Na ndiqni
Opinion
Nga Genc Burimi Historia e Brexitit është si ajo e një çifti që divorcohet. Ai që largohet...
Nga Faton Mehmeti Vëllau është pjesa e ngushtë e familjes. Megjithatë me ketë epitet, në ...


Pyet psikologun

Probleme në çift, familje, shoqëri, apo në punë? Trego historinë tënde dhe merr këshillat dhe sugjerimet e psikologut
psikologu@shekulli.com.al
Shëndeti
Disa ushqime mund të ndalojnë efektin e ilaçeve, ose në rastin më të keq mund të kenë efekt...

Kryeredaktor:
ARBEN RROZHANI

Makroeditor Vizual:
PIRO HAXHI

Drejtor Online:
ELTON METAJ

Reforma në Drejtësi drejt dështimit. Shumica e opozita me dy projekte të ndryshme

Nga Isuf Kurtaj Shumica ka planifikuar që projektligji për reformën në drejtësi të kopsitet në Kuvend me datën 21 korrik, duke e përfshirë në kalendarin e punimeve tre javore. Të enjten e datës 30 qershor pritet të mblidhet konferenca e kryetarëve për të miratuar rendin e projektligjeve që do të diskutohen në komisione dhe që do të miratohen në seancat parlamentare. Por duke parë se koha për të kryer këto ndryshime të rëndësishme kushtetuese është e pamjaftueshme, shanset që drafti i reformës në drejtësi të kalojë gjatë këtij sesion parlamentar janë pothuajse zero. Kjo pasi Kuvendi përfundon punimet në 28 korrik. Po ashtu drafti nuk mund të kalojë në procedurë të jashtëzakonshme, pikë kjoKryesore të tjera
Publikuar më 25.06.2016 07:27 / Neritan Gjergo
Nga Neritan Gjergo Grupi i punës mes ministrisë së Mirëqenies Sociale, ministrisë së Drejtësisë dhe përfaqësuesve të të përndjekurve politike janë në përfundim të diskutimeve për ndryshimin e ligjit “Për dëmshpërblim
Minuta e fundit
Sekuestrohen 168 kg kanabis, 3 në pranga.
Policia e Vlorës ka sekuestruar rreth 168 lëndë narkotike si dhe ka asgjësuar 2500 rrënjë kanabis. Gjithashtu janë vënë në pranga 3 persona. Policia ka bërë të ditur se personat e arrestuar janë shtetasit Adrian Latifi, 22 vjeç, Romari... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 12:18
Futbollistët në Britani, skeptikë për Brexit: Pse e votuam si fitore.
Futbollistë dhe ish-futbollistë britanikë nuk kanë qenë aspak dakord me daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian. Për këtë ata kanë dhënë edhe nga një koment në profilet e tyre zyrtare në rrjetet sociale, pas referendumit që u mbajt t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:58
BE-Britani, përplasje për kohën e largimit.
Ministri i Jashtëm gjerman Frank Valter Steinmeier është shprehur se nuk ka vend për depresion dhe as për panik. Kjo deklaratë vjen një ditë pas daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian dhe pak para takimit me gjashtë kryediplom... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:50
72-vjetori i masakrës greke, Mamo: Çamët nuk zhduken, do të kthehemi në tokat tona.
  Deputeti i PDIU-së, Omer Mamo i kërkon palës greke që të tërheqë deklaratat se çështja çame nuk ekziston, duke theksuar se çamët nuk kanë qenë bashkëpunëtorë me nazistët, por vetë grekët të cilët kanë bashkëpunuar n... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:43
Bela: 3 qëndrimet e Rexhep Qoses në ditarin e posaçëm.
Nga prof. asoc. dr. Muhamet Bela Akademiku Rexhep Qosja, një ndër figurat më të shquara të kombit tonë, ka sot 80- vjetorin e lindjes. Për këtë korife të diturisë, shkencëtar, historian të letërsisë shqipe, prozator, dramaturg, kri... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:41
Përmbytje në Virginia, dhjetëra persona humbin jetën (FOTO).
Nga përmbytjet e ndodhura në perëndim të Virginia-s  kanë humbur jetën 20 persona duke përshirë edhe dy fëmijë Sipas Guvernatorit Earl Ray Tomblin, stuhitë e forta dhe përmbytjet kanë shkaktuar dëme të mëdha në të gjithë shteti... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:29
Të rinjtë britanikë kundër referendumit: Është e ardhmja jonë (FOTO).
Nëpërmjet një peticioni në rrjetin social “Facebook”, më shumë se 15 mijë persona u ftuan që të dilnin në një protestë kundër daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian. Mediat britanike shkruajnë se numri i protestues... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:17
Vjedh 1600 dollarë në anije, pranga 38-vjeçarit.
Policia e Durrësit ka vënë në pranga një person të akuzuar pëfr vjedhje. I arrestuari është shtetasi Sebastian Gjoka 38 vjeç. Arrestimi i tij ka ardhur pasi në kabinën e një anije në portin e Durrësit, ku është futur fshehurazi ai... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:17
Çdo vit e më pak toka me grurë: Mbjellim sa për vete.
Nga Xhensila Demollaj “Lufta për bukën është lufta për socializmin”. Kjo do të ishte parrulla kryesore e periudhës para viteve ’90, pikërisht në kohën kur Shqipëria renditej si një vend me prodhim të lartë të drithërave, pasi... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:11
Ushqime dhe ilaçe që kundërveprojnë me njëra-tjetrën.
Disa ushqime mund të ndalojnë efektin e ilaçeve, ose në rastin më të keq mund të kenë efekte anësore të rrezikshme. Dr.Aisling Hillick, ka treguar për agjencinë e lajmeve "Mirror" se cilat janë këto ushqime: Bananet Bananet ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 11:11
Ja si të mbështesni qetësinë tuaj mendore.
Shëndeti mendor luan rol të rëndësishëm në mirëqenien dhe jetën e secilit prej nesh. Në vijim janë disa nga mënyrat se si njerëzit mund të mbështesin shëndetin e tyre mendor. Gjumi Flini mjaftueshëm çdo ditë. Koha e mjaftueshm... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:52
Rrëmbimi i peshkarexhës, autoriteti portual nuk u jep pamjet familjarëve të të zhdukurve.
Nga Llambi Kallço Në një kohë që policia shqiptare dhe Interpoli janë vënë në lëvizje në lidhje me rrëmbimin e anijes “Çelepia” dhe marrjen peng të dy marinarëve, familjarët e kapitenit të anijes dhe pronarit të saj, janë v... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:51
Schulz: Britania të dalë sa më shpejt nga BE-ja.
Presidenti i Parlamentit Europian Martin Schulz, i ka bërë thirrje Britanisë së Madhe që të dalë sa më shpejt nga Bashkimi Europian. Në një dalje publike për mediat ai është shprehur se avokatët e BE-së po punojnë për përshpejtim t... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:41
The Guardian: Shqipëria me mbrojtjen më të mirë në Europian.
Nga Olsi Avdiaj Shqipëria dhe Islanda kanë mbrojtjet më të mirë. Është gazeta britanike “The Guardian” që bën me dije një fakt të tillë. Në analizën që i bën skuadrës tonë ajo shprehet se kuqezinjtë me mbrojtjen e tyre kanë... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:37
Zbulohen 3 faktorë që ndikojnë në humbjen e peshës.
Ushqimi dhe ushtrimet marrin të gjithë vëmendjen kur është fjala për humbjen e yndyrës. Derisa, këto të dyja luajnë një rol të madh në këtë proces, nuk është aq e thjeshtë që "të hani më pak dhe të lëvizni më shumë". Diet... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:34
“Përgjimet”, Berisha publikon procesverbalin e futjes së pajisjes në "302".
Nga Nikoleta Kovaçi Vijon sërish beteja me pajisjet e përgjimit të cilat me sa duket kanë qenë në vendin tonë edhe para se të bëhej fjalë për materialin që sollën oficerët e Interforcës në vendin tonë si pjesë e marrëveshjes p... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:31
Fiku, fruti që lufton lodhjen dhe infeksionet .
Fiku është i pasur me proteina, fosfor, kalcium, vitaminë A, B dhe C. Sasia e madhe e sheqerit e bën atë frutin ideal kundër lodhjes. Fiqtë janë të njohur edhe për vetitë laksative, në rast të problemeve me kapsllëkun. Për këtë du... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:22
Babë e bijë po “çmendin” internetin, ja arsyeja (FOTO).
Benny Harlem së bashku me flokët e tij natyral dhe flokët e së bijës po “çmendin” internetin. Harlem nga Nju-Jorku, është këngëtar, kompozitor, model dhe më e rëndësishmja një baba i mrekullueshëm. Ai dhe vajza e tij 6-vjeçare ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:21
Europiani nis faza e eliminimit direkt.
Nga Olsi Avdiaj Zvicër-Poloni, Uells-Irlandë e Veriut dhe Kroaci-Portugali janë tre përballet e sotme në Europian. Bale, Ronaldo, Xhaka, Shaqiri, Modriç. Të gjithë duan lavdinë. Të gjithë kërkojnë të kualifikohen në fazën e ardhshm... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 10:15
Zgjimi në orën 6:00, ja pse duhet praktikuar.
Njerëzit shpesh e lidhin suksesin e tyre me zgjimin herët në mëngjes. Blogeri Eghosa Aihie, i cili ka ndjekur një rutinë të tillë për dy vjet pranon se zgjimi në orën 6 i ka ndryshuar jetën. Ja gjashtë arsye bindëse që duhet t’ju ... Lexoni me shume
Shekulli Online
Publikuar: 09:56
Kryeministri Edi Rama ka postuar në rrjetin social “Facebook” një koment sa i takon daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, pas referendumit të Brexit. Kreu i qeverisë shprehet se pas këtij referendumi janë dobësuar të d
Rikthehet afera e përgjimit dhe përdorimit të pajisjes “IMSI Catcher”, për të cilën po heton prokuroria, ndërsa dy oficerë të policisë ndodhen në arrest shtëpie. Për përdorimin e kësaj pajisjeje, Gjykata e Tiranës pezulloi edh
Dy fëmijë, 11 dhe 13 vjeç, vëlla e motër, kanë humbur jetën pasi kanë rënë në një gropë me ujë. Ngjarja ndodhi në lagjen Kolovicë, Prishtinë, në një zonë ku po kryhen punime. Sipas zëdhënëses së policisë, Flora Ahmeti, ngj
Zyrtarë të Ministrisë së Forcës së Sigurisë kanë konfirmuar për radion “Evropa e Lirë”, se një pjesëtar i kësaj force është arrestuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me dyshimin për abuzim seksual me një të mitur. Zëdh
Kryeministri grek Aleksis Cipras paralajmëroi BE-në se duhet të zgjohet pas referendumit të Britanisë, për të ndryshuar vijën e politikës së saj. "Fjalimi pompoz i eurokratëve vë në lojë popujt, ne kemi nevojë për ndryshim të poli
Parlamenti i Maqedonisë ka refuzuar kërkesën e opozitës për hapjen e procedurës së shkarkimit të presidentit, Gjorge Ivanov, pas disa javë protestash kundër tij. Mbrëmjen e shkuar, deputetët nuk arritën votat e nevojshme për të mbë
Njerëzit shpesh e lidhin suksesin e tyre me zgjimin herët në mëngjes. Blogeri Eghosa Aihie, i cili ka ndjekur një rutinë të tillë për dy vjet pranon se zgjimi në orën 6 i ka ndryshuar jetën. Ja gjashtë arsye bindëse që duhet t’ju
Rezultati i referendumit, ku shumica e qytetarëve britanikë votuan për daljen nga Bashkimi Europian, është në qendër të vëmendjes në Britaninë e Madhe, por edhe në Europë. Por siç shihet edhe nga këta foto, fëmijët e pasur të Lon
Thellë
Publikuar më 25.06.2016 10:51 / Shekulli
Nga Llambi Kallço Në një kohë që policia shqiptare dhe Interpoli janë vënë në lëvizje në lidhje me rrëmbimin e anijes “Çelepia” dhe marrjen peng të dy marinarëve, familjarët e kapitenit të anijes dhe pronarit të saj, janë v
Ekonomi
Publikuar më 24.06.2016 18:12 / Shekulli Online
Shitje dhe vetëm shitje. Ka qenë një ditë e zezë për bursat dhe tregjet financiare, e premtja që pasoi vendimin e britanikëve për t’u larguar nga Bashkimi Europian. Bursa e Milanos ka dalë më e tronditura, me humbje që ia kalojnë e
Jetë
Publikuar më 25.06.2016 11:41 / Shekulli
Nga prof. asoc. dr. Muhamet Bela Akademiku Rexhep Qosja, një ndër figurat më të shquara të kombit tonë, ka sot 80- vjetorin e lindjes. Për këtë korife të diturisë, shkencëtar, historian të letërsisë shqipe, prozator, dramaturg, kri
  • Nga Xhensila Demollaj “Lufta për bukën është lufta për socializmin”. Kjo do të ishte parrulla kryesore e periudhës para viteve ’90, pikërisht në kohën kur Shqipëria renditej si një vend me prodhim të lartë të drithërave, pasi
  • Nga Denisa Canameti Me kalimin e viteve, pamja dhe karakteristikat e lëkurës ndryshojnë. Plakja e lëkurës përshpejtohet në ato zona të lëkurës të ekspozuara nga dielli, një proces ky i njohur si plakje nga dielli (photoageing). Photo
Kulturë
Publikuar më 24.06.2016 11:22 / Valeria Dedaj
Nga Valeria Dedaj Tre artistët e rezidencës së TICA-së ekspozojnë në galerinë “Zeta”. Ata janë Silva Agostini, Branislav Nikolic dhe Su Tomesen. Kuratori i ekspozitës, Stefano Romano,  ndalet te puna e Nikolic-it dhe Tomesen-it, ndë
  • Sot, ora 12:00, do të zhvillohet përurimi i restaurimeve në Kishën e Shën Triadhës, në Berat. Restaurimi i çatisë realizohet pas 36 vjetësh. Specialistët e Drejtorisë Rajonale Kombëtare Kulturore në Berat në bashkëpunim edhe me sektor
  • Nga Valeria Dedaj Aktori Genc Fuga gjatë gjithë 6-mujorit të fundit ka qenë prezent në skenën e teatrit tonë. Rolet që ka interpretuar në komedi janë të ndryshme, por kurrsesi nuk harrohen lehtazi, jo vetëm për humorin, por edhe për
  • Nga Valeria Dedaj Pasojat e së kaluarës mund të “lexohen” edhe nëpërmjet veprave të Alban Mujës. Kjo ndodh nëpërmjet intalacioneve, që po ekspozohen në disa qytete, si Tiranë, Drimadhas, Bukuresht dhe Varshavë. Gjatë një rrëfim
Sociale
Publikuar më 24.06.2016 23:06 / Eva Hoxha
Tiranë- Në kuadër të muajit të shenjtë të Ramazanit, Kryeministria shtroi në oborrin e saj, darkën e iftarit për besimtarët myslimanë. Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij përshëndetëse, foli për nevojën e krijimit të një sht
Extra
Publikuar më 25.06.2016 07:39 / Elidona Syla
1678 - Elena Piskopia bëhet gruaja e parë në botë me doktoraturë në filozofi, kur diplomohet nga Universiteti i Padovës, Itali. Lindur në një familje fisnike në Venecia, Piskopia (1646 - 1684) fillimisht kishte kërkuar të studionte për t
Sport
Publikuar më 25.06.2016 10:37 / Olsi Avdiaj
Nga Olsi Avdiaj Shqipëria dhe Islanda kanë mbrojtjet më të mirë. Është gazeta britanike “The Guardian” që bën me dije një fakt të tillë. Në analizën që i bën skuadrës tonë ajo shprehet se kuqezinjtë me mbrojtjen e tyre kanë