×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Weber, gjermani që kërkon dy karrige për të drejtuar Evropën

Gjermani Manfred Weber kërkon të fitojë postin e Presidentit të Komisionit Evropian. Marrja e kësaj detyre është një proces që kalon nga zbatimi i kodit politik evropian, që nuk lejon mbajtjen e portofolit si kryetar i PPE-së

Erjon Dervishi

Manfred Weber, kandidati i qendrës së djathtë, për presidentin e Komisionit Evropian, ka sugjeruar që të mund të drejtojë Komisionin Evropian në Bruksel, duke udhëhequr gjithashtu partinë e tij të Unionit Social të Bavarisë, por rregullat e BE thonë ndryshe. “Unë kam treguar deri më sot se, jam në gjendje të kombinoj detyrat e mia në Evropë dhe për CSU, mjaft mirë”, tha Weber për “Bild am Sonntag” në fundjavë, kur u pyet nëse ai mund të bëjë punën e udhëheqësit CSU, aktualisht e mbajtur nga Horst Seehofer. Por një kod i sjelljes i rishikuar për komisionerët e KE, miratuar më parë këtë vit, përjashton në mënyrë eksplicite mbajtjen e posteve të partisë me “përgjegjësi të menaxhimit”. Kjo duket se pengon Weber të jetë edhe si kryetar i Komisionit dhe si udhëheqës i partisë. Udhëheqësi i CSU-së, është një figurë e fuqishme në politikën gjermane, e cila ka ndikim të konsiderueshëm, veçanërisht në kontekstin e aleancës qeverisëse të CSU-së me partinë e saj motër, Bashkimin Kristian-Demokratik të udhëhequr aktualisht nga Kancelarja Angela Merkel. Rregullat lejojnë komisionerët të marrin pjesë në politikën kombëtare “si anëtarë të partive politike kombëtare ose një organizate të partnerëve socialë (si sindikatat) ose në një fushatë zgjedhore kombëtare, përfshirë zgjedhjet rajonale ose lokale, me kusht që kjo të mos komprometojë disponueshmërinë e tyre për shërbimin në Komision dhe për prioritetin që u jepen detyrave të Komisionit mbi angazhimin e partisë”. Ajo lejon mbajtjen e funksioneve të nderit ose jo-ekzekutive në organet e strukturës së partisë.

Por, në mënyrë specifike përjashtohen përgjegjësitë e menaxhimit. Kodi pohon gjithashtu se komisionerët “do të abstenojnë nga deklaratat publike apo ndërhyrjet në emër të ndonjë partie politike ose organizate të partnerëve socialë të të cilëve ata janë anëtarë, përveçse kur qëndrojnë për zgjedhje ose marrin pjesë në një fushatë zgjedhore” – një kusht tjetër që do të duket se përjashton Weber duke mbajtur të dy postet. Weber, kreu i grupit të Partisë Popullore Evropiane (PPE) në Parlamentin Evropian, është favoriti që do të zgjidhet si kandidat i PPE, apo kandidati kryesor për president të Komisionit, në një kongres partiak në Helsinki këtë javë. Ish- kryeministri finlandez Alexander Stubb po e sfidon atë për kreun e Komisionit Evropian. Për momentin, natyrisht, Weber nuk ka garanci për kreun e Komisionit Evropian – dhe asgjë nuk do të duket se do ta pengojë atë që të kërkojë dy postet në të njëjtën kohë, me mundësinë e humbjes së njërit, nëse ai duhet t’i fitojë të dyja. Por, mundësia për t’u bërë udhëheqës i CSU-së, ndërkohë që bën gjithashtu fushatë për presidentin e Komisionit, do të ngrinte dyshime, nëse Weber me të vërtetë pret të fitojë postin më të lartë të Bashkimit Evropian. Shumë diplomatë në Bruksel janë skeptikë nëse Weber do të bëhet shefi i Komisionit, duke besuar se dikush me më shumë përvojë të nivelit të lartë politik duhet ta marrë këtë pozitë. Një burim i afërt me Weber tha se, pavarësisht spekulimeve në mediat gjermane, ai nuk kishte thënë kurrë se donte të ishte njëkohësisht president i Komisionit dhe udhëheqësi i CSU-së, por ishte i fokusuar në fushatën e tij për postin e lartë në Bruksel. “Çështja e kryesimit të partisë CSU nuk është në tryezë, sepse Seehofer zgjidhet deri në 2019”, tha burimi. “Tani po shkojmë në Helsinki. Seehofer po vjen atje për të mbështetur Weber të jetë kandidat. Weber është plotësisht në Evropë, PPE dhe Helsinki. Ai dëshiron të udhëheqë Komisionin e ardhshëm. Kjo është ajo për të cilën po merret”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Profil

Manfred Weber lindi më 14 korrik 1972, është një politikan gjerman që ka shërbyer si Kryetar i Partisë Popullore Evropiane në Parlamentin Evropian që nga viti 2014. Ai ka qenë anëtar i Parlamentit Evropian (MEP) nga Gjermania që nga 2004. Ai është anëtar i Bashkimit Kristian-Social në Bavari, pjesë e Partisë Popullore Evropiane. Në zgjedhjet e shtetit bavarez në vitin 2003, Weber u bë parlamentari më i ri i shtetit, në moshën 29 vjeçare. Aktualisht po kryeson Grupin e Partive Popullore Evropiane, dhe është udhëheqësi më i ri i grupit në Parlamentin aktual, si dhe udhëheqësi më i ri i grupit të PPE. Weber njihet si një politikan i moderuar dhe ndërmjetësi i pushtetit në politikën e BE-së. Më 5 shtator 2018, Weber deklaroi ambicien e tij për pozitën e Presidentit të Komisionit Evropian si kandidat i PPE-së. Weber shërbeu në Komisionin Parlamentar për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme nga viti 2004 deri në 2012 dhe në Komisionin për Çështjet Kushtetuese nga viti 2012 deri në vitin 2014. Gjatë asaj kohe, ai ishte zëvendësues i Komitetit për Zhvillimin Rajonal, anëtar i Delegacioni për marrëdhëniet me Indinë, zëvendës për Delegacionin për marrëdhëniet me vendet e Komunitetit të Andeve dhe zëvendës i Nënkomitetit për të Drejtat e Njeriut. Si raportues, ai negocioi në vitin 2008 për Direktivën e Parlamentit Evropian mbi standardet dhe procedurat e përbashkëta në Shtetet Anëtare për kthimin e shtetasve të vendeve të treta që qëndrojnë në mënyrë të paligjshme (Direktiva e Kthimit), Direktiva e parë në fushën e punëve të brendshme që do të miratohet përmes procedurës së zakonshme legjislative. Pas rizgjedhjes së tij në 2009, Weber u bë nënkryetar i grupit të Partisë Popullore Evropiane, në Parlamentin Evropian, nën udhëheqjen e kryetarit Joseph Daul. Në atë kapacitet, ai ishte përgjegjës për përcaktimin e strategjisë politike dhe politikave në fushën e drejtësisë dhe punëve të brendshme. Weber ka qenë drejtues i grupit të PPE që nga viti 2014. Që atëherë është anëtar i Konferencës së Presidentëve të Parlamentit Evropian, së pari nën udhëheqjen e Martin Schulz (2014-2017) dhe më vonë Antonio Tajani (që nga viti 2017).

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Haradinaj president? Kokëdhima: Nder dhe garanci për Kosovën

Haradinaj president? Kokëdhima: Nder dhe garanci për Kosovën

Publikuar më 13.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se e...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se e përkrah ambicien e ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, për të garuar për president të Republikës së Kosovës, sepse ai dhe familja  e tij kanë bërë shumë sakrifica për Kosovën dhe se si kryetar shteti do të jetë garanci kundër politikanëve antishqiptarë që mbështesin ndarjen e vendit […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Vetëflijimi i 29-vjeçarit është një dramë shokuese, të hetohet

Kokëdhima: Vetëflijimi i 29-vjeçarit është një dramë shokuese, të hetohet

Publikuar më 13.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, u shpreh se v...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, u shpreh se vetëflijimi sot në mëngjes i 29-vjeçarit të infektuar me COVID-19, duke u hedhur nga kati i tretë i spitalit ‘Shefqet Ndroqi’, ku ishte shtruar prej ditësh, është një dramë shokuese. Ai bëri thirrje që drejtësia të hetojë dhe zbardhë rastin, duke parandaluar humbje të tjera njerëzore […]

Lexo më shumë

Kokëdhima, urim në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë

Kokëdhima, urim në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë

Publikuar më 12.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, uroi të rinjt...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, uroi të rinjtë shqiptarë me një foto familjare me të rinjtë e forcës politike që drejton, duke u shprehur se ata janë shpresa e vetme e Shqipërisë së stërmunduar nga politika e vjetër për ndryshimin e madh demokratik që meriton vendi. Urimi i Kokëdhimës: Në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë […]

Lexo më shumë

Greqia nuk heq dorë nga marrëveshja detare/ Deklarata e ministrit të jashtëm grek: Problemi qëndron tek Presidenti

Greqia nuk heq dorë nga marrëveshja detare/ Deklarata e ministrit të jashtëm grek: Problemi qëndron tek Presidenti

Publikuar më 11.08.2020
Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka dhënë një intervis...

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias ka dhënë një intervistë ku u shpeh se Greqia duhet të fokusohet në arritjen e një marrëveshjeje për kufirin detar në raport me Shqipërinë. Kjo u tentua edhe në vitin 2017/2018 , por dështoi. Në intervistën për Skai TV më 7 Gusht, u shpreh se “problemi” në nisjen bisedimeve […]

Lexo më shumë

Kandidatët e PD për deputetë në “vetting”/ Do deklarojnë nëse kanë marrë drogë apo kanë frekuentuar psikologun

Kandidatët e PD për deputetë në “vetting”/ Do deklarojnë nëse kanë marrë drogë apo kanë frekuentuar psikologun

Publikuar më 11.08.2020
Rreth 3600 emra të propozuar nga anëtarësia e PD-së si kandi...

Rreth 3600 emra të propozuar nga anëtarësia e PD-së si kandidatë për deputetë dhe kryebashkiakë, do kalojnë përmes filtrit të kontrollit nga Komisioni i Vlerësimit. Nga data 3 Gusht, 5 anëtarët e komisionit, kanë nisur punën, duke vlerësuar pastërtinë e figurës së kandidatëve. Këtyre të fundit iu është dashur të plotësojnë një formular të gjatë […]

Lexo më shumë

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, letër drejtuar diplomatëve të huaj në Tiranë

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, letër drejtuar diplomatëve të huaj në Tiranë

Publikuar më 11.08.2020
Kreu i partisë ZGHIDHJA, zoti Koço Kokëdhima, ju ka drejtuar...

Kreu i partisë ZGHIDHJA, zoti Koço Kokëdhima, ju ka drejtuar një letër ambasadorëve të huaj në Shqipëri. Shqetësimi i tij është situata aktuale në të cilën ndodhet Shqipëria, ku po lufton që prej marsit me pandeminë Covid-19. Kokëdhima thekson faktin se vendi po përballet me shifra të larta të përhapjes së virusit, numrit të viktimave […]

Lexo më shumë

Nxjerr ‘zbuluar’ Bashkinë e Durrësit, PD: Këshilli u mblodh vetëm pas denoncimit të Bashës

Nxjerr ‘zbuluar’ Bashkinë e Durrësit, PD: Këshilli u mblodh vetëm pas denoncimit të Bashës

Publikuar më 10.08.2020
Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës zyrtare të Bash...

Partia Demokratike ka reaguar pas deklaratës zyrtare të Bashkisë së Durrësit, e cila përgënjeshtroi Lulzim Bashën në lidhje me kryefamiljarin Kadri Barruku, i cili pretendonte se nuk kishte marrë bonus qeraje dhe kishte ngelur pa shtëpi. Përmes një postimi në rrjetet sociale, kreu i PD-së në Durrës, Ferdinand Xhaferaj shkruan se Këshilli Bashkiak i Durrësit […]

Lexo më shumë

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Publikuar më 05.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se t...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se tragjedia njerëzore në Bejrut, me dhjetëra jetë të humbura, mijëra të plagosur dhe dëme kolosale materiale duhet të shërbejë si këmbanë alarmi për autoritetet shqiptare. Ai u bëri thirrje autoriteteve që të nisin pa vonesë kontrollin e territorit dhe të sigurojnë jetën dhe pronën e qytetarëve. Reagimi […]

Lexo më shumë