×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Zbardhen kërkesat, SHISH-i kërkoi fonde për aparaturat e përgjimit

Ylli AlushiNga Suela Topi

Zbardhet kërkesa e Shërbimit Informativ Shtetëror për rritjen e buxhetit për vitin 2016. Burime nga mbledhja me dyer të mbyllura e Komisionit të Sigurisë bëjnë me dije se SHISH-i kërkoi fonde shtesë për të përmirësuar teknologjinë e përgjimit. Kjo ishte një nga kërkesat që nëndrejtori i Shërbimit Informativ Shtetëror, Ylli Alushi bëri në Komisionin e Sigurisë pak ditë më parë ndërsa diskutohej buxheti për vitin që vjen. Burimet pohojnë gjithashtu se numri dy i SHISH-it kërkoi fonde shtesë edhe për shpenzime operative dhe shtimin e punonjësve. Kërkesa këto që nuk u miratuan nga komisionet parlamentare të cilët ranë dakord vetëm për një shtesë fondit prej 9 milionë lekësh.

Kërkesat e SHISH-it

Më shumë fonde për të përmirësuar teknologjinë dhe për të rritur cilësinë e aparaturave të përgjimit, më shumë fonde për shpenzime operative por edhe shtim personeli ishin tre kërkesat që numri dy i SHISH-it, iu ka drejtuar anëtarëve të Komisionit të Sigurisë. Mësohet se Alushi ka kërkuar rreth 200 milionë lekë shtesë për investime në aparatura dhe pajisje. Ai ka argumentuar kërkesën me nevojën për t’iu përshtatur zhvillimit të teknologjisë së kohës, sa i përket përgjimeve. Një teknologji më e avancuar për numrin dy të SHISH-it, do të bënte edhe më efektive punën e Shërbimit dhe do të rriste aftësinë zbuluese të shërbimit sekret. Kërkesa e Alushit duket se vjen në kohën kur është rritur angazhimi i gjithë strukturave të sigurisë edhe sa i përket masave që lidhen me terrorizmin apo kërcënime të mundshme.

Pak kohë më parë zëvendësdrejtori i SHISH-it informoi Komisionin e Sigurisë për masat e marra për monitorimin e gjithë xhamive në vend e në mënyrë të veçantë atyre të cilat janë konsideruar si problematike për shkak edhe të mungesës së kontrollit nga Komiteti Mysliman Shqiptar.Ndërkohë që Shërbimi Informativ Shtetëror është treguar i gatshëm të angazhohet më tej edhe në luftën kundër krimit të organizuar apo korrupsionit. Burimet pohojnë se Alushi ka sugjeruar edhe ndryshime ligjore për sa i përket misionit të Shërbimit Informativ Shtetëror në luftën e drejtpërdrejtë kundër korrupsionit. Numri dy i SHISH-it ka kërkuar shtesë fondesh edhe për shpenzimet operative.

Burimet nga Komisioni i Sigurisë pohojnë se është kërkuar një shtresë prej rreth 150 milionë lekë për të mbuluar shpenzimet e inspektorëve që shërbejnë në terren por edhe për shpërblimin e burimeve të informacionit. Shtimi i strukturës të Shërbimit ka qenë një tjetër kërkesë e Shërbimit Informativ Shtetëror. Të gjitha këto kërkesa janë konsideruar si mëse normale nga deputetët demokratë në Komisionin e Sigurisë të cilët i kanë kërkuar komisionit t’i mbështesë ato. Por nuk kanë qenë në një mendje deputetët e shumicës në komisionit të cilët edhe pse i kanë cilësuar të drejta kërkesat, kanë vlerësuar si të pamundur plotësimin e tyre.

Pavarësisht këtij qëndrimi Komisioni i Sigurisë i ka përcjellë kërkesat e SHISH-it në Komisionin e Ekonomisë i cili hartoi dhe ndryshimet finale në buxhet por pa përmbushur të gjitha kërkesat e Shërbimin Informativ Shtetëror i cili ka përfituar shtesë në buxhet vetëm 9 milionë lekë nga rreth 350 milionë lekë që kishte kërkuar. Buxheti i përcaktuar nga qeveria për vitin 2016, për Shërbimin Informativ Shtetëror fillimisht ishte 1.446 miliardë lekë por me shtesat e bëra pas diskutimeve në Komisionin e Sigurisë, ky buxhet ka shkuar në shifrën e 1.455 miliardë lekëve. Një vit më parë buxheti i shtetit për shërbimin inteligjent ishte 1.436 miliardë lekë.

Masat ndaj terrorizmit

Shërbimi Informativ Shtetëror ka intensifikuar punën në kuadër të masave të marra kundër terrorizmit. Pak kohë më parë numri dy i SHISH-it, Ylli Alushi informoi Komisionin e Sigurisë lidhur me masat e marra për të mbajtur nën vëzhgim xhamitë që janë konsideruar si problematike për shkak të rekrutimeve të luftëtarëve të ISIS. Në raportin sekret të paraqitur para ligjvënësve flitej për rreth 89 xhami në të gjithë Shqipërinë që ishin jashtë juridiksionit të Komunitetit Mysliman Shqiptar ndërsa vetë KMSH-ja ka folur për 9 xhami problematike.

Ligji “Antimafia”, “Pameca IV” propozon të ngushtohet rrethi i të hetuarve

Ligji “Antimafia” i miratuar vetëm një vit më parë do të ndryshojë. Kjo është bërë e ditur nëpërmjet një projekt-propozimi të shpërndarë nga “Pameca IV”, projekti i asistencës i financuar nga Bashkimi Evropian i cili u vjen në ndihmë agjencive kryesore ligjzbatuese në Shqipëri në fushën e drejtësisë dhe Punëve të Brendshme. Ndërkohë që misioni “EURALIUS”, raporton TCH, vë në dijeni Presidentin Bujar Nishani, prokurorin e Përgjithshëm, ministrin e Drejtësisë dhe zyrtarë të tjerë nga fusha e së drejtës, se ndryshimet në ligjin “Antimafia” duhet të përshtaten në procesin e reformës në drejtësi, me hartimin e Kodit të Procedurës Civile dhe Penale. Misioni i asistencës teknike i financuar nga Bashkimi Evropian propozon një shtesë për të hetuar jo vetëm korrupsionin aktiv, por edhe atë pasiv.

Sipas ndërkombëtarëve çdo vepër korrupsioni, aktive dhe pasive, janë anë të së njëjtës monedhë. Më tej sugjerohet për t’u ngushtuar rrethi i personave të afërm me shtetasin nën hetim. Ndryshimet parashikojnë që të përfshihen në hetim pasuror bashkëshortët, fëmijët, vëllezërit, motra dhe bashkëjetuesi, ndërkohë që lihen jashtë vjehrri e vjehrra, njerku e njerka, nipërit e mbesat.

Në ligjin që është në fuqi parashikohet hetimi i pasurive të personave të afërm ku përfshihen bashkëshorti, fëmijët, të paralindurit, të paslindurit, vëllezërit, motrat, ungjërit, emta, nipërit, mbesat, fëmijët e vëllezërve dhe të motrave, vjehrri, vjehrra, dhëndri, nusja, kunata, kunati, bashkëjetuesi, thjeshtri, thjeshtra, njerku dhe njerka si edhe personave fizikë ose juridikë, për të cilët ka të dhëna të mjaftueshme se pasuritë ose veprimtaritë e tyre zotërohen, pjesërisht ose plotësisht, në mënyrë të drejtpërdrejtë ose të tërthortë, a janë përdorur, kanë lehtësuar apo në një formë kanë ndikuar në kryerjen e veprimtarive të jashtëligjshme nga personat e parashikuar në pikën 1 të këtij neni.

“EURALIUS” e mbështet këtë propozim me argumentin se, në këtë mënyrë shmanget shtrirja e tepruar e subjekteve, e po ashtu shmangen hetimet e ndërlikuara, që në praktikë zgjasin e kthehen në komplekse, e rrallë sjellin konfiskime. Për herë të parë, në ligjin “Antimafia” po diskutohet të futen për llogari të procesit të sekuestrimit e konfiskimit të pasurive, që vijnë nga krimet e parashikuara në ligj, edhe dëshmitari dhe eksperti, të cilët mund të asistojnë në proces. Ndërkohë që gjykatës i jepet po ashtu edhe një kompetencë tjetër. Ajo mund të thërrasë për të raportuar në seancë drejtorin e Agjencisë së Administrimit të Pasurive të Sekuestruara. Zyrtari duhet të paraqitet për të dhënë informacion për pasuri të caktuara, përpara se Gjykata e Krimeve të Rënda të shpallë vendimin për konfiskimin e kësaj prone, që kalon në favor të shtetit. Aktualisht, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka nën hetim pasuror 7 raste, që kanë lidhje me çështje korrupsioni dhe 86 të tjera për pasuri e asete, për shtetas të implikuar në trafiqe droge e krim të organizuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

PD e Rilindja, larg duart nga zgjedhjet. Komisionet të jenë apartiake

PD e Rilindja, larg duart nga zgjedhjet. Komisionet të jenë apartiake

Publikuar më 24.09.2017
Nga Erneta Shevroja Kryetarët e partive opozitare zhvilluan ...

Nga Erneta Shevroja Kryetarët e partive opozitare zhvilluan një takim për rreth dy orë në Tiranë, për rëndësinë e reformës zgjedhore dhe ndryshimet që pritet në ndodhin në ligjin zgjedhor, ku arritën në disa konkluzione të përbashkëta. Në një njoftim të frontit të bashkuar të partive opozitare, u deklarua se reforma zgjedhore është e pakthyeshme, […]

Lexo më shumë

Njerëz në bagazhe makinash, 21 vjet burg bandës shqiptaro-angleze

Njerëz në bagazhe makinash, 21 vjet burg bandës shqiptaro-angleze

Publikuar më 20.09.2017
Nikoleta Kovaçi Një bandë kriminelësh, të cilët u përpoqën t...

Nikoleta Kovaçi Një bandë kriminelësh, të cilët u përpoqën të trafikonin shqiptarë në Mbretërinë e Bashkuar u shpallën fajtor nga gjykata dhe u dënuan. Vendimi u dha dy ditë më parë ndërsa që në korrikun e këtij viti u lajmërua nga ana e gjykatës së do të përfundohej gjithë gjyqi deri me 18 shtator. E […]

Lexo më shumë

Ruçi, kryetar i Kuvendit, ekspertja: Po përsëritet e kaluara!

Ruçi, kryetar i Kuvendit, ekspertja: Po përsëritet e kaluara!

Publikuar më 19.09.2017
Lori Amy, profesore në Universitetin Jugor të Xhorxhias, tho...

Lori Amy, profesore në Universitetin Jugor të Xhorxhias, thotë për Zërin e Amerikës se krimet që shkaktoi komunizmi nuk mund të harrohen, por çështja është se si duhet kujtuar kjo e kaluar, në mënyrë që shoqëria të mos mbetet tek akuzat dhe viktimizimi. Profesorja, e cila viziton shpesh Shqipërinë, po merret me studimin e traumave […]

Lexo më shumë

Trashëgimtari i Prek Cali: Shembja e paautorizuar

Trashëgimtari i Prek Cali: Shembja e paautorizuar

Publikuar më 17.09.2017
Nga Anila Dushi Pas debateve të përhapura së shumti në media...

Nga Anila Dushi Pas debateve të përhapura së shumti në media në lidhje me kullën e shembur në Malësinë e madhe, ka reaguar edhe nipi i Prek Calit, heroit antikomunist të Shkodrës, i cili në fjalën e tij thotë se Kulla ishte shembur tërësisht nga persona të paautorizuar dhe kishte filluar ndërtimi i një objekti […]

Lexo më shumë

Ish-kreu i SHISH: Kodheli vodhi paratë dhe cënoi sigurinë Kombëtare

Ish-kreu i SHISH: Kodheli vodhi paratë dhe cënoi sigurinë Kombëtare

Publikuar më 17.09.2017
Ish-kreu i Shërbimit Informativ usht arak, Ylli Zyla, ka dre...

Ish-kreu i Shërbimit Informativ usht arak, Ylli Zyla, ka drejtuar akuza të rënda ndaj ish-ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli, lidhur me mosfunksionimin e radarëve në det për kapjen e skafeve me drogë. “Çako ka të drejtë kur thotë se sistemi i radarëve nuk po funksionon si duhet. Problemet kanë nisur në vitin 2015, kur sistemi […]

Lexo më shumë

Përgjimet fundosin dy transportuesit e minave me sahat, gjykata i lë në burg

Përgjimet fundosin dy transportuesit e minave me sahat, gjykata i lë në burg

Publikuar më 17.09.2017
Nga Xhentila Gjoshi Përgjimet ambientale janë pro va më e fo...

Nga Xhentila Gjoshi Përgjimet ambientale janë pro va më e fortë e Prokurorisë së Tiranës, ndaj dy të rinjve Jurgen Muho dhe Eraldo Ka troshi, të cilët u kapën me tre mina me telekomandë. Ditën e djeshme, 24-vjeçari dhe 19-vjeçari dolën para Gjykatës së Tiranës, ku iu caktua masa e sigurisë “Arrest me burg”. Gjykata […]

Lexo më shumë

SHBA, Ultimatum ndaj Koresë së Veriut: Ndalo menjëherë

SHBA, Ultimatum ndaj Koresë së Veriut: Ndalo menjëherë

Publikuar më 17.09.2017
Këshilli i Sigurimit në Kombet e Bashkuara dënoi fort lëshim...

Këshilli i Sigurimit në Kombet e Bashkuara dënoi fort lëshimin e raketës së fundit nga ana e Koresë së Veriut, duke i bërë thirrje vendit komunist të ndalojë menjëherë. 15 vendet anëtarë mbajtën një mbledhje të jashtëzakonshme me dyer të mbyllura, pas kërcënimit nga Peniani, që lëshoi raketën balistike e cila kaloi sërish mbi Japoni […]

Lexo më shumë

“Qeveria nuk përmbushi detyrimet e NATO-s, buxheti nën 1%”

“Qeveria nuk përmbushi detyrimet e NATO-s, buxheti nën 1%”

Publikuar më 17.09.2017
Deklarata e kryeministrit Edi Rama se Shqipëria do të modern...

Deklarata e kryeministrit Edi Rama se Shqipëria do të modernizojë forcën e saj ushtarake në takimin që Shtabet e Përgjithshëm të vendeve anëtare të NATO po zhvillojnë në Tiranë, ka shkaktuar dhe përplasje mes tij dhe kryetarit të Partisë Demokratike. Në mbledhjen e krerëve të krerëve të Shtabeve të Përgjithshme ku diskutohet mbi një seri […]

Lexo më shumë