×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

1 maji, njësoj si 1 prilli për Sarandën

Pirro Naçi

Nga fillimi i këtij viti, Ministria e Turizmit, lajmëronte nga Saranda se sezoni turistik do të ‘’çelet’’ më 1 maj. Shumë bukur. Nuk e di se si mendonte apo se çfarë planesh kishte Ministria apo Bashkia e Sarandës për këtë eveniment që ‘’përcaktonte’’ datën,( orën jo). Një ‘’përcaktim’’ pak si t’i biesh murit me kokë, se sezoni në këtë qytet vjen shumë më herët. ‘’Çelja’’ është kthyer në një traditë që ka si pikësynim promovimin e turizmit, por pse jo edhe plotësimin dhe akomodimin e hoteleve dhe restoranteve me frekuentues nga Shqipëria dhe më gjerë.

Një ndihmë e madhe ekonomike për vendasit…

Format dhe mëmyrat kanë qënë nga më të ndryshmet. Të gjitha kanë pasur veçantitë e tyre. Këtë vit do të doja të ishte disi më interesante, që t’i ngjante pak Korfuzit. Për pashkët, ky ishull zinte vendin e parë për kërkesen e ofertës, nuk gjeje dhomë të lirë. Një traditë dhe përvojë që e kemi tek dera e shtëpisë, por nuk e ‘’shohim’’ dot. Nuk e bëjmë dot me pashkët dhe as me festat e tjera lokale, hajde ta bëjmë me më 1 maj. Jo më shumë për festën se sa për ditët që ke në dispozicion.

1maji do të festohet më 2 maj, të hënën. Kjo do të thotë një ditë më shumë në Sarandë do të thotë më shumë të ardhura për hotelerinë dhe restorantet, për qytetarët e saj. Një mundësi për të menduar dhe vepruar për një ujkend shumë të bukur për në Sarandë. Muaj dhe ditë të tëra në dispozicion…Ja ku po afron edhe dita…Rezultati?….1maji njësoj si 1 prilli!!! ‘’Të zgjasim sezonin turistik’’- një slogan që e dëgjojmë çdo vit. Por si do ta bëjmë…? Jo çdo gjë ta presim dhe ta matim vetëm me vizitorin e huaj. Ministria e Turizmit në bashkëpunin me pushtetin lokal duhet të nxisë, të promovojë dhe të ndihmojë krijimin e një kulture të re në të bërit turizëm… Nuk mund të lëshë asnjë ditë të ikë bosh, pa vizitorë. Nuk them që Ministria apo Bashkia të bëjë punën e operatorit turistik, por as të merret përditë me heqjen e mbeturinave apo me grafikët e koshave të plehrave… Duhet më shumë fantazi për të punuar me turizmin. Format dhe mënyrat janë të shumta

Për shembull, binjakëzimin me Korfuzin përse e kemi? Nga 18 orkestrat Filarmonike që ka Korfuzi, 5-6 nga to mund të vijnë në Sarandë dhe 10-12 të tjerat nga e gjithë Shqipëria qoftë edhe nga Kosova, Mali i Zi, apo Opatija do të krijonin orkestrën më të madhe që mund t’i thoshte ‘’MIRESEARDHJEN’’ sezonit turistik jo vetëm në brigjet e Sarandës, por të ‘’dëgjohej’’ në gjithë Jonin dhe Adriatikun. Mund të vazhdoja edhe me bashkëpunimin me shoqatat e lundrimit të Korfuzit apo përtej Adriatikut, që mund ta mbushnin gjirin me një pamje që do t’i shtonin vlerat qytetit, por edhe një farë kënaqësie për vizitorin…Nuk do të doja të zgjatesha me shumë në ‘’fantazitë’’ se si mund të bëhet çelja e sezonit turistik. Kjo nuk është puna ime, as t’i jap mendje askujt, por njëfarë ‘’xhelozie’’ e kam…Atë djalin e vogël që shkelmonte topin nga stadiumi i ri ‘’Kukës Arena’’ do të doja ta shikoja edhe në Sarandë, ndoshta edhe në çeljen e sezonit turistik me nënën dhe babën e tij, thjesht dhe vetëm për të pushuar dhe jo për ta bërë ‘’maskot’’ në faqet e fb-së…11 000 like nuk ishin pak! Nga dita më ditë ‘’parcela’’ e Facebook-ut po mbushet gjithnjë e më shumë me një farë ‘’bimë’’ që quhet ‘’like’’. Nuk e di se sa efekte kurative apo impulse pozitive sjell edhe për ‘’shëndetin’’?. “Gjella me kripë dhe kripa me karar”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Publikuar më 26.05.2022
Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas ...

Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas që nga fillimi i pushtimit të vendit më 24 shkurt, tha këshilltari i misionit të përhershëm ukrainas në OKB, Sergiy Dvornyk, gjatë një debati të mbajtur dje në selinë e OKB-së për mbrojtjen e civilëve në konflikte të armatosura. “Rrëmbimi i të paktën 230,000 fëmijëve ukrainas, […]

Lexo më shumë

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Publikuar më 26.05.2022
Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashka...

Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashkatdhetar dhe nënë e dy fëmijëve, ishte viktimë e goditjes me thikë të ndodhur dje në Vittoria. Gruaja u qëllua me thikë para shtëpisë së saj dhe me forcat e fundit arriti të futet deri brenda shtëpisë. Kur ndihma mbërriti, ajo pothuajse kishte dhënë shpirt. Në […]

Lexo më shumë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Publikuar më 26.05.2022
Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. M...

Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. Mësohet se autobusi merrte punëtorët nga Cakrani dhe ka marrë flakë në Novoselë. Sipas dëshmive të pasagjerëve, u dëgjuan shperthime. Ata janë detyruar të zbresin, fatmirësisht në kohë, pasi nuk ka të lënduar. Autobusi është mjet privat i një fasonerie.

Lexo më shumë

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Publikuar më 25.05.2022
Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një inte...

Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një intervistë ekskluzive me gazetarin e sportit, Endi Tufa. Francesco si ju duket kjo finale këtu në Tiranë? E shoh shumë të bukur këtë finale, gjithmonë është e bukur kjo ndeshej pasi vjen pas shumë ndeshjeve të luajtura në sezon dhe të mbërrish deri këtu do të […]

Lexo më shumë