×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

WhatsApp do të ndalojë së punuari në mijëra telefona brenda disa ditësh – shikoni nëse i juaji është në listë

Përdoruesit e Apple dhe Android me modele të vjetra kanë vetëm disa ditë derisa WhatsApp t’i ndalojë ata të kenë akses në mesazhe, foto dhe video.

Platforma e mesazheve po heq mbështetjen për një numër modelesh të vjetra të smartfonëve, që do të thotë se nga 1 nëntori shumë duhet të bëjnë pa aplikacionin popullor që ofron ndarje falas të fotografive në të gjithë botën.

Të hënën, 43 modele të smartfonëve – si në Android ashtu edhe në iOS – do të ndalojnë së punuari.

Përdoruesit do të humbasin aftësinë për të dërguar mesazhe dhe fotografi, ose për të bërë thirrje video me familjen dhe miqtë, duke përdorur shërbimin e mesazheve të koduara.

Modelet e telefonave inteligjentë me Android 4.0.4 ose të instaluar më herët do të bëhen të papajtueshme me WhatsApp, si dhe iPhone me iOS 9 ose më të hershëm të instaluar.

Çfarë duhet të bëni nëse keni një nga këta telefona?

Nëse doni të vazhdoni të përdorni WhatsApp, mund t’ju duhet të konsideroni përmirësimin e telefonit tuaj.

Megjithatë, nëse po ndaloni të blini një telefon të ri dhe dëshironi të ruani historinë tuaj të bisedave, ekziston një mënyrë për ta bërë këtë.

Mund të rezervoni historinë tuaj të mesazheve në Google Drive ose iCloud në varësi të platformës që përdorni (iOS ose Android).

Ju mund të eksportoni historinë tuaj të bisedës si një bashkëngjitje emaili.

Nëse keni një telefon më të ri, por e përdorni me softuer të vjetëruar, tani është ndoshta një kohë e mirë për të përditësuar telefonin tuaj.

Për ta bërë këtë, duhet të shikoni në cilësimet e përgjithshme për të shkarkuar dhe instaluar përmirësimin.

Është ideale të keni WiFi të aktivizuar kur e bëni këtë, përveç nëse jeni në rregull me përdorimin e të dhënave të telefonit tuaj, por nëse është një shkarkim i madh, atëherë mund të jetë i kushtueshëm.

Nëse telefoni juaj është shumë i vjetër për të përditësuar softuerin, atëherë mund të dëshironi të mendoni për përmirësimin në një model më të ri në mënyrë që të vazhdoni të përdorni aplikacionin.

WhatsApp ka humbur shumë përdorues gjatë vitit të kaluar për shkak të shqetësimeve të vazhdueshme të privatësisë rreth kushteve të reja të shërbimit.

WhatsApp tradicionalisht e ka tregtuar veten duke ofruar mesazhe të sigurta, të koduara, por njoftoi ndryshime jashtëzakonisht të papëlqyeshme në mënyrën se si trajton të dhënat e përdoruesit.

Këto ndryshime do të kishin parë që të dhënat e përdoruesve t’u dorëzoheshin kompanive private për të ndihmuar në marketing.

WhatsApp u kthye në mënyrë drastike në planet pas një reagimi të madh që ka parë që konkurrentët Telegram të tejkalojnë një miliard shkarkime.

Duket se kompanitë e mëdha të teknologjisë po afrohen me këdo që nuk dëshiron të blejë kompletin më të fundit çdo vit.

Google njoftoi se planifikon të përfundojë plotësisht mbështetjen e identifikimit për pajisjet e vjetra Android këtë muaj. Kjo do të thotë se kushdo me një pajisje më të vjetër se Android 2.3.7 nuk do të jetë më në gjendje të përdorë shërbimet bazë të Google që i bëjnë telefonat e tyre funksionalë.

Nëse zotëroni një nga telefonat e mësipërm, ndoshta është koha për të zbritur nga dyqanet.

A është telefoni juaj në listë?
iPhone
iPhone SE
iPhone 6S
iPhone 6S Plus
Samsung
Samsung Galaxy Trend Lite
Trendi Galaxy II
Galaxy SII
Galaxy S3 mini
Galaxy Xcover 2
Galaxy Core
Galaxy Ace 2
LG
I qartë 2
LG Optimus F7
LG Optimus F5
Optimus L3 II Dyfishtë
Optimus F5
Optimus L5
Optimus L5 II
Optimus L5 Dual
Optimus L3 II
Optimus L7
Optimus L7 II Dyfishtë
Optimus L7 II
Optimus F6, Enact
Optimus L4 II Dyfishtë
Optimus F3
Optimus L4 II
Optimus L2 II
Optimus Nitro HD dhe 4X HD
Optimus F3Q
Huawei
Ascend G740
Ngjit Mate
Ascend D Quad XL
Ascend D1 Quad XL
Ngjit P1 S
Ngjiteni D2
Sony

Xperia Miro
Sony Xperia Neo L
Xperia Arc S
ZTE
ZTE Grand S Flex
ZTE V956
Grand X Quad V987
ZTE Grand Memo
Të tjerët
Alcatel One Touch Evo 7
Archos 53 Platinum
HTC Desire 500
Caterpillar Cat B15
Wiko Cink Five
Wiko Darknight
Lenovo A820
UMi X2
Faea F1
THL W8

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Publikuar më 05.12.2021
Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori ameri...

Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori amerikan dhe ish-kandidati për President, Bob Dole. Ish-senatori ka ndërruar jetë gjatë kohës që ishte në gjumë dhe ende nuk dihen shkaqet e sakta të kësaj humbjeje. Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole dhe familja e tij përmes një deklarate të dielën. Dole u […]

Lexo më shumë

Makina përplas këmbësoren, shoferi ia mbath. E plagosura dërgohet me urgjencë në spital

Makina përplas këmbësoren, shoferi ia mbath. E plagosura dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar më 05.12.2021
Një 58-vjeçare është përplasur nga një automjet, duke e lënë...

Një 58-vjeçare është përplasur nga një automjet, duke e lënë të plagosur. Ngjarja ka ndodhur në Korçë, ndërsa drejtuesi i mjetit është larguar. E plagosura aktualisht ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. “Më datë 05.12.2021, rreth orës 16:45, në lagjen nr. 18, Korçë, një automjet ka përplasur shtetasen D. M., 58 vjeçe, banuese në […]

Lexo më shumë

11 efektivë dalin përdorues droge në Tiranë! Ja komisariatet ku kanë rezultuar pozitivë

11 efektivë dalin përdorues droge në Tiranë! Ja komisariatet ku kanë rezultuar pozitivë

Publikuar më 05.12.2021
11 efektivë të Policisë së Shtetit kanë rezultuar përdorues ...

11 efektivë të Policisë së Shtetit kanë rezultuar përdorues droge, nga testimet e kryera në 6 Komisariate të Tiranës. Testimi ka nisur në të gjithë vendin, në mënyrë rastësore dhe do të jetë periodik, pas urdhrit të dhënë nga drejtori i ri i Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Disa efektivë kanë kundërshtuar rezultatin e testimit, […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arres...

Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arrestuar, pasi që forcat e sigurisë në Mianmar kryen aksionin e bastisjes kundër atyre që supozohet se kryen grusht-shtet, raportojnë mediat lokale. Dëshmitarët okularë kanë bërë të ditur për Reuters, se dhjetëra persona janë lënduar e fotografitë dhe videot e publikuara nëpër rrjetet sociale, tregojnë […]

Lexo më shumë

Zetori bie në kanal, humb jetën 55 vjeçari në Fier, plagoset e bija 10 vjeçe

Zetori bie në kanal, humb jetën 55 vjeçari në Fier, plagoset e bija 10 vjeçe

Publikuar më 05.12.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Fier, nj...

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Fier, një një 55-vjeçar ka humbur jetën, ndërsa vajza e tij e mitur 10 vjeçe është plagosur. Sipas policisë, 55-vjeçari ishte duke drejtuar mjetin e tij zetor, kur ka rrëshqitur dhe është rrëzuar në kanal. “Sot rreth orës 15:40, shtetasi B. H., 55 vjeç, banues […]

Lexo më shumë

Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga, plagosen tre pasagjerët. Detajet e aksidentit

Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga, plagosen tre pasagjerët. Detajet e aksidentit

Publikuar më 05.12.2021
Tre persona, pasagjerë në një automjet kanë mbetur të plagos...

Tre persona, pasagjerë në një automjet kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të diele në rrugën Elbasan-Peqin, ku shoferi i makinës, një 23-vjeçar ka humbur kontrollin e mjetit duke dalë nga rruga. Të plagosurit janë të moshës 48, 52 dhe 21 vjeç, të cilët u dërguan […]

Lexo më shumë

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 05.12.2021
Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë ...

Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 3 raste të reja të infektuara me këtë virus. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë kësaj kohe janë shëruar 4 persona nga COVID-19.

Lexo më shumë

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Publikuar më 05.12.2021
Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasa...

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasaportave në Greqi. Bledar Jambelli allias Rikardo Muho, porositësi i vrasjes së Komisar Artan Cukut, rezulton të jetë pajisur me identitet grek fals nga grupi kriminal që u ndryshonte identitetin kriminaleve shqiptare me qellim që t’i shmangeshin drejtësisë. Bledar Jambelli kishte siguruar në Xania […]

Lexo më shumë