×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Aleksandar Vuçiç bën një hap pas për Kosovën: Duhet të jemi inteligjent, territori nuk është gjëja më e rëndësishme për ne

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka lexuar libra për historinë gjermane kohët e fundit – dhe duket se ka nxjerrë disa mësime. Gjatë një interviste të fundit me POLITICO në Bruksel, Vuçiç analizoi faktin se si Gjermania moderne është pajtuar me humbjen e territorit që dikur e konsideronte të vetën, dhe në vend të kësaj u përqëndrua në ngritjen e saj ekonomike dhe promovimin e kulturës dhe vlerave të saj.

A është ky një model për Serbinë, i cili luajti një rol qendror në luftërat ballkanike të viteve 1990 dhe përballet me perspektivën që të pranojë se Kosova nuk është më krahina e saj si çmim i anëtarësimit në BE?

Vuçiç nuk do të shkonte aq larg. Por, ai tha, “Do të doja që ne të ishim mjaft inteligjent dhe të dinim se nuk është gjithmonë çështja territoriale që është më e rëndësishmja. Është e rëndësishme, pa dyshim. Por nuk mund të jetë më e rëndësishme … sesa vlerat, sesa virtyt, sesa gjuha dhe kultura”. Vuçiç dy herë iu referua vetes si një “djalë i vogël nga Ballkani” – një përshkrim i ngathët jo vetëm sepse qëndron dy metra i gjatë. Për dekadën e kaluar, ai ka qenë figura kryesore politike në Serbi, më i madhi dhe më i populluari nga gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor që kërkojnë anëtarësimin në BE. Partia e tij pretendoi 60 përqind të votave në zgjedhjet parlamentare të Serbisë muajin e kaluar.

Për kritikët brenda dhe jashtë Serbisë, Vuçiç është shumë mbizotërues. Akademikët, aktivistët e të drejtave të njeriut, diplomatët perëndimorë dhe politikanët e opozitës thonë se ai ka kryesuar mbështetje jo-serioze të demokracisë, lirisë dhe sundimit të ligjit. Freedom House, OJQ-ja e financuar nga qeveria e SHBA, e vlerëson Serbinë si “pjesërisht të lirë”. Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë deklaroi se ndërsa kandidatët në zgjedhjet e muajit të kaluar ishin në gjendje të bënin fushatë “dhe liritë themelore u respektuan, zgjedhja e votuesve ishte e kufizuar nga avantazhi dërrmues i partisë qeverisëse dhe promovimi i politikave qeveritare nga shumica e mediave kryesore”.

Vuçiç hodhi poshtë vlerësimet e tilla si “raporte burokratike”. Ai e përshkroi votimin si “zgjedhjet më të drejta që kemi pasur”. “Unë nuk them se është një situatë ideale”, tha ai për rezultatin e zgjedhjeve. Por ai tha që suksesi i tij ishte për shkak të menaxhimit të shëndoshë të ekonomisë, projekteve të mëdha infrastrukturore dhe dobësisë së kundërshtarëve të tij politikë.

Vuçiç foli me fjalë të ndezura për Ujëvarat e Ri të Beogradit (një zhvillim i diskutueshëm i pasurive të patundshme), autostradat e reja dhe një rritje e fortë ekonomike e vendit. Sipas zyrës kombëtare të statistikave, ekonomia serbe u rrit në tremujorin e parë me 5 përqind – “deri tani më e mira në Europë”, tha Vuçiç, duke shtuar se vendi shpreson të shmangë recesionin këtë vit përkundër krizës së koronavirusit.

Bisedimet e Shtëpisë së Bardhë

Vuçiç ishte në Bruksel për të takuar zyrtarë të lartë të BE-së të premten e javës së kaluar, një ditë para se ai të kishte qenë për shkak të mbajtjes së bisedimeve në Shtëpinë e Bardhë me drejtuesit nga Kosova – derisa lajmet për një aktakuzë për krime lufte kundër Presidentit kosovar Hashim Thaçi e shkatërruan atë plan. Kosova, një territor kryesisht etnik shqiptar, shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, pothuajse një dekadë pas një lufte që përfundoi me një fushatë bombardimesh të NATO-s. Por Serbia vazhdon ta konsiderojë Kosovën si një provincë rebele. Me mbështetjen e aleatit të saj Rusisë, Serbia ka ndaluar që Kosova të anëtarësohet në Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera ndërkombëtare.

Në Bruksel, bisedimet e Shtëpisë së Bardhë nuk ishin parë me shumë entuziazëm. Diplomatët e BE-së u ankuan se i dërguari i posaçëm i SHBA-së, Richard Grenell i kishte larguar ata nga procesi. Grenell ka insistuar se ai ka informuar zyrtarë të lartë francezë dhe gjermanë për iniciativën e tij, për të cilën ai tha se përqendrohet në bashkëpunimin ekonomik. Por ka pasur pak shenja të koordinimit me homologun e tij të BE, Mirosllav Lajçak. Disa zyrtarë të BE-së gjithashtu kishin frikë se administrata amerikane mund të kryesonte një marrëveshje për ndryshimin e kufijve të Kosovës dhe Serbisë – megjithëse Grenell tha se ai nuk favorizon një shkëmbim të tillë tokash dhe BE nuk ka një qëndrim të përbashkët për idenë. Vuçiç nuk e ka mbyllur derën e takimeve të ardhshme në Uashington: “Kurdo që të më ftojnë, si mundet që një djalë i vogël nga Ballkani të refuzojë të flasë me dikë nga Shtëpia e Bardhë?” Por ai gjithashtu tha që bisedimet e sponsorizuara nga BE duhet të rifillojnë përkundër akuzave të ngritura kundër Thaçit dhe pritet që ato të zhvillohen në Bruksel gjatë javëve të ardhshme.

Në vigjilje, Vuçiç tha: “Unë jam i gatshëm të diskutoj çdo çështje të vetme, të gatshëm për të diskutuar të gjitha propozimet që mund të vijnë nga kushdo”. Por ai gjithashtu theksoi se “nuk mund të jetë rastësi që ne humbasim gjithçka dhe ata fitojnë gjithçka”. Për Serbinë, çështja e Kosovës është e lidhur pazgjidhshmërisht me ofertën e saj për anëtarësim në BE. Blloku ka bërë të qartë se as Serbia dhe Kosova nuk mund të bashkohen derisa të arrijnë një zgjidhje të përhershme të paqes.

Por Vuçiç tha që BE do të duhet të ofrojë një garanci për anëtarësim para se Serbia të nënshkruajë në një marrëveshje paqeje: “Nëse mendoni se serbët do të pranojnë të njohin pavarësinë e Kosovës për të marrë ndoshta anëtarësimin tuaj në të ardhmen – hej!” Serbia ka qenë në bisedimet e anëtarësimit në BE që nga viti 2014, dhe Vuçiç tha se qëllimi i tij ishte që të përfundojë negociatat në 2024 dhe të bëhet anëtar në 2026. “Ne duhet të shpejtojmë procesin tonë të BE”, tha ai.

Ky afat kohor godet disa zyrtarë të BE-së si shumë ambicioz. Sigurisht që do të kishte nevojë që Serbia të marrë më serioze në sundimin e ligjit dhe çështjet e tjera, thonë ata.

Pikat e fërkimit

Ndërsa ishte ulur për intervistë në bazën diplomatike të Serbisë në Bruksel, Vuçiç vuri re një hartë në mur – me Serbinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor në gri, të rrethuar nga anëtarët e BE-së me të verdhë. Harta, tha Vuçiç, tregoi jo vetëm që Serbia ka nevojë për BE por edhe se BE ka nevojë për Serbinë. Por BE-së ende i duhen fakte bindëse. Javën e kaluar, gjashtë anëtarë të BE bllokuan hapjen e një kapitulli të ri në bisedimet e anëtarësimit të Serbisë, kryesisht sepse ata ishin të zhgënjyer nga gjendja e reformave, sipas diplomatëve. Një pikë tjetër e fërkimit me BE-në është politika e jashtme. Jo vetëm për shkak të lidhjeve të Serbisë me Rusinë, por edhe për shkak të bashkëpunimit të ngushtë të Vuçiç me Kinën.

Gjatë krizës së koronavirusit në mars, Vuçiç shprehu mirënjohjen e tij për dërgesat kineze të furnizimeve mjekësore, duke i shkruar një letër presidentit kinez Xi Jinping dhe duke deklaruar se “vendi i vetëm që mund të na ndihmojë është Kina”. Ai madje puthi një flamur kinez kur përshëndeti ardhjen e mjekëve kinezë. Në të kundërt, ai hodhi poshtë solidaritetin e BE-së si një “përrallë”. Kjo nuk shkoi mirë me anëtarët e BE-së. Një deklaratë e lëshuar si pjesë e një samiti virtual të BE me krerët e Ballkanit në maj deklaroi se “fakti që kjo mbështetje dhe bashkëpunim [BE] shkon shumë larg asaj që çdo partner tjetër i ka dhënë rajonit meriton pranimin e publikut.” Megjithatë, Vuçiç qëndronte pranë komenteve të tij: “A gënjeva? A thashë diçka që nuk e dëgjove as nga një mënyrë tjetër, nga Ursula [von der Leyen, presidenti i Komisionit Evropian], nga italianët, nga Franca, nga Spanjishtja?

Sidoqoftë, ai pranoi gjithashtu “ndihmën më të madhe humanitare që morëm është nga Bashkimi Evropian, qarkullimi më i madh tregtar që kemi [është] me Bashkimin Evropian, nuk ka dyshime për të.” Ai tha se shtrirja me politikën e jashtme të BE do të vinte – por jo tani. “Ne do ta bëjmë atë, por ai kapitull nuk është hapur akoma,” tha Vuçiç.

Vuçiç, 50 vjeç, filloi karrierën e tij politike në Serbi si ultranacionalist. Ai ka punuar si ministër i informacionit nën Slobodan Milosheviç, ish-presidenti serb dhe jugosllav që vdiq në vitin 2006 ndërsa ishte në gjyq para gjykatës së OKB-së për krime lufte, duke u përballur me akuza të rënda për luftërat e viteve 1990 në të cilat u vranë më shumë se 100,000 njerëz.

Këto ditë, Vuçiç nganjëherë krahasohet me Josip Broz Tito, udhëheqësi i Jugosllavisë komuniste i famshëm për luajtjen e fuqive të mëdha nga njëri-tjetri, sesa me Milosheviç. Por ai nuk pranoi të thoshte nëse ai kishte një model të rolit politik. “Unë nuk mund të krahasoj periudha të ndryshme”, tha ai, duke shtuar se ishte e lehtë sot të kritikosh Titon, Milosheviç dhe të tjerët. “Nesër, do të jetë me lehtësi të më kritikosh mua”, tha Vuçiç.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pamje nga përmbytjet në ishullin grek, shkon në 6 numri i të vdekurve

Pamje nga përmbytjet në ishullin grek, shkon në 6 numri i të vdekurve

Publikuar më 09.08.2020
Përmbytjet përfshinë ishullin Evia në Greqinë mëngjesin e so...

Përmbytjet përfshinë ishullin Evia në Greqinë mëngjesin e sotëm duke shkaktuar viktima dhe të zhdukur. Deri tani, numri i viktimave nga përmbytjet në Greqinë qendrore ka shkuar në gjashtë ku një 38-vjeçare është gjetur e pajetë pas kërkimeve, ndërsa rezulton i zhdukur bashkëshorti i saj. Gjithashtu bashkë me këtë të fundit rezulton i zhdukur edhe […]

Lexo më shumë

Tjetër ditë e zezë/ 12 të vdekur dhe 190 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Tjetër ditë e zezë/ 12 të vdekur dhe 190 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 08.08.2020
12 persona kanë humbur jetën dhe 190 të tjerë janë infektuar...

12 persona kanë humbur jetën dhe 190 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë, bën të ditur IKSHPK, duke e çuar në 315 numrin e viktimave. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 443 mostra të marra nga […]

Lexo më shumë

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 07.08.2020
Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronav...

Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa dy pacientë raportohet të kenë humbur jetën në spital nga virusi vdekjeprurës. Mediat vendase raportojnë se në 24 orët e fundit janë kryer 1 845 teste të personat e dyshuar , ka të cilët vetëm […]

Lexo më shumë

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Publikuar më 07.08.2020
Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin ...

Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin e Parosit. Ky vendim është marrë pasi janë zbuluar 13 raste me COVID-19 brenda 24 orëve. Sakaq, banorët aty në ishull duhet të ndjekin masa të rrepta gjatë ditëve në vijim me qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit më tej. Në lidhje me oraret, […]

Lexo më shumë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Publikuar më 07.08.2020
Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se S...

Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se Shqipëria, Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë” të rrezikshmërisë nga pandemia e koronavirusit. Për këtë arsye, qytetarëve të këtyre vendeve, për të hyrë në Mal të Zi, do u kërkohet testi për COVID-19 sipas metodës […]

Lexo më shumë

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Publikuar më 06.08.2020
Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus n...

Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus në Kosovë. Bëhet fjala për deputetin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Adrian Shala, i cili është edhe kryetar i degës së LDK-së në Suharekë. Ndërsa mësohet se sot ai është shtruar në Spitalin e Prizrenit pas konfirmimit nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës se është […]

Lexo më shumë

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 06.08.2020
6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me korona...

6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Mediat maqedonase kanë raportuar 259 pacientë të shëruar. 113 rastet e reja kanë rezultuar nga gjithsej 1 543 testime të realizuara, është bilanci për Covdi-19 brenda 24 orëve të fundit, njofton Ministria […]

Lexo më shumë

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 06.08.2020
16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar...

16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë. Mediat kosovare raportojnë numri total i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 300, ndërsa numri total i të infektuarve në 9 688. Në 24 orët e fundit janë shëruar 134 persona. Kjo […]

Lexo më shumë