Ismail Qemali ngriti flamurin e Kastriotėve, njė simbol ilir
  • Studiuesi Jaho Brahaj shpjegon enigmėn e zanafillės sė shqiponjės me dy krerė.
  • Si e huazoi Bizanti nga viset ilire ku u shtri. Udhėtimi i flamurit tė Skėnderbeut nė 500 vitet e pushtimit osman, deri nė 28 nėntor 1912
Publikuar më 26.11.2012 | 12:39

Leonard Veizi

-Skėnderbeu i mblodhi tė gjithė burrat e fortė tė arbrit dhe si gjenerali suprem i tyre, nė luftė kundėr akinxhinjve e jeniēerėve osmanė, ua dha dhe stemėn e familjes sė tij, nėn tė cilėn duhej tė luftonin. Kruja duhej mbrojtur me ēdo kusht e mbi kullėn e kalasė tė valėvitej njė flamur me fushė tė kuqe e shqiponjė tė zezė me dy krerė nė tė. Me tė njėjtin flamur, fare pa ndryshime, 500 vite mė pas Ismail Qemali do tė shpallte Pavarėsisė nė Vlorė...

...Tezat e lashtėsisė sė shqiponjės dykrenore, emblemė dhe simbol i Flamurit tė kombi tonė, ka mė shumė se dy shekuj qė ėshtė vėnė nė qendėr tė vėmendjes sė dijetarėve tė huaj dhe shqiptarė. Kėsaj teme i kushtohet studimi i autorit Jaho Brahaj, i njohur nė fushėn e heraldikės dhe tė studimeve tė historisė dhe kulturės tė mesjetės shqiptare. Pėr gazetėn shekulli, studiuesi Brahaj thotė:

Ēfarė paraqitje kishte flamuri qė u ngrit para 100 viteve nė Vlorė?

Flamuri qė ngriti Ismail Qemali nė 28 nėntor 1912 nė Vlorė ėshtė ai qė trashėgojmė sot, flamuri kombėtar. Tė dhėnat e flamurit janė pėrcaktuar nė njė shkrim qė ka botuar nė atė kohė organi i qeverisė sė Vlorės “Pėrlindja e Shqipėniės”, e ku bėhen edhe shpjegimet pėrkatėse. Ky ishte dhe flamuri i Skėnderbeut.

Nė ēfarė dokumentesh vėrtetohet simboli qė mbante flamuri i Skėnderbeut?

Skėnderbeu ka pasur njė flamur me fushė tė kuqe e shqiponjė tė zezė me dy krerė dhe kėtė flamur e ka tė trashėguar nga dera e Kastriotėve. Vizatimi grafik i shqiponjės sė Skėnderbeut ėshtė bėrė i njohur me saktėsi dhe imtėsi nga vula e tij dhe nga afresku i kishės sė Shnandout nė Kepin e Rodonit. Ndėrsa Barleti e ka dhėnė saktėsisht, nė gjuhėn latine, kur shkruan: Flamuri i gjindjes sė Kastriotėve ishte me fushė tė kuqe e shqiponjė tė zezė me dy krerė.

A ishte ky flamur i huazuar nga Bizanti?

Ky flamur nuk ka lidhje me Perandorinė Bizantine, pasi stema e shqiponjės me dy krerė ėshtė pėrdorur nė kėto vise qė nė lashtėsi. Vėrtetė qė Bizanti nė shekullin IX e kėtej ka shqiponjėn nė simbolet heraldike, ashtu si edhe kisha ortodokse. Kur u futa nė pasurinė e madhe arkeologjike, kultike, gdhendjet artizanale tė sė shkuarės, rezultoi qė ilirėt e kanė tė paktėn tė dokumentuar saktėsisht shqiponjėn dykrenore qė nė shek VI para Erės sė Re. Por gjithsesi ky simbol gjendet edhe nė vende tė tjera.

Ndėrkohė shqiponjėn e kishin nė stemė dhe shtetet e tjera nė Europė?

Nė periudhėn kur po afirmohej shteti shqiptar, shqiponjėn dykrenore e kishte Perandoria Austro-Hungareze, Rusia, Serbia, Mali i Zi, Kisha Ortodokse dhe e ashtuquajtura Lidhje e Shenjtė Romake. Rilindėsve u doli detyra ta zgjidhnin kėtė ēėshtje, ndaj ata e ndryshuan shqiponjėn pėr ta bėrė tė dallueshme nga kėto shenja tė shteteve tė tjera qė ishin afirmuar zyrtarisht me flamujt e tyre nė fundin e shek XIX dhe fillimin e shek. XX. Shqiponja e Faik Konicės arriti qė tė ngrihet mė 28 Nėntor 1912. 

Si ka udhėtuar flamuri shqiptarė nė 500 vitet e pushtimit otoman?

Ky flamur ėshtė ruajtur pa asnjė ndryshim nga shqiptarėt edhe nė shekujt XVI-XVII. Nė vitin 1593 kemi vulėn e Kuvendit shqiptar qė ka pasur tė njėjtėn shqiponjė ekzaktėsisht. Flamuri i shqiptarėve nuk u harrua asnjėherė gjatė periudhės sė pushtimit 5-shekullor otoman. Kemi fakte qė flamuri dhe veshjet kombėtare u praktikuan nė truallin tonė madje dhe nė formacionet ushtarake shqiptare (ushtria stratiote, me pagesė) qė u vunė nė shėrbim tė mbretėrisė sė Napolit, Venedikut dhe Spanjės. Ky flamur nuk u harrua nga arbėreshėt tė cilėt e pėrmendin nė kėngėt e tyre historike, dhe e kanė ornament tė kulturės materiale tė trashėguar.

Ēfarė thotė studimet e autorėve tė huaj pėr kėtė ēėshtje?

Albanologė tė ndryshėm na japin fakte interesante pėr praktikimin e flamurit kombėtar shqiptar nė shekujt XVII-XIX e nė vazhdim. Inkursionet ushtarake tė Bushatllinjve rreshtoheshin nėn flamurin kombėtar tė trashėguar nga Skėnderbeu. Po kėshtu tė dhėnat e albanologėve na dėshmojnė se flamurin e Skėnderbeut, e kanė parė nė vitet 1700 tek mirditorėt. Pra e them kėtė qė flamuri nuk u harrua asnjėherė nė Shqipėri por kishte njė njohje edhe nga tė huajt, Poeti amerikan Long Fellou, nė poemėn e tij kushtuar Skėnderbeut e pėrshkruan flamurin tonė tepėr saktė. Tė dhėnėt e 2-3 viteve tė fundit, dokumentojnė qė formacionet ushtarake nė mbrojtje tė trojeve tona kundėr shovinistėve sllavė luftonin nėn flamurin kombėtar shqiptar dhe ky dokument ėshtė njė prej fermanėve tė sulltanit ku informohet se shqiptarėt gjatė periudhės sė Lidhjes sė Prizrenit kanė praktikuar nė paktėn 20-30 copė flamuj tė kuq me shqiponjėn e zezė. 

A ka pasur flamuri i Skėnderbeut edhe njė yll me 6 cepa?

Ylli ėshtė njė huamarrje dhe ndodhet nė njė vulė qė pėrdorte Skėnderbeu. Ishte dhe si njė ornament. Por nuk ka asnjė tė dhėnė qė ylli me 6-cepa tė jetė pėrdorur edhe nė flamur. Flamuri ka pasur si simbol vetėm shqiponjėn e zezė. Flamuri qė u ngrit nga Kuvendi i Vlorės, ėshtė pėrcaktuar qartė dhe nga komisioni i festės nė vitin 1937 me rastin e 25 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė.

Gjatė punės tuaj studimore keni arritur nė njė pėrfundim tė qartė se cilin flamur ngriti Ismail Qemali nė Vlorė, atė tė qėndisur nga Marigo Pozio apo njė tjetėr...?

Versionet dhe hamendėsimet qė janė ngritur kanė marrė njė pėrgjigje pas gėrmimeve nė arkiva dhe studimit tė botuar nga Prof. Valentina Duka. Kėtu doja tė shtoja se edhe djali i Ismail Qemalit e pranon se nė vitin 1936 sipas dokumentit tė AQSH se ky flamur ishte i Eqrem Vlorės. Marigo Pozio ishte njė patriote, e cila gjithashtu ka qėndisur flamur, madje ka futur nė Shqipėri njė flamur nga Korfuzi, por realisht flamuri i ngritur nga Ismail Qemali nė 28 nėntor 1912 ishte ai qė mbante nė shtėpi Eqrem Vlora.

Bizanti i merr simbolin ilirėve

Studiuesi Jaho Brahaj shpjegon enigmėn e zanafillės sė shqiponjės dykrenore, e cila ėshtė trashėguar nga kohėt e hershme bashkė me besimet dhe kultin e kėtij shpendi. “Perandoria Bizantine e mori shqiponjėn me dy krerė, si simbol, nga ato popullsi mbi tė cilat u shtri e u zhvillua. Pjesė e Bizantit ishte edhe popullsia ilire ballkanase. Ne e kemi tė dokumentuar shqiponjėn dykrenore nė shekullin VI, dhe mund tė thuhet se Bizanti e mori kėtė simbol nga ne. Fati e solli qė shqiponja me dy krerė tė ishte emblemė e derės sė Kastriotėve, ashtu siē thotė Barleti. Duke qenė se nė mbledhjen e princėrve shqiptarė nė 2 mars 1444 Skėnderbeu u vendos komandant i pėrgjithshėm, atėherė flamuri i tij ishte edhe flamuri pėrfaqėsues i tė gjitha forcave ushtarake tė arbėrve. Prej kėtu fillon tė jetė flamur pėrfaqėsues i kombit shqiptar, pėr tė mbėrritur nė ditėt e sotme”.

Shqiponja nė 500 vjet

Me interes tė veēantė nė studimin “Flamuri i Kombit Shqiptar, origjina, lashtėsia” tė Jaho Brahajt ėshtė dhe publikimi i flamurit tė Lidhjes sė Lezhės, tė vizatuar nė njė hartė tė vitit 1459, kohė kur jetonte Skėnderbeu; “Botohet pėr herė tė parė harta “Portollane” e Paolo Rosellit e vitit 1459, ku duken portet e Mesdheut dhe nė ēdo qytet ka flamuj. Flamurin shqiptar e gjejmė nė Krujė, duke na dhėnė kėshtu dėshmi autentike se si ka qenė flamuri i Skėnderbeut nė kohėn kur ishte gjallė”, shprehet autori. Mė pas nė vėllim janė botuar: shqiponja heraldike e Kastriotėve tė shek XIV-XV nė afreskun e Kishės sė Rodonit; njė vepėr pėrkujtimore e vitit 1500 me shqiponjėn e Kastriotėve, nė Napoli, pėr peshkopin Konstandin Kastrioti; shqiponja dykrenore e veprės sė Barletit 1508; shqiponja dykrenore nė vulėn e Pleqėsisė sė Arbrit, mė 1593; kapedanėt arbėr me flamur nė Evropė, ku do ta veēoja rastin e pėrdorimit tė flamurit nė shek. XVI nga Pal Gjini, kapedan nė shėrbim tė Venedikut; dėshmi pėr pėrdorimin e flamurit nė shek. XIX; flamuri nė vitet e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit; flamuri i vitit 1899, i qėndisur nga Seid Najdeni; flamuri mė 1900-1908; skicė e flamurit tė arbėreshėve tė Sicilisė, mė 1910; flamuri mė 28.11.1912; etj.

Studimi: “Flamuri i Kombit Shqiptar”

“Flamuri i Kombit Shqiptar” ėshtė mbėshtetur kryesisht nė strukturat shpirtėrore e materiale tė krijuara ndėr mijėvjeēarė nga populli ynė dhe tė ruajtura, tė trashėguara e tė dokumentuara nga kultura materiale: nė hajmali, ornamente, nė qėndisma, tekstile popullore, stoli metalike, gdhendje nė gur, nė dru etj. Hulumtimi i autorit pėr kėtė monografi pėrfshin gjithė trashėgiminė e objekteve arkeologjike me kėtė temė, tė ruajtura nė truallin ballkanik e tė botuara nga studiuesit tanė e tė huaj dhe po ashtu trashėgiminė shpirtėrore tė ruajtur nga popullsia jonė, nė tė gjitha trevat ku jetojnė shqiptarėt. Ėshtė e para herė qė nė studim shpjegohet nė bazė tė hulumtimeve tė suksesshme, tė bazuara nė materiale konkrete arkeologjike e etnologjike, se cila ėshtė zanafilla e shqiponjės dykrenore, motiv qė kombi ynė e ka edhe simbol tė flamurit qė prej pesė shekujsh.


Videot e fundit
36 Komente
luli
ore na cmendet fare, e morri bizanti flamurin nga fiset ilire? ky dreqin e mesoni historin? shqiponja ishte simboli i perandorise romake dhe kishte vetem nje koke. ne vitin 313 qe konstandini i madhe ndryshoi kryeqytetin nga roma ne bizant dhe perandoria romake u nda ne 2 ne perendim dhe ne lindje. per hir te ktij fakti shqiponja me nje koke, u be me 2 koka qe te simbolizoj pikerisht faktin se perandoria romake sundonte dhe ne perendim dhe ne lindje. prandja shume shtete ne europe kane simbol shqiponje me dy krere, qe te marrin pak nga fama dhe fuqia e perndorise romake.
Pa Emër
Shqiponja vjen qe nga kohet me te Lashta Pagane si Simbol i SterSterGjysherve tane PELLAZGE:te cilet ishin BANORET AU TOK TONE DHE ME TE MOTCEM E TE LASHTE TE EUROPES MESDHETARE,legjendat dhe goj dhenat e te cileve i shkroi Omeri tek Iliada dhe Odisea...Albanologet sot duhet te merren me shume e me seriozisht me gjuhen SHQIPE,per ta renditur ate ne NE THEMELIN E NE EMBRIONIN E GJUHEve Evropiane..!!!
Pa Emër
Shqiponja vjen qe nga kohet me te Lashta Pagane si Simbol i SterSterGjysherve tane PELLAZGE:te cilet ishin BANORET AU TOK TONE DHE ME TE MOTCEM E TE LASHTE TE EUROPES MESDHETARE,legjendat dhe goj dhenat e te cileve i shkroi Omeri tek Iliada dhe Odisea...Albanologet sot duhet te merren me shume e me seriozisht me gjuhen SHQIPE,per ta renditur ate ne NE THEMELIN E NE EMBRIONIN E GJUHEve Evropiane..!!!
Pa Emër
Shqiponja vjen qe nga kohet me te Lashta Pagane si Simbol i SterSterGjysherve tane PELLAZGE:te cilet ishin BANORET AU TOK TONE DHE ME TE MOTCEM E TE LASHTE TE EUROPES MESDHETARE,legjendat dhe goj dhenat e te cileve i shkroi Omeri tek Iliada dhe Odisea...Albanologet sot duhet te merren me shume e me seriozisht me gjuhen SHQIPE,per ta renditur ate ne NE THEMELIN E NE EMBRIONIN E GJUHEve Evropiane..!!!
Pa Emër
Shqiponja vjen qe nga kohet me te Lashta Pagane si Simbol i SterSterGjysherve tane PELLAZGE:te cilet ishin BANORET AU TOK TONE DHE ME TE MOTCEM E TE LASHTE TE EUROPES MESDHETARE,legjendat dhe goj dhenat e te cileve i shkroi Omeri tek Iliada dhe Odisea...Albanologet sot duhet te merren me shume e me seriozisht me gjuhen SHQIPE,per ta renditur ate ne NE THEMELIN E NE EMBRIONIN E GJUHEve Evropiane..!!!
lemi
Shqiponja eshte shenje qe perdorin shtetet ortodokse/kur dihet qe skenderbeu ka qene nip ortodoxi,njeriu qe ka fol vetem serbishten,nuk me qudit qe ka marre kete simbol,kurse nxhyry kuqe ka qene gjithmone ilire,sepse iliret kan mbrojt me gjak vendin.
ali demsi
Pse mer shqiptare perhere ju pelqejn prrallat e te huajve sa here qe te huajt tregojn ose flasin dicka per ne ato duhet tejene patjeter te verteta kurse kto te autoreve shqiptare jo si puna ktij Lulit qe kujton se e di historin e shqiponjes me mire se te tjeret po romaket ku e gjeten shqiponjen apo e pollen edhe ato e kan marre nga dikush tjeter qe ka jetu perpara atyre dhe e kan pas per simbol por ne shqiptaret kujtojm se cdo gje te antikitetit e kan bere romaket apo greket thjesht si puna majmunit perserisim fjalet e te huajve a thua ato te jene te pagabushem e te rene nga qielli
berati
luli mire qe su nda ne 7apo8 pjese perandoria romake se vallahane si do dukej shqiponja jone.
beni
Flamurin me 2 kokat e shqiponjave,e kan mbajt vendet Cariste,ku perfshihemi edhe ne Shqiptaret,mbreti i te cilve ish Car Dushan me qender ne Oher!
Ne ditet e sotme nuk permendet Car Dushan dhe pasuesit e tij,per qellime strategjike,sepse sado ta mbulonte lekuren Majkell Xhekson,ishin ata qe e njifnin,qe Majkell ishte i zi?
Historia behet nga historianet,por kur keta historiane i perkasin nje ideologjie qe kerkojn te shtrijn sundimin e saj per pushtet,atehere ndryshojn edhe te verteten historike!
Gjergj Kastrioti rjedh nga nje familje mbreterore,ku e ema e tij,Vojsava Brankovic ish e bija e mbretit Gjyro ne Serbisht Brankovic,dhe ky i fundit ish i nipi i Car Llazarevic,qe ne shqiptaret e quajm Car Llazari!
Emrin Gjergj ne Shqip,ai e trashegoj nga gjyshi i tij qe Serbisht quhet DURAD,serbisht gjyro,e shqip Gjergj!
Motrat e tij Mara u martuan ne Serbi e tjetra ne jug te shqiperise me fisin Muzakaj,kurse vllai i tij Stanisha ne serbi ne familje tjeter mbreterore!
Mbreteria e Napolit e mbretit Anjau,beri qe gjuha shqipe te kurorzohej ne pavarsin e vet!
Gjergj Kastrioti u be Mbret i Epirit sic e pershkruan Marlin barleti ne shkrimet e tij!
luli
te rim shtrember e te flasim drejte, nuk ekziston asnje shkencetar qe te thote se shqiponja dykrenare eshte simbol pellazg ose ilir.
nejse lexon historin e vertete dhe pastaj nxirrni konkluzione:
http://en.wikipedia.org/wiki/Double-headed_eagle
Pirros i Epirit Greke
Ne mund te genjejme veten se keshtu ns mesojne por e verteta dhe mohimi i identitetit tone eshte turp per ne.
Edhe sikur te jemi pasarrdhes te Ilireve pyetja eshte pse quheshin Ilire?
Historia boterore thote qe Ilirios ishte djali i katert dhe i fundit i Kadmos dhe i Harmonise nipi e Evropes.
Atehere del qe Iliret ishin Greke.
Qe kur ra Roma tek barbaret nga veriu i Evropes,Ballkani mbeti ne duart e Perandorise se Bizantit per 1100 vjet kapito?
Del pyetja nga dolen gjithe keto shtete ne Ballkan?
Sa per Skenderbeun ky ishte Orthodoks qe gjithe dokumentat i ka ne gjuhen Greke se shkrimet ne gjuhen shqipe jane 400 vjet me vone.
Edhe dokumenti i pamvaresise ne Austri eshte ne gjuhen Turke.
Kur ne jemi shqipetare pse historia e Hoxhes nuk tha gje per kryengritjen e shqiperise se mesme qe thonin Dum Baben d.m.th.
Turqine.
Si ka mundesi qe pas vitit 1054 qe u nda krishterrimi ne Orthodoks dhe katolike qe tregon dhe flamuri i Bizantit Skenderbeu eshte me emer gjrgj katolike dhe vellai Orthodoks kostandin?
Pirros i Epirit Greke
Ik mor beni meso nje cike.
mire Skender-Beu po gjithe fshatrat e shqiperise se mesme kane identitetr sllav?
E ke lexuar cfare thote Orthodoksi Janis Musaqis nga Musaqia dhe jo Gjon muzaka nga myzeqeja qe u la amanet femijve te tij leter per historine e familjes se tyre ne Itali?
E pame ne shetetin e diktatures qe nuk i thoshje nje fjale vellait tend se te spiunonte jo me ata qe ishin arberesh dhe te kishin liri!
beni
Per Piron e Epirit! Teodor Muzakaj,jo Gjon!
Iliret mesohet ne shkollat Kroate!
Mbasandaj gjithnje ka pas aleanca luftarake,keshtu qe edhe katoliket kan qen gjithnje pran nesh prandaj quhet ILIRO-SHQIPTARE!TOSKE DHE GEGE
beni
Kete fotografine lart te dy shqiponjave,mundet tja shifni ne pelerinen e Car Dushanit esht identike!Ata te interesuarit,mundet ta shohin ne fotografi ne vikipedia.
Mjafton te shkruash vetem emrin ne Google!
niku
Te dashur patriota legena bashkeatdhetare ...do beni mire qe kete lloje studiusi qe shkruan keto brrockulla ta dergoni dhe nje here ne klase te parete fillores.
Te na rroje shqiperia ...me gjithe legenat shqipetare qe rrojne mbi kete vende.
gjergji
Ke shume te drejte o Juli por tek kush i thua.
gjergji
Ke shume te drejte o Juli por tek kush i thua.
bobi
Brickulla si ne kete liber eshte veshtire te gjesh ne ndonje tjeter.
Mr. G
Nė qofte se une bie nė pozicion tė vėshtire, e kame pranuar perpara, do tė varrosem si deshironi ju nė leter dhe do te ta sjellė mbrapa ti shpirtin tim nga Kancelari i universit te Perėndisė. Jo vetėm qe unė do ta pėrsos qėllim time, por do tė keme planifikuar dhe tentuar edhe disa vepra te shquara. Mirupafshim .... Ó E gjithe kjo (pjese -5) eshte origjinale dhe shkruar nė gjuhen frenge nga Pagnel, nje shkrimtar ne shekullin XV e publikoi ne botimin e tij me titull Turqit dhe Historia e Skenderbeg: Kjo ėshtė pėrkthyer nėe italisht (ndoshta nga Conforti?) Dhe pastaj une e perktheva kete projekt nga italisht nė anglisht. - Vara Dick, 1997]
Mr. G
Une nuk duhet tė flase pėr Epirotet. Ata janė burra shume me te forte se Tarantini tuaj, nje lloj specie i lagesht qė ka lindur vetem pėr peshk. Nese ju doni tė thoni se Shqiperia eshte pjese e Maqedonise, une do ta pranoje ate se shumė nga paraardhesit tane ishin fisnik qė shkuan aq large sa India nen komanden e Aleksandrit tė Madh dhe i munden te gjithė ata popuj me vėshtirėsi tė jashtėzakonshme. Nga ata burra vijne keta qė ju i keni quajtur dele. Por natyra e gjerave nuk ka ndryshuar. Perse burrat tuaj ikin tutje nga fytyrart e deleve ? Ne te kaluaren Shqiptaret kane patur pervoi dhe suksese, pamvarsisht se ushtaret Pugilese ishin tė armatosur; Unė jame munduar te gjeje dike qė do tė kishte qenė nė gjendje tė aspironte ne natyrėn time, por vetem kam vėrejtur mire kurizin e shume ushtarėve tuaj qe janė tė armatosur mirė, por kurre nuk kame qene ne gjendje te shofe helmetat e tyre, ose fytyrėn, pėrveē atyre qė jane bere tė burgosurit e mi. Une e shikoi shtepine tende, por me mjaftone imja. Perveē kesaj, ajo eshte e njohur mire, ju shpesh keni shtene kunder fqinjit pėr pasurine e tyre, si tani qe ju me force doni te largoni mbretin e shtepise tuaj dhe mbreterise suaj.
Mr. G
Pse une duhet tju kujtoi juve gjėrat e vjetra dhe tė le pjesėn e re? Nėse disa ndryshojne kostumet e familjes dhe bujkrobin e mbretėrisė dhe mbretėri i bujkroberve kthehet…. (Ne keto fjale gjeni virtytin mė tė vjetėr fisnik.) As nuk mund ta mohoj se ju nuk i perkisni kombit francez te padurushem e tė neveritshėm, duke qenė se ju kryesishte keni qene nė ndihmė tė mbretit Alfonso, ju i keni luftuar frengjit e kėsaj mbretėrie. Unė nuk e di tani se cfare vyrtiti i ri shkelqen ketu? Ndoshta ky ėshtė njė yll i ri qė keni parė tani midis frėngjish. Pėr mė tepėr, ju ofenduat popullin tonė dhe i krahasuat me “dele” Shqiptaret” dhe sipas zakonit tuaj mendoni per ne me fyerje. Sic e treguat dhe vete me njohurite tuaja te mangta, ju nuk keni ndonjė njohuri tė racės sime. Te paret e mi ishin nga Epiri, nga ishte Pirro, forca e tė cilit nuk mundi tė mposhtej nga perpjekjet e Romakėve. Ky Pirro, ku Taranto dhe shumė vende tė tjera tė Italisė e mbeshteten me ushtri.
Mr. G
Ju e deshet babain e tij dhe pse tani bėni pėrpjekje pėr tė hedhur nga froni djalin e tij. Nga ka ardhur kjo fuqi? Kush ka fuqi pėr tė ngritur mbretin e Sicilise, ju, apo Papa romak? Unė kam ardhur pėr tė ndihmuar Ferrante te birin e mbretit dhe fronin e selise Apostolica. Unė kam ardhur per te kundėrshtuar trradhetite dhe pabesite e tua te panumėrta e tė mėdha nė kėtė mbretėri. Ju asnjehere nuk do te mbeteni pa u ndėshkuar pėr dėshmite tuaja te rreme. Kjo ėshtė arsyeja e luftės sime kundėr teje. Unė e meritėoi kete, jo mė pak se kame merituar duke luftuar kundėr turqve, as mė pak tani per Ju qe nuk jeni me pake turk se vete turqit. Sepse, ka disa qe ju udhezoin ju ne vije te drejte…..sikur te jeni nga ca sekte. Ju, kundėrshtarėt e mi frėngje dhe emrat e atyre njerėzve dhe ata qe per fenė filluat luftėn e madhe. Unė nuk dua tė diskutoi ēėshtjet e lashtėsise me ju, ēėshtje qė ndoshta ishin shumė mė pake te rendesishme se ajo qė ėshtė thėnė pėr ta. Sigurishte qė nė kohėn tonė armtat Aragonese kanė kaluar shpesh detin Egje, kanė plaēkitur brigjet turke, kanė raportuar viktimat e armiqve te tyre: madje edhe sot ushtrite Aragonese kane mbrojtur Trojen nga dhembet e armikut.
Mr. G
Giorgio (Gjergji), njeri i nderuar i Shqipėrisė, pėr Giovanni Antonio, Princin e Tarantos, Pėrshėndetje. Duke bėrė njė armėpushim me armikun e fesė sime, unė nuk kam dashur qė miku im tė mbetet i mashtruar nga ndihma time. (I trashe) Dikur, Alfonso, babai i Ferrante me ka ardhur ne ndihme, ndėrsa unė zhvilloja luftė kundėr turqve. Prandaj do tė jetė shumė i pakėndshėm nė qoftė se unė nuk e ndihmoi por i rezistoi shėrbimit tė birit tė tij. Une e mbaj mende se ēfarė bėri mbreti juaj, (nuk ka ndodhur pėr tė parėn here), sepse tani ėshtė i biri i tij.
Mr. G
Per pseudo-grekun dhe afien e Beogradit qe kerkoin ta nxjerin Skenderbeun njeri greke dhe tjetri sllave. Ja se cilit identitet i perket Skenderbu, e sqarone vete me gojen e tij. Keto me poshte o qirje greku, ai flete dhe per Pirro Burrin qe ishte purro shqiptar Epirot qe luftoi vetem kunder Grekeve. Greket mendoin se me nje (s) mund te ndryshoin boten. Cfar kllouner klasi. Plasi syte greku dhe ti afia e Beogradit. Po keni ndonje pyetje jeni te lire ta shprehni.
Onkezmi
Luli se je ti i palexueshėm dhe dritė shkurtėr nuk do tė thotė se edhe tė tjerėt janė binjakė me ty.E para ti je pa edukatė,se pėr kulturė nuk bėhet fjalė.Ti rri shtrėmbėr dhe tė shtrėmbėrohesh ashtu suē ke dhe mendimet,pa pėr tė drejtuar duhen shkencėtarėt qė ti i mohon.Jam si sigurtė se po tė tė drejtojnė nga shtrėmbėrimi jo vetėm i eshtrės kurizore,por edhe asj mendore do tė flasėsh dhe shkruash ndryshe.Tė kėshilloj tė lexosh librat e J.Brahajt,qė tė dritėsohesh e nuk mėsohen gjėrat dhe sidomos historia nė internet...edhe pse i shtrėmbėr nuk shkruan drejt,unė tė pėrshėndes si atdhetar e jo pėr nihilizmin tėn vulgar...
luli
me duket se ca komentues jetojne akoma ne kohen e xhaxhit enver, ku istoria perdorej vetem per te ngopur popullin me propagande dhe krenari... se buke nuk kishte...
lexoni dhe donje liber te huaj, su be qameti
beni
Ju lutem ju te Gazetes Shekulli,nxireni njeher fotografin e Durad Brankovic e Stefan Lazarevic e kini tek Vikipedia,qe te mar vesh ky Mr.G qe ben prapagande koti! A thua ne u beme Serbe,sic i interpreton ky Vezir i Turqise! Ne kemi shtetin tone or Dallkauk Shqiperine e nuk i tradhetojm interesat,ne kerkojm vetem te verteten historike,nga manipulimet qe i esh bere dhe vazhdojn ti behen historis!
beni
Ju lutem ju te Gazetes Shekulli,nxireni njeher fotografin e Durad Brankovic e Stefan Lazarevic e kini tek Vikipedia,qe te mar vesh ky Mr.G qe ben prapagande koti!
A thua ne u beme Serbe,sic i interpreton ky Vezir i Turqise!
Ne kemi shtetin tone or Dallkauk Shqiperine e nuk i tradhetojm interesat,ne kerkojm vetem te verteten historike,nga manipulimet qe i esh bere dhe vazhdojn ti behen historis!
Pa Emër
Sa per KONSTANDININ E MADH:edhe Ai ishte Nje nga Disa Imperatore te ROMES me origjine ILIRE!!Plutarku shkruan per PIRRON E MADH TE EPIRIT ,qe ushtaret i therrisnin e brohorisnin"SHQIPONJE"!!!..I ka rrenjet qe ne lashtesine e popullit SHQIP-foles..,me te cilin identifikohej edhe ZEUSI I MADH ,i Legjendave Pellazge.,te cilen "e vodhen" si me Kalin e Trojes pushtuesit Grek,dhe e shkruan ate qe njihet si "Mitologjia E ashtu quajtur Greke,por Etimologjia e Emrave e Toponimeve eshte ne Shqipen e lashte..!!
Mr. G
Ore "beni" ! Mos me bej mua rolin e shejtan budallait o njeri. Cfar po shkruan o dykembesh, as shqipen nuk e perkthen dote? Ne postimet e mia eshte letra e Skenderbeut qe ja dergon Princit te Torantos dhe dele qarte identiteti i Skenderbeut qe ishte nje SHQIPTAR .Pra puroo shqiptare. Letren e solla ketu qe ti nxjere bojen atyre mashtrimeve te tua te kurdisura ne guxhinat e Serbise qe Skenderbeun e nxjerin Serb. Po te njetin pergjigje mere dhe ai greku qe pretendone se me nje (s) mbrapa emrit i nderoi origjinen ketij Princi Shqiptar. U lumezi cfar lidhje kane kutu me shqiptaret Sllavet dhe Lazaret sado imazhe shqiponjash te mbain ata. More veshe more afie serbe?
Mr. G
Shic e shifni te dashur afie greko-serbe, simbolin e brrireve te Dhise i mbante dhe Princi Epirot Skenderbeg. Ky simbol viene qe nga paganizmi. Eshte Dhia qe i dha gji Zeusit pellazgjik. Kurse simboli tjeter shpendi i preferuar i Zeusit qe ai e perdorte si lajmetar ishin 2 Shqiponjat. Njera shpinte mesaxhet e Zeusit ne Toke, kurse tjetra i conte ne boten e nendheshme, (ne sketere). Ja pra sa bukur nderthuren dhe zene vendin e tyre mes shqiptarve keto simbole . Besoi se tani e moret veshe se cilit popull I perkete Pirrua, Pirro Burri, Pirro Ipia sic e quajn shqiptaret e Camerise qe e kane Princin e tyre.
Mr. G
Tjeter Fakt: Plutarch ,Pyrrhus Faqia 5: “Mbas betejes Pirrua duke u kthyer fitimtar ne shtepin e tij I kenaqur nga fama dhe reputacioni, nga thirjet e epirotasve qe I therisnin Shqiponje” Ai pergjigjet : Nga ju, une jame shqiponje, po si mos te jeme njke I tille, kur une kame duart tuaj si krahe shpendi qe me mbajne forte” Faqe 6:”….Pirro nje Princ i meshirshem dhe nje dashamires i ushtarve, Nga kjo oufori nje pjes e mire e ushtarve te tij ishte ne nje gjendie eksitimi, filluan te shikonin gjithandei se ku ishte Pirro qe spo e shifnin akoma. Kjo ndodhe, Pirrua ishte pa helmeted e tij ne koke, duke mos e njofur ate, ai vendosi perseri helmeted dhe keshtu ushtaret njofen manjehere ne kryet e tij fisnike u duken brriret e Dhise qe ai mbante perhere…”
Mr. G
Fakti Tjeter: Plutark 1) -Pirron e sollen te vogel ne shtepin e Mretit Ilir Glaskut. Ketu ai ishte i sigurte dhe larg ndjekesve te tij. ” Ata u prezantuan veten tek Glasku, Mreti i Ilirjaneve qe e gjeten ate duke ndenjur ne shtepi me gruan e tij. Ata ulen femijen e vogel para tyre” 2)- Ai u rite si nje Princ Ilirjan. “Ne prezencen e tyre Ai(Glasku) ja dha Pirron e vogel gruas se tij qe at riste bashke me femijet e tij. Pak me vone armiqte (e Pirros) derguan tek (Glasku) njerzit e tyre dhe kerkuan nga ai te mirnin femijen, i afruan dhe para, por Glasku nuk pranoi. Me vone kur Pirro ariti moshen 12 vjece Glasku dhe ushtria e tij e sollen ate ne Epirus dhe e bene Mbret” 3) Vellazeria mes Pirros dhe bijve te Glaskut: “Ai (Pirro) mori rrugen jashte mbreterise se tij per te mare pjese ne martesen e djalit te Glaskut me te cilin ai (Pirro) ishte ritur”
Mark.uk
Dua te pyes si ka mundesi qe i pari shtet Shqiperia te nifet nga Turqia vetem 24 ore pas shkeputjes 500 vjecare.
Fjolla
Shum interesant
liri
pse nuk shkruni se qa tha ismail qemaili nkur vuri flamurin ne vlor dhe qa than qikat qe e lajmruan marigonen

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
5 + 7 =
Albumi mė "i nxehtė" i vitit (FOTO)
Modelja e njohur, Alilna Davydova ka pozuar pėr kalendarin "Barracuda", qė ekspozon nė faqet e tij marka tė njohura motorrėsh.   Me format e saj mahnitėse dhe shikimin intrigues, modelja bukuroshe tė lė pa frymė. Fotot flasin vetė! <iframe class="imgur-album" width="100%" height="550" frameb
Familja nė ballon presidenciale, mbulohet Armina
Nė ballon presidenciale tė organizuar nga Bujar Nishani ishin tė pranishėm mjaft personaliteti, mes tė cilėve edhe familja Berisha. Pėrveē ish-kryeministrit Sali Berisha me bashkėshorten e tij, ishin dhe Shkėlzen Berisha me tė dashurėn e tij, Armina Mevlani.  Pjesė e mbrėmjes bamirėse nė Palla
8 mėnyra si tė “ndaheni” nga duhani
Ndoshta gjatė netėve tė ftohta njė cigare mund ta bėj mė tė ngrohtė, por paratė e shpenzuar pėr tė tashmė janė shumė tė kripura. Nė tė vėrtet ky ėshtė disavantazhi i fundit qė karakterizon duhanpirjen, pasi mbi tė gjitha duhet tė mendoni pėr shėndetin. Duhani mund tė shkaktojė shumė sėmundje si