×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Ata janë gjarpërinj dhe gënjeshtarë”/ Shefi i Juventus fajëson Brexit për shkatërrimin e Superligës

Duke pranuar se Superliga e diskutueshme e futbollit ishte zyrtarisht e ‘vdekur’, shefi i Juventusit, Andrea Agnelli kërkoi të bënte një ‘kurban’ dhe akuzoi fenomenin e Brexit.

Presidenti i Juventusit, një nga arkitektët kryesorë të ligës rebele, i tha Reuters se kishte dëgjuar “spekulime” se “nëse gjashtë skuadra do të ishin shkëputur dhe do të kishin kërcënuar EPL [Premier Ligën angleze], politika do ta kishte parë si një sulm ndaj Brexit dhe skemës së tyre politike”.

Ndërsa pranoi se koncepti nuk ishte më i realizueshëm, Agnelli pretendoi se njerëzit e kishin gënjyer atë për interesin e tyre në projekt.

“Unë nuk do të them se sa klube më kontaktuan brenda 24 orësh duke më pyetur nëse mund të bashkoheshin”, tha ai, pa përmendur emrat e tyre. “Ndoshta ata gënjyen, por unë u kontaktova nga një numër skuadrash duke pyetur se çfarë mund të bënin për t’u bashkuar”.

Aleksander Ceferin, presidenti i UEFA-s, organi drejtues i futbollit evropian, të hënën e përshkroi Agnellin dhe komplotistët e tjerë të shkëputur si “gjarpërinj” dhe gënjeshtarë.

Megjithatë, në komentet që mund të ngrenë dyshimet në të gjithë kontinentin, Agnelli mbajti ‘zi’ për gjendjen e qeverisjes së futbollit, duke thënë: “Unë nuk mendoj se industria jonë është veçanërisht e sinqertë, e besueshme ose e besueshme në përgjithësi”.

Super League, e nisur nga shqetësimet politike dhe trazirat e përkrahësve të dielën në mbrëmje, ishte shkatërruar deri në mëngjesin e së mërkurës pasi një numër i madh klubesh u tërhoqën.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dhuna në ndeshjen Tirana – Kastrioti, shoqëron 6 persona në polici (Video)

Dhuna në ndeshjen Tirana – Kastrioti, shoqëron 6 persona në polici (Video)

Publikuar më 08.05.2021
Disa zyrtarë të klubit të Kastriotit kanë përfunduar në poli...

Disa zyrtarë të klubit të Kastriotit kanë përfunduar në polici. Sherri në stadiumin “Selman Stërmasi” ka bërë që policia të ndërhyjë dhe të shoqërojë në komisariat 6 persona. Vlen të theksojmë që stadiumi është blinduar nga forcat e rendit pasi ndodhi incidenti. Forcat e sigurisë ne stadium e kishin të pamundur të qetësonin situatën pasi […]

Lexo më shumë

Mourinho rikthehet në Itali, merr drejtimin e ekipit legjendë të Seria A

Mourinho rikthehet në Itali, merr drejtimin e ekipit legjendë të Seria A

Publikuar më 04.05.2021
Trajneri portugez Jose Mourinho pritet të rikthehet në Serie...

Trajneri portugez Jose Mourinho pritet të rikthehet në Serie A pas 11 vjetësh, ku do të marrë drejtimin e Romës për sezonin e ardhshëm: 2021-22. Këtë e ka njoftuar klubi verdhekuq përmes faqes zyrtare. Trajneri lusitan pason bashkatdhetarin e tij Paulo Fonseca: “AS Roma ka kënaqësinë të njoftojë se José Mourinho do të jetë menaxheri […]

Lexo më shumë

Interi shpallet kampione e Italisë pas 11 vitesh

Interi shpallet kampione e Italisë pas 11 vitesh

Publikuar më 02.05.2021
Interi është shpallur kampioni i Italisë për sezonin 2020/20...

Interi është shpallur kampioni i Italisë për sezonin 2020/2021 pas barazimit të Atalantas (1-1) në transfertë ndaj Sassuolo në ndeshjen e zhvilluar në Stadio Mapei – Citta del Tricolore. Skuadra mysafire mbeti me një lojtar më pak që në minutën e 23-të, kur Pierluigi Gollini u përjashtua me karton të kuq. Me gjithë inferioritetin numerik […]

Lexo më shumë

Barcelona për Messin: Qëndro edhe tre vjet dhe do të paguhesh për dhjetë të tjera

Barcelona për Messin: Qëndro edhe tre vjet dhe do të paguhesh për dhjetë të tjera

Publikuar më 30.04.2021
Zgjedhja e Juan Laportas si president i Barcelonës solli gji...

Zgjedhja e Juan Laportas si president i Barcelonës solli gjithashtu optimizëm për qëndrimin e Lionel Messit në Barcelonë. Laporta kishte dhe ka një marrëdhënie të shkëlqyeshme me Messin dhe babanë e tij, por në të njëjtën kohë ai e di që financat e klubit janë në një situatë shumë të keqe dhe sipas Times ai […]

Lexo më shumë

Guardiola “gozhdon” UEFA-n: Nëse mundeni lëreni një lojtar të zhvillojë 400 ndeshje çdo vit

Guardiola “gozhdon” UEFA-n: Nëse mundeni lëreni një lojtar të zhvillojë 400 ndeshje çdo vit

Publikuar më 23.04.2021
Pep Guardiola u duk gjithçka përveç se i lumtur për sistemin...

Pep Guardiola u duk gjithçka përveç se i lumtur për sistemin e ri të zhvillimit të Ligës së Kampionëve. Kur u pyet për formatin e turneut që do të jetë i vlefshëm nga 2024 e tutje, trajneri i Manchester City “goditi” UEFA-n. Duke shprehur reagimin e tij ndaj prirjes së re të lojërave, ai deklaroi […]

Lexo më shumë

Ata do shkatërronin futbollin tradicional/ Klubet europiane i propozojnë UEFA-s përjashtimin për një vit të Realit dhe Juventusit

Ata do shkatërronin futbollin tradicional/ Klubet europiane i propozojnë UEFA-s përjashtimin për një vit të Realit dhe Juventusit

Publikuar më 22.04.2021
Skuadrat e UEFA-s thuhet se kanë kërkuar përjashtimin e Real...

Skuadrat e UEFA-s thuhet se kanë kërkuar përjashtimin e Real Madrid dhe Juventus nga Kupat e Evropës. Sipas asaj që përcjell Fabio Likari përmes “Gazzetta dello Sport”, disa klube – të cilat nuk janë përmendur – duan dënimin e dy forcave kryesore për përpjekjet për formimin e Superligës Evropiane, ndërsa në “tryezë” ata rekomandojnë edhe […]

Lexo më shumë

Me vendimin e Abramovich, Chelsea tërhiqet nga Superliga Evropiane, City gjithashtu largohet

Me vendimin e Abramovich, Chelsea tërhiqet nga Superliga Evropiane, City gjithashtu largohet

Publikuar më 20.04.2021
Të dhëna të reja në ‘luftën civile’ që ka shpërthyer në futb...

Të dhëna të reja në ‘luftën civile’ që ka shpërthyer në futbollin evropian me largimin e dukshëm të Chelsea, por edhe të Manchester City nga përballja e 12 skuadrave që krijuan Superligën Evropiane. Thashethemet e para të çarjeve kishin filluar të qarkullonin herët në pasdite me tifozët “blu” që protestuan pas Stamford Bridge pasdite (para […]

Lexo më shumë

Super League e re e Evropës/ Darka e fshehtë që “krijoi” lidhja e të pasurve

Super League e re e Evropës/ Darka e fshehtë që “krijoi” lidhja e të pasurve

Publikuar më 20.04.2021
Projekti i Superligës Evropiane krijon një “bombë̶...

Projekti i Superligës Evropiane krijon një “bombë” në themelet e futbollit Evropian në vitin 2021, megjithatë nuk është një ide që filloi dje. Presidenti i organizatës së re dhe një njeri i fortë i Real Madrid, Florentino Perez, e pranoi këtë fakt. Planet ishin aty, por ato duheshin nxitur, pasi pandemia shkaktoi “rrjedhje” të padurueshme […]

Lexo më shumë