×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Abdurrahim Ashiku: Universiteti i parë në Shqipëri dhe niveli shumë i lartë arsimor krahasuar me emigrantët e tjerë apo grekët
Abdurrahim Ashiku
Kur u krijua universiteti i parë në Shqipëri?
– Një pyetje që ngjalli debat, por edhe krijoi respekt për Shqipërinë dhe shqiptarët emigrantë.
Shkas për atë debat, ose më mirë të themi “leksion” njohës të historisë së Shqipërisë së kohës sonë, u bë një fjalë e përdorimit të gjuhës greke, një pyetje, një habi me pasthirmë dhe një spjegim në gjërësi dhe thellësi.
Fjala është për ciklin “Dhelta” ose ciklin e lartë të njohjes së gjuhës, historisë dhe kulturës greke që zhvillohet nën kujdesin dhe financimin e Ministrisë së Arsimit dhe Besimeve Fetare të Greqisë. Në këtë kurs marrin pjesë të huaj nga vende të ndryshme të Lindjes e të Perendimit, kuptohet edhe nga Shqipëria, të angazhuar në punë.
Mësuesja, një filologe e përgatitur, i kërkoi një shqiptari që me fjalën e re të tregonte se kur është ngritur në Shqipëri Universiteti i Parë.
Shqiptari e ndërtoi në çast fjalinë dhe iu përgjigj pyetjes:
– Universiteti i parë në Shqipëri është krijuar në vitin 1957.
– Kur, kur ?! – pyeti e befasuar mësuesja
– Kur ? ! pyetën thuajse njëzëri të gjithë pjesmarrësit.
– Është krijuar në vitin 1957. – sqaroi studenti shqiptar duke i rrokëzuar fjalët.
Këtu nisi debati, një debat që shprehte habi. Secili nga studentët tregonte se kur është krijuar universiteti në vendin e vet. Duhet thënë se në këtë kurs ka studentë nga Rusia, Ukrahina, Bullgaria, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, madje edhe nga Afrika e Jugut…
Shqipëria kishte universitetin më të ri në botë!
Këtu filloi “leksioni”. Shkas u bë një pyetje e dytë: “Si shpjegohet që emigrantët shqiptarë kanë nivel shumë të lartë arsimor krahasuar me emigrantët e tjerë, madje edhe me vendasit?
Shqiptarët hynë në historinë e tyre të re me një nivel arsimor më të ulëtin në Evropë dhe një nga më të ultit në botë. Në vitet 1946 – 1947 në shtypin e pakët të kohës ( Bashkimi, Zëri i Rinisë ) dhe në propagandën gojore qarkulloi parrulla “ Bukë dhe kulturë për popullin “ dy gjëra që përbënin legjendën e dhimbshme të popullit shqiptar. Kurset kundër analfabetizmit hodhën rrënjë edhe në kullat më të largëta të vendit. Mësues ishin ata që dinin të tridhjetë e gjashtë gërmat e alfabetit, që dinin të gërmëzonin fjalët e të formonin fjali. Për fletore u përdorën pllaka guri dhe lapsa guri. Shqipëria, për disa vite radhazi përjetoi shkollimin më masiv që njihej për të gjitha kohët. Lufta klundër analfabetizmit u bë një betejë për dije e kulturë…
Shkollat fillore u shtuan shpejt në numër duke u shtrirë në formën e “shkollave dimërore” dhe “shkollave verore” në të gjithë vendin. Mësues u bënë ata që i mbaronin ato me rezultate të mira. Kështu ndodhi që ai që mbaroi filloren të mbahej mësues për filloren ashtu siç ndodhi edhe për tetvjeçaren dhe të mesmen…
Kështu do të ecej në vitet e para derisa do të krijoheshin institutet e profileve të ndryshme, kryesisht të profilit pedagogjik, historik, bujqësor, politeknik, etj.
Kështu do të vazhdohej deri në vitin 1957 kur institutet e larta që ndodheshin në Tiranë do të bashkoheshin e do të formonin Universitetin e Parë Shqiptar, Universitetin e Tiranës.
Universiteti i Tiranës si dhe institutet e tjera të larta të hapura në Shkodër, Gjirokastër, Korçë etj. do të krijonin kushte dhe kuadrin e nevojshëm që jo më arsimi tetëvjeçar, por edhe ai i mesëm të shtriheshin në çdo fshat e qendër fshatrash duke bërë që në vitet tetëdhjetë shqiptarët të arrinin në një nivel të përgjithshëm arsimor që qëndronte përkrah vendeve më të zhvilluara të kohës.
Ajo ditë mësimi në “Stratigu Dhanli 53” në “Kato Patisia” u shndërrua nga një ditë e mësimit të gjuhës greke në një ditë të mësimit të historisë dhe kulturës të një vendi që ka numrin më të madh të emigrantëve në Greqi, të një vendi që i ka përcjellë botës emigracionin më të shkolluar të të gjitha kohërave.
Kjo temë, ajo e dijeve dhe kulturës të emigrantëve shqiptarë, që shpesh befason grekët kur përballen me punën praktike të tyre, pak (për mos me thënë fare) është lakuar. U desh një pyetje e filologes greke, një “leksion” i studentit shqiptar, që auditori i vockël i një klase të mësojë se si një vend i vogël, me universitetin dhe institucionet shkencore më të reja në botë, ka krijuar një dinjitet dhe autoritet që të habit…
Sot në Shqipëri ka shumë universitete, shtetërorë dhe privatë, ndoshta më shumë se çdo vend tjetër në botë, krahasuar me numrin e popullsisë dhe sipërfaqen e vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Publikuar më 26.05.2022
Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas ...

Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas që nga fillimi i pushtimit të vendit më 24 shkurt, tha këshilltari i misionit të përhershëm ukrainas në OKB, Sergiy Dvornyk, gjatë një debati të mbajtur dje në selinë e OKB-së për mbrojtjen e civilëve në konflikte të armatosura. “Rrëmbimi i të paktën 230,000 fëmijëve ukrainas, […]

Lexo më shumë

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Publikuar më 26.05.2022
Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashka...

Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashkatdhetar dhe nënë e dy fëmijëve, ishte viktimë e goditjes me thikë të ndodhur dje në Vittoria. Gruaja u qëllua me thikë para shtëpisë së saj dhe me forcat e fundit arriti të futet deri brenda shtëpisë. Kur ndihma mbërriti, ajo pothuajse kishte dhënë shpirt. Në […]

Lexo më shumë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Publikuar më 26.05.2022
Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. M...

Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. Mësohet se autobusi merrte punëtorët nga Cakrani dhe ka marrë flakë në Novoselë. Sipas dëshmive të pasagjerëve, u dëgjuan shperthime. Ata janë detyruar të zbresin, fatmirësisht në kohë, pasi nuk ka të lënduar. Autobusi është mjet privat i një fasonerie.

Lexo më shumë

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Publikuar më 25.05.2022
Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një inte...

Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një intervistë ekskluzive me gazetarin e sportit, Endi Tufa. Francesco si ju duket kjo finale këtu në Tiranë? E shoh shumë të bukur këtë finale, gjithmonë është e bukur kjo ndeshej pasi vjen pas shumë ndeshjeve të luajtura në sezon dhe të mbërrish deri këtu do të […]

Lexo më shumë