×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Anulimi i PPP-së për Milot-Balldren, “Zgjidhja”: Ra një koncesion skandaloz

Partia “Zgjidhja” e drejtuar nga Koço Kokëdhima ka reaguar pasi zëvendëskryeministri Erion Braçe deklaroi se marrëveshja PPP për ndërtimin e aksit rrugor Milot-Balldren është anuluar, pasi kompania që fitoi tenderin nuk i përgjigjej dot kontratës.

 

Partia “Zgjidhja” ngre pikëpyetje mbi lehtësinë e anulimit të kësaj kontrate të miratuar nga parlamenti, me vlerë deri në 300 milionë euro për 17 kilometra rrugë.

 

“Zgjidhja” thekson që Rama e thelloi gropën e koncesioneve të lëna nga Berisha, duke tradhtuar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve, sepse u japin interesa vetëm përfituesve të koncesioneve, thuhet në deklaratë.

 

Deklaratë shtypi e partisë ‘Zgjidhja’

Numri dy i qeverisë deklaroi mbrëmë se marrëveshja PPP për ndëtimin e aksit rrugor Milot-Balldren është anuluar për shkak se kompania që fitoi tenderin nuk i përgjigjej dot kontratës. Por kontratat e tjera të këtij lloji do të vijojnë nga qeveria, edhe pse qeveria s’ka kokërr leku për rindërtimin e vendit të shkatërruar nga tërmeti i 26 nëntorit.
Partia ‘Zgjidhja’ ngre pikëpyetje mbi lehtësinë e anulimit të kësaj kontrate të miratuar nga parlamenti, me vlerë deri në 300 milionë euro për 17 kilometra rrugë. Qeveria ishte informuar se kompania fituese nuk kishte kapacitetin për të ndërtuar një rrugë të përmasave të tilla, sepse, ndërsa premtonte të financonte 52 milionë euro nga kapitali i vet, kompania kishte të ardhura prej 16 milionë eurosh në 2017-n dhe një fitim minimal prej më pak se 1 milion eurosh.
Njëlloj si në këtë rast, më 21 janar të këtij viti qeveria njoftoi se do të tërhiqej nga partneriteti publik -privat për ndërtimin e aksit rrugor Thumanë-Kashar, me vlerë 225 milionë euro dhe këto fonde do të viheshin në funksion të “Paktit për Universitetin”.
Në një vend normal, ku funksionon ekonomia e tregut, anulimi i këtyre kontratave, që janë shndërruar në ligje, do të kishte kosto të mëdha për buxhetin e shtetit, sepse firmat do të kërkonin mbrapsht paratë. Por mënyra se si ato rrëzohen, me një të rënë të lapsit, tregon këto janë ngritur mbi pazare të qeverisë dhe të klientëve të saj, për të përfituar të dyja palët, përmes fryrjes jashtë imagjinatës të kostove, siç janë rrugët e ‘florinjta’ që Rama ka dhënë me PPP.
Partia ‘Zgjidhja’ i kishte paralajmëruar shqiptarët për rreziqet që paraqisnin koncesionet dhe projekti ‘1 miliard dollarë’ i qeverisë. Qeveria, prej 6 vitesh nuk solli asnjë investim të vetëm të huaj, por bëri dhjetra koncesione, me miliarda që i merr borxh për t’ua shpërndarë biznesmenëve të saj. Rama e thelloi edhe më shumë gropën e koncesioneve të lënë nga Berisha, duke tradhëtuar interesat e Shqipërisë dhe të shqiptarëve, sepse u japin interesa vetëm përfituesve të koncesioneve.
Kjo dramë me paratë e shtetit dhe të shqiptarëve do të marrë fund vetëm me ardhjen në pushtet të të forcave të reja politike si partia ‘Zgjidhja’, e cila do t’i zhbëjë politikat e Berishës e të Ramës dhe do t’u vendosë tatime të jashtëzakonshme firmave përfituese të koncensioneve korruptivë e skandalozë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Ndodhi një tërmet politik”, plasin të qeshurat në Parlament pas fjalës së Damian Gjiknurit

“Ndodhi një tërmet politik”, plasin të qeshurat në Parlament pas fjalës së Damian Gjiknurit

Publikuar më 28.09.2020
Sot është mbledhur Komisioni për Çështjet Ligjore, ku po shq...

Sot është mbledhur Komisioni për Çështjet Ligjore, ku po shqyrtohen dy nismat për Kodin Zgjedhor, ndërsa bashkëkryetari i komisionit të reformës zgjedhore, Damian Gjiknuri, u shpreh se “së fundmi ndodhi një tërmet politik, siç është ndryshimi i Kushtetutës”. “Ndoshta nuk kemi bërë ndryshimet e duhura kushtetuese, por tashmë ata janë bërë. Duhet të shkohet minimumi […]

Lexo më shumë

Opozita e Bashkuar dërgon në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave

Opozita e Bashkuar dërgon në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave

Publikuar më 27.09.2020
Opozita e Bashkuar ka dërguar në Këshillin Politik draftin p...

Opozita e Bashkuar ka dërguar në Këshillin Politik draftin për hapjen 100% të listave. Në draft opozita kërkon që të ruhen koalicionet siç janë në ligjin aktual, ndërsa përsërit kërkesën për t’iu drejtuar ODIHR-it për mosmarrëveshjet. PRAGU ZGJEDHOR Për pragun zgjedhor, në draftet e paraqitura ka dallime vetëm sa i përket nivelit të tij. Si […]

Lexo më shumë

Përfundon procesi i votimit në degën e Gjirokastrës, ja kush janë 11 kandidatët e përzgjedhur të PD

Përfundon procesi i votimit në degën e Gjirokastrës, ja kush janë 11 kandidatët e përzgjedhur të PD

Publikuar më 27.09.2020
Ka përfunduar procesi i votimit në degën e Partisë Demokrati...

Ka përfunduar procesi i votimit në degën e Partisë Demokratike në Gjirokastër. Vetë kjo degë konfirmon se në votim kanë marrë pjesë 618 anëtarë ose 63,3 %, nga 975 anëtarë që janë në total. 11 të përzgjedhurit janë: Adil Xhelili, Alije Kokalari, Altin Çomo, Antonela Lena, Beqir Gjika, Besnik Aliaj, Entela Shehaj (Fico), Nikolla Zhulla, […]

Lexo më shumë

Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm nga Vlora: Lokalet do të hapen edhe brenda

Kryeministri Rama jep lajmin e rëndësishëm nga Vlora: Lokalet do të hapen edhe brenda

Publikuar më 27.09.2020
Nga Vlora, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur lehtësimin...

Nga Vlora, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur lehtësimin e masave anti-covid, ndërsa jemi në stinën e vjeshtës, ai tha se tani më lokalet do të mund të hapin edhe ambientet e brendshme të tyre. Këtë gjë ai tha gjatë inspektimit të bizneseve në qytetin e Vlorës. Ndërsa deri më sot të gjitha ambientet […]

Lexo më shumë

Lista/ Emrat që votohen nga anëtarësia e PD në qarkun e Dibrës të kandidatëve për deputetë

Lista/ Emrat që votohen nga anëtarësia e PD në qarkun e Dibrës të kandidatëve për deputetë

Publikuar më 25.09.2020
Nesër në Qarkun e Dibrës do të votohet për kandidatët që do ...

Nesër në Qarkun e Dibrës do të votohet për kandidatët që do të përfaqësojnë Partinë Demokratike në zgjedhjet e ardhshme. Votimet zhvillohen nga ora 10.00 deri në orën 18.00. Lista me emrat që kanë marrë vlerësimin e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, sipas udhëzimit do ti nënshtrohet votimit të antarësisë: Dega Mat, Qarku Dibër, lista […]

Lexo më shumë

Ambasadorja e SHBA përsërit apelin për Edi Ramën dhe Lulzim Bashën: Jeni pala përgjegjëse

Ambasadorja e SHBA përsërit apelin për Edi Ramën dhe Lulzim Bashën: Jeni pala përgjegjëse

Publikuar më 24.09.2020
Ambasadorja e SHBA në vendin tona, Yuri Kim, ka apeluar edhe...

Ambasadorja e SHBA në vendin tona, Yuri Kim, ka apeluar edhe një herë kryetarët e dy partive më të mëdha në vend, Edi Rama dhe Lulzim Basha që tu përmbahen angazhimeve të marrëveshjes së 5 qershorit për reformën zgjedhore. “Ne i kujtojmë kryeministrit Edi Rama, Lulzim Bashës dhe të gjithë udhëheqësve të tjerë të gjitha […]

Lexo më shumë

PD nxjerr emrat e kandidatëve për deputet të qarkut Kukës

PD nxjerr emrat e kandidatëve për deputet të qarkut Kukës

Publikuar më 24.09.2020
Parita Demokratike ka publikuar listën e deputetëve të qarku...

Parita Demokratike ka publikuar listën e deputetëve të qarkut Kukës. Qarku i Kukësit ka një numër të konsiderueshëm të deputetëve të PD-së. Sot anëtarët e PD janë thirrur të votojnë në bllok për listën e kandidatëve ose të refuzojnë një prej tyre. Me vendim të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, lista e kandidatëve që sipas […]

Lexo më shumë

“Ka përpjekje për të manipuluar zgjedhjet”/ Eksperti gjerman: Rama nuk është në kontakt me realitetin, po luan kumar me të ardhmen e Shqipërisë në BE

“Ka përpjekje për të manipuluar zgjedhjet”/ Eksperti gjerman: Rama nuk është në kontakt me realitetin, po luan kumar me të ardhmen e Shqipërisë në BE

Publikuar më 24.09.2020
Cila do të jetë e ardhmja e Shqipërisë pas periudhës së pand...

Cila do të jetë e ardhmja e Shqipërisë pas periudhës së pandemisë? A ka shanse Shqipëria t’i mbijetojë recesionit që e ka prekur? Si paraqitet e ardhmja politike e vendit? Këto janë disa pyetje që marrin përgjigje nga ana e këshilltarit ekonomik gjerman, Martin Henze Erjon Dervishi Situata e pandemisë në Shqipëri pritet të ketë […]

Lexo më shumë