×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Alarm në Britani, Stuhia “Denis” shkakton tre viktima dhe qindra të plagosur

Tre viktima, qindra të plagosur dhe dëme të shumta materiale raportohen deri tani nga stuhia “Denis” në Mbretërinë e Bashkuar.

The Telegraph raporton se është gjetur nga policia sot në Wells trupi i një 60-vjeçari duke e çuar në tre numrin e viktimave. Ndërkohë po vijojë evakuimet të të gjithë banorëve të prekur nga përmbytjet.

Është vlerësuar se më shumë se 40,000 udhëtarë janë prekur nga anulimet e linjave ajrore, hekurudhore dhe rrugore dhe më shumë se 700 shtëpi në Cornwall kanë mbetur pa energji pasditen e djeshme si pasojë e stuhisë.

Sipas autoriteteve situata është veçanërisht kërcënuese për jetën në jug të Uellsit, ku qendra meteorologjike ngriti alarmin e kuq për shkak të reshjeve të shumta të shiut dhe rrezikut për përmbytje. Ky është paralajmërimi i parë i kuq i lëshuar për shi që nga viti 2015-të.

Stuhia “Denis” godet Britaninë e Madhe disa ditë pasi stuhia Ciara mori disa jetë njerëzish dhe shkaktoi dëme të shumta.

 

 

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Avioni me 191 persona në bord rrëzohet dhe ndahet në dy pjesë, dalin pamjet (Foto-Video)

Avioni me 191 persona në bord rrëzohet dhe ndahet në dy pjesë, dalin pamjet (Foto-Video)

Publikuar më 07.08.2020
Një avion me 191 persona në bord është rrezuar dhe ndarë në ...

Një avion me 191 persona në bord është rrezuar dhe ndarë në dy pjesë, duke marrë jetën e të paktën 12 pasagjerëve dhe dy pilotëve, ndërsa 123 të tjerë janë të plagosur. Daily Mail bën me dije se në aksident është përfshirë një avion i Air India Express dhe mësohet ai fluturonte nga Dubai për […]

Lexo më shumë

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 07.08.2020
Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronav...

Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa dy pacientë raportohet të kenë humbur jetën në spital nga virusi vdekjeprurës. Mediat vendase raportojnë se në 24 orët e fundit janë kryer 1 845 teste të personat e dyshuar , ka të cilët vetëm […]

Lexo më shumë

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Publikuar më 07.08.2020
Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin ...

Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin e Parosit. Ky vendim është marrë pasi janë zbuluar 13 raste me COVID-19 brenda 24 orëve. Sakaq, banorët aty në ishull duhet të ndjekin masa të rrepta gjatë ditëve në vijim me qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit më tej. Në lidhje me oraret, […]

Lexo më shumë

Britani e Madhe/ Del në pension Palmerston, maçoku i famshëm i Ministrisë së Jashtme (FOTO)

Britani e Madhe/ Del në pension Palmerston, maçoku i famshëm i Ministrisë së Jashtme (FOTO)

Publikuar më 07.08.2020
Palmerston, shefi i maçokëve rezident në Ministrinë e Jashtm...

Palmerston, shefi i maçokëve rezident në Ministrinë e Jashtme në Britaninë e Madhe, ka dalë në pension duke lënë detyrat e tij të kapjes së minjve për “të kaluar më shumë kohë shplodhëse larg vëmendjes”. Në një letër të atribuar thuhet se maçoku është larguar nga Whitehall dhe tani po bën ngjitje në pemë, në […]

Lexo më shumë

Video që po bën xhiron e rrjetit, gruaja lind foshnjën në momentin e shpërthimit në Liban

Video që po bën xhiron e rrjetit, gruaja lind foshnjën në momentin e shpërthimit në Liban

Publikuar më 07.08.2020
Një shpërthim kolosal në zonën e portit të Bejrutit ndodhi r...

Një shpërthim kolosal në zonën e portit të Bejrutit ndodhi rreth orës 6 pasdite me kohën lokale të martën, 4 gusht. Besohet se ka pasur një zjarr që çoi në një shpërthim që rrafshoi pjesën e përparme të portit dhe ndërtesat përreth. Një video e publikuar nga CNN tregon momentin kur një grua shtatzënë ndodhej […]

Lexo më shumë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Publikuar më 07.08.2020
Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se S...

Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se Shqipëria, Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë” të rrezikshmërisë nga pandemia e koronavirusit. Për këtë arsye, qytetarëve të këtyre vendeve, për të hyrë në Mal të Zi, do u kërkohet testi për COVID-19 sipas metodës […]

Lexo më shumë

Covid-19/ SHBA heq kufizimet mbi udhëtimet në rang botëror

Covid-19/ SHBA heq kufizimet mbi udhëtimet në rang botëror

Publikuar më 07.08.2020
Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e...

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin mars me anë të së cilës u rekomandohej qytetarëve amerikanë të shmangnin udhëtimet ndërkombëtare për shkak të pandemisë së koronavirusit. SHBA lëshoi paralajmërime individuale të nivelit të lartë për rreth […]

Lexo më shumë

Vjedh bankën në Normandi, burri i armatosur merr peng 6 persona në Francë

Vjedh bankën në Normandi, burri i armatosur merr peng 6 persona në Francë

Publikuar më 06.08.2020
Mediat franceze kanë bërë me dije se ditën e sotme një burrë...

Mediat franceze kanë bërë me dije se ditën e sotme një burrë i armatosur ka marrë peng 6 persona në një bankë në Normandi. Sipas mediave vendase, pengmarrësi ka dhënë dy kërkesa të çuditshme për policinë franceze dhe ka kërkuar plotësimin e tyre si kusht për lirimin e gjashtë pengjeve. Personi i armatosur ka kërkuar […]

Lexo më shumë