×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

A po përdoren burimet shtetërore për fushatën që filloi sot?

Zef Preçi

Para një muaji, me mbështetjen e BE-së dhe Këshillit të Europës KQZ dhe Instituti Demokratik Amerikan (NDI) trajnuan rreth 40 monitorues të financimit të fushatës zgjedhore mbi kuadrin ligjor të miratuar, në përpjekje për të krijuar një sistem monitorimi dhe raportimi që bazohet në përvojat e mira botërore në këtë fushë.

Përdorimi i burimeve shtetërore mbetet sfida kryesore në fushatën që ka nisur tashmë edhe zyrtarisht. Kur flasim për burimet shtetërore fjala është jo vetëm për asetet si zyra, makina, por edhe për stafet e punës. Po çfarë tregon përovja jonë në këtë drejtim. Le të rendisim disa nga problemet që mendoj se janë evidente në këtë fushë.

Në shumicën e zyrave të rëndësishme të pushtetit qëndor dhe sidomos të atij vendor prej muajsh drejtuesit dhe punonjësit nuk janë në vendin e tyre të punës, por merren rregullisht, çdo ditë me fushatën, në këtë rast duke përdorur taksat e të gjithë qytetarëve sepse paguhen prej tyre.

Pagesat e qerase për strehimin e përkohshëm të familjeve që kanë humbur strehën nga tërmeti i 2019-ës përbën një rast tjetër të përdorimit të burimeve shtetërore në funksion të fushatës. Nga emisionet investigative të medias audio-vizuale janë denocuar mjaft raste të abuzimeve me këto fonde dhe nuk ka ende asnjë reagim të institucioneve përgjegjëse shtetërore, apo të riparimeve të shtëpive duke ndarë fondet mbi bazë të preferencës partiake, apo edhe personave që nuk jetojnë fare në fshat

Vendim-marrje favorizuese për prishje banesash me procedura të parregullta, deri edhe shembje pallatesh pa vendime të këshillit bashkiak janë denoncuar në mas-media. Përsëri pa reagim.

Mospajisja e familjeve me aktin e pronësisë në ndërtesat e reja dhe përdorimi elektoral i dhënies së çelësave për të banuar në to.

Të jemi të qartë, riparimet dhe ndërtimet e reja në kuadër të zhdukjes së pasojave të tërmetit të 26 nëntorit 2019 mbështeten në kontributin financiar të të gjithë qytetarëve shqiptarë dhe jo dhuratë të asnjë partie apo biznesmeni. Përdorimi i rindërtimeve pas tërmetit si faktor influencues elektoral u duk edhe në fjalimin e hapjes së fushates së z. Rama ditën e djeshme.

Punësimet e përkohshme në administratën qëndrore dhe lokale, siç janë denoncuar edhe nga faktorë politikë të opozitës, por edhe nga raporte të pavarur siç është BIRN, përbën një përdorim të burimeve shtetërore, por që për çudi nuk ka ende një pozicionim të vetë KQZ rreth këtij fenomeni.

Mbajtja e funksioneve publike mbas rregjistrimit si kandidatë dhe fillimit të fushatës është abuzim i rëndë i këtyre kandidatëve sepse vend pages, përdorin autoritetin që të jep posti, angazhojnë stafet e punës, etj.

I bej thirrje KQZ që të kërkojë publikisht dorëheqjen e tyre dhe shtypit që ta monitorojë nëse këta individë që kandidojnë në zgjedhjet e 25 prillit 2021 do të largohen realisht nga funksionet e veta aktuale në utilitetet publike apo në shërbimet bazë si në arsim, në shëndetësi, etj.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

“Ju lutemi na kolonizoni”/ Intelektualë dëgjoni, e ardhmja e Ballkanit nuk ka të ngjarë të jetë shumë e ndryshme nga e kaluara e Ballkanit

“Ju lutemi na kolonizoni”/ Intelektualë dëgjoni, e ardhmja e Ballkanit nuk ka të ngjarë të jetë shumë e ndryshme nga e kaluara e Ballkanit

Publikuar më 03.05.2021
Jo shumë kohë më parë, mora pjesë në një bisedë në lidhje me...

Jo shumë kohë më parë, mora pjesë në një bisedë në lidhje me telenovelën e gjatë, e quajtur dialogu Prishtinë-Beograd. Nuk është për t’u habitur, shumica e pjesëmarrësve perëndimorë theksuan nevojën për përfshirje më të gjerë dhe më të thellë evropiane dhe – veçanërisht – amerikane në një raund tjetër të diplomacisë së zakonshme. Shumica […]

Lexo më shumë

Çfarë na mësuan këto zgjedhje?

Çfarë na mësuan këto zgjedhje?

Publikuar më 30.04.2021
Një popull që ka të përmbushura nevojat minimale fillon dhe ...

Një popull që ka të përmbushura nevojat minimale fillon dhe mendon. Të mendosh do të thotë të kuptosh e më pas të krijosh e të kërkosh. Të kërkosh! Kjo është e rrezikshme! Një popull që nuk ka nevoja minimale është dinjitoz dhe vendos denjësisht për ato zgjedhje që kontribuojnë në më të mirën e tij, […]

Lexo më shumë

Pa gjak! Nuk duam qeveri me duar të përgjakura!

Pa gjak! Nuk duam qeveri me duar të përgjakura!

Publikuar më 23.04.2021
Ne duam shpresë! Atë që na vratë këto dekada, atë duam të fi...

Ne duam shpresë! Atë që na vratë këto dekada, atë duam të fitojmë në këtë 25 Prill! Ne duam shpresë, nuk duam të masni ju forcat duke derdhur gjak të pafajshëm për të fituar përsëri Ju! Se Shqipëria po hyn në ditët e fundit para zgjedhjeve të 25 Prillit 2021, ditës kur shqiptarët do t´u […]

Lexo më shumë

Karantina, që ata emigrantë të mos votojnë më 25 Prill!

Karantina, që ata emigrantë të mos votojnë më 25 Prill!

Publikuar më 22.04.2021
Dje ministrja Manastirliu mbrojti vendimin e marionetave të ...

Dje ministrja Manastirliu mbrojti vendimin e marionetave të Boratit për të vendosur karantinën 14 ditore për emigrantët që vijnë në Shqipëri për Pashkë, duke e quajtur atë një vendim teknik. Së pari, në se ky vendim do të ishte teknik, përse nuk u mor në tetor ose nëntor, atëherë kur vendime të ngjashme merreshin në gjithë […]

Lexo më shumë

SPAK, një qen roje i PS

SPAK, një qen roje i PS

Publikuar më 19.04.2021
Nga Andi Bushati Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi La...

Nga Andi Bushati Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkullaku jemi bërë pjesë e një hetimi të Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Fillimisht një grup oficerësh të policisë gjyqësore u shfaqën në zyrat […]

Lexo më shumë

Pse 5000 familje nuk i shtruan të afërmit me COVID, në spitalet ‘e rilindur’?!

Pse 5000 familje nuk i shtruan të afërmit me COVID, në spitalet ‘e rilindur’?!

Publikuar më 17.04.2021
Erion Dasho Sot nuk ka asnjë dyshim se përgjigja shqiptare n...

Erion Dasho Sot nuk ka asnjë dyshim se përgjigja shqiptare ndaj COVID-it ka dështuar në çdo aspekt. 10 mijë e dyqind vdekjet shtesë të konfirmuara nga sistemi i gjendjes civile janë argument i pakundërshtueshëm i masakrës që ka ndodhur me shëndetin dhe jetën e qytetarëve shqiptarë. Por, epidemia tregoi edhe diçka tjetër. Ajo i tregoi […]

Lexo më shumë

DITARI I 25 PRILLIT(-10)/ Tuneli i shembur i Ramës

DITARI I 25 PRILLIT(-10)/ Tuneli i shembur i Ramës

Publikuar më 14.04.2021
Arben Rrozhani Kryeministri Rama sapo bëri një diversion pol...

Arben Rrozhani Kryeministri Rama sapo bëri një diversion politik rrugës për në Dibër. Në njërin nga tunelet e “Rrugës së Arbrit” inskenoi një takim të rastësishëm me një mbështetës të PD-së, siç e tregonte maska dhe iu drejtua të gjitha mbështesve të PD-së se pas 25 prillit do t’i nxirrte nga tuneli. “Do fitoni ju […]

Lexo më shumë

Lëreni pranverën të vijë!

Lëreni pranverën të vijë!

Publikuar më 07.04.2021
Silvana Begaj E vërteta që i bën njerëzit të lirë, në shumic...

Silvana Begaj E vërteta që i bën njerëzit të lirë, në shumicën e rasteve, është e vërteta të cilën njerëzit preferojnë të mos e dëgjojnë! (H.S.Agar) Por, Lëreni pranverën të vijë. Me të del Dielli. Ai diell që i jep jetë cdo qenieje, ai diell që lë zbuluar cdo padrejtësi. Dielli që bën sythat të […]

Lexo më shumë