×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zoti e ndërpreu dushin e Kanye West me misionin për të udhëhequr botën e lirë

Kanye West u shfaq në Joe Rogan Experience të shtunën për një bisedë tre orëshe për gjithçka, nga pikëpamjet e tij mbi abortin, kandidimin e tij për presidencën dhe Qendrën EPCOT.

“Kur flas, nuk është një bujë, është një simfoni e ideve”, tha muzikanti dhe stilisti gjithnjë i përulur në lidhje me stilin e tij ndonjëherë të prekshëm. “Unë nuk mendoj në linjat bardh e zi që kam qenë programuar të mendoj. Unë mendoj me ngjyra të plota. Kështu që kur flas, duhet të përshkruaj një mendim në pesë mënyra”, tha ai. Ai gjithashtu i referohej vetes si “një version njerëzor i Instagram”.

Pikat kryesore nga episodi janë ende duke u analizuar nga Kanyeologët e licencuar (një transkript mund të gjendet këtu), por më e shquara, mbase, është deklarata e West se “thirrja ime është të jesh udhëheqësi i botës së lirë”. Ai shtoi se “ishte diçka që Zoti më vuri në zemër në 2015” dhe se “ajo thjesht më goditi në dush, dhe kur e mendova për herë të parë, thjesht fillova të qesh me vete, dhe e gjithë kjo gëzim erdhi mbi trupin tim”.

Pasi ai njoftoi interesin e tij për politikën presidenciale në MTV Music Awards, West thotë se shumë miq të industrisë, duke përfshirë Oprah Winfrey, i thanë atij “ju nuk doni të bëheni president”.

West e përshkruan sondazhin e tij të dobët në garën e vitit 2020 për COVID-19. Ai u regjistrua për të kandiduar kaq vonë sepse “kishte virusin”, tha ai. “Unë thjesht vendosa [regjistrimin] anash sepse isha duke u dridhur, duke pasur dridhje, duke bërë dushe të nxehtë dhe duke ngrënë supë”.

Ai ka pohuar se “unë jam padyshim 100 për qind fitues në 2024.” Ai shtoi se do të konsideronte kandidimin si një Demokrat në vend të përkatësisë së tij aktuale politike, Partisë së Ditëlindjes të vetë-krijuar.

Për tema të tjera, West përshkroi “ndjehen keq” duke dëgjuar muzikë rap, madje edhe muzikën e tij të kohëve të fundit, sepse ka nevoja të zhveshura që të tjerët nuk i kanë. Ai renditi ushqimin, strehimin dhe familjen, por edhe internetin, duke dënuar se si vetëm 1 miliard njerëz janë në internet, duke lënë 7 ose 8 miliardë pas të cilët nuk “ndikohen”.

Ai gjithashtu theksoi momentin e fundit viral, në të cilin u përlot, duke zbuluar se si ai dhe Kim Kardashian diskutuan për abortin e fëmijës së tyre të parë. (Ai vallëzoi rreth fjalës abort, duke e quajtur atë “jo-miqësor ndaj familjes”, dhe e zëvendësoi atë herë me “fjalën A”.) Duke reflektuar në njësinë e tij aktuale të familjes, ai tha “ideja e [abortimit të fëmijës së tij] thjesht më dëmton brenda, se isha pjesë e një kulture që promovon këtë lloj gjëje”.

Ai tha se kur të hyjë në zyrë, ai do të promovojë diçka të quajtur Plan A, një projekt që po zhvillon tashmë, i cili do të ndryshojë kujdesin për fëmijë në diçka të ngjashme me Disney World.

Lidhur me metodën e tij të përgjithshme të qeverisjes, West ripohoi besimin e tij. “Unë kurrë nuk marr një vendim të gabuar kur më jepen të gjitha informacionet. Ky është grupi im i aftësive”.

Kanye West është në votim në 11 shtete. Ai nuk do të fitojë (në vitin 2020) por gjithsesi ka disa në mediat sociale që mburren me mbështetjen e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Synojnë të rrisin besimin e qytetarëve, tre ish-presidentët e SHBA-ve pranojnë të bëjnë publikisht vaksinën

Synojnë të rrisin besimin e qytetarëve, tre ish-presidentët e SHBA-ve pranojnë të bëjnë publikisht vaksinën

Publikuar më 03.12.2020
Ish-Presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinto...

Ish-Presidentët Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton kanë shprehur vullnetin e plotë për të kryere vaksinën anti-Covid drejtpërdrejtë në televizion. Synimi është i qartë, rritja e besimit te qytetarët të cilët shumë shpejtë pritet të nisin vaksinimi. Ata shpresojnë që me këtë lëvizje do të krijojnë një fushatë ndërgjegjësimi për të promovuar besimin […]

Lexo më shumë

Shifra të larta në Maqedoninë e Veriut/ 33 viktima dhe 946 raste të reja me COVID-19

Shifra të larta në Maqedoninë e Veriut/ 33 viktima dhe 946 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 02.12.2020
Maqedonia e Veriut ka shënuar një numër të lartë viktimash n...

Maqedonia e Veriut ka shënuar një numër të lartë viktimash nga Covid-19, ku në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 33 persona. Ministria e Shëndetësisë në Shkup informon se në 24 orët e fundit janë bërë 2.564 testime, ndërsa janë regjistruar 946 raste të reja me COVID-19. Shpërndarja gjeografike e rasteve të reja Në […]

Lexo më shumë

Qeveria afgane dhe talibanët arrijnë marrëveshje “historike” në bisedimet për paqe

Qeveria afgane dhe talibanët arrijnë marrëveshje “historike” në bisedimet për paqe

Publikuar më 02.12.2020
Zyrtarët e Qeverisë afgane dhe përfaqësuesit e talibanëve ka...

Zyrtarët e Qeverisë afgane dhe përfaqësuesit e talibanëve kanë thënë se janë pajtuar në parim për një marrëveshje të zhvillimit të bisedimeve për paqe. Kjo njëherësh përbën marrëveshjen e tyre të parë të shkruar në 19 vjetët e fundit të luftës. Njoftimi i 2 dhjetorit është konsideruar pikë kthese sepse u jep negociatorëve më shumë […]

Lexo më shumë

Bëri shëtitje me biçikletë me gruan, Kyreministri i Greqisë vihet në qendër të kritikave për shkelje të rregullave anti-COVID

Bëri shëtitje me biçikletë me gruan, Kyreministri i Greqisë vihet në qendër të kritikave për shkelje të rregullave anti-COVID

Publikuar më 02.12.2020
Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është vënë në kritikë ...

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis është vënë në kritikë për shkeljen e qartë të rregullave të bllokimit të qeverisë së tij ndërsa rastet e koronavirusit rriten në të gjithë vendin. Të martën, fotografitë e Mitsotakis dhe gruas së tij Mareva u botuan në shtypin Grek dhe në mediat sociale, duke treguar çiftin me biçikletë në një […]

Lexo më shumë

Parlamenti i Malit të Zi nis debatin për kabinetin e ri

Parlamenti i Malit të Zi nis debatin për kabinetin e ri

Publikuar më 02.12.2020
Parlamenti i Malit të Zi ka nisur debatin për kabinetin e ma...

Parlamenti i Malit të Zi ka nisur debatin për kabinetin e mandatarit për kryeministër, Zdravko Krivokapiq, qeveria e parë në tri dekada që nuk do të drejtohet nga Partia Demokratike e Socialistëve, e presidentit Millo Gjukanoviq. Seanca në këtë temë, që ka nisur më 2 dhjetor, pritet të rezultojë me votim të qeverisë së re […]

Lexo më shumë

OKB-ja paralajmëron se prodhimi i lëndëve djegëse po tejkalon synimet për klimën

OKB-ja paralajmëron se prodhimi i lëndëve djegëse po tejkalon synimet për klimën

Publikuar më 02.12.2020
Një raport i ri ka paralajmëruar më 2 dhjetor se bota planif...

Një raport i ri ka paralajmëruar më 2 dhjetor se bota planifikon të prodhojë më shumë se dyfishin e sasisë së lëndëve të dëmshme djegëse deri më 2030, në krahasim me normat që janë në përputhje me frenimin e ngrohjes globale. Sipas Marrëveshjes së Parisit për Klimën, të vitit 2015, shtetet janë zotuar për një […]

Lexo më shumë

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Italia nuk gjen qetësi/ Sot ka 684 persona të vdekur si pasojë e COVID-19!

Publikuar më 02.12.2020
Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në ...

Italia ka pasur sot 20,709 të infektuar me koronavirusin në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë. Viktimat janë 684. Incidenca e njerëzve të rinj që kanë rezultuar pozitivë për Covid ra në 10% krahasuar me numrin e shtupave të kryera në 24 orët e fundit. Konkretisht, shtupat në 24 orët […]

Lexo më shumë

Izraeli u transferon palestinezëve mbi 1 miliard dollarë nga fondet e mbajtura

Izraeli u transferon palestinezëve mbi 1 miliard dollarë nga fondet e mbajtura

Publikuar më 02.12.2020
Izraeli ka lëshuar më shumë se 1 miliard dollarë fonde të mb...

Izraeli ka lëshuar më shumë se 1 miliard dollarë fonde të mbajtura të palestinezëve, tha të mërkurën një ministër i Autoritetit Palestinez. Vendimi është marr disa javë pas rifillimit të koordinimit midis të dyja palëve. “Qeveria e Izraelit transferon të gjitha detyrimet financiare në llogarinë e Autoritetit Palestinez”, shkroi në rrjetet sociale, ministri i Çështjeve […]

Lexo më shumë