Drejt Vlorės sė Pavarėsisė, 300 kalorės nga Kosova
Publikuar më 18.11.2012 | 23:34

PRISHTINĖ -  300 kalorės nga Kosova, njėsoj si para 100 vjetėve, do tė udhėtojnė drejt Vlorės pėr tė marrė pjesė nė festimet e 100-Vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Pas iniciativave tė shumta grupore e individuale, tashmė kjo do tė bėhet nėn ombrellėn e Unionit tė Kritikėve dhe Shkrimtarėve Shqiptarė.

Sipas njėrit nga organizatorėve tė kėtij Unioni, Begzad Baliu, kėta kalorės do tė nisėn nga vende tė ndryshme tė Kosovės, pėr t’u bashkuar nė Vlorė. Nisja zyrtare do tė bėhet nga Qendra e Prishtinės, pėr tė arritur nė Vlorė nė mėngjesin e 28 Nėntorit, ku do tė rindėrtojnė takimin e Ismail Qemalit me Isa Boletinin, bashkė me artistėt e Teatrit tė Vlorės.

Sipas Balit, ky marsh ėshtė bėrė nė pajtim me Programin Qeveritar tė Bashkisė sė Vlorės, nė tė cilin kalorėsve nga Kosova u ėshtė dhėnė enkas njė pjesė e kohės nga ky program.

/Koha Ditore/Shekulli Online/Pėrgatiti:M.A./


Videot e fundit
16 Komente
Kosovare
Shpresoj qe gjdo gje te kaloj pa incidente pasi qe ka shum kercenime verbale neper portale se vlora nuk do i pranoje dhe do i kthej mbrapsht,
Zef Kallami
Te treqinde kalorsit te jen te gjithe me (plisa)kapuēa te bardhe. Vertet ne Vlore u shpalle pavarsia.Po mundin e vuajtjet i hoqi si askush e gjithe Gegnia. Me 1911 Ded gjo Luli ngrit flamurin kombetar per pavarsine e Shqiperise ne Deēiē.Bash ne kete dite ka ra hero dhe i biri.Dhe kur i thane per djalin qe ka mbet ne krye te betejes.Nuk u ligshtue po i dha zemer te gjithve:Edhe te tjeret bij(djelm) nanash jane.
Lamsh
Bravo
Islam
Pasha Allahun une jam i mendimit qe te gjithe ketyre kalorsve po tu jepej nje pasaport amerikane, a britanike, a gjermane, do ta linin Vloren per nje sekond e te gjithe do te iknin jashte, keshtu qe mos u mundoni me u bere me kristian se Papa oooooooooo njerz. Ne jemi duke vdek per buke, sikur me kene ne afrike, e ju bani dengla koti.
y
Ulumte otrima kosovare,Nderoni te paret eketi kombi,se qeveritaret e sotem po e perdhosin me tradhetarin zogolljan kete kombe,asnje bes ketyre tradhetareve serbomedhenj....
kaloresi
300 kuaj do bejne helaq vloren dhe do kenaqemi me era bajga ,,,dikur ishin te pergatitur njerezit ng keto bajga por sot 300 kuaj ne vlore do i presim me arragosta dhe karkaleca deti,,po bajgat ama do i mbajme dhe ti bejme pleh per lulishten e re. ndersa vlonjatet duhet te shkojne te gjithe dhe ti hapin dyert kosovareve dhe te gjithe miqve,,nga une i pari do hap shtepite dhe bujrum,,
?
mire se te vini o vellezer.te rroje sa malet kosova trime ilirida cameria malsi e madhe..te gjithe se bashku ne vloren e shqiptareve...te rrojeper jete mema jone e shtrenjte shqiperi.
Aliu nga Selenica
Shume impresionuse kjo ngjarje kaqe e madhe per kombin tone. Ju lumte vllejzeve tane Kosovare. Vertet keni qen te pushtuar qe nga koha e romakve e deri ne vitin 1999 ,pore juve asnjeher nuk e shuat pishtarin e liris. Duke lexuar Arkiologen Edit Shukriu per keto ngjarje sa te dhimbshme aqe dhe krenar me shkoj mendja te thure keto rrjeshte. Ti moter Hasiane ne lugin te Drinit, Kuroren i vure princeshes Ilire. Ajo pershendeti ne flladin e lehte. Mijra luftetar qe kishin dhen jete.. Pra luften per liri ashtu si i gjith kombi shqiptar edhe Kosova kurr nuk e ka pushuar ndaje dhe me krenari neve do t`ju presim vllejzer Kosovare ne Vloren Heroike.
Pa Emër
Kosovaret?! Nuk merret vesh nga keto lloje rrumpallash.Kosava e ka e mrin Kosove nuk e ka Albani.Kosova ka shtet me vete me kufi me administrate e te tjera. Ndersa Albania ka shtet me vete me kufi me administrate Them Kosov sepse Kosov e njeh jo vetem vendi i sajo por dhe jashte kufijve te saj pra gjith bota e njeh Kosov.Them Albani sepse jashte gardhit (kufirit)te vendit tone me kete e mer na njeh e gjithe bota Albani nuk na njeh asnjenjeri qe nga komshinjte qe kemi prane me emerin Shqiperi.Sqiperi e shqiptar ne njohim vetem vet veten brenda gardhit tone.Kur nuk na njeh njeri tjeter jashte gardhit tone me kete emer qe perdorim atehere cu kuptua cfar kuptimi ka.Ne qofte se jemi me te vertete Sqiptare athere te luftojme te fitojme pamvaresine e emrit qe perdorim me kete emer te na njohij dhe bota.
beni
you lumte dora vellezer kjo tregon se ka patriota akoma ne shqiperi,,sa per ta qe shajne e bejne llafe injoranca i ka keto ,te duash atdheun ta shofesh qe ecen perpara sdo te thote se je komunist ose fetar .
Aliu nga Selenica
AMANETI I ADEM JASHARIT.! Amanet Na la Jashari T`mose ja lejme Kosoven Sllavit T`mos ja lejme Kosoven Serbise Per Atedhe t`japim rinine.! Amanet Ja la Ashimit Sa me lart rolin e trimit Sa me lart nderin shqiprise me k`ta djem trima t`lirise. Ashim Thai trim i trimit Fjal i qon Ramush Hajredinit Ta n`grejme n`kemb gjith Dugagjinin Ku degjohet ushtima e drinit. Vjen Ashimi si vetetima N`krah i gjendet Fatrmir Lima Ma Ramushin jan bashkue Tane Kosoven e ka clituar Ushon Drin e Gjicovica E degjon e gjith Drenica E degjon Adem Jashari Hall t`qofte o Ashim Thaci Hall gjakun qe e kemi dhen Ju o trime s`late t`shkoj deme Ju treguat si luftohet Se liria nuk dhurohet.!
elbasanci
Ju lumte per kete IDE TE MREKULLUESHME te gjithe atyre qe e menduan dhe qe do e bejne realitet....
Nik,
Mirsevini včllezčr shqiptar nč vlorčn e flamurit.Kam lexuar dhe lexoj se flamuri čsht ngritur dhe nga Ded Gjo Luli nč 1911.Pčr sqarim njčher e pčrgjithmon,sipas historianve idea gjeniale e I,Qemalit qč pčrpiqej qysh prej 1878 čs pčr tč bashkuar nga kosova nč ēamčri e realizoj nč 1912 čn me pavarsin e gjysmčn e shqipčris por qč ishte faktori kryesor qč ndikoj pčr njohjen edhe nga shtetet e huaja.
tosi
Bravo vellezer Kosovare.Jeni patriote te vertete.Rrofshin vellezerit tane Kosovare dhe vdekje tradhetareve te kombit Sali Pash Toptanit.Rrofte Vlora Heroike .Gezuar 100 vjetorin e Pamvarsise o popull shqipetar i raskapitur
agoni
te duam shqiperi xxxx gjakovari jemi nje dhe te pa ndar
agoni
te duam shqiperi xxxx gjakovari jemi nje dhe te pa ndar

Shtoni një koment

Gazeta 'Shekulli' iu kėrkon gjithė lexuesve tė saj, qė mundėsisht tė mos pėrdorin sharje, fyerje denigruese ndaj dinjitetit njerėzor nėpėr komente. Nė vend tė tyre, faktet dhe argumentet tuaja logjike mund tė jenė shumė mė tė fuqishme pa to. Me respekt dhe falemnderit pėr pjesėmarrjen tuaj, mjaft tė vlefshme nė punėn tonė!

Ftojmė lexuesit, qė nėse kanė opinione mbi shkrimet e botuara te 'Shekulli' apo mbi tema tė tjera tė lira, mund tė na kontaktojnė nė adresėn: komente@shekulli.com.al
9 + 6 =
Rama uron Lindita Nikollėn pėr ditėlindje
Kryeministri Edi Rama ka gjetur njė mėnyrė interesante pėr tė uruar ministren e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla. Nėpėrmjet njė postimi nė rrjetin social "Facebook", Rama ka zgjedhur njė foto bashkė me Nikollėn dhe e ka shkruar urimin mbi tė.  "+100" - ka shkruar Rama, duke e shoqėruar me simb
Mbyllet televizioni i deputetit tė PD-sė?
UTV News sot ka mbyllur sinjalin. Rreth mesditės televizioni ka ndėrprerė transmetimet, duke nxjerrė njė tabelė, si defekt teknik. Aktualisht nuk dihet se, ēfarė do tė ndodhė me kėtė televizion privat, por ajo qė mėsohet ėshtė se, pėr momentin nuk do tė ketė asnjė transmetim. UTV News ėshtė nė pro
Plisat "pushtuan" Beogradin (VIDEO)
Ndėrkohė qė serbėt janė tė gjithė nė kėrkim tė “Ballistit” qė uli flamurin e Shqipėrisė Etnike nė fushėn e stadiumit “Partizani” nė Beograd, ka dhe disa ‘heronj’ tė tjerė qė i kanė shpėtuar pėrndjekjes. Disa tifozė qė pėrfaqėsojnė grupin “Plisat” ditėn qė do tė zhvillohej ndeshja Serbi-Shqipėri, hy