×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Bab, a jam biri i një Heroi?

Nga Enida Vërça

– Bab, a jam biri i një Heroi?

– Sot nuk ka rëndësi bir, unë i mbylla sytë përgjithmonë!


Ai u largua si çdo ditë, me vrapin që e shoqëronte çdo mëngjes. Më puthi në ballë, fort, fort. Më të qeshur më tha se e kisha lënë pa gjumë gjithë natën nga të qarat e mia, që tani dimë t’ u vendosim një emër. Më tha se do të kthehej dhe se gjithë darkën do të luanim bashkë. Nisa të qaja më shumë se çdo herë tjetër, kur ai mbyllte derën. Më tha të mos llastohem dhe se do të kishim gjithë fundjavën para. Do të më bënte xhiro, e madje do më merrte hopa gjithë ditën sipër qafës, ashtu siç mua më pëlqente. Askush nuk po e kuptonte, pse unë nisa të qaja me ngashëri. Mami mendonte, se ishte dhëmbi i radhës që po dilte (jam vetëm 2 vjeç), ose një e ftohur më shkaktonte dhimbje barku. Asnjëra nga këto nuk ishte. Thjesht doja që ai të mos shkonte në punë atë ditë.

Por, një ditë mungesë në punë, përkthej në lekë më pak në fundin e muajit për familjen tonë. Me atë rrogë, duhej të bliheshin pelenat e mia, vizitat e shpeshta te pediatri, ushqimet e muajit, ujë- drita dhe një xhiro në fundjavë që më bënte bashkë me Heroin, nga mëngjesi deri në darkë. Sa e doja atë ditë…

Heroi, punonte me ndershmëri dhe dinjitet nga mëngjesi në darkë. Shpeshherë oraret ishin të tejzgjatura dhe kur ai vinte në shtëpi, më gjente në gjumë. Po ashtu, ishin të rralla mëngjeset kur ai priste zgjimin tim. Përshëndetjen e parë, ia jepte kolegëve dhe urimin e fundit në darkë me “Natën e mirë”, e dëgjoja nëpër gjumë.

E ashtu me të qarat qurravitëse e përcolla Heroin tim, që brenda pak orëve të asaj të mërkure u bë Heroi i të gjithëve. Baba, ishte kudo atë ditë. Në çdo media shkruhej për të dhe pse shumë prej tyre, nuk saktësonin se ku kishte ndodhur ngjarja. “Vetëm 3 km larg nga qendra e Tiranës”, kështu nisin shkrimet. Prindërit e Heroit, prisnin me ankth një lajm, bashkëshortja e Heroit më përkëdhelte kokën dhe më thoshte: “Po vjen Baba”.

Tre ditë kërkime dhe ende nuk kishte dritë në fund të tunelit. Reagimet zyrtare ishin thuajse inekzistente. Përpjekjet për gjetjen e Heroit tim ishin minimale. Zjarrfikëset nuk kishin të gjitha mjetet për të shpëtuar Heroin, që shpëtoi 25 vetë. Në ndihmë të zjarrfikësve mbërriti dhe ekip i ushtrisë, por ishte vonë…Shpresat po digjeshin nën flakët e atij zjarri që e shkrumbuan përsëgjalli.

Tani, ai nuk e di nëse do të shpallet “Dëshmor i Atdheut”, nëse do ketë vizitë qeveritare në shtëpinë e tij modeste. Nëse do të ketë një fond të posaçëm për të siguruar të ardhurat mujore të familjes. Heroi im nuk e di nëse emri i tij do të shënohet në ndonjë rrugë. Po ashtu nuk e di nëse unë do të quhem biri i një Heroi. Por a ka më rëndësi? Ai i mbylli sytë përgjithmonë!

P.S.Ky shkrim i dedikohet, Arjan Salës, 33-vjeçarit që humbi jetën pranë qendrës tregtare ‘Casa Italia’, Tiranë, ku sakrifikoi veten për të shpëtuar punonjësit. Ai la pas, djalin 2-vjeçar, bashkëshorten, prindërit dhe vëllanë.

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Transporti i Gjelbër”, Gjermania investon 50 mln € për tre linja në Tiranë

“Transporti i Gjelbër”, Gjermania investon 50 mln € për tre linja në Tiranë

Publikuar më 05.05.2021
Gjermania dhe Shqipëria kanë nënshkruar sëbashku një marrëve...

Gjermania dhe Shqipëria kanë nënshkruar sëbashku një marrëveshje bashkëpunimi në kuadër të përmirësimit të kushteve të transportit urban në kryeqytet. Ambasada Gjermane nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook’ njofton se dy vendet kanë nënshkruar marrëveshjen ndërqeveritare për financimin e projektit ‘Transporti i Gjelbër i Tiranës‘ në shumën e 50 milionë eurove. Ndër të tjera […]

Lexo më shumë

I vetmi viktimë është Gulielm Radoja, ministria e Shëndetësisë: Ja sa persona u infektuan me koronavirus në 24 orët e fundit

I vetmi viktimë është Gulielm Radoja, ministria e Shëndetësisë: Ja sa persona u infektuan me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 05.05.2021
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit janë kryer gjithsej 2 851 testime, nga të cilat 92 persona kanë rezultuar pozitive me koronavirus. Ndërsa i vetmi viktimë i Covid-19, në 24 orët e fundit është Gulielm Radoja. Sipas të dhënave të fundit, janë shëruar 842 persona, ndërsa po […]

Lexo më shumë

Ndarja nga jeta e aktorit të madh, Kokëdhima: Guljemin e harroi shteti në spital

Ndarja nga jeta e aktorit të madh, Kokëdhima: Guljemin e harroi shteti në spital

Publikuar më 05.05.2021
Mëngjesin e kësaj të mërkurë u nda nga jeta pas një betejë t...

Mëngjesin e kësaj të mërkurë u nda nga jeta pas një betejë të gjatë me COVID-19, aktori i qindra roleve, Guljem Radoja. Kreu i Partisë “Zgjidhja” Koço Kokëdhima, nëpërmjet një postim në rrjetin social ‘Facebook’, i shpreh ngushëllime familjarëve, të afërmeve dhe miqve, për këtë humbje të madhe. Më tej, Kokëdhima shkruan se nuk kanë […]

Lexo më shumë

Italia gati të mirëpres turistët, hapet totalisht më 15 maj

Italia gati të mirëpres turistët, hapet totalisht më 15 maj

Publikuar më 05.05.2021
Pas mbi 14 muaj mbyllje të kufijve, Italia informon se më da...

Pas mbi 14 muaj mbyllje të kufijve, Italia informon se më datë 15 maj do të hap sezonin turistik për çdo turist nga çdo vend i botës që dëshiron të vizitoj këtë vend, raportojnë mediat vendase. Do të mjaftojë një leje kalimi specifik që paraprin patentën shëndetësore të Bashkimit Europian që pritet të jetë e […]

Lexo më shumë

Të infektuar edhe pas vaksinimit/ Silva Bino: Kanë shfaqur forma të lehta të sëmundjes

Të infektuar edhe pas vaksinimit/ Silva Bino: Kanë shfaqur forma të lehta të sëmundjes

Publikuar më 05.05.2021
Silva Bino, shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ...

Silva Bino, shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, deklaroi sot në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve se pjesa më e madhe e vendit ka një ulje të incidencës së infektimeve, në gjithë bashkitë e mëdha. “Aktualisht të gjitha bashkitë e mëdha kanë incidencë të ulët përveç rritjes në bashkinë Lezhë dhe Kukës si […]

Lexo më shumë

A mund të udhëtojnë lirshëm shqiptarët e vaksinuar me Sinovac e Sputnik? Ja çfarë tha Manastirliu

A mund të udhëtojnë lirshëm shqiptarët e vaksinuar me Sinovac e Sputnik? Ja çfarë tha Manastirliu

Publikuar më 05.05.2021
Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka treguar se d...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka treguar se deri më tani të gjithë qytetarët që kanë marrë vaksinat Sinovac dhe Sputnik se mund të udhëtojnë të lirë në vendet e BE-së. Sipas ministres nga vendet e BE-së nuk ka ende një vendim që personat që kanë marrë këtë vaksinë nuk mund të lejohet të hyjnë […]

Lexo më shumë

Shifrat e ulëta të koronavirusit në vend, Manastirliu komunikon lehtësimin e masave: Studentët kthehen në auditorë

Shifrat e ulëta të koronavirusit në vend, Manastirliu komunikon lehtësimin e masave: Studentët kthehen në auditorë

Publikuar më 05.05.2021
Përmes një konference për shtyp, ministrja e Shëndetësisë dh...

Përmes një konference për shtyp, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komunikuar masat e reja që Komitetit Teknik të Ekspertëve ka ndërmarrë për dy javët në vijim. Manastirliu informoi se hiqet karantina 2-javore për shtetasit e ardhur nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Gjithashtu ajo tha se pranohet kërkesa e Ministrisë së […]

Lexo më shumë

“Dy javë piva përditë helmin tënd. Sot më dhe dozën e fundit”, shkrimi prekës i regjisorit: Ma helmove shpirtin, miku im i shtrenjtë Gulielm

“Dy javë piva përditë helmin tënd. Sot më dhe dozën e fundit”, shkrimi prekës i regjisorit: Ma helmove shpirtin, miku im i shtrenjtë Gulielm

Publikuar më 05.05.2021
“Ma helmove shpirtin”, shkruan regjisori Kastriot Çipi, i ci...

“Ma helmove shpirtin”, shkruan regjisori Kastriot Çipi, i cili është tepër i trishtuar për ndarjen nga jeta të aktorit të njohur Guljelm Radoja për shkak të Covid-19. Në fotografinë që ka publikuar me të ndjerin, Çipi shkruan se “Sot i dha dozën e fundit pasi për dy javë piu helmin e tij.” Për këtë i […]

Lexo më shumë