×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

8 Marsi nuk është festë!

Silvana BEGAJ

8 Marsi nuk është festë dhe nuk mund ta festojmë në një vend ku; kur një burrë jep opinionin e tij quhet BURRË dhe kur një femër jep opinionin e saj etiketohet si e PAMORALSHME.

8 Marsi nuk është festë dhe nuk mund ta festojmë kur humbin jetën minimalisht dy gra, vajza, nëna në muaj, të vrara nga heshtja jonë.

Në tingujt e muzikës që dëgjoni për 8 Mars a ju vjen ndonjëherë nëpër mend se pikërisht në ato momente gra dhe vajza po dhunohen dhe nuk kanë ku të gjejnë zgjidhje? Më lini tju kujtoj se pjesa më e madhe e grave të vrara ishin me urdhër mbrojtje!

Ndoshta po festoni për ato gra dhe vajza në zonat rurale që i martojnë sa hap e mbyll sytë dhe nuk i lejojnë të marrin një profesion apo të edukohen duke i lënë kështu gjithë jetën të varur nga një burrë?!

Po, ju jeni ndryshe! Keni luksin të festoni sot. Nuk jeni si ato të zonave rurale. Keni një punë. E drejtë! Me lejoni tju pyes: A keni arritur dot sa një burrë? A paguheni sa një burrë? A keni të drejtë vendimarrjeje? A iu shikojnë si kukull që patjetër pas krahëve tuaj qëndron një burrë i fuqishëm që të mbështet?

Sot, po festoni 8 Marsin! Besoj se i thoni njëra tjetrës sa të bukura jeni bërë. Sigurisht, bukuria në këtë vend maskilist është detyrim. Prandaj, femrat komplesohen për pamjen e tyre duke u bërë si kopje të njëra tjetrës. Pasqyrat nuk i harroni pa i marr me vete në cantë! Unë e di! Bukuria është detyrim!

Se në këtë vend maskilist, patriarkal pasi festohet me forcë, eufori deri në dalldi 8 Marsi për një arsye që nuk e dinë, shkojnë në shtëpi dhe vazhdojnë jetën ashtu sic e kishin. Por, mbi të gjitha porosisin vajzat e tyre me këshillat e vyera si: Pusho dhe Duro! Burri është burrë! Edhe nëse po vdesin cdo ditë nga pak nga shtypja duhet të durojnë. Është sakrifica për të mbajtur familjen.

O zot c´ofendim të hedhësh valle në këtë ditë kur akoma vajzat i rrisin me fjalët: Ku di ti, kush të pyeti ty, jeta jote është burri, ctë vendosi burri, vëllai, babai!

8 Marsi këtë vit është njollosur me gjakun e Lumturie B., Klarita I., Diana V., Kristina B., Liljana B., Dorina A., Irvana H., Violeta G., e shumë vajzave dhe grave të tjera të vrara brenda këtij viti nga maskilizmi i shoqërisë tonë dhe nga mentaliteti patriarkal me të cilin jemi rritur duke e pranuar kështu si të natyrshëm dhe normal. 8 Marsi i vitit që shkoi u njollos me gra dhe vajza të tjera, e sa të ketë 8 Mars të njollosur unë nuk mund të festoj!

8 Marsi këtë vit është njollosur me rritjen dhe zgjerimin e prostitucionit për nevoja jetike, mbijetese. Gra dhe vajza që shesin trupin e tyre për një bukë dhe një kile domate. E, sa të ketë ndodhi të tilla unë 8 Marsin nuk e quaj festë!

E nëse në botë 8 Marsi është ditë proteste sepse nuk është arritur akoma barazia gjinore, në Shqipëri me këto rekorde vrasjesh dhe dhunimesh duhet të jetë ditë reflektimi dhe ndryshimi.

Por, unë do të flas të vërtetën sa të kem zë! Do flas e do ulëras sa të kem fuqi që të shpojë veshët e shurdhëve!

Do flas e do ulëras sa të kem zë përsëri dhe nuk do pyes se kush do ma lejojë! Pyetja është kush do mundet të më ndalojë?

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Komente

  1. idriz gashi says:

    Pra keto behen kus ska qeveri qe punon per shtet,por qeveri qe punon per hajni e mashtimePrandaj duhet hapur syte sa nuk eshte berevon qe te ndryshohet qeverisja ne shqipni dhe te vijn intelektual,e atdhedashes te drejtojn shteti e popullin.Duhet te vin qeveritar qe nuk e korruptojn shtetin e popullinqe e mbrojn shtetin dhe kombin dhe qe nuk shesin interesat e shtetin per tu pasuruar.

Vrasja brutale e studentes 21-vjeçare në Egjipt trondit botën arabe

Vrasja brutale e studentes 21-vjeçare në Egjipt trondit botën arabe

Publikuar më 25.06.2022
Vrasja brutale e një vajze në mes të ditës në një rrugë të E...

Vrasja brutale e një vajze në mes të ditës në një rrugë të Egjiptit ka tronditur botën arabe, duke sjellë në qendër të vëmendjes krizën e dhunës me bazë gjinore në vend.  21-vjeçarja Naira Ashraf u ther për vdekje të hënën nga një burrë të cilin e kishte refuzuar, sipas prokurorëve egjiptianë të cilët thanë se […]

Lexo më shumë

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Ish-modelja Carré Otis tregon përdhunimet dhe drogimin e detyruar: Drejtori kishte të gjithë pushtetin dhe unë nuk mund të rezistoja

Publikuar më 25.06.2022
Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carr...

Me fytyrën e saj impresioniese, dikur modelja aspirante Carré Otis u kontaktuar nga agjentët e modelingut sapo fotoja e saj ra në tavolinën e shefit të agjencisë më të madhe të modeleve. Në moshën 16 vjeçare ajo nënshkroi me ‘Elite Model Management’ – ku janë krijuar gjithashtu supermodelet si Naomi Campbell, Cindy Crawford e Helena Christensen, shkruan në […]

Lexo më shumë

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Masakër në një ‘gay-bar’ në Oslo, dy të vdekur dhe 14 të plagosur

Publikuar më 25.06.2022
Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para...

Dy persona janë vrarë dhe 14 të tjerë u plagosën orët e para të mëngjesit të sotëm në një lokal homoseksualësh në Oslo të Norvegjisë. Policia ka bërë me dije se një person i dyshuar si autor i ngjarjes është arrestuar dhe janë sekuestruar dy armë. Policia e armatosur rëndë e pajisur me jelek antiplumb […]

Lexo më shumë

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Gjykata e Lartë pendohet pas 50 vitesh, rikthen ligjin që ndalon abortin në SHBA

Publikuar më 25.06.2022
“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata ...

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.” Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë […]

Lexo më shumë

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

I bënë shantazh me video, historia dramatike e nxënëses së mitur në Kamëz që u detyrua të vidhte edhe mësuesen

Publikuar më 25.06.2022
Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqe...

Një nxënëse në një shkollë në Kamzë është gjobitur nga shoqet e saj deri aty sa është shtyrë që të kthehet në një hajdute. Ka arritur deri aty problematika saqë ajo në një rast vodhi çantën e mësueses mbasi nuk po siguronte para për të mbuluar kërkesat e shoqeve të klasës, të cilat kishin mësuar sekretin […]

Lexo më shumë

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

E shpëtoi trajnerja pasi i ra të fikët në pishinë, Federata përjashton notaren nga kampionati

Publikuar më 25.06.2022
Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita ...

Federata Ndërkombëtare e Notit ka përjashtuar notaren Anita Alvarez nga Kampionati botëror, pas incidentit që ndodhi në provat gjenerale përpara garës së Budapestit. Notarja amerikane shpresonte të merrte pjesë në finalen e ekipit pasi i ra të fikët në pishinë, por nuk është lejuar. 25-vjeçarja u shpëtua nga trajnerja spanjolle, Andrea Fuentes dhe kjo e […]

Lexo më shumë

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen në Ballkan, 42% duan të ikin

Publikuar më 25.06.2022
Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezulta...

Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC), publikoi sot rezultatet e Barometrit të Ballkanit 2022, nëpërmjet një ankete me rreth 6000 qytetarë në Bosnjë, Serbi, Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi. Rezultaet treguan se kënaqësia për jetesën aktuale mbetet e njëjtë (41%, e njëjtë si në vitin 2020), po pritshmëritë e rajonit për të ardhmen […]

Lexo më shumë

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Vota në parlament për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, Rama: U shpëtua fytyra e Bullgarisë dhe e BE-së

Publikuar më 24.06.2022
Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për ...

Parlamenti bullgar i dha mandat Këshillit të Ministrave për të miratuar propozimin e Presidencës Franceze për heqjen e vetos për negociatat për Republikën e Maqedonisë së Veriut. Për projektvendimin e paraqitur nga Hristo Ivanov, kryetar i PG “Bullgaria Demokratike” (DB), votuan 170 deputetë, 37 ishin “kundër” dhe 21 “abstenuan”. Kuvendi i Bullgarisë ka ndryshuar kështu një rezolutë […]

Lexo më shumë