×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zgjedhjet evropiane: Më shumë se dhjetë për qind për të djathtën ekstreme

Në BE bëhen përgatitjet për zgjedhjet evropiane. Partitë politike bëjnë fushatë dhe përpiqen të fitojnë sa më shumë qytetarë të jetë e mundur. Kjo funksionon mirë në skajin e djathtë, dëshmon një studim.

Sfidues, mbresëlënës, të besueshëm, në shumicën e rasteve me një buzëqeshje optimiste në fytyrë, kështu vështrojnë nga posterat qindra kanditatët për zgjedhjet e BE. Pranë njëra- tjetrës e mbi njëra-tjetrën partitë politike kanë ngjitur sloganet e tyre zgjedhore, mbi mure, shtylla dhe skela të ngritura posaҫërisht për to. Për t‘u parë sa më mirë që të jetë e mundur nga të gjithë, megjithatë mesazhet e tyre duket se mezi mbërrijnë.

Gjithnjë e më pak votues mund të identifikohen pozitivisht me partitë politike. Nëse në të kaluarën ka patur votues besnikë ndaj një partie të caktuar, gjë që shpesh shkonte me breza brenda një familjeje, sot ka gjithnjë e më pak qytetarë, që thonë se në ҫdo zgjedhje votojnë „patjetër” për një parti, qoftë në zgjedhjet evropiane, nacionale apo komunale. Ky zhvillim vihet re jo vetëm në Gjermani, por në të gjithë Evropën.

Kundër, por jo pro

Por ajo që shtohet, është refuzimi fare i qartë i partive. Në këtë përfundim arrin një sondazh i fondacionit Bertelsmann, i zhvilluar në dymbëdhjetë vendet më të mëdha të BE. Studimi konstaton një rritje të qendrimit kundër tek evropianët. “Shumë qytetarë nuk zgjedhin më një parti, por votojnë kundër atyre partive, që refuzojnë më së shumti”, shpjegon Robert Vehrkamp, bashkëautor dhe studiues i demokracisë në fondacionin Bertelsmann.

Në mesataren e të gjitha partive vetëm gjashtë nga 100 persona me të drejtë vote (6,3%) identifikohen pozitivisht me një parti. Ndërsa një ndër dy persona (rreth 49 përqind) ka një identitet partiak negativ, pra kundërshton krejtësisht një ose disa parti. Atëherë zgjidhet një parti, e cila duket se premton mbrojtjen më të sigurtë nga partitë, fitoren e të cilave votuesit duan ta parandalojnë në ҫdo mënyrë.

E djathta ka dhjetë përqind votues besnikë

Deutschland Berlin Europawahl 2019 | Wahlkampf CDU, CSU, AfD (Reuters/F. Bensch)

Interesante janë vlerësimet për refuzimin apo pëlqimin e partive në skajet e politikës. Nga njëra anë partitë ekstreme dhe populiste kanë shifrat më të larta të mospëlqimit, 52%. Në të njëjtën kohë populistët kanë shifra relativisht të larta përsa i përket identifikimit pozitiv me partinë. 10,3 përqind të votuesve të pyetur në dymbëdhjetë vendet evropiane, ku u zhvillua sondazhi, kanë identitet pozitiv partiak lidhur me një parti të djathtë populiste, apo me një parti të djathtë ekstremiste.

Qendra e humbur

Se sa fort janë të rrënjosura këndvështrimet e djathta populiste dhe antidemokratike edhe në popullsinë gjermane, e tregon studimi me titull „Studimi i Qendrës” i fondacionit Friedrich-Ebert. Ai mat në ҫdo dy vjet qëndrimin e gjermanëve ndaj demokracisë dhe pakicave si azilkërkuesit, emigrantët, hebrenjtë, egjiptianët dhe romët, si dhe homoseksualët. Këtë vit ai mban titullin “Qendra e humbur – gjendje armiqësore”, sepse bindjet e djathta janë forcuar në mesin e shoqërisë.

Qëndrimet e ashpra ekstreme të djathta sipas studimit, ashtu si edhe në vitet e mëparshme, përfaqësohen vetëm nga një pakicë në Gjermani, 2,4 përqind e të anketuarve. Por shumë të përhapura vazhdojnë të mbeten qëndrimet ksenofobe dhe islamofobe, që janë të përhapura në partitë e djathta populiste.

Populistët polarizojnë në BE

“Partitë populiste në një kohë relativisht të shkurtër kanë arritur të krijojnë një bazë të qëndrueshme votuesish besnikë”, konstaton studjuesi Vehrkamp. Por në të njëjtën kohë partitë populiste kundërshtohen nga shumë qytetarë. Këtë qëndrim antipopulist duhet ta shfrytëzojnë partitë proevropiane, për të mobilizuar më shumë votues potencialë, rekomandon shkencëtari.

Për studimin e fondacionit Bertelsmann “Evropa ka për të zgjedhur – Pikëpamjet populiste dhe synimet elektorale në zgjedhjet evropiane të vitit 2019” janë pyetur rreth 24. 000 persona me të drejtë vote në Gjermani, Francë, Greqi, Britani të Madhe, Itali, Hollandë, Austri, Poloni, Suedi, Danimarkë, Spanjë dhe Hungari.

68 përqind e të anketuarve pohuan se duan të votojnë. Në këtë mënyrë do të rritej ndjeshëm pjesëmarrja, që në zgjedhjet e fundit evropiane ka qenë vetëm 42,6 përqind. Nga të anketuarit gjermanë duan të votojnë madje 73 përqind.

Duhet mobilizuar më fort qendra

„Niveli i pjesëmarrjes në zgjedhje do të jetë vendimtar për të ardhmen e Evropës”, thotë Aart de Geus, nga kryesia e fondacionit Bertelsmann. Sipas studimit mbështetësit e partive euroskeptike në margjinat politike kanë qenë deri tani më të mobilizuar se sa mbështetësit e qendrës, me sa duket indiferentë ndaj zgjedhjeve. Evropës në parlamentin e ri i nevojiten maxhoranca, që punojnë, porosit de Geus: „Mobilizimi i qendrës kryesisht proevropine është një parakusht i rëndësishëm për këtë.”

Nëse margjinat populiste forcohen shumë, konsensi dhe shumicat në të ardhmen do të jenë të mundura vetëm në koalicione të mëdha të partive të etabluara, nga ato socialiste, të së majtës alternative, ekologjiste dhe socialdemokrate deri tek kristiandemokratët dhe konservatorët. Kështu do të debatohej vetëm mes partive të etabluara dhe populistëve, atyre „pro” dhe „kundër” Evropës.

Më shumë debat në këtë ҫështje

Sipas studimit të fondacionit Bertelsman kjo nuk do t‘i pëlqente shumicës së votuesve. Ata duan që në Parlamentin e ri Evropian të trajtohen edhe ҫështje thelbësore si dhe të ketë debat politik ndërmjet partive të majta dhe të djathta.

Nëse njerëzit nuk ndjehen të përfaqësuar sa duhet në diversitetin e interesave dhe pikëpamjeve të tyre, lindin pakënaqësi dhe kritika ndaj demokracisë, thuhet në studim. Prandaj partitë duhet të përpiqen shumë që të përfaqësojnë pozicionet e ndryshme në procesin politik. /DW/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koncesionet e Nanos, Berishës dhe Ramës nuk njohin krizë, ja sa fituan edhe në kohë pandemie

Koncesionet e Nanos, Berishës dhe Ramës nuk njohin krizë, ja sa fituan edhe në kohë pandemie

Publikuar më 26.09.2020
Koncesionarët e vjetër e të rinj kanë raportuar një aktivite...

Koncesionarët e vjetër e të rinj kanë raportuar një aktivitet të qëndrueshëm në vitin 2019, ndërsa disa prej tyre janë ndikuar këtë vit nga pandemia e COVID-19, raportoi Monitor.al. “Tirana International Airport” (TIA), që menaxhon me koncesion Aeroportin e Rinasit, ka deklaruar të ardhura prej 7 miliardë lekësh, me zgjerim vjetor prej 8.5%, teksa fluksi […]

Lexo më shumë

Shtëpia e Bardhë për marrëveshjen: Trump arriti diçka që dukej e pamundur

Shtëpia e Bardhë për marrëveshjen: Trump arriti diçka që dukej e pamundur

Publikuar më 09.09.2020
Faqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë ka lëshuar një komunikatë...

Faqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë ka lëshuar një komunikatë për “marrëveshjen” në mes të Kosovës dhe Serbisë që u nënshkrua në prani të Presidentit Donald Trump. Sipas saj ky “angazhim historik”  behet për normalizimin e ekonomisë në mes të dy vendeve nga Ballkani perëndimor. Njoftimi nga Shtëpia e Bardhë: Një marrëveshje tjetër e madhe! […]

Lexo më shumë

Tre ministra grek infektohen nga një investitor izraelit, qeveria futet në karantinë

Tre ministra grek infektohen nga një investitor izraelit, qeveria futet në karantinë

Publikuar më 03.09.2020
Tre ministra të qeverisë greke janë futur në karantinë. Fjal...

Tre ministra të qeverisë greke janë futur në karantinë. Fjala është për Ministrin e Zhvillimit dhe Investimeve, Adonis Georgiadis, Zëvendës Ministrin e Zhvillimit dhe Investimeve, Nikos Papathanasis dhe Ministrin e Transportit dhe Politikës Ishullore Giannis Plakiotakis, i cili u takua me një investitor nga Izraeli i cili u diagnostikua si pozitiv me Covid. Kështu sot, […]

Lexo më shumë

Gazeta gjermane: Dredhia e Grenellit

Gazeta gjermane: Dredhia e Grenellit

Publikuar më 27.06.2020
Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” thekson në një koment ...

Gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” thekson në një koment se qëllimi i Richard Grenellit ishte që me një dredhi të quajtur “samit paqësor” të tërhiqte trupat nga Kosova para zgjedhjeve në SHBA. Në një koment të botuar në numrin e së shtunës gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung” kërkon angazhim serioz të europianëve në Kosovë. Gazeta nga Müncheni […]

Lexo më shumë

Shtypen kartëmonedhat e reja 2000 lekë e 500 lekë për një periudhë disa-vjeçare

Shtypen kartëmonedhat e reja 2000 lekë e 500 lekë për një periudhë disa-vjeçare

Publikuar më 07.05.2020
Në mbledhjen e fundit, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqip...

Në mbledhjen e fundit, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, ka vendosur miratimin e shtypjes së kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor, me prerje 500 lekë dhe 2000 lekë. “Në këtë kuadër, shtypja e këtyre kartëmonedhave vjen si rezultat i plotësimit të kërkesave të ekonomisë për para në vlerë dhe strukturë si dhe të sigurimit të […]

Lexo më shumë

Lëvizjet e gabuara të Warren Buffet në profecinë “Mos vini bast kundër Amerikës”

Lëvizjet e gabuara të Warren Buffet në profecinë “Mos vini bast kundër Amerikës”

Publikuar më 05.05.2020
Koronavirusi po varfëron edhe pasanikët e botës. Investitori...

Koronavirusi po varfëron edhe pasanikët e botës. Investitori miliarder Warren Buffett, shefi i Berkshire Hathaway, foli për koronavirusin dhe perspektivën ekonomike dhe u përgjigj të shtunën e kaluar pyetjeve të investitorëve në mbledhjen e parë virtuale të aksionerëve të kompanisë. Takimi vjetor i konglomeratit, i njohur si “Woodstock” për kapitalistët, është zakonisht një Meka për […]

Lexo më shumë

Dy lëkundje të forta tërmeti në Greqi

Dy lëkundje të forta tërmeti në Greqi

Publikuar më 12.12.2019
Ballkani vijon të mos gjejë qetësi nga tërmetet. Pas Shqipër...

Ballkani vijon të mos gjejë qetësi nga tërmetet. Pas Shqipërisë, një sërë lëkundjesh të njëpasnjëshme janë regjistruar sot në Greqi. Në orët e para të së enjtes, një lëkundje e fortë me magnitudë 4.8 të shkallës Rihter është regjistruar në Kretë, në zonën Agios Nikolaos, duke shkaktuar panik te qytetarët. Tërmeti është ndjerë në orën […]

Lexo më shumë

Kadastra: Lista me 1459 pronarët që nuk kanë shlyer ende faturën për truallin

Kadastra: Lista me 1459 pronarët që nuk kanë shlyer ende faturën për truallin

Publikuar më 19.09.2019
Agjencia Shtetërore e Kadastrës publikon listën me 1459 pron...

Agjencia Shtetërore e Kadastrës publikon listën me 1459 pronarë që kanë ndërtuar pa leje në të gjithë vendin dhe nuk kanë shlyer ende faturën për truallin. Ndërtimet kanë kaluar procesin e legalizimit, por për të marrë tapinë për shtëpitë duhet të paguajnë faturën për parcelën ndërtimore. Debitorët janë në qarkun e Elbasanit. Përmes një njoftimi, […]

Lexo më shumë