Zjarr i madh mes Borshit dhe Piqerasit, e pamundur ndërhyrja e zjarrfikëseve

Një zjarr raportohet të ketë përfshirë sot në mbrëmjen Borshin në Sarandë.

Një sipërfaqe e madhe kullote në malin mes Borshit dhe Piqerasit raportohet të jetë përfshirë nga flakët.

Terreni i vështirë në zonë e ka bërë të pamundur ndërhyrjen e mjeteve zjarrfikëse për shuarjen e flakëve.

Mësohet se flakët janë përhapur si pasojë e djegies së kullotave që bëjnë banorët e zonës. Flakët po përhapen me shpejtësi, ndërkohë që të vetmit që po përpiqen t’i shuajnë janë banorët, me mjete rrethanore.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet