×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

A e transmetojnë virusin njerëzit e vaksinuar?

Të dhënat e hulumtimit dhe të dhënat nga vaksinimi i popullatës së përgjithshme kanë konfirmuar mbrojtjen e lartë të siguruar nga vaksinat kundër sëmundjes serioze dhe rrezikun e vdekjes nga COVID-19. Jennifer Juno dhe Adam Wheatley, studiues të vjetër në Institutin e Sëmundjeve Infektive dhe Imunitetit, Peter Doherty dhe Departamenti i Mikrobiologjisë dhe Imunologjisë, Universiteti i Melburnit përkatësisht, vërejnë se nivelet e imunitetit janë nga 50% (Sinovac) në 95% (Pfizer / BioNTech).

Sidoqoftë, mbetet pyetja se sa e efektshme është vaksina e koronavirusit SARS-CoV-2 në transmetimin e virusit, veçanërisht pas rasteve të njerëzve që infektohen pasi janë vaksinuar plotësisht. Të dhënat shkencore të azhurnuara vazhdimisht po ecin në një rrugë optimiste.

Rrezik më i ulët i transmetimit nga të vaksinuarit

Megjithëse studimet mbi kafshët kanë konfirmuar herët që imunizimi me vaksina COVID-19 gjithashtu zvogëlon rrezikun e transmetimit, efikasiteti tek njerëzit është krijuar vetëm kohët e fundit. Në prill, Shëndeti Publik në Angli njoftoi rezultatet e një studimi mbi më shumë se 365,000 familje me anëtarë të vaksinuar dhe të pavaksinuar.

Sipas gjetjeve, vaksinat Oxford/Astra Zeneca dhe Pfizer/BioNTech ulën shanset e transmetimit të koronavirusit me 40-60%.

Një studim tjetër nga pioneri izraelit i vaksinimit zbuloi se në 5,000 raste të koronavirusit në popullatën e vaksinuar, ngarkesa virale në shtupën e hundës ishte dukshëm më e ulët se ajo e njerëzve të pavaksinuar të diagnostikuar me virus. Kujtohet se përqendrimi i virusit në zgavrën e hundës është drejtpërdrejt proporcional me rrezikun e transmetimit.

Çfarë ndryshon dhe çfarë mbetet pas vaksinimit

Shpërndarja e reduktuar falë vaksinave po bëhet një armë thelbësore në luftën për imunitetin e tufave dhe kontrollin e pandemisë. Në të njëjtën kohë, ndërprerja e shpërthimeve dhe zvogëlimi i virusit në komunitet janë të nevojshme për grupe të popullatës që kanë një përgjigje të dobët imune ose nuk mund të mbrohen ende nga vaksinat si të miturit, disa të moshuar.

Sidoqoftë, edhe imuniteti nga vaksinimi nuk është i përjetshëm. Me fokus në natyrën jetëshkurtër të vaksinave, shkencëtarët po studiojnë rrjedhën e imunitetit tek njerëzit e vaksinuar kundër COVID-19 dhe nëse ato janë të mbrojtura nga llojet e mutuara të virusit, ndonjëherë më të rrezikshëm dhe ngjitës. Në mënyrë indikative, kompania farmaceutike amerikane Moderna po zhvillon vaksina të reja të adaptuara posaçërisht për trajtimin e mutacioneve të koronavirusit SARS-CoV-2.

Atëherë, çfarë duhet të kemi parasysh? Me pandeminë ende aktive, një numër të jashtëzakonshëm të rasteve dhe vdekjeve çdo ditë, nuk duhet të relaksohemi dhe të harrojmë se virusi është akoma mes nesh. Masat mbrojtëse të tilla, si përdorimi i maskave dhe distancat sociale do të mbeten pjesë e jetës sonë të përditshme edhe pas vaksinimit, pasi shumë njerëz nuk do të gëzojnë mbrojtje imune, natyrshëm ose artificialisht. Siç theksojnë ekspertët, “më pak rrezik i transmetimit nuk do të thotë aspak transmetim”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çfarë duhet të “ndërprisni” në mënyrë që zemra juaj të mos ju tradhtojë në 50

Çfarë duhet të “ndërprisni” në mënyrë që zemra juaj të mos ju tradhtojë në 50

Publikuar më 19.09.2021
Dy modele të zakonshme dietike, përfshirë konsumin e lartë t...

Dy modele të zakonshme dietike, përfshirë konsumin e lartë të çokollatës dhe ëmbëlsirave, mund të shoqërohen me një rritje të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes në moshën e mesme, sipas një studimi të botuar në BMC Medicine. Në mënyrë të veçantë, studiuesit nga Universiteti i Oksfordit identifikuan dy dieta që shoqëroheshin me një rrezik […]

Lexo më shumë

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Publikuar më 19.09.2021
Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit...

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një […]

Lexo më shumë

Burri hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij dhe i dërgoi videon e vjedhjes në Facebook!

Burri hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij dhe i dërgoi videon e vjedhjes në Facebook!

Publikuar më 19.09.2021
Një 34-vjeçar u arrestua nga policia me akuzën e vjedhjes dh...

Një 34-vjeçar u arrestua nga policia me akuzën e vjedhjes dhe shkaktimit të dëmtimit të pronës së huaj në Greqi. Sipas policisë, personi i arrestuar vodhi një motoçikletë me dy rrota në pronësi të një gruaje 51-vjeçare mbrëmë dhe hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij 39-vjeçare në Milina, duke shkaktuar dëme brenda dhe jashtë […]

Lexo më shumë

Studimi zbulon se vaksina Moderna është më e mira në parandalimin e shtrimit në spital Covid-19

Studimi zbulon se vaksina Moderna është më e mira në parandalimin e shtrimit në spital Covid-19

Publikuar më 19.09.2021
Vaksina Covid-19 e Modernës është më efektive në mbrojtjen k...

Vaksina Covid-19 e Modernës është më efektive në mbrojtjen kundër shtrimeve në spital, sipas një studimi të botuar nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Një analizë e më shumë se 3,600 të rriturve të shtruar në 21 objekte amerikane nga marsi deri në gusht, zbuloi se efikasiteti i vaksinës kundër shtrimit në spital […]

Lexo më shumë

Hapësira X/ Katër “astroturistët” janë kthyer nga hapësira – Shihni pamjet nga ulja

Hapësira X/ Katër “astroturistët” janë kthyer nga hapësira – Shihni pamjet nga ulja

Publikuar më 19.09.2021
Anija kozmike SpaceX u ankorua mbrëmjen e së shtunës (me koh...

Anija kozmike SpaceX u ankorua mbrëmjen e së shtunës (me kohën lokale) në brigjet e Atlantikut, pas tre ditësh në hapësirë, duke shënuar misionin e parë të suksesshëm orbital në histori pa përfshirjen e ndonjë astronauti apo kozmonauti profesionist. Ulja u bë në kohën e caktuar, në orën 19:00 (bregu lindor i SHBA -së), sipas […]

Lexo më shumë

Johnny Depp/ Fëmijëria e vështirë, droga dhe “nëna e keqe” që e la atë në moshën 15-vjeçare

Johnny Depp/ Fëmijëria e vështirë, droga dhe “nëna e keqe” që e la atë në moshën 15-vjeçare

Publikuar më 17.09.2021
Dokumentet e reja të paraqitura në gjykatë për gjyqin kundër...

Dokumentet e reja të paraqitura në gjykatë për gjyqin kundër Amber Heard zbulojnë sesi Johnny Depp u rrit “vetëm” në moshën 15-vjeçare. Sipas dokumenteve të ‘Page Six’ dhe një postimi që daton në 1981, pasi prindërit e tij u divorcuan, nëna e tij – të cilën ai dikur e përshkroi si “njeriu më i keq […]

Lexo më shumë

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Publikuar më 17.09.2021
Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsu...

Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsumimin e kanabisit në Itali është nënshkruar nga më shumë se 420,000 njerëz në vetëm katër ditë. Me ritmin aktual, është vendosur të arrijë në 500,000 nënshkrime që duhet të konsiderohen të vlefshme shumë më herët se afati i 30 shtatorit. Referendumi kërkon të ndryshojë një ligj […]

Lexo më shumë

Eksperti i njohur për COVID-19: Do të duhen tre ose katër vjet pas pandemisë për t’u marrë me efektet

Eksperti i njohur për COVID-19: Do të duhen tre ose katër vjet pas pandemisë për t’u marrë me efektet

Publikuar më 16.09.2021
Eksperti i shëndetësisë, Sotiris Tsiodras u përqëndrua në sf...

Eksperti i shëndetësisë, Sotiris Tsiodras u përqëndrua në sfidat e pandemisë, duke theksuar se që nga momenti kur u konfirmua transmetimi i virusit, të dhënat ndryshojnë jo vetëm për sëmundjen, por edhe për shkencën. “Do të duhen tre ose katër vjet pas përfundimit të pandemisë për t’u marrë me efektet e sëmundjes, e cila është […]

Lexo më shumë