×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zgjedhjet në universitete/ Zhvillohet seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe KIZ

Është zhvilluar seanca e parë gjyqësore mes studentëve dhe Komisionit Institucional të Zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës. Padia është ngritur nga Qëndresa Qytetare, e cila e konsideron këtë proces të parregulltë dhe në kundërshtim të hapur me ligjin për arsimin e lartë dhe Rregulloren e zgjedhjeve në UT.

Mësohet se në seancën e parë u administruan provat e depozituara nga studentët, ndërkohë që shumë shpejt do të shqyrtohet kërkesa për pezullimin e zgjedhjeve në UT deri në marrjen e një vendimi përfundimtar nga ana e gjykatës mbi thelbin e pretendimeve të ngritura mbi paligjshmërinë e KIZ.

“Beteja për të garantuar zgjedhje të ligjshme, të lira, të ndershme dhe gjithëpërfshirëse në Universitetin e Tiranës vazhdon, ndërkohë që në rast se Ministria nuk heq dorë nga zgjedhjet në 30 Korrik, sërish studentët dhe Qëndresa do t’i drejtohen gjykatës për të kërkuar zgjidhje. Universitetet duhet të jenë modele frymëzuese të ligjshmërisë dhe demokracisë për shoqërinë”, shprehet Qëndresa Qytetare pas përfundimit të seancës.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ju duket i drejtë vendimi i qeverisë që e cilëson vrasjen e Klodian Rashës si aksidentale dhe i jep 8 pensione sociale familjes?

Loading ... Loading ...

Makina e marrë me qira në Rinas u gjet e djegur, zhduket në Shqipëri sipërmarrësi italian

Makina e marrë me qira në Rinas u gjet e djegur, zhduket në Shqipëri sipërmarrësi italian

Publikuar më 17.01.2021
Davide Pekoreli, ish-arbitër dhe sipërmarrës nga Italia rezu...

Davide Pekoreli, ish-arbitër dhe sipërmarrës nga Italia rezulton i zhdukur prej 10 ditësh në vendin tonë. 45-vjeçari është zhdukur në rrethana ende të paqarta, ndërsa automjeti “Skoda”, i marrë me qira prej tij në Rinas, u gjend i djegur. Sipas medias italiane, “La Nazione”, automjeti është gjetur i djegur në zonën e Gjegjanit, në Pukë, […]

Lexo më shumë

E rëndë, bie nga lartësia 54-vjeçarja në Tiranë

E rëndë, bie nga lartësia 54-vjeçarja në Tiranë

Publikuar më 17.01.2021
Një 54-vjeçare ka rënë nga lartësia në Tiranë. Paraprakisht ...

Një 54-vjeçare ka rënë nga lartësia në Tiranë. Paraprakisht bëhet e ditur se, rreth orës 19:50, në rrugën “Sinan Tafaj”, aksidentalisht ka rënë nga lartësia shtetasja M. Xh, 54 vjeçe, e cila po dërgohet në spital për të marrë ndihmë mjekësore. Tiranë/Informacion paraprak Më datë 17.01.2021, rreth orës 19:50, në rrugën “Sinan Tafaj”, aksidentalisht ka […]

Lexo më shumë

Pas dëborës dhe ngricave rikthehen reshjet intensive të shiut, KESH: Pritet rritje e prurjeve, po marrim masa

Pas dëborës dhe ngricave rikthehen reshjet intensive të shiut, KESH: Pritet rritje e prurjeve, po marrim masa

Publikuar më 17.01.2021
Pas dëborës, temperaturave të ulëta dhe ngricave pritet rikt...

Pas dëborës, temperaturave të ulëta dhe ngricave pritet rikthimi i reshjeve të shiut me intensitet. Korporata Elektroenergjitike Shqiptare njofton se reshjet e shiut do të rikthehen gjatë fundjavës së ardhshme ku për datat 22-26 janar priten reshje intensive në vend. Në njoftim bëhet me dije, se prurjet në Hec-et e Fierzës, Komanit dhe Vaut të […]

Lexo më shumë

I infektuar nga koronavirusi, përkeqësohet gjendja e piktorit Mustafa Arapi, vajza e tij i bën apel Ramës dhe Manastirliut

I infektuar nga koronavirusi, përkeqësohet gjendja e piktorit Mustafa Arapi, vajza e tij i bën apel Ramës dhe Manastirliut

Publikuar më 17.01.2021
Është përkeqësuar gjendja shëndetësore e piktorit të njohur ...

Është përkeqësuar gjendja shëndetësore e piktorit të njohur Mustafa Arapi, i cili mësohet se është shtruar në Spitalin “Shefqet Ndroqi”. Piktori i njohur shqiptar është infektuar me koronavirus dhe i është prekur një pjesë e mushkërisë. Lajmin e ka bërë të ditur vajza e tij, Dorina Arapi, e cila përmes një postimi në rrjetin social […]

Lexo më shumë

Rritet numri i viktimave, 474 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë

Rritet numri i viktimave, 474 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në vendin tonë

Publikuar më 17.01.2021
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka informuar se në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 474 raste të reja me koronavirus, ndërsa e kanë humbur betejën me virusin vdekjeprurës 7 persona. Janë kryer 2521 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 474 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 167 […]

Lexo më shumë

Temperaturat e ulëta kanë mbërthyer vendin, ministrja Kushi jep njoftimin: Ja si do të bëhet ajrosja e shkollave

Temperaturat e ulëta kanë mbërthyer vendin, ministrja Kushi jep njoftimin: Ja si do të bëhet ajrosja e shkollave

Publikuar më 17.01.2021
Përmes një njoftimi të bërë në rrjetet sociale, ministrja e ...

Përmes një njoftimi të bërë në rrjetet sociale, ministrja e Arsimin, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi, ka informuar institucionet arsimore për udhëzimin e dhënë nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për ajrosjen e ambienteve. Sipas Kushit, duke marrë parasysh ndryshimin e temperaturave nuk kërkohet në mënyrë absolute mbajtja e dritareve të shkollave hapur. “Ndjejmë […]

Lexo më shumë

Përbën rrezik për shoferët, merret bllokohet rruga e Gjegjanit në Pukë

Përbën rrezik për shoferët, merret bllokohet rruga e Gjegjanit në Pukë

Publikuar më 17.01.2021
Një ndër rrugët më të rrezikshme në Pukë, ajo e Gjegjanit, d...

Një ndër rrugët më të rrezikshme në Pukë, ajo e Gjegjanit, ditën e nesërme do të jetë e bllokuar nga ora 11:00 – 13:00. Bashkia e Pukës ka vendosur të bëjë ndërhyrje  për shkak të ankesave të banorëve se shkakton shumë probleme nga rënia e gurëve dhe pjesëve të tjera shkëmbore. Njoftimi i plotë Nisur […]

Lexo më shumë

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re, mjekja shqiptare në Gjermani

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re, mjekja shqiptare në Gjermani

Publikuar më 17.01.2021
Dr. Eni Doko mjeke specialiste është ndarë nga jeta këtë të ...

Dr. Eni Doko mjeke specialiste është ndarë nga jeta këtë të diel në Gjermani. Lajmin e tirshtë e ka dhënë kryetarja e Federatës së mjekëve në Europë, Aurora Dollenberg. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, mjekja shkruan se Doko ishte një njeri i mrekullueshëm duke lënë pas dhimbje të madhe për familjen, por edhe […]

Lexo më shumë