×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ish-dëshmitari i Jehovait flet për përvojën e tij: Tmerr çfarë mund t’u bëjë një kult njerëzve

Sulmuesi i Hamburgut ishte një ish-anëtar i Dëshmitarëve të Jehovait. Se çfarë do të thotë të dalësh nga sekti dhe si mund të ndodhë një akt i tillë i përgjakshëm, e shpjegon për Blick, Micha Barth.

Të enjten në mbrëmje u regjistruan të shtëna në një shërbim të Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg (D).

Shtatë persona janë vrarë nga të shtënat dhe disa janë plagosur rëndë. Autori Philipp F.* 35 vjeç, ish-anëtar i sektit. Me të mbërritur policia në vendin e krimit ai vret dhe veten.

Bankieri mësohet se është larguar nga komuniteti fetar një vit e gjysmë më parë. Me sa duket jo me të mira, siç njoftuan autoritetet hetuese të Hamburgut në një konferencë për media. Micha Barth 45 vjeçe e di se çfarë do të thotë të jesh i përjashtuar nga komuniteti fetar. Së bashku me gruan e tij Natalie 44 vjeçe, ai ishte anëtar i sektit deri në vitin 2018 dhe mund të imagjinojë se dalja mund ta kishte motivuar sulmuesin për të kryer një gjakderdhje.

Misha Barth me bashkëshorten

«Nëse dëshiron të dalësh, duhet të njoftosh pleqtë e kongregacionit. Pas kësaj, duhet të siguroheni personalisht ose përmes telefonit se vërtet dëshironi të largoheni”, shpjegon Barth.

“Kur kjo të bëhet, vendimi do t’i shpallet asamblesë dhe pastaj çdo anëtar do të dijë se çfarë të bëjë: të ndërpresë kontaktin.

“S’ka seks para martesës dhe as transfuzion gjaku”

Dëshmitarët e Jehovait shpesh dëshirojnë të përdorin mjedisin shoqëror si një mjet presioni. Takimet do të mbaheshin dy herë në javë ku anëtarët do të informoheshin për të drejtat dhe detyrat e tyre.

Kjo bëhet, për shembull, me lexime nga “Kulla e Rojës”, revista e bashkësisë fetare. “Është një program shumë specifik. Pas studimit të ‘Kullës së Rojës’, ka gjithmonë një seancë pyetje-përgjigje dhe shpjegohet sërish se çfarë e klasifikon organizata si të drejtë dhe çfarë të gabuar”, tregon ai. Ai vetë ka lindur në sekt.

«Për Dëshmitarët e Jehovait ka një Zot, Jehovai.Në varësi të drejtpërdrejtë të tij është organizata tokësore e administruar nga tetë njerëz në Nju Jork. Ata janë të ndikuar drejtpërdrejtë nga Zoti dhe vendosin mësimet dhe parimet,” shpjegon Barth.

Ai kurrë nuk e kuptoi vërtet të gjithë këtë, por:

“Nuk doja të isha barrë për nënën dhe gjyshen time, sepse babai im pati një aksident ​​dhe kjo është arsyeja pse unë vrapova drej tyre”.

Izolimi social si mjet presioni

Sot ai mund të tundë kokën vetëm për rregullat strikte të sektit.

“Për shembull, nuk ka seks para martesës dhe as transfuzion gjaku – edhe nëse jeni duke vdekur ose nëse keni fëmijë. Shkuarja në kolegj është gjithashtu e neveritshme: njeriu duhet t’i kushtojë të gjithë kohën Zotit dhe kulti e sheh kolegjin si një shpërqendrim.”

Përveç kësaj, gratë praktikisht nuk kanë të drejta në komunitet, vendimmarrësit janë burrat. Miqësitë jashtë sektit nuk tolerohen:

“Dhe nëse më pas vendosni të largoheni, do të përjashtoheni plotësisht nga sekti dhe çdo kontakt, madje edhe me familjen është tabu.”

Anëtarët e bëjnë këtë shumë fort, thotë ai dhe jep një shembull:

“Gruaja ime deri më sot nuk ka qenë më në kontakt me familjen e saj, madje edhe kur nëna vdiq vitin e kaluar, nuk kishte asnjë kontakt”.

Izolimi total social

Thelbi i çështjes: “Nëse keni lindur në sekt dhe nuk keni pasur kurrë miqësi jashtë, është e vështirë për ju të vendosni kontakte të reja shoqërore”. Ju jetoni plotësisht të izoluar nga shoqëria. Dhe pikërisht kjo bëri që shumë nga ata që ishin larguar të kthehen në sekt nga vetmia dhe dëshpërimi.

“Mund ta imagjinoj të njëjtën gjë me rastin në Hamburg: nëse një burrë përjashtohet nga organizata dhe nuk lejohet më të shohë gruan, fëmijët, miqtë dhe familjen e tij, atëherë akte të tilla janë mjaft të imagjinueshme”, thotë Micha Barth për Blick.

“Është absolutisht e tmerrshme ajo që një kult mund t’u bëjë njerëzve.”

Për psikologun e diplomuar Dieter Rohmann 63 vjeç, ka një dëshpërim të thellë pas veprës së përgjakshme, për të cilën mund të fajësohet pjesërisht sekti.

“Nga ajo që dihet kemi të bëjmë me një  të ashtuquajtur përjashtim. Kështu e quajnë Dëshmitarët e Jehovait përjashtimin e një anëtari nga komuniteti fetar”, shpjegon ekspertja e sektit në Mynih.

“Philipp F. me sa duket është ndjerë i turpëruar. Ai ndoshta ka pasur edhe vështirësi profesionale për shkak të Coronës.Dhe kështu ai humbi kontrollin”.

“Përjashtimi do të thotë dëbim përgjithmonë”

Dieter Rohmann i ka ndjekur Dëshmitarëve e Jehovait për 40 vjet. Që atëherë ajo është kujdesur për më shumë se 300 të përjashtuar. “Kushdo që është anëtar nuk i lejohet të ketë miqësi me njerëz të tjerë, pra me siç i quan sekti, njerëz të kësaj bote. Nëse tani përjashtohet një anëtar, atëherë prishet çdo lidhje me anëtarët e sektit”.

Edhe vetë prindërit, vëllezërit e motrat, vëllezërit dhe motrat në shpirt nuk duhet të kenë më asnjë kontakt me “mohuesin e fesë”. Me përjashtimin/daljen, të prekurit izolohen socialisht nga komuniteti.”

Duke qenë se ata nuk kanë lidhje shoqërore me njerëzit jashtë sektit, kjo çon në një vetmi të thellë, shpesh në ankth, panik dhe depresion.

 “Ju jeni në rënie të lirë”, thotë Dieter Rohmann.

“Ju pyesni veten: a nuk jam dashuruar kurrë? Ata e kuptojnë se kulti ishte gjithmonë i pari”.

“Të përjashtuarit bëhen të jashtëligjshëm,” vazhdoi Rohmann.

Autori nga Hamburgu ishte një person inteligjent, shumë i devotshëm dhe, si shumica e anëtarëve të kultit, sigurisht një pacifist.

Ai duhet ta ketë gjetur situatën e tij aq të pashpresë sa më në fund kapi pistoletën.

Si gjuajtës, ai kishte akses në armë zjarri. Katastrofa mori rrugën e saj.

Ish anëtarët e kultit shpesh kanë vetë-dyshim të madh

Shumica e atyre që braktisin kultin janë midis moshës 20 dhe 35 vjeç, thotë Dieter Rohmann. Shumë prej tyre u rritën me familjet e tyre në sekt.

“Në një moment, pasi u larguan, të gjithë kishin të njëjtën përvojë: ndjenjën e pavlefshmërisë. Ata pyesin veten: a nuk kam qenë kurrë i dashur për hir të vetvetes?Asnjëherë pa kushte? Nuk kam pasur ndonjëherë rëndësi?

Ata e kuptojnë se komuniteti dhe ideologjia e tij ka qenë gjithmonë i pari – dhe ata të pambrojtur në vend të dytë.Kjo është shumë, shumë e vështirë për t’u përballuar”, thotë Dieter Rohmann. Të braktisurit dhe të përjashtuarit shpesh kanë nevojë për ndihmë, si mbështetje psikologjike, por mbi të gjitha, sipas ekspertes, shkëmbim me bashkëvuajtësit, “mundësisht në grupe vetëndihme”.

Nëse dëshpërimi i Philipp F. do të njihej dhe do t’i jepej një dorë mjaft herët, masakra në Hamburg-Alsterdorf mund të mos kishte ndodhur kurrë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

gif

“Përçarje” brenda PD-së së Alibeajt, dy skenarë për zgjedhjet e 14 majit, ja si janë ndarë anëtarët

“Përçarje” brenda PD-së së Alibeajt, dy skenarë për zgjedhjet e 14 majit, ja si janë ndarë anëtarët

Publikuar më 25.03.2023
Situata në kampin e Partisë Demokratike me kryetar të komand...

Situata në kampin e Partisë Demokratike me kryetar të komanduar Enkelejd Alibeajn për paraqitjen e tyre në 14 maj nuk është e qetë. Sot Kolegji i Kryetarëve ka pasur diskutime mjaft të gjera ku ka mbizotëruar ideja ku kanë kërkuar që të ketë kandidatë në të gjitha bashkitë, ndërsa ka pasur dhe propozime për të […]

Lexo më shumë

Një tjetër krizë bankare globale në horizont?

Një tjetër krizë bankare globale në horizont?

Publikuar më 25.03.2023
Rënia e ”Silicon Valley Bank” në SHBA dhe kriza pasuese në ”...

Rënia e ”Silicon Valley Bank” në SHBA dhe kriza pasuese në ”Credit Suisse” shkaktuan frikën e infektimit, por ndërsa qeveritë evropiane dhe institucionet financiare po monitorojnë nga afër situatën, nuk duket gjithçka e zymtë. Në fillimjavë, liderët politikë dhe financiarë evropianë lëvizën për të forcuar besimin e konsumatorëve pas krizës në ”Credit Suisse”, banka e […]

Lexo më shumë

“Shkrumb e hi”, pamje nga droni pas zjarrit të madh që shkatërroi “Elkos Center” në Pejë

“Shkrumb e hi”, pamje nga droni pas zjarrit të madh që shkatërroi “Elkos Center” në Pejë

Publikuar më 25.03.2023
Një zjarr i madh në orët e mëngjesit ka përfshirë një objekt...

Një zjarr i madh në orët e mëngjesit ka përfshirë një objekt në Pejë. Siç mëson Telegrafi bëhet fjalë për objektin ish Zastava, fabrika e auto-pjesëve, tani që është ELKOS Center, në Pejë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, për rajonin e Pejës, Fadil Gashi tha: “Një depo prapa kompanisë së ELKOS-it është përfshirë nga zjarri, […]

Lexo më shumë

Ndjekje si në filma/ Policia parandalon vjedhjen me armë në banesën e biznesmenit në Lushnje, 3 autorët largohen me shpejtësi, mjeti del nga rruga dhe…

Ndjekje si në filma/ Policia parandalon vjedhjen me armë në banesën e biznesmenit në Lushnje, 3 autorët largohen me shpejtësi, mjeti del nga rruga dhe…

Publikuar më 25.03.2023
Policia e Lushnjes ka arritur të parandalojë një grabitje me...

Policia e Lushnjes ka arritur të parandalojë një grabitje me armë që dyshohet se do të bëhej në banesën e një biznesmeni në Lushnje. Si rezultat janë identifikuar dhe shpallur në kërkim tre autorët, R. Ç., F. T. dhe B. M. Në vendin e quajtur “Rotondo e Çermës”, punonjësit e Policisë kanë lokalizuar automjetin e […]

Lexo më shumë

Vranë policin malazez, dënohen me nga 40 vite burg nëna me 2 djemtë shqiptarë më Podgoricë

Vranë policin malazez, dënohen me nga 40 vite burg nëna me 2 djemtë shqiptarë më Podgoricë

Publikuar më 25.03.2023
Dënohen tre shtetas shqiptarë për vrasjen gjakftohtë të një ...

Dënohen tre shtetas shqiptarë për vrasjen gjakftohtë të një polici që tronditi Malin e Zi në vitin 2019. Luan, Nure dhe Lulzim Hasanaj, nëna me dy djemtë u dënuan me nga 40 vjet burg nga Gjykata e Lartë e Podgoricës për vrasjen e policit Milutin Lekovic. Të tre akuzoheshin për vrasje në bashkëpunim, pavarësisht se […]

Lexo më shumë

Shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut, arrestohet 44-vjeçari, i sekuestrohen para dhe 80 doza lëndë narkotike

Shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut, arrestohet 44-vjeçari, i sekuestrohen para dhe 80 doza lëndë narkotike

Publikuar më 25.03.2023
Një 44-vjeçar është vënë në pranga nga policia e Tiranës, pa...

Një 44-vjeçar është vënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shpërndante kokainë në zonën e ish-Bllokut. Shërbimet e Komisariatit Nr. 2, e kanë lokalizuar dhe ndaluar këtë shtetas, në zonën e ish-Bllokut, të cilit gjatë kontrollit fizik, i gjetën 51 gram lëndë narkotike kokainë, të ndarë në 80 doza, gati për shitje dhe shuma […]

Lexo më shumë

Aleati i Putinit tregon në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Aleati i Putinit tregon në detaje se si mund të kapitullojë Rusia në Ukrainë

Publikuar më 25.03.2023
Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigoz...

Njeriu i parë i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin tregon në detaje se si Ukraina planifikon ta rikthejë Krimenë. Ai është aq i sigurt për këtë saqë para kamerave ka shfaqur hartën e gadishullit të aneksuar në vitin 2014, duke shpjeguar se si do të sulmonte ushtria ukrainase. Prigozhin mund të ketë të drejtë, […]

Lexo më shumë

“Përdhunoi 17-vjeçaren, u dënua me 3 vjet shërbim prove”/ BIRN: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri poshtëron viktimat

“Përdhunoi 17-vjeçaren, u dënua me 3 vjet shërbim prove”/ BIRN: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri poshtëron viktimat

Publikuar më 25.03.2023
Në 16 mars të këtij viti policia në Durrës arrestoi Neralt B...

Në 16 mars të këtij viti policia në Durrës arrestoi Neralt B, një 23-vjeçar i dënuar me vendim të formës së prerë në qershor 2022 për përdhunim. Policia njoftoi se i riu do duhej të vuante rreth 2 vjet e 7 muaj burg për një ngjarje të ndodhur në gusht 2020, kur ai përmes kërcënimit […]

Lexo më shumë