×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

A është ky fundi i Azerbajxhanit?

Kur kryeministri armen Nikol Pashinyan pranoi një armëpushim në 10 nëntor 2020, presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev kishte arsye të ndjehej triumfues. Ai përmbysi humbjet territoriale të pësuara nga babai i tij, ish presidenti i Azerbajxhanit, në fund të luftës së parë të Nago-Karabakut. Ai kishte filtruar me sukses me Shtetet e Bashkuara duke u zotuar në diplomaci në këmbim të parave dhe ndihmës ushtarake vetëm për të filluar më pas një sulm të befasishëm për të arritur ushtarakisht shumë më tepër sesa mund të kishte diplomatikisht. Ai gjithashtu çimentoi fuqinë e tij: Duke u shndërruar në një aleat të domosdoshëm për presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe presidentin rus Vladimir Putin, ai mund të llogarisë se ata do të ruajnë fuqinë e tij në Azerbajxhan nëse do të ketë ndonjë trazirë të rëndësishme, aq sa Putini nuk ka kursyer asnjë përpjekje për të mbrojtur interesat ruse duke mbështetur presidentin sirian Bashar al-Assad.

Armenia humbi luftën dhe Aliyev fitoi. Por Azerbajxhani gjithashtu humbi. Flamujt e Azerbajxhanit mund të valëviten mbi Shusha, i njohur gjithashtu midis armenëve si Shushi dhe Kalbajar, por fitorja e Aliyev vjen në kurriz të pavarësisë së Azerbajxhanit. Në mënyrë që të forcojë fuqinë personale dhe garancinë e mundshme që gruaja dhe djali i tij do të pasojnë atë, Aliyev ka shitur sovranitetin e Azerbajxhanit.

Trupat ruse tani janë në Azerbajxhan. Si në teori ashtu edhe në realitet, ata po zbatojnë një armëpushim midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, por rivendosja e forcave ruse në rajon ka qenë gjithashtu qëllimi i gjatë i Putinit pasi hap pas hapi ai duket se do të kthejë të gjitha ish-shtetet Sovjetike në vendin e tij . Ndoshta Aliyev ndihej i sigurt duke pranuar trupat ruse sepse ato forcuan fitimet që ai dhe forcat turke arritën gjatë luftës.

Turqit, gjithashtu, nuk ka gjasa të largohen nga Azerbajxhani. Qëllimi i luftës së Azerbajxhanit ishte Nago-Karabaku dhe rrethet Azeriane përreth, të cilat Armenia kishte marrë në luftën 1988-1994. Por motivimi i Turqisë ishte i ndryshëm. Erdogan dhe drejtuesit intelektualë të ushtrisë si Doğu Perinçek kanë përqafuar prej kohësh ambiciet pan-turke për të lidhur Turqinë nga ana kulturore, ekonomike dhe politike me Azerbajxhanin dhe shtetet turke të Azisë Qendrore. Duke udhëtuar nga Aeroporti Esenboga i Ankarasë në qytet, vizitorët kalojnë një murale buzë rrugës e zbukuruar me flamuj të republikave Turke nga Azerbajxhani në Turkestanin Lindor, siç e quajnë Ujgurët Kinezë pro pavarësisë. Armenia, megjithatë, është një pengesë për ambiciet e mëdha të Erdogan pasi ajo (dhe Gjeorgjia) fizikisht e ndajnë Turqinë nga republikat Turke. Marrëveshja e armëpushimit jo vetëm që raportohet se i dha Turqisë një korridor përmes territorit armen (megjithëse mekanizmat e asaj rruge mbeten të paqartë), por Turqia gjithashtu do të dërgojë trupa në një qendër të përbashkët monitorimi Turko-Ruse. Forcat speciale turke janë në Baku dhe avionët turq F-16 mbeten të vendosur në bazat e Azerbajxhanit. Aliyev mund ta shikojë Erdoğanin si një mik, por Erdoğan e sheh Aliyevin si mjetin për një qëllim.

Në fund, janë mercenarët sirianë. Turqia lehtësoi transportin e tyre në Azerbajxhan dhe Aliyev mirëpriti kontributin e tyre. Tani, megjithatë, nuk ka gjasa që Aliyev të ketë aftësinë për të detyruar daljen e tyre, edhe nëse ai dëshironte ta bënte këtë. Ashtu si Turqia ishte në gjendje të drejtojë zjarrin e mercenarëve kundër Armenëve, ata mund t’i shfrytëzonin ato me lehtësi për të shënjestruar çdo Azerbajxhanas që kundërshton qëllimet e Turqisë.

Azerbajxhani fillimisht fitoi pavarësinë në 1918, por kjo zgjati vetëm njëzet e tre muaj ndërsa forcat ruse u zhvendosën në territorin e pasur me naftë të Azerbajxhanit. Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik i dha Azerbajxhanit një shans të dytë. Këshilli i Lartë i Republikës Socialiste Sovjetike të Azerbajxhanit shpalli pavarësinë e Azerbajxhanit më 18 tetor 1991, një lëvizje e konfirmuar më pas nga referendumi. Ndërsa kjo periudhë e pavarësisë ka zgjatur shumë më gjatë, rezultati përfundimtar është i njëjtë: trupat e huaja në territorin Azerbajxhan duke iu përgjigjur jo Baku-s, por më tepër Kremlinit dhe Ak Saray. Azerbajxhanasit mund të festojnë 10 nëntorin si datën e fitores së tyre mbi Armeninë në Luftën e Nagarabagit në vitin 2020 por, kur ditët e kremtuara të kremtimit tërhiqen, ata thjesht mund ta kuptojnë se kjo shënon fillimin e fundit të pavarësisë së vërtetë Azeriane dhe fillimin e vartësia e vendit ndaj suzerencës turke.

Michael Rubin është studiues në Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve dhe autor i shpeshtë për National Interest.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Brataj: Përse virusi ka lëvizur me “valë”

Brataj: Përse virusi ka lëvizur me “valë”

Publikuar më 07.05.2021
Covid dhe pandemi: Ja pse virusi ka lëvizur me “valë” Vala e...

Covid dhe pandemi: Ja pse virusi ka lëvizur me “valë” Vala e parë, e dytë dhe e treta, këto janë valët me të cilat Covid-19 ka goditur vendet dhe kombet e tjera. I pari e pa Italinë si epiqendrën e pandemisë evropiane në Mars 2020 nga ku u përhap më pas në vatra të ndryshme. […]

Lexo më shumë

Pse zyrtarisht po shkojmë drejt një qeverisje të unitetit kombëtar?!

Pse zyrtarisht po shkojmë drejt një qeverisje të unitetit kombëtar?!

Publikuar më 06.05.2021
Alban Daci BE ka lindur si një nevojë urgjente, pas Luftës s...

Alban Daci BE ka lindur si një nevojë urgjente, pas Luftës së Dytë Botërore, për të shmangur luftërat përmes bashkëpunimit. Dy konfliktet botërore e kishin rrënuar kontinentin, duke dalë të gjithë të shkatërruar dhe të humbur ekonomikisht, politikisht, ushtarakisht dhe materialisht. Dy vendet në Europë, me rivalët që kishin humbur me shumë dhe kishin bërë […]

Lexo më shumë

“Ju lutemi na kolonizoni”/ Intelektualë dëgjoni, e ardhmja e Ballkanit nuk ka të ngjarë të jetë shumë e ndryshme nga e kaluara e Ballkanit

“Ju lutemi na kolonizoni”/ Intelektualë dëgjoni, e ardhmja e Ballkanit nuk ka të ngjarë të jetë shumë e ndryshme nga e kaluara e Ballkanit

Publikuar më 03.05.2021
Jo shumë kohë më parë, mora pjesë në një bisedë në lidhje me...

Jo shumë kohë më parë, mora pjesë në një bisedë në lidhje me telenovelën e gjatë, e quajtur dialogu Prishtinë-Beograd. Nuk është për t’u habitur, shumica e pjesëmarrësve perëndimorë theksuan nevojën për përfshirje më të gjerë dhe më të thellë evropiane dhe – veçanërisht – amerikane në një raund tjetër të diplomacisë së zakonshme. Shumica […]

Lexo më shumë

Çfarë na mësuan këto zgjedhje?

Çfarë na mësuan këto zgjedhje?

Publikuar më 30.04.2021
Një popull që ka të përmbushura nevojat minimale fillon dhe ...

Një popull që ka të përmbushura nevojat minimale fillon dhe mendon. Të mendosh do të thotë të kuptosh e më pas të krijosh e të kërkosh. Të kërkosh! Kjo është e rrezikshme! Një popull që nuk ka nevoja minimale është dinjitoz dhe vendos denjësisht për ato zgjedhje që kontribuojnë në më të mirën e tij, […]

Lexo më shumë

Pa gjak! Nuk duam qeveri me duar të përgjakura!

Pa gjak! Nuk duam qeveri me duar të përgjakura!

Publikuar më 23.04.2021
Ne duam shpresë! Atë që na vratë këto dekada, atë duam të fi...

Ne duam shpresë! Atë që na vratë këto dekada, atë duam të fitojmë në këtë 25 Prill! Ne duam shpresë, nuk duam të masni ju forcat duke derdhur gjak të pafajshëm për të fituar përsëri Ju! Se Shqipëria po hyn në ditët e fundit para zgjedhjeve të 25 Prillit 2021, ditës kur shqiptarët do t´u […]

Lexo më shumë

Karantina, që ata emigrantë të mos votojnë më 25 Prill!

Karantina, që ata emigrantë të mos votojnë më 25 Prill!

Publikuar më 22.04.2021
Dje ministrja Manastirliu mbrojti vendimin e marionetave të ...

Dje ministrja Manastirliu mbrojti vendimin e marionetave të Boratit për të vendosur karantinën 14 ditore për emigrantët që vijnë në Shqipëri për Pashkë, duke e quajtur atë një vendim teknik. Së pari, në se ky vendim do të ishte teknik, përse nuk u mor në tetor ose nëntor, atëherë kur vendime të ngjashme merreshin në gjithë […]

Lexo më shumë

SPAK, një qen roje i PS

SPAK, një qen roje i PS

Publikuar më 19.04.2021
Nga Andi Bushati Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi La...

Nga Andi Bushati Që prej fillimit të javës që shkoi, pasi Lapsi.al botoi skandalin e grabitjes të të dhënave personale të qytetarëve të Tiranës, unë dhe kolegu im Armand Shkullaku jemi bërë pjesë e një hetimi të Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit. Fillimisht një grup oficerësh të policisë gjyqësore u shfaqën në zyrat […]

Lexo më shumë

Pse 5000 familje nuk i shtruan të afërmit me COVID, në spitalet ‘e rilindur’?!

Pse 5000 familje nuk i shtruan të afërmit me COVID, në spitalet ‘e rilindur’?!

Publikuar më 17.04.2021
Erion Dasho Sot nuk ka asnjë dyshim se përgjigja shqiptare n...

Erion Dasho Sot nuk ka asnjë dyshim se përgjigja shqiptare ndaj COVID-it ka dështuar në çdo aspekt. 10 mijë e dyqind vdekjet shtesë të konfirmuara nga sistemi i gjendjes civile janë argument i pakundërshtueshëm i masakrës që ka ndodhur me shëndetin dhe jetën e qytetarëve shqiptarë. Por, epidemia tregoi edhe diçka tjetër. Ajo i tregoi […]

Lexo më shumë