×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Aksioni antikontrabandë, Kokëdhima dënon deklaratën e Borrell: Kosova është shtet i pavarur dhe nuk merr leje askund për zbatimin e ligjit në territorin e saj

Kreu i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, e cilësoi aksionin e sotëm antikontrabandë të policisë së Kosovës një detyrë institucionale të qeverisë për kontrollin e territorit dhe zbatimin e ligjit në çdo pëllëmbë të vendit, dhe dënoi deklarimet e Beogradit, që trimërojnë elementët kriminalë në veri të Kosovës.

Kokëdhima e cilësoi të papranueshme deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, se veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara të qeverisë së Kosovës janë të papranueshme, duke u shprehur se ajo dukej sikur ishte shkruar në Beograd e jo në Bruksel.

Reagimi i Kokëdhimës

Operacioni policor anti-kontrabandë i realizuar sot në Kosovë, fatkeqësisht, la 4 policë të lënduar pas sulmeve të banorëve serbë, të trimëruar nga politika anti-shqiptare e Beogradit, që qëndron pas çdo veprimi antiligjor të elementëve kriminalë në Republikën e Kosovës.

Fakti se mes të arrestuarve për kontrabandë ishin më shumë shqiptarë dhe vetëm një serb e një boshnjak, tregon se ajo që ndodhi sot, nuk ishte sulm kundër serbëve apo etnive të tjera, por një detyrë institucionale e qeverisë për kontrollin e territorit dhe zbatimin e ligjit në çdo pëllëmbë të Kosovës.

Deklarata e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, se “veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara të qeverisë së Kosovës janë të papranueshme”, është e dëmshme, kundër popullit të Kosovës e paqes në Ballkan dhe dukej sikur ishte shkruar në Beograd e jo në Bruksel.

Kosova, edhe pse jo e njohur ende nga Spanja e z.Borrell dhe 4 vende të tjera të BE-së, është shtet i pavarur nga 17 shkurti 2008, dhe nuk merr leje askund për zbatimin e ligjit në territorin e saj. Aq më shumë të negociojë me Serbinë apo BE-në për luftën ndaj krimit të organizuar dhe kontrabandës.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqiptarët ishin më të refuzuarit vjet në kufijtë e BE-së, pas ukrainasve

Shqiptarët ishin më të refuzuarit vjet në kufijtë e BE-së, pas ukrainasve

Publikuar më 20.05.2022
Në vitin 2021, rreth 139 000 shtetasve nga vende jashtë BE-s...

Në vitin 2021, rreth 139 000 shtetasve nga vende jashtë BE-së iu refuzua hyrja në Bashkimin Europian në një nga kufijtë e saj të jashtëm, 1% më shumë krahasuar me 137 800 në vitin e kaluar. Eurostat bëri të ditur se, qytetarët ukrainas përbënin numrin më të madh të refuzimeve në vitin 2021 (50,200) dhe […]

Lexo më shumë

Grabitën noterin në Sarandë, arrestohen dy të rinjtë

Grabitën noterin në Sarandë, arrestohen dy të rinjtë

Publikuar më 20.05.2022
Dy organizatorët e grabitjes së noterit Thoma Kaçi në dhjeto...

Dy organizatorët e grabitjes së noterit Thoma Kaçi në dhjetor të 2021 janë vënë në pranga ditën e sotme pas një operacioni të organizuar nga policia e Sarandës. Hajdutët janë identifikuar si Samet Brahimi, 34 vjeç, banues në Shkodër dhe Ilia Mata, 29 vjeç, banues në Tiranë. Sipas policisë këta persona ishin organizatorët e grabitjes. […]

Lexo më shumë

Rrëfimi/ Nuredin Dumani do të vriste një person në Elbasan, por atë ditë ra vetë në pritë

Rrëfimi/ Nuredin Dumani do të vriste një person në Elbasan, por atë ditë ra vetë në pritë

Publikuar më 20.05.2022
Në dosjen e SPAK, “Fisheku i artë” ka një rrëfim të gjatë të...

Në dosjen e SPAK, “Fisheku i artë” ka një rrëfim të gjatë të Henrik Hoxhës, personit që u arrestua së bashku me Nuredin Dumanin në 29 mars të këtij viti në Fier. Ai ka zbuluar se atë ditë ndodhej në Elbasan me Dumanin për të vrarë një person me emrin Oti Killa, porosinë për të […]

Lexo më shumë

Edhe sa kohë ka mundësi Rusia ta vazhdojë luftën në Ukrainë?

Edhe sa kohë ka mundësi Rusia ta vazhdojë luftën në Ukrainë?

Publikuar më 19.05.2022
Charles Lipson Kompleksiteti absolut i luftës në Ukrainë, mu...

Charles Lipson Kompleksiteti absolut i luftës në Ukrainë, mund të fshehë tiparet e saj më të rëndësishme. Prandaj le të reduktojmë disi kompleksitetin, dhe të përqendrohemi tek argumenti qendror: Ukraina ka penguar fitoren e rusëve, por nuk e ka fituar ende luftën. Priten ende luftime të ashpra, por rezultati në fushën e betejës po anon […]

Lexo më shumë

Shqipëria porosit raketa antitank ‘Javelin’

Shqipëria porosit raketa antitank ‘Javelin’

Publikuar më 19.05.2022
Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të bl...

Shqipëria është një nga disa vende që ka porositur për të blerë raketat antitank Javelin të prodhurara nga konsorciumi amerikan Javelin Joint Venture, e cila përbëhet nga kompanitë Lockheed Martin Corp dhe Raytheon Technologies Corp. Lajmin e bëri të ditur Lockheed Martin në një njoftim për shtyp ku raportoi se blerjet e Shqipërisë, Norvegjisë, Letonisë […]

Lexo më shumë

Dëshmia e Nuredin Dumanit: Ervis Martinaj më dha 100 mijë euro për vrasjen e Endrit Dokles

Dëshmia e Nuredin Dumanit: Ervis Martinaj më dha 100 mijë euro për vrasjen e Endrit Dokles

Publikuar më 19.05.2022
Dy të penduar të drejtësisë, Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxha...

Dy të penduar të drejtësisë, Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxha nga qelia kanë shkatërruar 8 grupe kriminale.  Nga dosja hetimore janë zbuluar detaje të forta nga dëshmia e Nuredin Dumanit. Mësohet se ndër të tjera Dumani ka thënë se edhe pse është paguar nga Ervis Martinaj ai nuk donte të vriste Endrit Doklen. Shifra që […]

Lexo më shumë

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve

Publikuar më 19.05.2022
Bordi i Transparencës në datë 19 Maj 2022, në mbledhjen e ra...

Bordi i Transparencës në datë 19 Maj 2022, në mbledhjen e radhës vendosi: Çmimi i shitjes me pakicë i naftës  të jetë 229ekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë 217lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i benzinës të jetë 229 lekë/litri,ndërsa i shitjes me shumicë 217 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të […]

Lexo më shumë

Dosja e SPAK: Ardian Uzuni përgatiti vrasjen e ‘të fortit’ të Tropojës

Dosja e SPAK: Ardian Uzuni përgatiti vrasjen e ‘të fortit’ të Tropojës

Publikuar më 19.05.2022
Emri i Ardian Uzunit është një ndër emrat për të cilët është...

Emri i Ardian Uzunit është një ndër emrat për të cilët është ekzekutuar urdhri i GJKKO-së ditën e sotme. Prokuroria e Posaçme, SPAK ndërmori aksion në disa qytete të vendit, pas 32 urdhër-arresteve të lëshuara nga GJKKO. Ardian Uzuni, i cili mbahet në paraburgim për vrasje përgatiti planin për të vrarë Filip Gjeloshin, një eksponent i […]

Lexo më shumë