Alarm/ Djali 14-vjeçar vdes në spital nga Koronavirusi!

Një djalë 14-vjeçar sapo ka vdekur nga COVID-19.

Djali me origjinë nga Portugalia besohet se është bërë personi me moshën më të re deri më tani që humb jetën nga virusi korona në Evropë.

Ai u pranua në Spitalin de São Sebastião në Santa Maria da Feira dje (e shtunë).

Kryetari i Ovar Salvador Malheiro u tha gazetarëve se fëmija “nuk ishte konfirmuar se kishte infeksion (koronavirus të ri), por pasi u mor në spital dhe u testua, testi u kthye pozitiv. Ai tashmë kishte probleme shëndetësore ”.

“Noticiasaominuto” i përshkruan ato probleme si parësore, një gjendje auto-imune e lëkurës. Vogëlushi thuhet se vuante nga psoriasa (një gjendje e zakonshme e lëkurës që shpejton ciklin jetësor të qelizave të saj), por përveç kësaj nuk paraqiste sëmundje të tjera, shkruajnë mediat e huaja.

Duke iu përgjigjur pyetjeve sot, si ministri i shëndetësisë Marta Temido dhe drejtori i shëndetit i DGS Graça Freitas thanë se ishte shumë shpejt të thuash që fëmija kishte vdekur posaçërisht nga virusi, pasi situata e tij klinike ishte ‘komplekse’, citon “Portugalpresident.com”.

Hetimi i mëtejshëm i çështjes do të vazhdojë përpara dhe tani për tani vdekja e djalit nuk është përfshirë në azhurnimin e përditshëm, duke treguar gjithsej 119 vdekje dhe 792 persona të tjerë që kanë testuar pozitiv.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet