Zbulohen prapaskenat, Gadafi ishte fare pranë blerjes së Junajtid

Disa prapaskena gati të pabesueshme kanë dalë së fundmi në “Sunday Times”.

Ish-diktatori libian, kolonel Muamar Gadafi, ishte vetëm disa orë larg blerjes së shumicës së aksioneve të Mançester Junajtid, deklaron komisioneri i marrëveshjes me familjen Glejzër.

Presidenti i Kardif Sitit, Mehmet Dalman, tha për “Sunday Times” se ai fluturoi me një avion privat të ish-presidentit të Libisë në vitin 2005, sepse ai ishte komisioneri që do të bënte shkëmbimin e madh.

Detyra e Mehmet Dalman ishte e qartë, të shiste 29,9 % të aksioneve të Xhon Magnier dhe JP McManus.

“Gadafi thuajse e bleu klubin, aq pranë ishim. Na ndanë vetëm disa orë”, zbulon Dalman. Vetëm pak orë më vonë ai firmosi një marrëveshje me biznesmenët amerikanë të familjes Glejzër.

Të tjera

Ku po shkojmë?

Nga Koço Kokëdhima Fondi Monetar Ndërkombëtar ishte mjaft i ashpër dhe kritik në raportin e parë të programit të post…

Abissnet