×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“45 mijë euro ia dhashë dikujt me pushtet”, si mashtronte 33-vjeçarja

Zbardhet dosja e Prokurorisë së Tiranës ndaj shtetases Amarilda Leka, e akuzuar tashmë për mashtrim. Nga “fejesa” në Facebook deri tek planet për të marrë 60 mijë euro të dënuarit nga Tepelena. Dëshmitë dhe kallëzimet ndaj saj

Xhentila Gjoshi

Gjykata e Tiranës ka lënë në “arrest me burg” për Amarilda Lekën, e cila akuzohet për mashtrim se i ka marrë një personi shumë e 60 mijë eurove duke u hequr si gjyqtare dhe i kishte premtuar se do i nxirrte nga burgu kunatin. Sipas dosjes së Prokurorisë që e disponon edhe “Shekulli”, thuhet se shtetasi Bajazit Zeneli, ka kallëzuar se para rreth tre vitesh ai është mashtruar duke i marrë një shumë rreth 60 mijë euro, nga shtetasit Amarilda Leka dhe Julis Guri që jetojnë në Tiranë. Sipas prokurorisë, Julis dhe Amarilda i janë prezantuar si të fejuar. Julis Guri ndërkohë, ka deklaruar para oficerëve të policisë gjyqësore se, është njohur me shtetasen Amarilda Leka me anë të rrjeteve sociale dhe konkretisht Facebook. Amarilda është shprehur ai, është prezantuar si gjyqtare pranë Gjykatës së Krimeve të Rënda. Ajo i ka thënë që “kam mbaruar shkollë në Amerikë dhe kur u ktheva në Shqipëri kam punuar si sekretare pranë një ish-ministreje, të cilën nuk ja mbaj mend emrin”. Një ditë ai ka qenë në një kafe së bashku me shtetasen Amarilda Leka dhe shtetasin Armand Mali. Armandi i ka thënë Amarildës në muhabet e sipër se “kam një mikun e babait që ka një hall, të lutem bisedo ta ndihmosh”. Amarilda i tha që “do shoh çfarë do të bëj, por ma sill ta takoj”.

Denoncimi

Ngjarja në fjalë, është regjistruar në Prokurorinë e tiranës më datë 21.09.2018, për kryerjen e veprës penale të “Mashtrimit” në bashkëpunim, me pasoja të rënda. Nga hetimet paraprake për këtë procedim penal ka rezultuar se shtetasi Bajazit Zeneli, ka kallëzuar se rreth tre vite më parë ai është mashtruar duke i marrë një shumë rreth 60 000 Euro, nga shtetasit Amarilda Leka dhe Julis Guri që jetojnë në Tiranë. Këta dy shtetas i kanë premtuar se do ta ndihmonin në shkallë të ndryshme të gjyqësorit për një të afërm të tij, që ishte duke u gjykuar për veprën penale të vrasjes. Shtetasi Bajazit Zeneli deklaron se ai fillimisht nëpërmjet një të njohuri të tij të quajtur Arben Prastaj është takuar me shtetasin Muhamet Mali, i cili quhet edhe Armand Mali. Ky i fundit njihej me shtetasin Julis Guri i cili ishte i fejuari i shtetases Amarilda Leka. Kallëzuesi është takuar me këta persona te lokal “U****” ku Julis i ka thënë se për të nxjerrë kunatin e tij nga burgu mund ta ndihmonte Amarilda. Të nesërmen atë e ka marrë në telefon shtetasi Julis Guri i cili i ka nxjerrë në telefon Amarlidën. Kjo e fundit i ka thënë që “punoj si gjyqtare në Gjykatën e Krimeve të Rënda dhe do të ndihmoj për problemin që ke”. Në kallëzimin e tij, shtetasi Bajazit Zeneli sqaron se këta dy shtetas në kohë, gjatë vitit 2015 dhe vende të ndryshme i kanë marrë shuma të ndryshme monetare, e cila në total arrin në shumën 60 000 euro. Shtetasi Bajazit Zeneli, shpjegon se shtetasi Julis Guri, e ka prezantuar shtetasen Amarilda Leka si të fejuarën e tij dhe kjo e fundit i ka thënë se “punoj në Gjykatën e Krimeve të Rënda si gjyqtare dhe do të ndihmoj për problemin, që ke”.

Dhënia e 60 mijë euro

Shtetasi Bajazit Zeneli i ka besuar dhe u ka dhënë shumën e parave por përsëri shtetasi Ali Mane i cili është kunati i tij, është dënuar me burgim nga Gjykata e Apelit për Krime të Rënda. Shtetasja Amarilda Leka i ka kërkuar shumën prej 50.000 euro duke pretenduar se do ta nxirrte nga burgu, pasi njihte dy gjyqtare në Gjykatë të Lartë. Kallëzuesi ja ka dhënë këto para por më vonë duke parë që nuk po zhvillohej gjykimi ka dyshuar se po mashtrohej nga këta persona. Më pas ajo ka marrë 5000 euro për të ulur çështjen për gjykim sipas saj në Gjykatën e Lartë dhe 5000 euro të tjera si hak pune. Më vonë ai ka marrë vesh se Amarilda ishte arrestuar për mashtrim. Ai ka takuar shtetasin Julis Guri, i cili ka thënë që “Amarilda ka rënë në burg dhe paratë do t’i ktheheshin pasi ajo të dilte nga burgu”. Pas kësaj duke parë që shtetasit Amarilda Leka dhe Julis Guri, i shmangeshin takimit dhe ballafaqimit me të si dhe duke mos marrë shumën e parave të dhëna atyre është paraqitur para oficerit të policisë gjyqësore për të dhënë kallëzim.

“I fejuari” i Amarildës

Nga deklarimet e shtetasit Julius Guri rezulton se: Ai është njohur me shtetasen Amarilda Leka me anë të rrjeteve sociale dhe konkretisht Facebook. Amarilda i është prezantuar si gjyqtare pranë Gjykatës së Krimeve të Rënda. Ajo i ka thënë që “kam mbaruar shkollën në Amerikë dhe kur u ktheva në Shqipëri kam punuar si sekretare pranë një ish-ministreje, të cilën nuk ja mbaj mend emrin”. Një ditë ai ka qenë në një kafe së bashku me shtetasen Amarilda Leka dhe shtetasin Armand Mali. Armandi i ka thënë Amarildës në muhabet e sipër se “kam një mikun e babait që ka një hall, të lutem bisedo ta ndihmosh”. Amarilda i tha që “do shoh çfarë do bëj, por ma sill ta takoj”. Pas disa kohësh ata janë takuar të tre me shtetasin Bajazit Zeneli nga Tepelena dhe u ulëm në kafe afër “Myslym Shyrit”. Amarilda u ka thënë që “dua të bisedoj me Bajazitin”. Ata u larguan nga tavolina dhe kur kanë dalë përjashta, Armandi i ka thënë që “Amarilda e mori përsipër Bajazit, t’i mbarojë punë”. Herën e dytë janë takuar tek i njëjti lokal përsëri të katërt dhe pasi pinë kafe, ai me Armandin janë çuar për të dalë, ndërsa Bajaziti ka thënë “një minutë” dhe ka biseduar me Amarildën dhe i ka dhënë diçka. Pas rreth dy-tre ditësh, Julisi është takuar me Amarildën dhe ajo i ka thënë që “do t’ia kryej porosinë Bajazitit, pasi në lokal kur pimë kafe herën e fundit, Bajaziti më ka dhënë 45.000 euro dhe këto euro ja dhashë dikujt, një personi me pushtet”, emrin e të cilit ma tha, por nuk e mban mend.

Takimet

Përveç këtij rasti ata janë ulur edhe dy ose tre herë për kafe me Bajazitin. Në këto raste Amarilda i thoshte Bajazitit që “Çdo gjë është ok, është e mbaruar, është në rregull”, dhe ai pasi e dëgjonte gëzohej. Ai shpjegon se e ka çuar Amarildën dy ose tre herë për takim me Bajazitin afër “Komunës së Parisit”. Janë ulur të tre në kafe dhe një herë e ka pritur në makinë. Ai ka folur më pas me Bajazitin i cili i ka thënë që Aamrilda i ka marrë 60.000 euro me preteksin se do t’i mbaronte punë në gjykatë. Disa kohë më pas ai ka marrë vesh që Amarilda është arrestuar për mashtrim dhe që nga ai moment nuk ka patur kontakt me të.

Akuza

Seancën e zhvilluar ditën e djeshme në Gjykatën e Tiranës, prokurori u shpreh se për këtë dosje janë administruar vendimet e dënimit të shtetasit Ali Manaj nga Gjykata e Shkallës së parë për Krime të Rënda nga ku ka rezultuar se ai është dënuar për veprat penale të “Vrasjes për gjakmarrje” në bashkëpunim mbetur në tentativë dhe “Vrasja me dashje në lidhje me një krim tjetër” si dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake”, parashikuar nga nenet 78/a 22- 25 , 77 dhe 278/2 te K. penal. Nga sa më sipër, ka dyshime që shtetasja Amarilda Leka ka kryer veprën penale të “Mashtrimit, me pasoja të rënda”, parashikuar nga neni 143/3 i K. Penal. Ekzistojnë kushtet që ndaj shtetases Amarilda Leka, duke marrë në konsideratë që ajo i fshihet hetimit të caktohet një masë. Prokurori i çështjes i tha gjykatës se ekzistojnë nevoja të rëndësishme sigurimi për vendosjen e një mase sigurimi, pasi e dyshuara është larguar dhe i është shmangur hetimit. Ndaj në përfundim, ndaj saj u kërkua dhe vendos masa e sigurimit personal, “Arrest me burg”.

Kush është Amarilda Leka

Amarilda Leka, 33-vjeçarja është një emër mjaft i njohur për Policinë e Shtetit. Ish-asistentja e ish-ministres Milena Harito, shtirej si juriste dhe është arrestuar edhe herë të tjera, për të njëjtat arsye teksa ka zhvatur para nga të arrestuar, duke u premtuar se do të ndërhynte tek gjyqtarët dhe do t’u mundësonte atyre lirinë. Por ëndrra e 33-vjeçares është ndërprerë nga blutë e kryeqytetit që e pikasën sërish Lekën, të përfshirë në një mashtrim.  Amarilda Leka u arrestua në vitin 2015 pas denoncimeve të shumta ndaj saj dhe është dënuar me 2 vjet e 6 muaj burg nga Gjykata e Tiranës për veprën penale të “ushtrimit të ndikimit të paligjshëm të personave që kryejnë funksione publike dhe akuzën e kallëzimit të rremë”.

 

 

 

 

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trafikonin njerëz në SHBA, gjykata jep vendimin për 8 trafikantët (EMRAT)

Trafikonin njerëz në SHBA, gjykata jep vendimin për 8 trafikantët (EMRAT)

Publikuar më 07.07.2020
Gjykata e Posaçme ka dhënë sot vendimin për 8 të pandehurit ...

Gjykata e Posaçme ka dhënë sot vendimin për 8 të pandehurit si trafikantë që trafikonin qytetarët për në SHBA. Mësohet se të pandehurit akuzohen me një sërë akuzash si: “Falsifikim të pashaportave ose vizave”, “Ndihmë për kalim të kufirit” si dhe “Grup të strukturuar kriminal”. Bëhet me dije se shtetasit G.Garupi, H.Ramadani, S.Andoni  janë dënuar […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë 62-vjeçari, bie me makinë në Grykën e Këlcyrës (EMRI)

Ndërron jetë 62-vjeçari, bie me makinë në Grykën e Këlcyrës (EMRI)

Publikuar më 07.07.2020
Një 62-vjeçar ka ndërruar jetë pasditen e sotme në Grykën e ...

Një 62-vjeçar ka ndërruar jetë pasditen e sotme në Grykën e Këlcyrës teksa ishte duke prerë disa degë peme. Bëhet me dije se 62-vjeçari është identifikuar si Avdyl Merko. Merko ka ndërruar jetë në vend nga plagët e marra. Mësohet se Merkaj ka gjetur vdekjen pasi ka rrëshqitur me makinë, duke u përmbysur në një […]

Lexo më shumë

Kush jep informacion policia e shpërblen, shpallet në kërkim Talo Çela, akuzohet për vrasjen e vëllezërve Haxhia dhe grabitje me armë

Kush jep informacion policia e shpërblen, shpallet në kërkim Talo Çela, akuzohet për vrasjen e vëllezërve Haxhia dhe grabitje me armë

Publikuar më 07.07.2020
Është shpallur në kërkim kombëtarë dhe ndërkombëtarë Talo Çe...

Është shpallur në kërkim kombëtarë dhe ndërkombëtarë Talo Çela, i cili akuzohet për një sërë veprash penale. Përmes një deklarate Policia e Shtetit ka bërë me dije se për këdo që ka informacion dhe ndihmon në gjetjen dhe kapjen e Talo Çelës është vënë në dispozicion një shumë prej 10 mijë eurosh. 49-vjeçari nga Elbasani […]

Lexo më shumë

Përfituan 38 000 euro duke mashtruar në Facebook, arrestohen 9 persona, mes tyre edhe dy femra (Detaje)

Përfituan 38 000 euro duke mashtruar në Facebook, arrestohen 9 persona, mes tyre edhe dy femra (Detaje)

Publikuar më 07.07.2020
Policia ka arrestuar 9 persona në Tiranë, si rezultat i oper...

Policia ka arrestuar 9 persona në Tiranë, si rezultat i operacionit të koduar “Transferta”. Shtetasit e arrestuar kanë përfituar rreth 38000 euro nga mashtrimet nëpërmjet adresave në rrjetin social Facebook. Sipas policisë janë vënë në pranga shtetasit E. A., 29 vjeç, I. Q., 27 vjeç, A. M., 48 vjeç, A. T., 28 vjeçe, N. Sh., […]

Lexo më shumë

Ra aksidentalisht në rezervuar, gjendet i mbytur 53-vjeçari

Ra aksidentalisht në rezervuar, gjendet i mbytur 53-vjeçari

Publikuar më 07.07.2020
Një ngjarje e rëndë është regjistruar këtë të martë në Bilis...

Një ngjarje e rëndë është regjistruar këtë të martë në Bilisht. Një 53-vjeçar është gjetur i mbytur në një rezervuar. Sipas policisë shtetasi me inicialet A. A., rreth 53 vjeç dyshohet të jetë mbytur aksidentalisht në vendin e quajtur “Rezervuari i Sellcave”. Viktima është konstatuar nga familjarët ndërkohë që në trup nuk ka pasur shenja […]

Lexo më shumë

Prostitucion dhe trafik droge, OFL ultimatum tre të fortëve në Berat (EMRAT)

Prostitucion dhe trafik droge, OFL ultimatum tre të fortëve në Berat (EMRAT)

Publikuar më 07.07.2020
Operacioni Forca e Ligjit këtë të martë ka zbarkuar në Berat...

Operacioni Forca e Ligjit këtë të martë ka zbarkuar në Berat dhe i ka dërguar formularin e deklarimit të pasurisë 3 të dënuarve për veprat penale shfrytëzim prostitucioni dhe trafikim i lëndëve narkotike. Shtetasit Lani Duleviç, banues në Berat, Andrea Dinga, banues në Kuçovë dhe Olgert Hoxha, banues në Kuçovë, si subjekt i Ligjit Special, […]

Lexo më shumë

Lushnjarja e infektuar me Covid-19 thyen karantinën, policia vihet në lëvizje dhe nisin hetimet (VIDEO)

Lushnjarja e infektuar me Covid-19 thyen karantinën, policia vihet në lëvizje dhe nisin hetimet (VIDEO)

Publikuar më 07.07.2020
Një shtetase 22-vjeçare nga Lushnja, e cila figuronte në lis...

Një shtetase 22-vjeçare nga Lushnja, e cila figuronte në listën e personave të prekur nga COVID-19 ka thyer karantinën dhe ka shkuar në shtëpinë e prindërve. Policia e Fierit njofton se ka nisur hetimet për 22-vjeçaren për veprën penale “Moszbatimi i masave të autoriteteve shtetërore gjatë gjendjes së masave të jashtëzakonshme apo gjatë gjendjes së […]

Lexo më shumë

Tragjike/ Shqiptari vret me thikë burrin e kushërirës, më pas plagos atë dhe djalin

Tragjike/ Shqiptari vret me thikë burrin e kushërirës, më pas plagos atë dhe djalin

Publikuar më 07.07.2020
Një tragjedi e vërtetë ka tronditur mëngjesin e kësaj të mar...

Një tragjedi e vërtetë ka tronditur mëngjesin e kësaj të marte në Gjakovë. Një shqiptar ka vrarë me thikë bashkëshortin e kushërirës dhe pas krimit të rëndë ka plagosur këtë të fundit dhe djalin e saj. Mediat kosovare raportojnë se ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Bardhaniq të Gjakovës orët e para të mëngjesit. […]

Lexo më shumë