×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zyrtare/ Shpallet data e zgjedhjeve në universitetet publike
Ministrja e Arsimit, Besa Shahini shpalli 30 korrikun, si datën e zgjedhjeve në universitete. Përmes një postimi në rrjete sociale, Shahini shkroi se rektorët konfirmuan se të gjithë universitetet janë gati, ndaj ftoi studentët të ushtrojnë të drejtën e tyre për përfaqësim në strukturat drejtuese të universiteteve ku studiojnë.

Postimi i plotë

Sot zhvillova përsëri një takim me rektorët e IAL-ve publike, të cilët shprehen pamundësinë e vazhdimit të udhëheqjes së IAL-ve me mandat të përfunduar dhe sollën në vëmendje nevojën urgjente për zgjedhje në universitete. Studentët, sidomos ata të viteve të fundit që diplomohen sivjet, më kanë shprehur gjithashtu shqetësimet e tyre për mungesën e shërbimeve nga ana e IAL-ve për shkak të përfundimit të mandateve të autoriteteve drejtuese.

Sipas raportimeve që IAL-të kanë paraqitur për prezencën e studentëve në ambientet e tyre, muaji korrik do të ketë një numër të madh studentësh të pranishëm në provime. Gjithashtu, me heqjen e kufizimeve të transportit publik, studentët dhe pedagogët mund të udhëtojnë lirisht ditën e zgjedhjeve – gjithmonë duke pasur kujdes ruajtjen e distancave fizike dhe pajisjen me mjete mbrojtëse kundër COVID-19.

Javën që lamë pas, përfundoi edhe afati ligjor për gjendjen e jashtëzakonshme në vend. Por, duke marrë parasysh rritjen e rasteve të infektimeve, është akoma e paqartë se si do të rifillojë puna nëpër IAL në vjeshtë. Kështu që, për arsye të zgjidhjes së shumë çështjeve të shkaktuara si pasojë e përfundimit të mandateve të autoriteteve drejtuese në IAL, me propozim të rektorëve të universiteteve publike shpallim datën e zgjedhjeve në IAL më 30 korrik, 2020.

Urdhri nr. 108, i datës 08.05.2020, që shtyu pa afat zgjedhjet për autoritetet dhe organet drejtuese në IAL për shkak të gjendjes së fatkeqësisë natyrore të shkaktuar nga pandemia e COVID-19, ngarkonte IAL-të të vijojnë me përgatitjet për zgjedhje dhe rektorët konfirmuan se të gjithë universitetet janë gati. Në këtë kuadër, ftoj studentët të ushtrojnë të drejtën e tyre për përfaqësim në strukturat drejtuese të universiteteve ku studiojnë.

Sot më shumë së kurrë, IAL-të duhen udhëhequr nga akademikë me integritet, të cilët kontribuojnë edhe me pjesën e tyre shumë të rëndësishme në jetësimin dhe zhvillimin e mëtejshëm të

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Nga dhurimi i makinës tek apartamenti 75 mijë euro, si u rrit pasuria e ish-ministres Besa Shahini në Shqipëri

Nga dhurimi i makinës tek apartamenti 75 mijë euro, si u rrit pasuria e ish-ministres Besa Shahini në Shqipëri

Publikuar më 15.01.2021
Besa Shahini u emërua ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë...

Besa Shahini u emërua ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë në dhjetor 2018, pas ndryshimeve të kabinetit qeveritar që pasuan protestat studentore të të njëjtit muaj. Shahini zëvendësoi në këtë post Lindita Nikollën, e cila e drejtoi Ministrinë e Arsimit nga viti 2013 deri në fund të vitit 2018. Besa Shahini ka lindur në Prishtinë […]

Lexo më shumë

Kërkuan heqjen e tarifës, Rektorati nuk pranoi, studentët paralajmërojnë protesta masive

Kërkuan heqjen e tarifës, Rektorati nuk pranoi, studentët paralajmërojnë protesta masive

Publikuar më 14.01.2021
Kërkesa e të rinjve për të të anuluar tarifat e studimit, du...

Kërkesa e të rinjve për të të anuluar tarifat e studimit, duke qenë se nuk po shfrytëzohen auditorët, nuk është pranuar nga ana e Rektoratit. Kërkesa e studentëve e cila mbante 8 mijë firma, nuk është pranuar duke deklaruar se tarifat e shkollimit dhe mbarëvajtja e veprimtarive akademike përgjithësisht e në kushtet e pandemisë, në […]

Lexo më shumë

Punoi 40 vite në arsim, humb betejën me COVID-19 mësuesja në Vlorë

Punoi 40 vite në arsim, humb betejën me COVID-19 mësuesja në Vlorë

Publikuar më 13.01.2021
Pëllumbesha Xhiaj, mësuese në Vlorë ka ndërruar jetë si paso...

Pëllumbesha Xhiaj, mësuese në Vlorë ka ndërruar jetë si pasojë e COVID-19. Lajmin e trishtë e ka dhënë gazetari Erik Mehmeti, i cili tregon se Xhiaj ka qenë mësuesja e tij kujdestare. Nëpërmjet një statusi, gazetari tregon se ajo punoi për 40 vite në arsim dhe ka qenë një ndër mësuesit më pozitiv jo vetëm […]

Lexo më shumë

“Duam ngrohje”, rinisja e viti shkollor në Elbasan pritet me protesta

“Duam ngrohje”, rinisja e viti shkollor në Elbasan pritet me protesta

Publikuar më 11.01.2021
  “Duam ngrohje”,  me këtë pankartë ka rinisur viti në ...

  “Duam ngrohje”,  me këtë pankartë ka rinisur viti në shkollën 9-vjeçare  “Europa” në Elbasan, shoqëruar me një protestë në oborrin e kësaj shkolle. Nxënësit kanë vendosur të bojkotojnë mësimin pasi mungon ngrohja në këtë institucion. Në mbështetje të tyre kanë dalë edhe prindërit, të cilët kërkojnë të jepet zgjidhje për këtë problem të hershëm […]

Lexo më shumë

Ministria e Arsimit jep fondin për studentët me ndihmë ekonomike dhe ekselentë, pritet të publikohet lista fituese

Ministria e Arsimit jep fondin për studentët me ndihmë ekonomike dhe ekselentë, pritet të publikohet lista fituese

Publikuar më 07.01.2021
Pritet që në orët në vijmë të kësaj të enjte të shpallet lis...

Pritet që në orët në vijmë të kësaj të enjte të shpallet lista e fituesve të studentëve të cilët përfitojnë ndihmë ekonomike, po ashtu ata që përfitojnë si ekselentë. Në Universitetin e Tiranës janë 1636 studentë përfitues të bursës për nevoja ekonomike dhe 2031 studentët përfitues të bursës për ekselencë. Në Universitetin Politeknik të Tiranës […]

Lexo më shumë

Babai i 3 fëmijëve, COVID-19 i merr jetën një tjetër mësuesi në vend

Babai i 3 fëmijëve, COVID-19 i merr jetën një tjetër mësuesi në vend

Publikuar më 29.12.2020
Një tjetër mësues nuk ka arritur të fitoi betejën me COVID-1...

Një tjetër mësues nuk ka arritur të fitoi betejën me COVID-19. Mësohet se mësuesi shkollës së mesme të Topojanit në Kukës, Nehat Sokoli është ndarë nga jeta një natë më parë. Lajmin e hidhur e ka dhënë kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ku nëpërmjet një statusi në rrjetin social ‘Facebook’ i shpreh ngushëllime familjarëve dhe të […]

Lexo më shumë

U dërgua për kurim në Turqi, humb jetën nga COVID-19 një tjetër mësues

U dërgua për kurim në Turqi, humb jetën nga COVID-19 një tjetër mësues

Publikuar më 20.12.2020
COVID-19 ka shënuar një tjetër viktimë në radhët e arsimtarë...

COVID-19 ka shënuar një tjetër viktimë në radhët e arsimtarëve këtë të diel. Mësohet se Neim Istrefi, mësues në shkollën e mesme profesionale “Sahli Çeka” të Elbasanit, ka humbur betejën me COVID-19. Ai ishte infektuar prej ditësh dhe pasi gjendja e tij shëndetësore ishte përkeqësuar e kishin dërguar për kurim më të specializuar në Turqi. […]

Lexo më shumë

Sondazhi mbi mësimin online, “Qëndresa Qytetare”: Sa përqind është pjesëmarrja e studentëve, universiteti më problematik

Sondazhi mbi mësimin online, “Qëndresa Qytetare”: Sa përqind është pjesëmarrja e studentëve, universiteti më problematik

Publikuar më 17.12.2020
“Qëndresa Qytetare”, publikon të dhëna shqetësues mbi zhvill...

“Qëndresa Qytetare”, publikon të dhëna shqetësues mbi zhvillimit e mësimit online. Në një sondazh, ku kanë marrë pjesë 60% ë studentëve nga 9 universitetet publike, rezulton se 77.5% e studentëve e ndjekin mësimin online nëpërmjet telefonit, 20.5% nëpërmjet laptopit ose kompjuterit dhe vetëm 2% e aksesojnë mësimin nga tabletat e tyre. “Nisur nga mundësitë e pakta që […]

Lexo më shumë