×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Austria kundërshton përpjekjen e Turqisë për t’u bashkuar me projektin ushtarak të BE-së

Vjena ka kundërshtuar kërkesën zyrtare të Turqisë në maj, për të marrë pjesë në një nga politikat kryesore të mbrojtjes dhe të sigurisë të BE-së, të njohur si Kuadri i Përhershëm i Strukturuar i Bashkëpunimit (PESCO), duke treguar përkeqësimin e vlerave demokratike të vendit dhe marrëdhëniet me BE.

Sipas ministres austriake të mbrojtjes, Klaudia Tanner, Turqia nuk përmbush kërkesat e pranimit për vendet e treta.

“Neni 2 i traktatit thotë qartë se shteti i tretë duhet të ndajë vlerat demokratike të BE dhe duhet të ketë marrëdhënie të mira fqinjësore me BE”, i tha Tanner, Welt am Sonntag.

Tanner theksoi gjithashtu se aktualisht nuk ka dialog midis Turqisë dhe BE mbi çështjet kryesore të mbrojtjes dhe sigurisë. “Prandaj nuk besoj se Turqia do të marrë pjesë në politikën e mbrojtjes të BE në të ardhmen e afërt”, tha Tanner.

BE filloi të mirëpresë vendet e treta në PESCO në vjeshtën e vitit 2020 në mënyrë që të nxisë bashkëpunimin dhe ndërveprimin me partnerët e NATO-s dhe për të “përmirësuar lëvizjen ushtarake brenda dhe përtej BE”, tha kryediplomati i BE, Josep Borrell, në maj.

SHBA, Kanada dhe Norvegjia tashmë po marrin pjesë në projektin PESCO.

EURACTIV raportoi në tetor 2020 se BE kishte rënë dakord për një grup të rreptë të kushteve politike, ligjore dhe “thelbësore” për të lejuar vendet jashtë bllokut të marrin pjesë në projekte të përbashkëta të mbrojtjes.

Nga ana e saj, Ankaraja ka thënë se nëse PESCO fillon në baza të gabuara dhe krijon linja të reja ndarjeje, ajo nuk do të jetë as e suksesshme dhe as nuk do të kontribuojë në arkitekturën e sigurisë transatlantike.

Tensionet në rritje midis Ankarasë dhe Athinës gjithashtu paraqesin pengesa për pjesëmarrjen e Turqisë në PESCO.

“Duke marrë parasysh tensionet midis Turqisë dhe Greqisë dhe Turqisë dhe Qipros në Mesdheun Lindor dhe prapambetjen demokratike aktuale të Turqisë, nuk mund të jetë momenti më i mirë për të shkuar në një bashkëpunim të tillë”, llke Toygür i Institutit Gjerman për Ndërkombëtare dhe Siguri Punët (SWP) tha për EURACTIV.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përshkallëzohet kriza/ Joe Biden ka kërkuar të flas në telefon me Macron!

Përshkallëzohet kriza/ Joe Biden ka kërkuar të flas në telefon me Macron!

Publikuar më 19.09.2021
Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar të flasë me homolog...

Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar të flasë me homologun e tij francez Emanuel Macron pas anulimit të një urdhri për nëndetëset franceze nga Australia dhe “do të ketë një bisedë telefonike në ditët në vijim”, tha sot zëdhënësi i qeverisë Gabriel. Nga ana e tij, Emanuel Macron do të bëjë “një kërkesë për sqarim”, […]

Lexo më shumë

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Publikuar më 19.09.2021
Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit...

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një […]

Lexo më shumë

Franca reagon ashpër: SHBA-ja dhe Australia “gënjyen” për paktin e ri të sigurisë

Franca reagon ashpër: SHBA-ja dhe Australia “gënjyen” për paktin e ri të sigurisë

Publikuar më 19.09.2021
Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar A...

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar Australinë dhe Shtetet e Bashkuara se kanë gënjyer për një pakt të ri të sigurisë, që ka nxitur Parisin t’i thërrasë për konsultime ambasadorët e tij në këto shtete. Ministri Le Drian ka akuzuar shtetet edhe për “shkelje të madhe të besimit”. Marrëveshja, e njohur si […]

Lexo më shumë

Pse Putini do të fitojë në zgjedhjet parlamentare

Pse Putini do të fitojë në zgjedhjet parlamentare

Publikuar më 19.09.2021
Një periudhë tre-ditore e votimit filloi në të gjithë vendin...

Një periudhë tre-ditore e votimit filloi në të gjithë vendin të premten. Rreth katërmbëdhjetë parti u regjistruan për të marrë pjesë në zgjedhje, por partia në pushtet ‘Rusia e Bashkuar’ pritet të ruajë shumicën e saj gjithëpërfshirëse në Dumën e Shtetit. Megjithë lidhjen e përbashkët mes të dyve, nuk ka domosdoshmërisht një lidhje një me […]

Lexo më shumë

Ministrja e Jashtme hollandeze jep dorëheqjen për shkak të evakuimit të ambasadës në Kabul

Ministrja e Jashtme hollandeze jep dorëheqjen për shkak të evakuimit të ambasadës në Kabul

Publikuar më 17.09.2021
Sigrid Kaag dha dorëheqjen si ministre e jashtme hollandeze ...

Sigrid Kaag dha dorëheqjen si ministre e jashtme hollandeze të enjten, pasi parlamenti miratoi një propozim censure ndaj saj për trajtimin e evakuimeve nga Afganistani muajin e kaluar. Ambasada hollandeze në Kabul i kishte dërguar qeverisë kërkesa të përsëritura urgjente për t’u përgatitur për të larguar stafin nga vendi para se të merrte plotësisht nën […]

Lexo më shumë

Rusi/ Gati 47.5 milion njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine

Rusi/ Gati 47.5 milion njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine

Publikuar më 17.09.2021
Gati 47.5 milionë rusë kanë marrë të paktën dozën e parë të ...

Gati 47.5 milionë rusë kanë marrë të paktën dozën e parë të vaksinës së koronavirusit, dhe 41 milionë në të dyja dozat, tha sot Ministri rus i Shëndetësisë Mikhail Muraska. Rregullatori rus i shëndetit të konsumatorit Rospotrebnadzor ka njoftuar se 80% e popullsisë duhet të vaksinohen për të arritur imunitetin kolektiv. Sipas zëvendëskryeministres ruse Tatiana […]

Lexo më shumë

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Publikuar më 17.09.2021
Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsu...

Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsumimin e kanabisit në Itali është nënshkruar nga më shumë se 420,000 njerëz në vetëm katër ditë. Me ritmin aktual, është vendosur të arrijë në 500,000 nënshkrime që duhet të konsiderohen të vlefshme shumë më herët se afati i 30 shtatorit. Referendumi kërkon të ndryshojë një ligj […]

Lexo më shumë

Holandë/ Dy të vrarë nga sulmi me thikë, burri qëllon nga ballkoni me hark!

Holandë/ Dy të vrarë nga sulmi me thikë, burri qëllon nga ballkoni me hark!

Publikuar më 17.09.2021
Policia holandeze ka arrestuar një të dyshuar për sulm me th...

Policia holandeze ka arrestuar një të dyshuar për sulm me thikë, në qytetin Almelo, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur një të tretë. Ndërkohë, videot e publikuara në mediat sociale tregojnë një burrë gjysmë të zhveshur në ballkonin e një apartamenti, në zonën ku janë regjistruar goditjet me thikë dhe duke gjuajtur shigjeta me […]

Lexo më shumë