×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zgjedhjet në universitete, reagon unioni i Unioni i Këshillave Studentor: Nuk i njohim rezultatet, proces i minuar

Unioni i Këshillave Studentor ka reaguar në lidhje me caktimin e datës 30 korrik për zgjedhjet në Universitete. Përmes një deklaratë zyrtare, Unioni i Këshillave Studentor shprehet se studentët nuk do të jenë të pranishëm në votime dhe se ky process pa praniën e tyre është i padrejtë.

Ndër të tjera, në deklaratë thuhet se procesi zgjedhor në universitetë është një farsë nëse nuk zbatohet urdhërat që lëshohen nga vetë MASR. Gjithashtu deklarata shton se Unioni i Këshillave Studentor nuk do t’i njohë rezultatet e dala nga këto votime.

Deklarata e plotë:

Unioni i Këshillave Studentor po ndjek me vëmendje të madhe procesin zgjedhor për autoritetet dhe organet drejtuese në institucionet publike të arsimit të lartë. Për një proces sa më gjithëpërfshirës dhe sa më të besueshëm ne si UNION I KËSHILLAVE STUDENTORË kërkojmë plotësimin e këtyre kushteve: 1. Duke qenë se 75 % e studentëve nuk ndodhen në auditoret e universitetit pasi sipas urdhrit të MASR vitet e ndërmjetëme do kthehen në universitete jo më para se muaji Gusht kërkojmë që Ministria e Arsimit dhe Sportit në bashkëpunim me Universitetet të plotësojnë kushtet e transportit të studentëvë që ndodhen nëpër rrethe. Nuk mund të ketë një proces të drejtë kur mungojnë në votime studentët 2. Kandidatët për Rektor/Dekan por edhe për Senat Akademik duhet të plotësojnë çdo KUSHT që përmban rregullorja e zgjedhjeve nëpër universitetet publike. 3. Të garantohet angazhimi i marrë në kuadër të paktit për Universitetin, përcaktuar në pikën 4 të Urdhrit të MASR Nr. 8, datë 14.1.2020” për procesin zgjedhor për autoritetet dhe organet drejtuese në institucionet publike të arsimit lartë” i ndryshuar dhe pikën 3 të Urdhrit nr.108, datë 8.5.2020 “Për shtyrjen e datës së zgjedhjeve për autoritetet dhe organet drejtuese të institucioneve publike të arsimit të lartë për shkak të gjendjes së fatkeqësisë natyrore të shaktuar nga pandemia e COVID-19” me qëllim garantimin e integritetit akademik të kandidatëve për autoritete drejtuese Rektor/Dekan nëpërmjet procesit të verifikimit të ligjshmërisë së fitimit të gradës shkencore dhe titullit akademik, përfshirë kontrollin antiplagjaturë. Nëse Ministria e Arsimit dhe Sportit nuk ndjek zbatimin e urdhrave që ajo vetë lëshon kjo sjell minimin e besueshmërisë tek zgjedhjet. Nëse këto KUSHTE nuk merren parasysh ne e quajme këtë procese një farsë dhe nuk e njohim rezultatin e dalë nga këto votime.

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini caktoi datën 30 korrik për zgjedhjet në Universitete. Kjo datë nuk është pritur mirë as nga Partia Demokratike, e cila shprehet se ky vendim lë jashtë votimit 75% të studentëve. PD-ja gjithashtu akuzoi kryeministrin Edi Rama, se po tenton të kapë universitetin me zgjedhjet e 30 korrikut.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Nga dhurimi i makinës tek apartamenti 75 mijë euro, si u rrit pasuria e ish-ministres Besa Shahini në Shqipëri

Nga dhurimi i makinës tek apartamenti 75 mijë euro, si u rrit pasuria e ish-ministres Besa Shahini në Shqipëri

Publikuar më 15.01.2021
Besa Shahini u emërua ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë...

Besa Shahini u emërua ministre e Arsimit, Sportit dhe Rinisë në dhjetor 2018, pas ndryshimeve të kabinetit qeveritar që pasuan protestat studentore të të njëjtit muaj. Shahini zëvendësoi në këtë post Lindita Nikollën, e cila e drejtoi Ministrinë e Arsimit nga viti 2013 deri në fund të vitit 2018. Besa Shahini ka lindur në Prishtinë […]

Lexo më shumë

Kërkuan heqjen e tarifës, Rektorati nuk pranoi, studentët paralajmërojnë protesta masive

Kërkuan heqjen e tarifës, Rektorati nuk pranoi, studentët paralajmërojnë protesta masive

Publikuar më 14.01.2021
Kërkesa e të rinjve për të të anuluar tarifat e studimit, du...

Kërkesa e të rinjve për të të anuluar tarifat e studimit, duke qenë se nuk po shfrytëzohen auditorët, nuk është pranuar nga ana e Rektoratit. Kërkesa e studentëve e cila mbante 8 mijë firma, nuk është pranuar duke deklaruar se tarifat e shkollimit dhe mbarëvajtja e veprimtarive akademike përgjithësisht e në kushtet e pandemisë, në […]

Lexo më shumë

Punoi 40 vite në arsim, humb betejën me COVID-19 mësuesja në Vlorë

Punoi 40 vite në arsim, humb betejën me COVID-19 mësuesja në Vlorë

Publikuar më 13.01.2021
Pëllumbesha Xhiaj, mësuese në Vlorë ka ndërruar jetë si paso...

Pëllumbesha Xhiaj, mësuese në Vlorë ka ndërruar jetë si pasojë e COVID-19. Lajmin e trishtë e ka dhënë gazetari Erik Mehmeti, i cili tregon se Xhiaj ka qenë mësuesja e tij kujdestare. Nëpërmjet një statusi, gazetari tregon se ajo punoi për 40 vite në arsim dhe ka qenë një ndër mësuesit më pozitiv jo vetëm […]

Lexo më shumë

“Duam ngrohje”, rinisja e viti shkollor në Elbasan pritet me protesta

“Duam ngrohje”, rinisja e viti shkollor në Elbasan pritet me protesta

Publikuar më 11.01.2021
  “Duam ngrohje”,  me këtë pankartë ka rinisur viti në ...

  “Duam ngrohje”,  me këtë pankartë ka rinisur viti në shkollën 9-vjeçare  “Europa” në Elbasan, shoqëruar me një protestë në oborrin e kësaj shkolle. Nxënësit kanë vendosur të bojkotojnë mësimin pasi mungon ngrohja në këtë institucion. Në mbështetje të tyre kanë dalë edhe prindërit, të cilët kërkojnë të jepet zgjidhje për këtë problem të hershëm […]

Lexo më shumë

Ministria e Arsimit jep fondin për studentët me ndihmë ekonomike dhe ekselentë, pritet të publikohet lista fituese

Ministria e Arsimit jep fondin për studentët me ndihmë ekonomike dhe ekselentë, pritet të publikohet lista fituese

Publikuar më 07.01.2021
Pritet që në orët në vijmë të kësaj të enjte të shpallet lis...

Pritet që në orët në vijmë të kësaj të enjte të shpallet lista e fituesve të studentëve të cilët përfitojnë ndihmë ekonomike, po ashtu ata që përfitojnë si ekselentë. Në Universitetin e Tiranës janë 1636 studentë përfitues të bursës për nevoja ekonomike dhe 2031 studentët përfitues të bursës për ekselencë. Në Universitetin Politeknik të Tiranës […]

Lexo më shumë

Babai i 3 fëmijëve, COVID-19 i merr jetën një tjetër mësuesi në vend

Babai i 3 fëmijëve, COVID-19 i merr jetën një tjetër mësuesi në vend

Publikuar më 29.12.2020
Një tjetër mësues nuk ka arritur të fitoi betejën me COVID-1...

Një tjetër mësues nuk ka arritur të fitoi betejën me COVID-19. Mësohet se mësuesi shkollës së mesme të Topojanit në Kukës, Nehat Sokoli është ndarë nga jeta një natë më parë. Lajmin e hidhur e ka dhënë kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ku nëpërmjet një statusi në rrjetin social ‘Facebook’ i shpreh ngushëllime familjarëve dhe të […]

Lexo më shumë

U dërgua për kurim në Turqi, humb jetën nga COVID-19 një tjetër mësues

U dërgua për kurim në Turqi, humb jetën nga COVID-19 një tjetër mësues

Publikuar më 20.12.2020
COVID-19 ka shënuar një tjetër viktimë në radhët e arsimtarë...

COVID-19 ka shënuar një tjetër viktimë në radhët e arsimtarëve këtë të diel. Mësohet se Neim Istrefi, mësues në shkollën e mesme profesionale “Sahli Çeka” të Elbasanit, ka humbur betejën me COVID-19. Ai ishte infektuar prej ditësh dhe pasi gjendja e tij shëndetësore ishte përkeqësuar e kishin dërguar për kurim më të specializuar në Turqi. […]

Lexo më shumë

Sondazhi mbi mësimin online, “Qëndresa Qytetare”: Sa përqind është pjesëmarrja e studentëve, universiteti më problematik

Sondazhi mbi mësimin online, “Qëndresa Qytetare”: Sa përqind është pjesëmarrja e studentëve, universiteti më problematik

Publikuar më 17.12.2020
“Qëndresa Qytetare”, publikon të dhëna shqetësues mbi zhvill...

“Qëndresa Qytetare”, publikon të dhëna shqetësues mbi zhvillimit e mësimit online. Në një sondazh, ku kanë marrë pjesë 60% ë studentëve nga 9 universitetet publike, rezulton se 77.5% e studentëve e ndjekin mësimin online nëpërmjet telefonit, 20.5% nëpërmjet laptopit ose kompjuterit dhe vetëm 2% e aksesojnë mësimin nga tabletat e tyre. “Nisur nga mundësitë e pakta që […]

Lexo më shumë