×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zona e Kasharit “e preferuar” nga maskat, sërish grabisin mijëra para

Diamila Leka

Ndonëse vendi ndodhet në një situatë ende të pa stabilizuar mirë nga pasojat që ka lënë tërmeti, krimi sërish vijon me aktivitetin e tij. Një grabitje ka ndodhur mesditën e kësaj të hëne në mbikalimin e Kasharit pranë një qendre tregtare. Një automjet i një shoqërie private Security, është ndaluar nga grabitësit, ndërsa mjeti përdoret për transportimin e vlerave monetare.

Ngjarja
Në momentin e grabitjes, në automjet mendohet se ka qenë një shumë prej rreth 30 milionë lekësh të reja, dhe se po transportoheshin nga qendra tregtare drejt një banke të nivelit të dytë në kryeqytet. Në mjet ndodheshin një punonjës i qendrës tregtare si dhe një punonjës i sigurisë. Teksa mjeti po dilte nga qendra tregtare, persona ende të paidentifikuar kanë nxjerrë jashtë punonjësin e sigurisë si dhe punonjësin e qendrës tregtare. Duke përfituar nga situata e tensionuar në vend, persona të pa identifikuar dhe të maskuar i kanë prerë rrugën makinës si dhe i kanë nxjerrë me forcë personat nga makina dhe janë larguar në drejtim të Tiranës në rrugën dytësore. Ndërsa, disa kilometra larg qendrës tregtare, maskat kanë braktisur makinën në një qendër tjetër tregtare dhe më pas janë larguar në drejtim të paditur. Ndërkohë, duke menduar se në makinën që kanë grabitur ka pasur para ata janë larguar në rrugën dytësore të autostradës Tiranë-Durrës ku në afërsi të një qendre tregtare kanë bërë të mundur edhe kontrollin e mjetit në fjalë. Ndërkaq, pas grabitjes policia ka marrë në pyetje dy punonjësit e shoqërisë private si dhe punonjësin e qendrës tregtare nga ku doli mjeti. Sipas policisë, mësohet se këta të fundit kanë pohuar se në mjet ndodheshin 30 milionë lekë të reja. Shërbimet e policisë kanë shkuar menjëherë në vendngjarje dhe vijojnë kontrollet dhe krehjen e zonën ku u gjet mjeti i braktisur  me qëllim kapjen e autorëve. Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë po kryen veprimet për administrimin e çdo prove të vlefshme që do t’i shërbejë hetimit për identifikimin e autorëve dhe  zbardhjen e ngjarjes.

Grabitjet

Ndër vite kemi një “zhvendosje” të grabitësve në zonë e Qafë Kasharit. Kujtojmë që në dhjetor të 2015, në rrugën Kashar-Rinas, u grabitën rreth 3.8 milionë euro. Lidhur me këtë ngjarje të rëndë, u arrestuan 9 persona ndërsa Prokuroria kërkoi 156 vjet në total.  Po ashtu, në shkurt të 2017-ës, një tjetër grabitje ndodhi në Qafë Kashar, ku sërish shënjestër ishin mjetet të cilat transportonin paratë në aeroport. Grabitja e dytë ndodhi brenda terminalit të aeroportit të Rinasit, më 30 qershor të 2016-ës, ku 3 persona nën kërcënimin e armës arritën të grabisnin një sasi të konsiderueshme parash. Ndërsa, lidhur me këtë grabitje nuk ka persona të ndaluar nga policia. Ndërsa, më 9 shkurt të 2017-ës u regjistrua grabitja e radhës në rrugën Kashar-Rinas. Gjithashtu, nën kërcënimin e armës maskat arritën të grabisnin një sasi prej 3.2 milionë eurosh. Ndërsa, dyshimet janë se për grabitjen u akuzuan i njëjti grup prej 9 personash të cilët u akuzuan dhe në grabitjen e vitit 2015. Më 9 prill të vitit 2019, grabitja arriti pikën kulmore. Maskat arritën të grabisnin paratë në barkun e avionit në aeroportin e Rinasit. Grabitësit u futën brenda terminalit të aeroportit dhe morën sasinë e parave për t’u larguar më pas në drejtim të paditur. Në këtë grabitje, mbeti i vrarë një person.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I kërkuar për një vit në burg dënim, shqiptari kapet në një hotel

I kërkuar për një vit në burg dënim, shqiptari kapet në një hotel

Publikuar më 30.09.2020
Protagonist është një tridhjetë e gjashtë vjeçar shqiptar, m...

Protagonist është një tridhjetë e gjashtë vjeçar shqiptar, marrësi i një urdhri arresti me burg për kryerjen e një dënimi prej një viti, pikërisht, për krimet e posedimit dhe prodhimit të dokumenteve të rreme të identifikimit. Alarmi erdhi nga sistemi i regjistrimit elektronik, i cili përshkon bazën e të dhënave të ricikluar me komunikimet e […]

Lexo më shumë

Aksident i trefishtë në autostradën Tiranë-Durrës

Aksident i trefishtë në autostradën Tiranë-Durrës

Publikuar më 30.09.2020
Një aksident i trefishtë ka ndodhur ditën e sotme në autostr...

Një aksident i trefishtë ka ndodhur ditën e sotme në autostradën Tiranë-Durrës. Një automjet, fuoristradë dhe një furgon janë përplasur me njëra – tjetrën duke bllokuar rrugën dhe duke shkaktuar trafik. Mësohet se në furgonin e përfshirë në aksident udhëtonin disa sportistë. Furgoni ndërkohë lexon KF Egnatia Rrogozhinë dhe duket se është në pronësi të klubit.

Lexo më shumë

“Kush nga të dy është tradhëtari”, zbardhet dëshmia për vrasjen e avokatit grek nga shqiptarët

“Kush nga të dy është tradhëtari”, zbardhet dëshmia për vrasjen e avokatit grek nga shqiptarët

Publikuar më 30.09.2020
Kujtimet e vrasjes brutale të Michalis Zafeiropulos në zyrën...

Kujtimet e vrasjes brutale të Michalis Zafeiropulos në zyrën e tij në rrugën Asklipiou, në tetor 2017, u publikua sot në Gjykatën e Apelit të Athinës, ku filloi gjyqi për krimin brutal, në shkallën e dytë. Tre të pandehurit në çështje – të arrestuarit shqiptarë – të cilët fillimisht u dënuan me burgim të përjetshëm […]

Lexo më shumë

Operacion ndërkombëtar në 34 shtete/ Municione dhe drogë! 8838 oficerë në operacion, 7 të arrestuar në Shqipëri

Operacion ndërkombëtar në 34 shtete/ Municione dhe drogë! 8838 oficerë në operacion, 7 të arrestuar në Shqipëri

Publikuar më 30.09.2020
Policia e Shtetit jep detaje për operacionin ndërkombëtar të...

Policia e Shtetit jep detaje për operacionin ndërkombëtar të koduar “SEE JAD”, organizuar nga Europol, me fokus parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e imigracionit të paligjshëm dhe trafikimin e armëve të zjarrit dhe drogës. Në këtë operacion katërditor morën pjesë 34 vende, ndërmjet tyre dhe Shqipëria, agjencitë e BE-së si Europol, Eurojust, […]

Lexo më shumë

Ekzekutoi 2 prostituta në Itali, Gjykata e Vlorës dënon me 10 vite burg “të fortin e Selenicës”

Ekzekutoi 2 prostituta në Itali, Gjykata e Vlorës dënon me 10 vite burg “të fortin e Selenicës”

Publikuar më 30.09.2020
Është dënuar me 10 vite burg, nga Gjykata e Vlorës, Tesilvia...

Është dënuar me 10 vite burg, nga Gjykata e Vlorës, Tesilvian Basho ose Tesi Basho, i cili njihet si i “forti i Selenicës”. Tesi Basho akuzohet për veprat penale; “Mbajtjes pa lejë të armëve”, “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”, “Falsifikim të pasaportës” si dhe “Kultivim të lëndëve narkotike”. Masa e dënimit është miratuar nga […]

Lexo më shumë

Përplasen dy makina në Pogradec, plagoset një pasagjere

Përplasen dy makina në Pogradec, plagoset një pasagjere

Publikuar më 30.09.2020
Një aksident është regjistruar mesditën e sotme në afërsi të...

Një aksident është regjistruar mesditën e sotme në afërsi të fshatit Memëlisht në Pogradec. Dy makina janë përplasur me njëra-tjetrën dhe si pasojë është lënduar njëri nga pasagjerët. Fatmirësisht ky i fundit ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave dhe shkaqeve të aksidentit. Njoftimi i policisë Më datë 30.09.2020, […]

Lexo më shumë

Të akuzuar për terrorizëm, kush janë 3 të dënuarit që OFL ju kërkon deklarim të pasurisë (Emrat)

Të akuzuar për terrorizëm, kush janë 3 të dënuarit që OFL ju kërkon deklarim të pasurisë (Emrat)

Publikuar më 30.09.2020
Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore n...

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve: Artan Hënaj, banues në Fier, nën hetim nga autoritetet franceze për “Vepra penale me qëllime terroriste” dhe […]

Lexo më shumë

Akuzohet se ka përdhunuar vajzën e gruas prej 4 vitesh, zbardhet dëshmia e njerkut

Akuzohet se ka përdhunuar vajzën e gruas prej 4 vitesh, zbardhet dëshmia e njerkut

Publikuar më 30.09.2020
Shtetasi L.Kurti, 39-vjeç i cili është arrestuar pas akuzave...

Shtetasi L.Kurti, 39-vjeç i cili është arrestuar pas akuzave për përdhunim të vajzës së bashkëjetueses, ka mohuar gjithçka duke u shprehur se është i pafajshëm. Ndërsa gjykata vendosi ta lënë në qelinë e paraburgimit 39-vjeçarin, duke e bazuar në provat që ka paraqitur Prokuroria. 39-vjeçarit iu la masa e sigurisë “Arrest me burg”, pasi dyshohet […]

Lexo më shumë