×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

A kemi ne shtet?

Silvana Begaj

Pyetje: Pse liderët e politikës shqiptarë nuk i ruajnë themelet e shtetit? Pse nxjerrin gjithmonë pretendimin se epoka e themelimit të shtetit fillon ekzaktësisht kur pushtetin e marrin ata?

E nëse cdo gjë qenka bërë kaq keq gjithmonë, ky nuk është më gabim, kthehet në faj e nga faj ka fajtorë. Jo fajtorë që akuzohen në media sa për show, por fajtorë që dënohen dhe nga dënimi mësohet si mos të gabohet.

Çdo eksperiencë ka fillim dhe vazhdim, por ky shteti jonë ngeli vetëm në një fazë : Fillim. Asnjë eksperiencë në organizim, metodë apo menaxhim nuk ka dhe kjo sjell që ne të jemi gjithmonë në përpjekje për të ndërtuar një shtet.

Çdo periudhë ka pasur problemet e saj, por kjo nuk do të thotë që të shkatërrojmë gjithcka të asaj periudhe. Ashtu si vendet e tjera që mësuan nga e shkuara dhe po zhvillohen.

Periudha e përmbysjes së sistemit komunist solli lirinë individuale të paktën në dukje. Por në të vërtetë ne shkatërruam cdo gjë që në mënyrë vullnetare dhe me shumë përpjekje e ndërtuam. Shkatërruam ekonominë duke prishur uzinat, fabrikat, bujqësinë, frutikulturën, organizimin shëndetësor, arsimorë etj., dhe ndërkohë duhet të shkatërronim ideologjinë komuniste dhe të shkulnim komunistat nga pushteti që kishin vënë rrënjë aq të thella duke i lënë në pushtet edhe sot.

Pasi besuam në ardhjen e demokracisë e me demokracinë prisnim lirinë harruam që liria vjen nga ekonomia. Dhe ne nuk kishim më asgjë që prodhonte të ardhura.

Eksode njerëzish u drejtuan drejt vendeve më të zhvilluara, fshatrat u boshatisën, tokat u ndanë e shume u zunë. Të ardhurat e vetme që ngelën ishin pikërisht të ardhurat nga të ikurit. Për të mos të folur dhe se si me një skemë mashtruese ua morën dhe ato të ardhura.

Cdo gjë që po vjen nga e ardhmja na con mbrapa. Dikur kishte mjek në cdo fshat. Nuk lejohej askush të ngelej analfabet. Kishte një sistem për t´u admiruar arsimor.

Kishte një organizim modern të bujqësisë krahasuar me sot në 2022. Mungon uji, mungon infrastruktura, logjistika. Mungojnë linjat e trasnportit në fshatra. Mungojnë shkollat. Mungojnë qendrat shëndetësore e mbi të gjitha mjekët. Reforma territoriale e bëri akoma më keq situatën. Detyron një fshatar që të bëjë deri në 50 km rrugë për një vërtetim.

Dhe pyesin: Pse po boshatisen fshatërat?

Propagandojnë reformën në bujqësi dhe lënë prodhimet të kalben dhe të mos kenë treg. Subvencionet dhe fondet jepen në mënyrë preferenciale.

Na dixhitalizuan të dhënat dhe nuk arritën të na i mbronin dot duke na lënë më të rrezikuar se kurrë. Siguria kombëtare është detyrë kryesore e një shteti dhe duhet të mbrohet nga vetë shqiptarët.

Veprat me rëndësi të vecantë si objektet ushtarake, diga, ujësjellsja etj., janë të pasigurta. Mbrojtja është e papërfillshme për këdo që do të marrë informacione të klasifikuara si sekrete.

Flasin për marrveshje, përqafime, dashuri me ndërkombëtarët dhe në fund bëjnë të kundërtën e vendeve të zhvilluara duke na lënë si han pa Zot.

Tani pyetja ime është: A kemi ne shtet? Se unë si atdhetare di që kam Atdhe, por shtet nuk shikoj gjëkundi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Dy makina të djegura, luksi në rrjetet sociale dhe skamja në familje: Kush është “gangsterrja” e Bilishtit, Deizi Arapi

Dy makina të djegura, luksi në rrjetet sociale dhe skamja në familje: Kush është “gangsterrja” e Bilishtit, Deizi Arapi

Publikuar më 26.09.2022
Dje, në orët e para të mëngjesit, makina e 27-vjeçares nga B...

Dje, në orët e para të mëngjesit, makina e 27-vjeçares nga Bilishti, Deizi Arapi është gjetur e djegur pranë banesës së saj. Pas ngjarjes, nuk ka vonuar edhe reagimi nga 27-vjeçarja, e cila në dëshminë e saj ka hedhur dyshime të forta se, kjo ngjarje ka ndodhur pasi ka patur një konflikt vite më parë […]

Lexo më shumë

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

“Jam një grua, një nënë, e krishterë”, kush është Giorgia Meloni që jetë kryeministre e Italisë

Publikuar më 26.09.2022
Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, ësh...

Koncepti i familjes që u shfaq nga një fëmijëri pa baba, është baza e formimit politik të Giorgia Melonit, shkruan La Reppubblica për profilin e gruas që ktheu të djathtën në pushtet në Itali. Sot, si në kohët e fillimit të militimit të saj në të djathtën romake, liderja ka në krah të njëjtin grup […]

Lexo më shumë

Avokatja myslimane: Të legjitimohet martesa me shumë gra në Shqipëri

Avokatja myslimane: Të legjitimohet martesa me shumë gra në Shqipëri

Publikuar më 26.09.2022
Avokatja Migena Balla, njëherësh praktikante e besimit islam...

Avokatja Migena Balla, njëherësh praktikante e besimit islam, thotë se poligamia duhet legjitimuar për shkak të ekzistencës së saj “de facto”. Balla thotë se askush nuk i tregon hapur lidhjet jashtëmartesore në shoqëri apo dhe martesat me më shumë se një grua. Avokatja vë në dukje ka mungesë sinqeriteti nga hoxha që bën një martesë […]

Lexo më shumë

Arrestimi i mjekut të Traumës, kolegu: Edhe unë kam marrë bakshish, s’kam turp, as frikë

Arrestimi i mjekut të Traumës, kolegu: Edhe unë kam marrë bakshish, s’kam turp, as frikë

Publikuar më 26.09.2022
Pas arrestimit me bujë të mjekut të traumës, ka folur kolegu...

Pas arrestimit me bujë të mjekut të traumës, ka folur kolegu i tij Ilir Allkja i cili  thotë se është e vështirë që të gjesh një doktor në Shqipëri, i cili nuk ka marrë një pagesë për shërbimin mjekësor që ka ofruar. Në emisionin “Good Morning Albanians” në “Euronews Albania”, Allkja u shpreh se edhe […]

Lexo më shumë

Hakerat zbulojnë pamjet sekrete nga qelitë e policisë dhe të pikave kufitare

Hakerat zbulojnë pamjet sekrete nga qelitë e policisë dhe të pikave kufitare

Publikuar më 26.09.2022
Hakerat kanë shtënë në dorë të dhëna dhe pamje filmike nga s...

Hakerat kanë shtënë në dorë të dhëna dhe pamje filmike nga serverat e institucioneve të ndryshme në vend dhe nuk po ndalen së publikuari ato në rrjetin e komunikimit “Telegram”. Sot ata kanë publikuar pamjet nga kamerat e sigurisë në drejtorinë e policisë në Tiranë dhe komisariatet në disa qytete të tjera. Në pamjet e nxjerra […]

Lexo më shumë

Nxënëset e shkollës turke ‘Mehmet Akif’ në protestë para MAS: Jep dorëheqjen Evis Kushi, e mbyte arsimin

Nxënëset e shkollës turke ‘Mehmet Akif’ në protestë para MAS: Jep dorëheqjen Evis Kushi, e mbyte arsimin

Publikuar më 26.09.2022
Nxënëset e shkollës “Mehmet Akif” kanë dalë këtë të hënë në ...

Nxënëset e shkollës “Mehmet Akif” kanë dalë këtë të hënë në protestë para Ministrisë së Arsimit dhe kanë kërkuar dorëheqjen e Evis Kushit. Nxënëset kërkojnë të anulohet vendimi për heqjen e licencës së shkollës dhe duan një takim me ministren Kushi për t’ju përgjigjur rreth pyetjeve që ato kanë, se çfarë do bëhet me 160 nxënëse […]

Lexo më shumë

U arrestua për korrupsion, mjeku i Traumës pëson ishemi cerebrale

U arrestua për korrupsion, mjeku i Traumës pëson ishemi cerebrale

Publikuar më 26.09.2022
Mjeku Fitim Marku, i cili u arrestua pak ditë në spitalin e ...

Mjeku Fitim Marku, i cili u arrestua pak ditë në spitalin e Traumës pas mori ryshfet nga një agjent i infiltruar ka pësuar ishemi celebrale në paraburgim. Ai është dërguar me urgjencë në spital ku po merr ndihmën e parë mjekësore. Mësohet se ai ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore. Mjekut do t’i komunikohej ditën […]

Lexo më shumë

Pasi shpalli rekrutimin dhe Rusia është në protesta, Putin “arratiset” në shtëpinë e tij sekrete në fshat

Pasi shpalli rekrutimin dhe Rusia është në protesta, Putin “arratiset” në shtëpinë e tij sekrete në fshat

Publikuar më 26.09.2022
Ndërsa dhjetëra qytete ruse organizojnë protesta të përditsh...

Ndërsa dhjetëra qytete ruse organizojnë protesta të përditshme kundër rekrutimit të parë të vendit pas Luftës së Dytë Botërore,  një gazetar rus ka zbuluar, duke cituar një burim të besueshëm, se Vladimir Putin shkoi me pushime në shtëpinë e tij sekrete menjëherë pas njoftimit “bombë” të mërkurën e kaluar. “Pavarësisht mohimeve nga Kremlini, Putini duket […]

Lexo më shumë