×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Amerika trondit Turqinë/ Merret vendimi për të zhvilluar stërvitje ushtarake në Qipro

SHBA tha të mërkurën (8 korrik) se planifikon të zhvillojë trajnim ushtarak me Qipron për herë të parë, duke kundërshtuar aleatin e NATO-s Turqinë, e cila paralajmëroi për destabilizim.

Kongresi amerikan vitin e kaluar përfundoi një embargo dhjetëvjeçare të armëve në ishull, veriu i të cilit është i okupuar nga Turqia.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se Departamenti i Shtetit për herë të parë do të financojë trajnime ushtarake për Republikën e Qipros si pjesë e “marrëdhënies sonë të zgjerimit të sigurisë”.

“Kjo është pjesë e përpjekjeve tona për të forcuar marrëdhëniet me partnerët kryesorë rajonalë për të promovuar stabilitetin në Mesdheun Lindor”, u tha Pompeo gazetarëve.

Bashkëpunimi do të jetë pjesë e programit të Edukimit dhe Trajnimit Ushtarak Ndërkombëtar të SHBA-së, i cili synon të trajnojë oficerët e huaj dhe të rrisë ndërveprimin e kombeve miqësore me ushtrinë amerikane. Turqia dhe Republika turke e vetë-quajtur e Qipros Veriore kishin paralajmëruar kundër përfundimit të embargos, duke thënë se kjo do të shqetësonte një ekuilibër të fuqisë në ishull.

“Siç kemi theksuar vazhdimisht në të kaluarën, këto lloj hapash nuk kontribuojnë në përpjekjet për të gjetur një zgjidhje për problemin e Qipros, por përkundrazi forcon më tej qëndrimin e pakompromis të palës greke qipriote,” tha ministria e jashtme turke për njoftimin e Pompeos.

“Është e qartë se hapat që nuk respektojnë ekuilibrin midis dy palëve nuk do të ndihmojnë në rivendosjen e një mjedisi besimi në ishull, si dhe në rivendosjen e paqes dhe stabilitetit në Mesdheun Lindor”, tha ajo në një deklaratë.

Shtetet e Bashkuara vendosën embargon në vitin 1987 në një përpjekje për të shmangur një garë armësh dhe për të inkurajuar një zgjidhje paqësore në ishull, popullsia e të cilit është me shumicë Greke. Kritikët thonë se vendimi u mbështet nga detyrimi i Qipros, tani anëtar i BE-së, të kërkojë partnerë të tjerë, madje pasi Turqia – megjithë anëtarësimin e saj në NATO – zemëroi Shtetet e Bashkuara duke blerë një sistem të përparuar armësh nga Rusia.

Turqia pushtoi Qipron në vitin 1974 në përgjigje të një grushti shteti të krijuar nga regjimi i atëhershëm ushtarak në Athinë, i cili kërkoi të bashkonte ishullin me Greqinë. Ishulli ka mbetur kryesisht paqësor në dekadat pasuese, me udhëheqësit qipriotë grekë dhe qipriotë turq që punojnë për të krijuar lidhje në vitet e fundit.

Por tensionet kohët e fundit janë ndezur mbi shpimin e Turqisë për gaz në ishull, me Bashkimin Europian që e quan këtë veprim të paligjshëm. Zyrtarët amerikanë, në të njëjtën kohë, kanë inkurajuar marrëdhëniet e ngrohjes me Izraelin si të Qipros dhe Greqisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Avionët luftarëk francez zbarkojnë në Greqi, Turqia ndjehet e kërcënuar

Avionët luftarëk francez zbarkojnë në Greqi, Turqia ndjehet e kërcënuar

Publikuar më 13.08.2020
Franca njoftoi se do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mes...

Franca njoftoi se do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, duke përmendur “shqetësime për tensionet e shkaktuara nga vendimet e njëanshme të Turqisë për eksplorimin e naftës”. Të hënën 10 gusht pasi Turqia vendosi një anije kërkimore sizmike, Oruç Reis u pa e shoqëruar nga anije ushtarake, në Detin Egje Juglindor, një […]

Lexo më shumë

Trump ndërmjetëson nënshkrimin e marrëveshjes së paqes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara

Trump ndërmjetëson nënshkrimin e marrëveshjes së paqes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara

Publikuar më 13.08.2020
Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën, me ndërmjetë...

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën, me ndërmjetësimin e Presidentit Donald Trump, një marrëveshje historike paqeje që do të çojë në normalizimin e plotë të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve të Lindjes së Mesme. Sipas marrëveshjes, Izraeli pranon të pezullojë zbatimin e sovranitetit në zonat e Bregut Perëndimor për të cilat kishte diskutuar aneksimin, […]

Lexo më shumë

Greqia në krizë, shënohen rastet më të larta me virus

Greqia në krizë, shënohen rastet më të larta me virus

Publikuar më 13.08.2020
Greqia shënoi ditën me bilancin më të lartë të të infektuarv...

Greqia shënoi ditën me bilancin më të lartë të të infektuarve që prej shpërthimit të pandemisë së COVID-19. Janë 262 raste të reja që u raportuan në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6177 numrin total të të infektuarve në vend. Mbi 1500 raste janë lidhur me udhëtime jashtë vendit. Greqia mburrej me […]

Lexo më shumë

Indonezi, vullkani Sinabung përsëri lëshon kolonë hiri

Indonezi, vullkani Sinabung përsëri lëshon kolonë hiri

Publikuar më 13.08.2020
Vullkani Sinabung në ishullin Sumatra të Indonezisë ka shpër...

Vullkani Sinabung në ishullin Sumatra të Indonezisë ka shpërthyer përsëri duke lëshuar një kolonë masive hiri, transmeton Anadolu Agency (AA). Qendra vullkanike për zbutje të rreziqeve gjeologjike tha se lëshimi i kolonës së hirit filloi në orën 6:07 të mëngjesit sipas kohës lokale. “Kolona e ashpër u ngrit në 1.000 metra mbi lartësinë e malit […]

Lexo më shumë

Prej 1 minute vonesë e avionit, të gjithë pasagjerët duhet të futen në karantinë

Prej 1 minute vonesë e avionit, të gjithë pasagjerët duhet të futen në karantinë

Publikuar më 13.08.2020
Norvegjia ka futur në fuqi karantinimin me shtetin e Francës...

Norvegjia ka futur në fuqi karantinimin me shtetin e Francës për shkak të situatës me koronavirusin. Pasagjerëve të fluturimit nga Nice e Francës në Oslo të Novergjisë, do i duhet të futen në karantinë për 10 ditë. Kjo për shkak se avioni u ul në Norvegji, një minutë më vonë nga shpallja e vendimit. Sipas […]

Lexo më shumë

Kundërpërgjigja/ KFOR-i dhe Policia Kosovës planifikojnë “veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës”

Kundërpërgjigja/ KFOR-i dhe Policia Kosovës planifikojnë “veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës”

Publikuar më 13.08.2020
Komanda Rajonale e KFOR-it Lindje ka njoftuar të enjten se n...

Komanda Rajonale e KFOR-it Lindje ka njoftuar të enjten se në bashkëpunim me Policinë Kufitare në Kosovë ka nisur planifikimet për veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës. Përmes një komunikate për media është bërë e ditur se ky vendim është marrë pas një samiti teknik të nivelit të lartë që është organizuar një […]

Lexo më shumë

Tashmë duhani nuk do të pihet as në ambiente publike, është një rrezik i madh për përhapjen e virusit

Tashmë duhani nuk do të pihet as në ambiente publike, është një rrezik i madh për përhapjen e virusit

Publikuar më 13.08.2020
Rajoni Spanjoll i Galicisë ka ndaluar njerëzit që të pinë du...

Rajoni Spanjoll i Galicisë ka ndaluar njerëzit që të pinë duhan kur distanca sociale 2-metër nuk është e mundur. Qeveria e rajonit veriperëndimor njoftoi ndalimin të mërkurën dhe ajo hyri në fuqi në mesnatë. Do të zbatohet gjithashtu për tarracat e kafeneve dhe restoranteve. Autoritetet në pjesë të tjera të vendit si Andalucia, Cantabria, Castilla […]

Lexo më shumë

Erdogan dhe Merkel do të bisedojnë për tensionet Turqi-Greqi

Erdogan dhe Merkel do të bisedojnë për tensionet Turqi-Greqi

Publikuar më 13.08.2020
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se ai do të flasë...

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se ai do të flasë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe kreu e Këshillit Evropian, Charles Michel, në lidhje me mosmarrëveshjet e fundit me Greqinë. Tensionet mes Turqisë dhe Greqisë janë përshkallëzua, pasi Ankaraja rifilloi kërkimet për gaz dhe naftë jashtë ishullit grek Kastellorizo. Turqia dërgoi anijen kërkimore Oruc […]

Lexo më shumë