Arrihet akordi, ndryshohet formati aktual i Champions League

Sipas prestigjiozes “Time”, mesa duket qeveria e futbollit Europian kërkon që të ndryshoj format sa i përket eventit më të madh për klube që është Uefa Champions League. Ky ndryshim pritet të ndodh brenda vitit 2024 dhe është kërkesë e disa klubeve të mëdha evropiane për të ndryshuar veprimtarinë kryesore në kontinent.

Ideja është që veprimtaria të ketë 4 ndeshje më shumë sesa aktualisht dhe idetë janë dy: të rikthehen grupet e dyfishta ose të ndryshohen grupet duke i kthyer me gjashtë skuadra secilin. Mesa duket ka një akord me ECA-së dhe UEFA-s për këtë çështje.

Aktualisht, dy skuadrat që mbërrijnë në fund të turneut dhe diskutojnë finalen e madhe, zhvillojnë secila nga 13 ndeshje, ndërsa me formulën e re do të luanin nga 17 ndeshje secila.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet