×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Julian Nura

Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve në vend nuk ka lënë të qeta as institucionet e Arsimit të Lartë. Pas anulimit të zgjedhjeve për strukturat drejtuese të universiteteve të shpallura më parë nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit për t’u mbajtur në datën 12 qershor kur pandemia mbante të izoluar e larg fakulteteve zgjedhësit, u duk se studentët nuk do të përjashtoheshin nga e drejta e vendimmarrjes dhe se data e ardhshme e votimeve do t’u jepte mundësinë atyre edhe të votonin për kandidatët e “preferuar” për Dekanë/Rektorë por edhe të organizoheshin në rang universiteti për të nxjerrë në Senatet Akademike përkatëse përfaqësues bashkëmoshatarë të denjë që do të mbronin interesat e tyre në katër vitet e ardhshme.

Përkundër kësaj pritshmërie, Ministria e Arsimit tashmë ka shpallur datën 30 korrik si datë të re zgjedhjesh duke e thelluar shkeljen nga e cila u duk se u tërhoq pak ditë më parë pas reagimeve të shumta nga ana e studentëve e jo vetëm.

Në atë datë do të jenë pushim edhe stafet akademike, gjë që do të thotë se de jure nuk janë vetëm studentët të përjashtuar nga mundësia dhe e drejta për të zgjedhur e për t’u zgjedhur, garantuar kjo për të gjithë nga ligji e jo vetëm për personat e përkrahur nga instancat e interesuara për të pasur në kontroll hallkat vendimmarrëse nëpër institucione.

Në vend që të mendonte për të plotësuar një nga kërkesat kryesore të protestës studentore të dhjetorit 2018, pra për të rritur peshën e votës studentore dhe nivelin e përfaqësimit të studentëve në Senatet Akademike dhe Bordet e Administrimit, MASR mendon se si t’u heqë studentëve edhe atë 10% peshë që ua njeh Ligji Nr. 80/2015 i Arsimit nga i cili vlen të theksohet së vjen dhe pjesa më e madhe e problemeve në arsim.

Në momentin e shpalljes së vendimit për anulimin dhe shtyrjen pa afat të zgjedhjeve të datës 12 qershor, Ministrja Shahini shprehu me bindje se nuk do të ketë zgjedhje pa studentë duke lënë të kuptohet se është ministria ajo që e thotë fjalën e fundit e duke pretenduar se është përkrahëse e studentëve, ndërsa tre ditë më parë duke iu referuar vendimit për datën e re (30 korrik) të shpallur, u shpreh se autonomia universitare bën që vendimi të mos jetë në dorën e saj, por në atë të universiteteve, prandaj është në rregull me datën e kërkuar prej tyre. Pra autonomia universitare ekziston atëherë kur përdoret për të anashkaluar studentët dhe jo atëherë kur IAL-të duhet të marrin vendime në favor të studentëve pasi në ato raste është ministria ajo, udhëzimet e së cilës zbatohen pikë për pikë.

Në kushtet kur kandidaturat që janë regjistruar e po regjistrohen nga ana e akademikëve dhe studentëve janë të lidhura ngushtë me partitë dhe me forumet rinore të tyre, kur zgjedhjet të jenë jolegjitime, kur mundësia për t’u përfshirë në mënyrë normale në proces është e kufizuar, ajo që mbetet për t’u bërë nga studentë e pedagogë është reagimi i fortë kundër mbajtjes së këtyre zgjedhjeve dhe ndjekja nga ana ligjore në institucionet përkatëse e këtij rasti të paprecedent i cili i jep goditjen e radhës demokracisë, jo vetëm në universitet, por më gjerë në vend.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Kur 21 Janari vjen…

Kur 21 Janari vjen…

Publikuar më 21.01.2021
Zef Preçi Si çdo qytetar i shqetësuar për fatin e përbashkët...

Zef Preçi Si çdo qytetar i shqetësuar për fatin e përbashkët tonin dhe të bashkëkombasve tanë, edhe unë kam ndjekur ngjarjen tragjike të 21 Janarit 2011 dhe evoluimim e qëndrimit ndaj saj…  E duke qenë se sot mbushen dhjetë vjet nga ajo tragjedi në të cilën 4 qytetarë protestues humbën jetën atë ditë, po përfitoj […]

Lexo më shumë

Shqiptarët të rifitojnë të drejtën kushtetuese të referendumit                                                     

Shqiptarët të rifitojnë të drejtën kushtetuese të referendumit                                                     

Publikuar më 19.01.2021
Arlind Puka Demokracia e drejtpërdrejtë u eksperimentua për ...

Arlind Puka Demokracia e drejtpërdrejtë u eksperimentua për herë të parë në demokracinë athinase rreth vitit 508 para Krishtit, me pjesëmarrje kufizuese (qytetarë meshkuj, duke përjashtuar skllevërit) në një popullsi të vogël. Me kufizime të ngjashme, demokracia romake ndoqi të njëjtën gjë rreth vitit 449 para Krishtit, duke përfshirë formulimin e qytetarëve dhe miratimin e […]

Lexo më shumë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Katër shpjegime pse të gjithë duan të bëhen deputetë

Publikuar më 18.01.2021
Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një ...

Afrim Krasniqi Gjatë muajve të verës PD në opozitë nisi një proces propozimesh për kandidatë për deputetë. Brenda 30 ditësh u propozuan rreth 6 mijë emra, nga të cilët rreth 2 mijë refuzuan të plotësojnë formularët dhe pjesa tjetër hynë në proces konkurrimi për tu bërë deputet. Sipas premtimit emrat e propozuar do të përbënin […]

Lexo më shumë

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Një popull që zgjedh hajdutë dhe tradhëtarë nuk është viktimë, por bashkëpunëtor

Publikuar më 16.01.2021
Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila,...

Pirro Naçi Për disa, politikanët mund të jenë si trëndafila, për t’u marrë erë.  Nuk do të kundërshtoja, për më të shumtit, nga kopshti në  buqetë dhe pastaj… në koshin e plehrave.  Se për nga fjalët, mund  të bëjnë edhe lule këta, por pa fryte dhe farë. Me gjithë mëkatet që mund të kenë, nuk […]

Lexo më shumë

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Katastrofa e paralajmëruar e Rilindjes, koha nuk pret!

Publikuar më 16.01.2021
Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin...

Nga Erion Dasho Epidemia e COVID-it e nxori zbuluar sistemin shëndetësor shqiptar! Pothuajse asnjë hallkë e ofrimit të shërbimit nuk arriti të funksionojë si duhet. Pasojat janë të dukshme. Ato i kanë vuajtur dhe po i vuajnë dhjetëra mijëra familje, pjestarët e të cilave u prekën nga COVID-i ose humbën jetën. Sikur të mos mjaftonte […]

Lexo më shumë

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Qeveritë që gabojnë, ikin, ato që bëjnë faje, ndëshkohen

Publikuar më 15.01.2021
Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë t...

Flutura Açka Qeveria holandeze pritet nga minuta në minutë të shpallë dorëheqjen. Ende pa u hequr zbukurimet e kapërcyellit të viteve, përgjegjësia morale dhe ligji, e ka vënë para përgjegjësisë. Edhe pse kryeministri Rutte u shpall nëpër popull si heroi i kohërave të vështira të Covid-19, asgjë nuk e mbrojti dot para së drejtës njerëzore […]

Lexo më shumë

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Skandali te “Shefqet Ndroqi”, Erion Dasho: Disa mjekë marrin nga 3 mijë euro për të dërguar pacientë në Turqi

Publikuar më 13.01.2021
PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pac...

PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT Historia e dhimbshme e pacientes që humbi jetën në Spitalin COVID-2 ndërkohë që familja paguante shuma të majme për të marrë një trajtim sado pak njerëzor, ka potencialin të hapë një kuti pandore. Sigurisht, ministria reagoi menjëherë duke kërkuar ndëshkim shembullor të fajtores sipas parimit “hajdut është ai që kapet”. […]

Lexo më shumë

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Darka e Dubait dhe turistët nga Tirana

Publikuar më 11.01.2021
Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial ...

Enver Robelli Javën që po shkon gazeta britanike «Financial Times» botoi një tekst mbi Dubain në kohën e pandemisë. Thelbi i shkrimit ishte ky: ndërsa shumë metropole të botës po qëndrojnë të mbyllura, Dubai po shndërrohet në qytet të ndejave, drekave, darkave e «netëve të çmendura» të turistëve nga bota e jashtme, sidomos europianëve. Në […]

Lexo më shumë