×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zbulohet shumë e mbledhur për prodhimin e vaksinës: 4.9 miliardë euro! Kush qëndron pas saj

Bashkimi Evropian ka premtuar një shtesë prej 4.9 miliardë eurosh për vaksinën e koronavirusit, testimin dhe trajtimet në dispozicion në të gjithë botën, tha Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen gjatë një ngjarje virtuale të mbledhjes së fondeve.

Konferenca e premtimeve, e cila u organizua nga Komisioni dhe grupi ndërkombëtar i avokimit Global Citizen, është vendosur të arrijë kulmin në një koncert me Shakirën, Usher, Miley Cyrus dhe të tjerët më vonë, të shtunën në mbrëmje. Von der Leyen do të bashkë-organizojë ngjarjen me yllin e filmit Dwayne “The Rock” Johnson.

Një përpjekje e mëparshme e mbledhjes së fondeve të udhëhequr nga BE, ka mbledhur deri më tani 9,8 miliardë euro – BE në maj premtoi 1.4 miliardë € – megjithëse kishte pyetje se sa prej këtyre angazhimeve përfaqësonin burime të reja. Von der Leyen tha që 4.9 miliardë euro ishin një angazhim i “Ekipi Evropë … Kjo falë partneritetit të ngushtë midis Komisionit Evropian dhe Bankës Evropiane të Investimeve”.

Ajo shtoi se paratë do të përdoren për të ndihmuar “vendet e cenueshme” përmes krizës së koronavirusit. Disa krerë qeverie dërguan mesazhe video që transmetoheshin gjatë mbledhjes së fondeve. Kryeministrja e Belgjikës, Sophie Wilmès, për shembull, tha se fokusi kryesor i zotimit të vendit të saj do të jetë në krizën ushqimore të shkaktuar nga pandemia. Ajo premtoi “4 milion € për të forcuar sistemet shëndetësore në vendet në nevojë” dhe një shtesë prej 11.4 milion € për Programin Botëror të Ushqimit.

Vendet anëtare të BE-së premtuan një total prej 485 milion € përveç 4.9 miliardë eurove të angazhuara nga Banka Evropiane e Investimeve në partneritet me Komisionin. Në përgjithësi, samiti i premtimeve ka “mobilizuar 6.15 miliardë euro fonde shtesë”, sipas Komisionit. Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se tashmë ishte arritur shumë, por përpjekjet globale duheshin rritur. Ajo shtoi se vendi i saj do të vërë në dispozicion 383 milion euro të tjera në krahasim me atë që premtoi të premten në maj.

Presidenti francez Emmanuel Macron i bëri thirrje komunitetit global që të “grumbullojë dhe forcojë … përpjekjet në mënyrë që vaksina, trajtimet dhe sistemet tona shëndetësore në përgjithësi të na mbrojnë shpejt dhe më mirë kundër virusit”, duke paralajmëruar kundër asaj që ai e quajti një “çdo qasje njeri-nga-vetvetja “.

Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte gjithashtu kërkoi më shumë “bashkëpunim global për qasje universale dhe të barabartë në të gjitha mjetet COVID-19”.

Politico.eu 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Dalin nga lokali dhe bëjnë sherr, plagoset një person në Vlorë

Dalin nga lokali dhe bëjnë sherr, plagoset një person në Vlorë

Publikuar më 23.01.2021
Një person ka mbetur i plagosur pas një konflikti që ka pasu...

Një person ka mbetur i plagosur pas një konflikti që ka pasur me një tjetër qytetar. Ngjarja ka ndodhur në qytetin e Vlorës, pranë shtëpisë së oficerëve. Dy personat kanë qenë në një lokal dhe më pas kur kanë dalë jashtë tij janë grindur. I plagosuri, një 45-vjeçar ka mbetur i plagosur në këmbë, si […]

Lexo më shumë

Protesta masive në Rusi/ Policia arreston më shumë se 1.000 persona, protestuesit i drejtohen burgut të Navalny

Protesta masive në Rusi/ Policia arreston më shumë se 1.000 persona, protestuesit i drejtohen burgut të Navalny

Publikuar më 23.01.2021
Policia në Rusi ka reaguar duke larguar rreth 1.000 protestu...

Policia në Rusi ka reaguar duke larguar rreth 1.000 protestues me kamion, si pasojë e rebelimit për burgosjen e liderit të opozitës, Alexai Navalny. Më herët protestuesit marshuan në drejtim të burgut ku po qëndron Navalny duke mbajtur të tjerët të arrestuar, si dhe duke larguar qindra protestues. Të paktën 40,000 protestues dolën në rrugët […]

Lexo më shumë

Delet i shpallim dëshmorë, vrasësve u japim pushtet

Delet i shpallim dëshmorë, vrasësve u japim pushtet

Publikuar më 21.01.2021
Arben Rrozhani Edhe mediat pranë qeverisë “Rama” ndjehen të ...

Arben Rrozhani Edhe mediat pranë qeverisë “Rama” ndjehen të frustuara sot, 10 vite pas masakrës shtetërore të 21 janarit 2011. Aq më tepër kur kryeministri Rama tha se do të shpallte dëshmorë të atdheut katër të vrarët e asaj pasditeje, poshtë zyrave të ish-kryeministrit Berisha. Aq shumë u djeg tallja qeveritare saqë me urgjencë rikthyen […]

Lexo më shumë

“Dhuruesit e gjakut kthejnë në normalitet një jetë njeriu”, apeli që bënte te “Shekulli” mjekja që u shua në Gjermani

“Dhuruesit e gjakut kthejnë në normalitet një jetë njeriu”, apeli që bënte te “Shekulli” mjekja që u shua në Gjermani

Publikuar më 19.01.2021
Pak ditë më parë, mjekja shqiptare Eni Doko, u shua në Gjerm...

Pak ditë më parë, mjekja shqiptare Eni Doko, u shua në Gjermani, në moshën 37-vjeçare, pas një aksidenti të rëndë automobilistik. Ajo ishte zhvendosur prej gati 5 vitesh në shtetin gjerman, pas një përvojë të gjatë si mjeke e përgjithshme në Shqipëri. Në një intervistë të dhënë për gazetën “Shekulli” më 2 shkurt 2014, Doko […]

Lexo më shumë

“Mos kaloni pa zinxhirë”, dëbora zbardh vendin, ARRSH tregon akset më problematike

“Mos kaloni pa zinxhirë”, dëbora zbardh vendin, ARRSH tregon akset më problematike

Publikuar më 16.01.2021
Moti i acartë dhe dëbora e dendur e ditëve të fundit ka shka...

Moti i acartë dhe dëbora e dendur e ditëve të fundit ka shkaktuar probleme në disa akse kryesore të rrugëve në vend. Autoriteti Rrugor Shqiptar iu bën thirrje drejtuesve të mjeteve të përdorin zinxhirët dhe të kenë kujdes me shpejtësinë. Sipas ARRSH, gjatë natës ka pasur reshje me intensitet të ulët bore në veri, në […]

Lexo më shumë

Zbardhen emrat, këta janë 4 viktimat e aksidentit tragjik në Rrugën e Kombit

Zbardhen emrat, këta janë 4 viktimat e aksidentit tragjik në Rrugën e Kombit

Publikuar më 14.01.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik mbrëmjen e sotme. N...

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik mbrëmjen e sotme. Në këtë aksident kanë mbetur viktima 4 persona dhe një i plagosur. Mësohet se viktimat janë anëtarë të së njëjtës familje që po udhëtonin nga Kosova. Paraprakisht raportohet se kanë ndërruar jetë dy prindërit dhe dy fëmijët e së njëjtës familje, ndërsa ka mbetur […]

Lexo më shumë

Ishte në kërkim/ Ish-kryetari i Qarkut Kukës, Abedin Oruçi nxjerr armën dhe dëmton 5 policë

Ishte në kërkim/ Ish-kryetari i Qarkut Kukës, Abedin Oruçi nxjerr armën dhe dëmton 5 policë

Publikuar më 12.01.2021
Në kërkim nga policia për veprat penale “Kundërshtimi i puno...

Në kërkim nga policia për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit që kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”, ” Kanosja për shkak të detyrës” si dhe ndërtim pa leje, ish-kryetari i këshillit të Qarkut të Kukësit, Abedin Oruçi përplaset sërish me policinë. Ndërsa këta të fundit e kanë ndaluar sot, Oruçi raportohet të ketë […]

Lexo më shumë

Temperatura të ulëta dhe reshje shiu, si parashikohet moti për këtë të hënë

Temperatura të ulëta dhe reshje shiu, si parashikohet moti për këtë të hënë

Publikuar më 11.01.2021
Sipas MeteoAlb, dita nis me vranësira të dendura dhe reshje ...

Sipas MeteoAlb, dita nis me vranësira të dendura dhe reshje shiu mesatare për zonat Veriore dhe qendrore, por më pak reshje priten në jug të Shqipërisë. Mesdita sjellë pauzë të reshjeve në të gjithë vendin. Por sërish mbrëmja dhe nata ri-kthejnë reshjet mesatare në vendin tonë. Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke […]

Lexo më shumë