor, të cilët sfidojnë dhe mohojnë gjenocidin ose nuk njohin gjykimet përfundimtare të brendshme dhe gjykatat ndërkombëtare. Kjo praktikë duhet të ndalet dhe ka një rol të rëndësishëm për Këshillin e Europës, i cili mund të ndikojë me mekanizmat e tij si institucioni më i vjetër demokratik europian.

Pikërisht në këto tri pika matet, para së gjithash, besueshmëria jonë dhe, ndërsa jemi te tema e kredibilitetit, do të doja të shpreh mendimin tim për pranimin e Maqedonisë veriore në BE.

Ajo që më shqetëson është se, edhe një herë, duket se një vend i vetëm po përcakton të ardhmen e Bashkimit Europian. Kështu, ky nuk është më problemi i Bullgarisë me Maqedoninë e Veriut, por një problem serioz për Bashkimin Europian.

Prandaj unë propozoj që çështjen e Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore t’ia dorëzojmë një organi ndërkombëtar të arbitrazhit shkencor, si në rastin e Sllovenisë dhe Kroacisë, për shembull, dhe kështu të lejojmë që procesi i pranimit të Maqedonisë Veriore të fillojë me këdo që ruan fytyrën.

BE -ja ka 27 anëtarë dhe ekziston gjithmonë mundësia e kushteve dhe bllokimeve të ndryshme, të cilat shtetet anëtare duhet t’i shmangin, domethënë ata duhet të gjejnë një përgjigje institucionale për këto pyetje. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në rrethanat kur vendet e tjera dhe sferat e interesit po përpiqen të ushtrojnë një ndikim të fortë në Ballkanin Perëndimor. Pavendosmëria dhe veprimet e papërshtatshme të BE -së mund të kenë pasoja strategjike në Ballkanin Perëndimor dhe në vende të veçanta, për shkak të pengesave dhe pasigurisë në procesin e zgjerimit të BE -së dhe presionit nga publiku vendas mund të çojë në një ndryshim në orientimin gjeopolitik të këtyre vendeve.

Unë besoj se puna së bashku me administratën e re amerikane, e cila i ka vënë theksin të drejtave të njeriut dhe demokracisë, mund të arrijë efektin e pritur në Ballkanin Perëndimor dhe të jetë një stimul për zhvillimin e këtyre shoqërive me institucione të forta shtetërore. Pa institucione të forta nuk ka shtet të fortë, dhe pa atë, nuk ka bazë për zhvillimin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut në kuptimin e vërtetë të fjalës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përmbyset zetori në Lushnje, plagosen lehtë gjyshi me nipin, mbesa 10-vjeçare në gjendje të rëndë

Përmbyset zetori në Lushnje, plagosen lehtë gjyshi me nipin, mbesa 10-vjeçare në gjendje të rëndë

Publikuar më 16.10.2021
Një ngjarje rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Lushnjë, ku...

Një ngjarje rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Lushnjë, ku, si pasojë e rrëzimit të një zetori, janë plagosur 3 persona. Në drejtim të mjetit bujqësor ka qenë gjyshi i të miturve, Xhevair Allkaj. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Çermë të Lushnjës, kur, pas rrëzimit, u plagosën nipi 8-vjeçar dhe motra e tij 10-vjeçare, e […]

Lexo më shumë

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, 4 turistët rusë dyshohet se nuk vdiqën nga asfiksia në sauna

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, 4 turistët rusë dyshohet se nuk vdiqën nga asfiksia në sauna

Publikuar më 16.10.2021
Zbulohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmj...

Zbulohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmjen e djeshme në një hotel me 5 yje në Qerret, ku u gjetën të vdekur 4 turistë rusë. Burime jozyrtare bëjnë me dije për Faxnews se, ndryshe nga sa u tha fillimisht, ngjarja nuk është regjistruar në ambientet e saunës, por në pishinën e […]

Lexo më shumë

Pallati i djegur në Astir, fqinjët akuzojnë policinë se injoroi ankesat për djalin problematik dhe zjarrfikëset se erdhën me vonesë

Pallati i djegur në Astir, fqinjët akuzojnë policinë se injoroi ankesat për djalin problematik dhe zjarrfikëset se erdhën me vonesë

Publikuar më 16.10.2021
Pamje të rënda duken sot në apartamentin që u përfshi nga zj...

Pamje të rënda duken sot në apartamentin që u përfshi nga zjarri, sot në mëngjes, e për pasojë shkaktoi vdekjen e 62-vjeçares Hava Osmenaj, e cila u hodh nga dritarja e katit të tretë për t’iu shpëtuar flakëve. Nga dritarja u hodh edhe djali i saj 36-vjeç Klodian Osmenaj, i cili ndodhet në spital dhe […]

Lexo më shumë

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet i riu në Fier me një sasi e madhe droge, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet i riu në Fier me një sasi e madhe droge, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

Publikuar më 16.10.2021
Në Fier gjatë operacionit “Hoxhara” u arrestua shtetasi Irdi...

Në Fier gjatë operacionit “Hoxhara” u arrestua shtetasi Irdi Haxhiu (Bajraktari) dhe u shpall në kërkim shtetasi Përparim Smira, të akuzuar për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve. Në një njoftim zyrtar policia u shpreh: “Finalizohet operacioni policor i koduar “Hoxhara”, sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike e dyshuar cannabis sativa. Vihet në pranga një nga […]

Lexo më shumë

Akuzohen për trafikim dhe prostitucion, sekuestrohen pasuritë e dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë

Akuzohen për trafikim dhe prostitucion, sekuestrohen pasuritë e dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë

Publikuar më 16.10.2021
Me anë të një njoftimi zyrtar bëhet me dije se Policia e Tir...

Me anë të një njoftimi zyrtar bëhet me dije se Policia e Tiranës ka sekuestruar pasurinë e dy vëllezërve në Tiranë me precedentë penalë në fushën e krimeve. Pasuria e tyre kap vlerën e 150.000 euro, nga të dhënat zyrtare njëri është arrestuar në Spanjë në 2018, ndërsa vëllai tjetër është nën hetim nga autoritetet […]

Lexo më shumë

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Publikuar më 16.10.2021
Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë he...

Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë hektarë grurë… Në vitin 1991 mbillte 144 mijë hektarë… Në vitin 2020 mbillte 53.946 hektarë… Në vitin 2020 nuk mbillej as sa mbillej në vitin 1950 por plot 33.054 hektarë më pak. Në vitin 2013, kohë kur ju u bëtë kryeministër, sipërfaqja e mbjellë me grurë […]

Lexo më shumë

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

Publikuar më 16.10.2021
Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë...

Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë, në Indeksin e Sundimit të Ligjit, 2020-2021 të publikuar së fundmi nga “World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Shqipëria merr 0.49 pikë, me rënie me 0.01 pikë në raport me një vit më parë (zero […]

Lexo më shumë

Djegia e apartamentit në “Astir”, dyshohet për zjarr të qëllimshëm, ndërhyrja e zjarrfikëses shpëtoi banorët e tjerë

Djegia e apartamentit në “Astir”, dyshohet për zjarr të qëllimshëm, ndërhyrja e zjarrfikëses shpëtoi banorët e tjerë

Publikuar më 16.10.2021
Një 62-vjeçare ka ndërruar jetë tragjikisht mëngjesin e kësa...

Një 62-vjeçare ka ndërruar jetë tragjikisht mëngjesin e kësaj të shtune në Astir, pasi u hodh nga kati i tretë i pallatit, për t’i shpëtuar flakëve. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 05:55, në Astir. Policia njofton se pasi ka rënë zjarr në katin e 3-të një pallati, në pamundësi për të dalë jashtë 62-vjeçarja Hava […]

Lexo më shumë