Weber, gjermani që kërkon dy karrige për të drejtuar Evropën

Gjermani Manfred Weber kërkon të fitojë postin e Presidentit të Komisionit Evropian. Marrja e kësaj detyre është një proces që kalon nga zbatimi i kodit politik evropian, që nuk lejon mbajtjen e portofolit si kryetar i PPE-së

Erjon Dervishi

Manfred Weber, kandidati i qendrës së djathtë, për presidentin e Komisionit Evropian, ka sugjeruar që të mund të drejtojë Komisionin Evropian në Bruksel, duke udhëhequr gjithashtu partinë e tij të Unionit Social të Bavarisë, por rregullat e BE thonë ndryshe. “Unë kam treguar deri më sot se, jam në gjendje të kombinoj detyrat e mia në Evropë dhe për CSU, mjaft mirë”, tha Weber për “Bild am Sonntag” në fundjavë, kur u pyet nëse ai mund të bëjë punën e udhëheqësit CSU, aktualisht e mbajtur nga Horst Seehofer. Por një kod i sjelljes i rishikuar për komisionerët e KE, miratuar më parë këtë vit, përjashton në mënyrë eksplicite mbajtjen e posteve të partisë me “përgjegjësi të menaxhimit”. Kjo duket se pengon Weber të jetë edhe si kryetar i Komisionit dhe si udhëheqës i partisë. Udhëheqësi i CSU-së, është një figurë e fuqishme në politikën gjermane, e cila ka ndikim të konsiderueshëm, veçanërisht në kontekstin e aleancës qeverisëse të CSU-së me partinë e saj motër, Bashkimin Kristian-Demokratik të udhëhequr aktualisht nga Kancelarja Angela Merkel. Rregullat lejojnë komisionerët të marrin pjesë në politikën kombëtare “si anëtarë të partive politike kombëtare ose një organizate të partnerëve socialë (si sindikatat) ose në një fushatë zgjedhore kombëtare, përfshirë zgjedhjet rajonale ose lokale, me kusht që kjo të mos komprometojë disponueshmërinë e tyre për shërbimin në Komision dhe për prioritetin që u jepen detyrave të Komisionit mbi angazhimin e partisë”. Ajo lejon mbajtjen e funksioneve të nderit ose jo-ekzekutive në organet e strukturës së partisë.

Por, në mënyrë specifike përjashtohen përgjegjësitë e menaxhimit. Kodi pohon gjithashtu se komisionerët “do të abstenojnë nga deklaratat publike apo ndërhyrjet në emër të ndonjë partie politike ose organizate të partnerëve socialë të të cilëve ata janë anëtarë, përveçse kur qëndrojnë për zgjedhje ose marrin pjesë në një fushatë zgjedhore” – një kusht tjetër që do të duket se përjashton Weber duke mbajtur të dy postet. Weber, kreu i grupit të Partisë Popullore Evropiane (PPE) në Parlamentin Evropian, është favoriti që do të zgjidhet si kandidat i PPE, apo kandidati kryesor për president të Komisionit, në një kongres partiak në Helsinki këtë javë. Ish- kryeministri finlandez Alexander Stubb po e sfidon atë për kreun e Komisionit Evropian. Për momentin, natyrisht, Weber nuk ka garanci për kreun e Komisionit Evropian – dhe asgjë nuk do të duket se do ta pengojë atë që të kërkojë dy postet në të njëjtën kohë, me mundësinë e humbjes së njërit, nëse ai duhet t’i fitojë të dyja. Por, mundësia për t’u bërë udhëheqës i CSU-së, ndërkohë që bën gjithashtu fushatë për presidentin e Komisionit, do të ngrinte dyshime, nëse Weber me të vërtetë pret të fitojë postin më të lartë të Bashkimit Evropian. Shumë diplomatë në Bruksel janë skeptikë nëse Weber do të bëhet shefi i Komisionit, duke besuar se dikush me më shumë përvojë të nivelit të lartë politik duhet ta marrë këtë pozitë. Një burim i afërt me Weber tha se, pavarësisht spekulimeve në mediat gjermane, ai nuk kishte thënë kurrë se donte të ishte njëkohësisht president i Komisionit dhe udhëheqësi i CSU-së, por ishte i fokusuar në fushatën e tij për postin e lartë në Bruksel. “Çështja e kryesimit të partisë CSU nuk është në tryezë, sepse Seehofer zgjidhet deri në 2019”, tha burimi. “Tani po shkojmë në Helsinki. Seehofer po vjen atje për të mbështetur Weber të jetë kandidat. Weber është plotësisht në Evropë, PPE dhe Helsinki. Ai dëshiron të udhëheqë Komisionin e ardhshëm. Kjo është ajo për të cilën po merret”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Profil

Manfred Weber lindi më 14 korrik 1972, është një politikan gjerman që ka shërbyer si Kryetar i Partisë Popullore Evropiane në Parlamentin Evropian që nga viti 2014. Ai ka qenë anëtar i Parlamentit Evropian (MEP) nga Gjermania që nga 2004. Ai është anëtar i Bashkimit Kristian-Social në Bavari, pjesë e Partisë Popullore Evropiane. Në zgjedhjet e shtetit bavarez në vitin 2003, Weber u bë parlamentari më i ri i shtetit, në moshën 29 vjeçare. Aktualisht po kryeson Grupin e Partive Popullore Evropiane, dhe është udhëheqësi më i ri i grupit në Parlamentin aktual, si dhe udhëheqësi më i ri i grupit të PPE. Weber njihet si një politikan i moderuar dhe ndërmjetësi i pushtetit në politikën e BE-së. Më 5 shtator 2018, Weber deklaroi ambicien e tij për pozitën e Presidentit të Komisionit Evropian si kandidat i PPE-së. Weber shërbeu në Komisionin Parlamentar për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme nga viti 2004 deri në 2012 dhe në Komisionin për Çështjet Kushtetuese nga viti 2012 deri në vitin 2014. Gjatë asaj kohe, ai ishte zëvendësues i Komitetit për Zhvillimin Rajonal, anëtar i Delegacioni për marrëdhëniet me Indinë, zëvendës për Delegacionin për marrëdhëniet me vendet e Komunitetit të Andeve dhe zëvendës i Nënkomitetit për të Drejtat e Njeriut. Si raportues, ai negocioi në vitin 2008 për Direktivën e Parlamentit Evropian mbi standardet dhe procedurat e përbashkëta në Shtetet Anëtare për kthimin e shtetasve të vendeve të treta që qëndrojnë në mënyrë të paligjshme (Direktiva e Kthimit), Direktiva e parë në fushën e punëve të brendshme që do të miratohet përmes procedurës së zakonshme legjislative. Pas rizgjedhjes së tij në 2009, Weber u bë nënkryetar i grupit të Partisë Popullore Evropiane, në Parlamentin Evropian, nën udhëheqjen e kryetarit Joseph Daul. Në atë kapacitet, ai ishte përgjegjës për përcaktimin e strategjisë politike dhe politikave në fushën e drejtësisë dhe punëve të brendshme. Weber ka qenë drejtues i grupit të PPE që nga viti 2014. Që atëherë është anëtar i Konferencës së Presidentëve të Parlamentit Evropian, së pari nën udhëheqjen e Martin Schulz (2014-2017) dhe më vonë Antonio Tajani (që nga viti 2017).

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet