×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Amnistia fiskale, parajsa që të korruptuarit, kontrabandistët dhe kriminelët i vesh me petkun e ligjit

Silvana Begaj

Me gjithë respektin për cilindo ekspert ekonomie që kemi në vendin tonë, me gjithë respektin për këdo që ka parë efekte pozitive nga Amnistia Fiskale, me gjithë respektin për ata që e propozuan dhe e votojnë, më duhet të them se: Amnistia fiskale nuk do të atdhesojë të ardhurat monetare të emigrantëve, pasi ju e dini mirë se një emigrant shqiptarë nuk mund të mbajë poshtë jastëkut 2 mln euro të fituara nga një punë e pastër. Ka shumë biznesmenë shqiptarë të cilët kanë arritur një ekonomi të mirë në emigrim, me punë të ndershme dhe të deklaruar dhe skanë nevojë për Amnistinë Fiskale të transferojnë të ardhurat e tyre në vendlindje. Ka dhe shqiptarë që punojnë me djersë ”në të zezë” për arsye dokumentacioni dhe nuk mund ti deklarojnë të ardhurat, por ju siguroj me bindje se ata nuk flenë me 2 mln euro poshtë jastëkut. Por, edhe nëse supozojmë se ekziston një emigrant që në mënyrë të ndershme ka arritur të kursejë një sasi relativisht të lartë parash, por nuk ka mundur t’i deklarojë në shtetin ku punon, si do të bëhet transferimi i tyre në Shqipëri?

Në pikat kufitare nëse ke më shumë se 10 mijë euro cash sekuestrohen menjëherë. Transfertat bankare nëse nuk deklaron burimin sekuestrohen. Transfertat me agjensi transfertash si moneygram, western union etj. kanë një limit. Pra, logjika të con që paratë për Amnisti janë në Shqipëri ose në parajsat fiskale dhe thjesht do bëhen të ligjshme. Duke e falenderuar përzemërsisht kryeministrin e vendit që hodhi sytë dhe nga ne të larguarit, dua ta informoj që nuk janë këto kërkesat dhe nevojat që ne kemi. Nevojat tona janë të tjera dhe janë injoruar sistematikisht nga pushteti Juaj dhe i paraardhësve Tuaj. Atëherë për kë është Amnistia Fiskale? Ne e dimë mirë se me punë të ndershme, por qoftë dhe me “vjedhje” të vogla faturash nuk bëhen dot 2 mln euro bashkë.

Amnistia Fiskale po bëhet për të legjitimuar vjedhjet korruptive dhe masive që po bëhen nga vetë Ju që po “mendoni” për emigrantët sot. Ai ligj që të dënon, ai ligj të shpëton! Kjo është ajo që Ju po ndiqni! Por, ne nuk jemi aq të verbër sa na mendoni! Në një vend ku korrupsioni po rritet me hapa të llahtarshëm, ku krimi po vret në mes të ditës dhe po në mes të ditës ikin në drejtim të paditur, ku popullsia po pakësohet nga largimet masive, ku popullsia po varfërohet dhe biznesve të vogla dhe të ndershme po ju merret fryma, ku shtetasve shqiptarë po iu shkelen të drejtat nëpër botë dhe nuk dinë ku të trokasin, më vjen shumë cudi që po merr prioritet pikërisht Amnistia Fiskale.

Cili mekanizëm do të bëjë përzgjedhjen se cilat janë para nga krimi dhe cilat janë para të ndershme? Si mund ta kontrolloni ju që ato nuk janë paratë e korrupsionit dhe thjesht po regjistrohen në emrin e kushëririt të dytë të një X politikani? Por, supozojmë se kjo është kaq e pastër sa duket atëherë, mos u kujtoni për ne emigrantët vetëm të na përdorni për të mbushur arkat që i boshatisni më shpejt se mbushen! Me gjithë respektin, z. kryeministër, Ju jeni një politikan në detyrë për t’i shërbyer vendit dhe popullit Tuaj, nuk jeni Zot i këtij vendi e Ju nuk mund të veproni dot sikur shteti është prona Juaj!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Meta shmang komentet për Begajn që lavdëroi ‘Ballkanin e hapur’ dhe sulmon Ramën: Ogiç i Vuçiçit

Meta shmang komentet për Begajn që lavdëroi ‘Ballkanin e hapur’ dhe sulmon Ramën: Ogiç i Vuçiçit

Publikuar më 17.08.2022
Presidenti Bajram Begaj gjatë vizitës së tij në Kosovë e cil...

Presidenti Bajram Begaj gjatë vizitës së tij në Kosovë e cilësoi Ballkanin e Hapur një iniciativë e cila është me përfitim për qytetarët dhe për këtë i bëri thirrje dhe Kosovës t’i bashkohet. Begaj shtoi se çdo iniciativë që ka në thelb përfitime ekonomike dhe mirëqenien e popullit është e mirëpritur. “Pas viteve ‘90 Shqipëria […]

Lexo më shumë

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Publikuar më 17.08.2022
Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë...

Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë ime bijë gati 11 vjeçare teksa sheh rrëmujë në rrugët e Tiranës për koncertin e një repisti, një festival i muzikës rap dhe hip-hop. “Ia kuptoni tekstet?”,- e ngas më tej. “Patjetër, ngjan cool, është i pasur, gocat për të lënë kokën dhe…(këtu ul zërin)…thotë […]

Lexo më shumë

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

Publikuar më 17.08.2022
Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte...

Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte kthyer në Shqipëri,  nën drejtimin e prokurorisë së Elbasanit dhe SPAK, u organizua një aksion për kapjen tij në Elbasan. Sipas News24, aksioni është zhvilluar në servisin e babait të Florenc Çapjas, Fejzulla Çapja, ku u zbuluan një makine e vjedhur, 2 targa të vjedhura, […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Publikuar më 17.08.2022
Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur a...

Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur akuza të rënda ndaj futbollistit kosovar. Modelja kosovare ka zbuluar fakte tronditëse të jetës që po e bënte me sulmuesin e Fenerbahçes. Ajo përmes rrjeteve sociale ka treguar se 24 vjeçari po bënte jetë të shfrenuar dhe se ajo po e priste në shtëpi deri në orët […]

Lexo më shumë

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

Publikuar më 17.08.2022
Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibr...

Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibrës nga dy persona që kishin hyrë aty për të vjedhur. Ngjarja e rëndë u shënua  në orët e para të mëngjesit të së dielës, në kohën kur vajza ishte e vetme në banesë. “Sapo hap derën e dhomës, shikoj një person […]

Lexo më shumë